Zero waste menstruace: menstruační kalíšek

Asi to všechny ženy znají.. Několikrát denně odběhnout si na záchod kvůli výměně, obavy v noci, jestli to tampon vydrží a podobně.. Zároveň potřeba neustále řešit, jestli není potřeba koupit si nové balení tamponů. Ani nemluvě o tom množství odpadu, který se při neustálém vyhazování tamponů vytvoří. Jak to vyřešit? 🙂

Menstruační kalíšek

V současné době se stávají víc a víc populární. Je to malá nádobka ve tvaru kalíšku se šťopkou, která je vyrobena z lékařského silikonu. Místo nasávání krve jí chytá. Narozdíl od tamponů nejsou nikdy spojovány se syndromem toxického šoku.

Zdravotně má mnoho výhod. Narozdíl od tamponů se v něm nemohou množit bakterie a není napuštěn žádnými chemikáliemi. Zároveň nevysušuje sliznici a je tedy mnohem šetrnější.

 

Jak to funguje?

Přehne se do tvaru písmene U a poté se zasune dovnitř. Měl by se poté sám otevřít, občas může být ale potřeba trochu zahýbat šťopkou, abyste se ujistila, že se úplně rozevřel. Poté se vyndá potáhnutím za šťopku a zmáčknutím konce kalíšku, který lze poté jednoduše vyndat. Kalíšek se vylije, omyje vodou (případně jen otře toaletním papírem) a může se použít okamžitě znovu. Na začátku to bude možná trochu náročnější, ale je to jen o zvyku. Přesný návod i s obrázek je vždy obsažen u balení. Možná ze začátku se budete bát protékání, je to jen ale o správné manipulaci s kalíškem. Pokud je správně zavedený, není s ním žádný problém.

Zároveň pokud se vám menstruační kalíšek zdá moc velký, určitě se nemusíte bát. 🙂 Je dostupný ve dvou velikostech a při správném zavedení (po přehnutí do tvaru písmene U) s ním není žádný problém.

 

Jak dlouho vydrží?

To je velmi individuální, říká se, že vydrží obsah dvou super tamponů. Během prvních pár dní mi stačí kalíšek vylívat ráno a večer. Poté stačí už jednou denně. Doporučení je kalíšek vylívat každých dvanáct hodin.

 

Jak o něj pečovat?

Před každou menstruací je důležité kalíšek sterilizovat. Proto je dobré ho vyvařit na pět minut ve vroucí vodě. Poté během používání stačí jen pokaždé po vyprázdnění kalíšek umýt vodou. Já sama kalíšek poté vyvařuji ve vodě i na konci menstruace, aby byl kalíšek pořádně čistý. 🙂

 

Výhody?

  • Lepší pro vaše tělo

Tampony absorbují až 35 % přirozené vlhkosti, což způsobuje nerovnováhu v pH. Zároveň také mohou zanechávat zbytky vláken a způsobují syndrom toxického šoku. Pokud tampony nejsou organické, jsou vybělené, čímž nechávají v těle další chemické látky. Nic z toho se netýká menstruačního kalíšku.

  • Lepší pro životní prostředí

Jeden kalíšek vydrží 5-10 let. Za tu dobu byste jinak spotřebovala obrovské množství tamponů, které by skončili v popelnici.

  • Lepší pro vaši peněženku

Přestože se vám může menstruační kalíšek zdát jako drahý, je to jen jednorázová investice, která se vám vyplatí. Když byste si spočítali, kolik v dlouhém období utratíte za tampony, tato investice se vám mnohonásobně vrátí.

  • Lepší pro váš klid

S menstruačním kalíškem už nikdy nemusíte řešit, že vám došly tampony, a snažit se je někde zběsile sehnat. Stačí vám jeden „nástroj“, který můžete používat v jakékoliv části vaší menstruace.

 

Ze všech výše zmíněných důvodů můžu menstruační kalíšek jen doporučit. 🙂 Pokud si stále nejste jisté, můžete si přečíst podrobnější informace o manipulaci a výběru vhodné velikosti přímo na stránkách prodejce. Zde je podrobně vysvětleno, jak funguje, jak o něj pečovat a další informace. 🙂

 

Používáte menstruační kalíšek? Pokud ano, jak vám vyhovuje? 🙂

2 responses to “Zero waste menstruace: menstruační kalíšek”

  1. […] Nejlepší alternativou je proto menstruační kalíšek, který se v současné době stávají víc a víc populární. Je to malá nádobka ve tvaru kalíšku se šťopkou, která je vyrobena z lékařského silikonu. Místo nasávání krve jí chytá. Na rozdíl od tamponů nejsou nikdy spojovány se syndromem toxického šoku. Zdravotně má mnoho výhod. Na rozdíl od tamponů se v něm nemohou množit bakterie a není napuštěn žádnými chemikáliemi. Zároveň nevysušuje sliznici a je tedy mnohem šetrnější. Více o něm jsem psala zde. […]

  2. […] Toto se týká dámské populace, nicméně úspora je tady značná a hlavně dámské produkty jsou něco, bez čeho se neobejdeme. Já si asi před rokem pořídila menstruační kalíšek Yukki a za nic bych ho nevyměnila. Nejen že je po zdravotní stránce vhodnější než tampony (neobsahuje žádné nebezpečné chemikálie ani bělidla), ale hlavně vám vydrží déle, nemusíte ho tak často měnit/vylévat a ušetříte i finančně. Pokud jste zvyklá používat vložky, dejte kalíšku šanci. Taky se tato výměna vyplatí finančně a hlavně většina žen ho vůbec nevnímá. Také většina značek vložek je plná různých chemikálií a jsou i skoro nerozložitelné, takže uděláte touto výměnou nejen něco pro své zdraví, ale i životní prostředí. Více o výhodách kalíšku jsem psala zde. […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *