Zero waste na venkově a ve městě: kde je to vlastně jednodušší?

Bydlíte na vesnici a říkáte si, jak to lidé ve městě mají mnohem snazší žít zero waste, protože tam mají všechny bezobalové obchody a ostatní vymoženosti? Nebo naopak bydlíte ve městě a říkáte, že na vesnici je to mnohem jednodušší, protože kompost má každý na zahrádce a spousta potravin se dá koupit přímo u pěstitele či chovatele? 🙂 V dnešním článku se podíváme na to, kdo tedy má vlastně ty „výhody“. 🙂

Článek převzat z webu EKONARIUM v rámci vzájemné spolupráce. Pokud web neznáte, rozhodně ho navštivte, stojí za to! 🙂

———

Onehdá jsem přemýšlel nad tím, zda je jednoduší žít zero waste na vesnici či ve městě. On je vlastně fenomén vesnice vs. město docela populární. Myslím, že mohu být nestranným hodnotitelem vzhledem k tomu, že půl týdne žiji ve městě a půl na vesnici. Pojďme si tedy ukázat výhody a nevýhody města a vesnice v zero waste životě.

 

Město

+ Recyklování. Domnívám se, že se obecně více recykluje ve městech. Přeci jen je zde více příležitostí a košů na konkrétní druh odpadu. Přečtete si také 5 důvodu pro třídění!

+ Bezobalové obchody. Možnost nakoupit do své bedýnky nebo krabičky je dostupná stále více lidem větších měst. Teď už i v Olomouc! Na druhou stranu zero waste nakupovat můžete i pokud v blízkosti žádný bezobalový obchůdek nemáte a jak? Více v článku o nakupování bez obalu.

+ Bleší trhy, antikvariáty, knihovny a další. Navíc setkávat se je zdravá záležitost a gor pokud jde o lidi se stejným smýšlením. TIP: Pokud máte daleko do knihovny a zároveň nechcete utrácet, přečtete si můj článek o tom, kde dostat knihy ZADARMO!

 

Vesnice

+ Samovýroba. Není nad to mít na zahradě hned několik záhonů se zeleninou a také všechny možné druhu ovocných stromů.

+ Kompostování. Další výhodou, kterou s sebou přináší život na vesnici, je možnost kompostování na zahradě. Není nic horšího než házet biologicky rozložitelný odpad do popelnice. Jak na správné kompostování? Najdete zde!

+ Opravené je lepší než nové. Na vesnici žijí lidé, kteří nejsou příliš navyklí kupovat stále nové a nové věci. Často si opravují a zatímco ve městě lidé objevují DIY, na vesnici je to na denním pořádku.

Vypadá to, že zápas skončil 1:1!

 

Věřím, že by se našly další argumenty pro město či vesnici, a to je právě prostor pro vás a vaše nápady! Napište mi je do komentářů. 🙂 Jaké výhody a nevýhody vidíte vy?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *