Zero Waste: Jak prosadit ZW ve společné domácnosti?

Myšlenky zero waste jsou nadčasové, ale na mnohé z nás mohou působit až příliš radikálně. Tak jako se všemi novými přístupy k životu – i s zero waste přicházejí především mladí lidé s odvahou změnit zažité stereotypy.
Co ale dělat, když žijete ve společné domácnosti? Třeba s rodiči, s partnerem/rkou nebo bandou přátel a váš nový lifestyle jim zatím příliš nevoní.

Stejně jako u zero waste je dobré začít malými krůčky, stejně tak je to to nejlepší strategie i pro nastolení zero waste v domácnosti.

Začněte věcmi, které jsou běžné. Přesvědčte své blízké, pokud ještě netřídí odpad, že by to bylo super! Vždyť podle statistik Eurostatu už třídí 72 % Čechů. Sice prozatím nezabráníte vzniku nového odpadu, ale alespoň odpad, který vyprodukujete bude recyklovaný a neskončí na skládce.

Použijte obaly, které byly vyrobeny pro jedno použití, opakovaně. Například do krabičky od Ramy můžete dát polévku nebo zeleninu a nechat zamrazit v mrazáku na později. Krabičky od některých druhů zmrzliny poslouží jako super přepravka na svačiny. Igelitové pytlíky se také dají používat opakovaně nebo je minimálně můžete použít místo „černých pytlů“ do koše. Vysoké a úzké skleničky od fíkové marmelády jsou zase perfektní na koření.

Pijte vodu z kohoutku. Nejenže je „zadarmo“, ale také je mnohdy zdravější než voda balená. (Pokud jste neviděli ještě příběh balené vody – určitě mrkněte na dokument Tekuté zlato.)

Na nikoho netlačte a jděte příkladem. Ukažte svému okolí, jak je váš nový lifestyle příjemný a poukažte na jeho nesporné ekologické výhody.


Článek převzat z webu EKONARIUM v rámci vzájemné spolupráce. Pokud web neznáte, rozhodně ho navštivte, stojí za to! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *