/
282 Views0
Bezodpadová menstruace? I to se dá zvládnout a hlavně mnohem levněji i zdravěji. Spousta běžně používaných menstruačních produktů, které my ženy používáme, je nejen plná různých chemikálií (bělidel, pesticidů, které jsou používány na pěstování konvenční bavlny, atd..), ale zároveň i značně finančně náročná. Smyslem běžných menstruačních pomůcek je to, že je použijete jednou a hned zase zahodíte. Tím se vytváří další a další poptávka a firmy tak dále bohatnou, ačkoliv často na úkor našeho zdraví.
Přesto se na trhu objevují mnohem levnější produkty, které vám nejen vydrží dlouho (často i deset let), ale hlavně jsou mnohem zdravější. Přestože je celkově důležité, co na své tělo dáváme (například přírodní krémy a podobně, které se vstřebávají do kůže), ta část těla dole, typická pro ženy, je ještě důležitější z hlediska ochrany. Proto proč zbytečně používat chemické produkty, když můžeme najít něco mnohem zdravějšího?

 

Menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek je věc, které mnohé může na první pohled vyděsit, nicméně je asi jednou z nejpraktičtějších věcí, které jsem při svých bezodpadových snahách našla a zavedla jí do své bezodpadové zero waste domácnosti. V současné době se menstruační kalíšky díky své praktičnosti stávají víc a víc populární.

Co to vlastně je menstruační kalíšek? Je to malá nádobka ve tvaru kalíšku se šťopkou, která je vyrobena z lékařského silikonu. Místo nasávání krve jí chytá. Na rozdíl od tamponů nejsou nikdy spojovány se syndromem toxického šoku.

Zdravotně má menstruační kalíšek mnoho výhod. Na rozdíl od tamponů se v něm nemnoží bakterie a není napuštěn žádnými chemikáliemi. Zároveň nevysušuje sliznici a je tedy mnohem šetrnější.

 

Jak to funguje?

Přehne se do tvaru písmene U a poté se zasune dovnitř. Měl by se poté sám otevřít, občas může být ale potřeba trochu zahýbat šťopkou, abyste se ujistila, že se úplně rozevřel. Poté se vyndá potáhnutím za šťopku a zmáčknutím konce kalíšku, čímž se zruší podtlak, a kalíšek lze jednoduše vyndat. Kalíšek se vylije, omyje vodou (případně jen otře toaletním papírem, pokud nemáte zrovna vodu k dispozici) a může se použít okamžitě znovu. Na začátku to bude možná trochu náročnější, ale je to jen o zvyku. Přesný návod i s obrázek je vždy obsažen u balení. Možná ze začátku se budete bát protékání, je to ale obvykle o správné manipulaci s kalíškem. Pokud je správně zavedený, nebývá s tím problém. Nicméně ne všechny druhy a značky kalíšků vám musí sednout (o tom více později).

Zároveň pokud se vám menstruační kalíšek zdá moc velký, určitě se nemusíte bát. 🙂 Je dostupný ve dvou velikostech a při správném zavedení (po přehnutí do tvaru písmene U) s ním není žádný problém. Já osobně mám velikost malou, která se doporučuje pro ženy, které ještě nerodily, či rodičky s pevným pánevním dnem (například ty, které pravidelně cvičí jógu).

 

Jak dlouho kalíšek vydrží?

To je velmi individuální, říká se, že vydrží obsah dvou super tamponů. Během prvních pár dní mi stačí kalíšek vylívat ráno, po obědě (cca kolem jedné až druhé hodiny) a večer. Poté ve slabších dnech stačí jen ráno a večer. Doporučení je kalíšek vylívat každých dvanáct hodin.

 

Jak o něj pečovat?

Před každou menstruací je důležité kalíšek sterilizovat. Proto je dobré ho vyvařit na pět minut ve vroucí vodě. Poté během používání stačí jen pokaždé po vyprázdnění kalíšek umýt vodou. Já sama kalíšek vyvařuji ve vodě i na konci menstruace, aby byl kalíšek pořádně čistý. 🙂 Případně můžete na čištění kalíšků použít i prášek Gaia Magic Touch, který je přírodní a pomůže vám kalíšek vyčistit ještě lépe.

 

Co dělat, když jsem si koupila kalíšek, ale nesedí mi/protéká mi?

Bohužel i to se někdy může stát. Mně osobně první značka kalíšku, který jsem si koupila, nevyhovovala na sto procent. Přestože měl kalíšek mnohem větší „výdrž“ než tampon, ne vždy mi úplně těsnil. Takže bohužel se mi stávalo, že ačkoliv většinu času byl bez problémů, někdy prostě protékal a já s ním musela vždy používat látkovou slipovou vložku. Nakonec se mi ale podařilo ho „uvařit“ (aneb když ho sterilujete místo pěti minut hodinu a půl, protože na něj zapomenete) a protože už byl nepoužitelný, koupila jsem si jinou značku kalíšku (menstruační kalíšek Yuuki), který mi seděl skvěle. Tedy i když vám třeba jedna značka kalíšku nebude sedět na sto procent, neznamená to, že vám nebude skvěle sedět jiná.

V případě, že máte kalíšek, který vám neseděl, a je líto vám ho vyhazovat, můžeme ho zkusit nabídnout ve skupině na FB Kališnice. Protože jak je v samotném popisu skupiny napsáno „Skupina Kališnice slouží k debatám o radostech i potížích s menstruačními kalíšky a také k prodeji kalíšků, které jste si zakoupily a neseděly správně. Po důkladném vyčištění a vyvaření totiž není důvod nenabídnout kalíšek jiné ženě.“ Pokud tedy nemáte problém s takovýmto měněním kalíšku, můžete zkusit svůj udat a získat třeba od jiné značky.

 

A jaká je vlastně ta finanční úspora?

O úsporách při přechodu na zero waste neboli bezodpadovou domácnost jsem psala více v článku zde. Nicméně pokud vezmeme úsporu jen co se týče menstruačních potřeb, bude následovná:

Menstruační kalíšek se doporučuje vyměňovat jednou za 10-12 let. Proto tedy investice na 10leté období je cca 400 korun.

Cena tamponů: balíček 32 kusů tamponů se pohybuje kolem 100 Kč (pro jednoduchost nebudu rozlišovat různé velikosti, nicméně už skoro všechny velikosti jsou tak drahé). Dejte tomu, že menstruace obvykle trvá 6 dní. První tři dny používáme průměrně 5 tamponů denně (zde jsou kalkulace hodně orientační, samozřejmě mnoho žen může mít mnohem více nebo méně). Poté už to budou tak tři denně. To je 24 tamponů za jednu menstruaci. Menstruace je průměrně jednou měsíčně, tedy 288 tamponů za rok. Za deset let 2880. To vychází na 90 balení tamponů. 90 x 100 (cena tamponů) = 9 000 Kč za deset let za hygienické produkty. Vložky mohou vycházet nějak podobně.

Tedy menstruační kalíšek: 400 Kč na deset let proti 9 000 Kč za tampony na deset let. Vidíte, jak moc se to vyplatí? ????

 

A jaké jsou vlastně výhody menstruačního kalíšku?

  • Lepší pro vaše tělo

Tampony absorbují až 35 % přirozené vlhkosti, což způsobuje nerovnováhu v pH. Zároveň také mohou zanechávat zbytky vláken a způsobují syndrom toxického šoku. Pokud tampony nejsou organické, jsou vybělené, čímž nechávají v těle další chemické látky. Nic z toho se netýká menstruačního kalíšku.

  • Lepší pro životní prostředí

Jeden kalíšek vydrží 5-10 let. Za tu dobu byste jinak spotřebovala obrovské množství tamponů, které by skončili v popelnici.

  • Lepší pro vaši peněženku

Přestože se vám může menstruační kalíšek zdát jako drahý, je to jen jednorázová investice, která se vám vyplatí. Když byste si spočítali, kolik v dlouhém období utratíte za tampony, tato investice se vám mnohonásobně vrátí.

  • Lepší pro váš klid

S menstruačním kalíškem už nikdy nemusíte řešit, že vám došly tampony, a snažit se je někde zběsile sehnat. Stačí vám jeden „nástroj“, který můžete používat v jakékoliv části vaší menstruace.

 

Ze všech výše zmíněných důvodů můžu menstruační kalíšek jen doporučit. 🙂 Pokud si stále nejste jisté, můžete si přečíst podrobnější informace o manipulaci a výběru vhodné velikosti přímo na stránkách prodejce. Zde je podrobně vysvětleno, jak funguje, jak o něj pečovat a další informace. 🙂

 

Látkové slipové vložky

Slipové vložky se často používají buď mimo menstruaci pro zabránění znečištění spodního prádla výtokem a nebo při používání tamponů či kalíšku během menstruace. Klasické slipové vložky jsou nejen ošetřené různými chemikáliemi, ale také z velké části plastové a tudíž v podstatě nerecyklovatelné. Proto pokud si chcete vybrat něco vhodnějšího pro vaše tělo, můžete zkusit látkové slipové vložky. Díky patentkám drží bezpečně na kalhotkách a poté je stačí vyprat v pračce na 60 stupňů. Já je doporučuji hlavně jako pojistku ke kalíšku, pokud si ještě nejste jisté správnou manipulací. Až se vám kalíšek osvědčí, nebudete potřebovat ani je. 🙂

 

Látkové vložky

V případě, že vám menstruační kalíšek nevyhovuje, ale chcete zkusit používat nějakou jinou znovupoužitelnou a ekologičtější alternativu než jsou jednorázové vložky, můžete zkusit vložky látkové.

Látkových vložek naleznete na internetu či v obchodech nepřeberné množství. Oblíbené jsou například vložky značky Meracus nebo LadyPad.

 

Co je problematické na klasických vložkách?

Spousta věcí. Obsahují různá bělidla a chemikálie, které nejsou přirozené pro naše tělo a tedy zrovna na citlivých intimních partiích mohou mít neblahý vliv. Dále jsou zde i další problémy. Většinou jsou alespoň částečně z plastu, takže nejsou v podstatě biologicky odbouratelné a mají i tedy velký vliv na naše životní prostředí. Jedna vložka se totiž rozkládá až 250 let, což je dost šílené období. A představte si, kolik průměrná žena za život vložek spotřebuje.

Další aspekt je i finanční. Zatímco látkové vložky mohou být větší investice najednou, nicméně vydrží vám dlouhou dobu, jednorázové vložky musíte vždy po použití vyhodit a koupit zase nové. Tedy látkové vložky se vám vyplatí i finančně. Průměrně vydrží látková vložka při správném zacházení 3-5 let, což už je hezké období.

 

Jak přenášet už použité vložky před vypráním?

Pokud jste někde na cestách či v práci a řešíte, do čeho dát již použité látkové vložky před vypráním, obecně se nejvíce doporučují PUL pytlíky. A co je PUL? Polyurethane Laminate, materiál, který je nepromokavý, ale zároveň prodyšný. Vyrábí se z něho přímo pytlíky na vložky (stačí zadat do googlu „PUL pytlík na vložky“ a vyjede vám spousta různých pytlíků všech možných značek a velikostí). Použitá vložka se zaklapne do patentků na PUL pytlíku a nic neproteče, ani nebude cítit. Poté už můžete jen doma v klidu vyprat a používat znovu. 

 

Jak prát vložky?

Často naleznete návod k praní přímo u vložek, nicméně obecně můžete prát vložky na 40 nebo i 60 stupňů. V případě, že se vám je nedaří úplně vyprat, můžete je nejdříve předvyprat ve vlažné vodě pomocí žlučového nebo jádrového mýdla a poté až dát prát do pračky. Tímto způsobem by měly jít vyprat mnohem lépe.

 

Vážně mi neprotečou?

Pokud budete pravidelně vložku měnit, určitě vám neproteče. V silnějších dnech se doporučuje vložku měnit 2-5krát denně, poté můžete i méně. Vložka by měla mít stejnou výdrž jako klasické jednorázové.

 

Mořské houby

Mořské houby jsou další alternativou k ekologických menstruačním produktům. Nicméně jedním z důvodů, proč se mořská houba často používá, je ten, že jí můžete používat během menstruace v případě, že chce s někým vy víte co. 😉 Protože je houba měkká, ani jeden jí necítí. Zároveň je mořská houba z přírodních zdrojů, nezatěžuje tedy ani životní prostředí, protože je plně rozložitelná.

 

Jak mořskou houbu používat při menstruaci?

Houby určené pro menstruaci můžete nalézt v různých velikostech (stejně jako menstruační kalíšek), obvykle S, M, L (doporučuji používat také podle toho, jak silnou máte menstruaci). Pokud jste si koupily příliš velkou houbu, vždy ji můžete zastřihnout do velikosti, které vám bude vyhovovat.

Protože je suchý houba tvrdá, musíte ji před použitím navlhčit, aby poté šla bez problémů použít. Houbu poté zavedete prsty podobným způsobem jako tampon. Jak hluboko je spíše o vlastních pocitech a zkušenosti, než o pravidlech. Ideálně tak, abyste jí necítila, ale zároveň jí poté mohla bez problémů vyndat. Po několika hodinách, v závislosti na tom, jak máte právě silnou menstruaci, houbu opět vyndáte, vymyjete jí pod tekoucí vodou a vyždímáte. Následně můžete houbu znovu zavést jako na začátku. To, jak vám dlouho houba vydrží během dne, závisí na síle vaše cyklu. Ze začátku může být těžké odhadnout, kdy nastal už ten správný čas, ale po čase to budete mít vypozorované.

 

Jak se o mořskou houbu starat?

Průměrně má mořská houba životnost kolem půl roku. Nicméně před každou menstruací po menstruaci je nutné houbu dezinfikovat. Jak na to? Je několik způsobů. Můžete například použít octový roztok (dáte 1 lžičku octa do 150 ml vody a houbu poté v tomto roztoku necháte) nebo například můžete smíchat mořskou sůl s tea tree olejem s 150 ml vody a houby nechat v tomto roztoku opět dezinfikovat. Voda by měla mít ideálně kolem 38 stupňů a houbu je dobré nechat v roztoku minimálně 6 hodin. Poté houbu důkladně pročistíte pod čistou vodou.

 

Volná menstruace

Volná menstruace je něco, co si asi většina žen neumí představit. Pointou je to, že před tím, než z vás vyteče krev, budete cítit pocit podobný tomu, jako když si potřebujete odskočit na toaletu. Odskočíte si tedy a krev z vás vyteče. V podstatě se jedná o regulovanou menstruaci, kdy vždy ideálně máte sama cítit to, když se potřebujete „vyprázdnit“.

Já sama s volnou menstruací nemám zkušenosti, proto tedy doporučuji spíše další čtivo. Hezký článek o tom, jak volnou menstruaci praktikovat, naleznete například zde.

Pokud vás zajímavé více u volné menstruace a rádi byste zjistila i zkušenosti ostatních žen, doporučuji přesně na to zaměřenou skupinu na FB.

 

Mohu praktikovat volnou menstruaci s kalíškem/tamponem?

Ne, pointou volné menstruace je to, že nemáte mít ani nic „v sobě“. Tím byste totiž ztrácely možnost si menstruaci sami regulovat, protože byste jí nemusely tolik cítit. Nicméně mnoho žen používá jako pojistku při volné menstruaci látkové vložky či intimky, „kdyby náhodou“.

 

Menstruační kalhotky

Další znovupoužitelnou variantou pro menstruaci jsou menstruační kalhoty. Jedná se o kalhoty, které vypadají téměř stejné jak klasické, jen mají mezi nohama všitou menstruační vložku. Princip funguje stejně jako u látkových vložek, nicméně v tomto případě pokud budete potřebovat vložku vyměnit, musíte vlastně vyměnit kvůli všité vložce celé kalhoty. Proto bych menstruační kalhotky doporučovala spíše jako doplněk ke kalíšku (pokud si nejste jistá jeho těsněním, já osobně nepoužívám) nebo k volné menstruaci, když si nejste jistá tím, že odhadnete ten pravý čas. Protože menstruační kalhotky jsou ještě dražší než látkové vložky, můžete se jednat o poměrně nákladnou investici v případě, že byste chtěla menstruační kalhotky nosit pravidelně a několikrát denně je měnit.

Poměrně oblíbenou značkou je značka Thinx, nicméně není vždy úplně jednoduše dostupná v České republice. Česká značka menstruačních kalhotek je například Meracusky.

 

Bio vložky/bio tampony

Pokud se vám příčí představa znovupoužívání menstruačních pomůcek, pořád lepší alternativou, než klasické vložky a tampony, jsou ty bio. V případě bio tamponů se jedná o tampony ze 100% biobavlny a neobsahují obvykle žádné bělící látky ani chemikálie, což je mnohem lepší volba pro vaše zdraví. To samé v případě bio vložek, které též jsou bez různých chemických směsí a bělidel.

 

Na závěr: přestože bych doporučila menstruační kalíšek jako nejlepší volbu (z praktického, hygienického i finančního hlediska), je důležité, aby si každá žena našla, co vyhovuje jí samotné. Ne každé musí kalíšek vyhovovat, je tedy dobré případně zkusit více možností a přijít poté na to, která vám vyhovuje nejvíce. Hlavní je, ať se sama cítíte dobře.

 

Co používáte vy? A máte i zkušenosti s více z výše zmiňovaných možností? 🙂

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.