/
325 Views0
Přestože všichni pravděpodobně produkujeme odpad na mnoha místech, nejvíce ho přesto obvykle vzniká v kuchyni. Vybalování nakoupených věcí, vaření, vyhazování nepotřebných věcí z nákupu, vyhazování zkaženého jídla.. to vše přispívá k množství odpadu, který v kuchyni vzniká. Jak ale nakupovat bez obalu? O tom více v tomto článku. 🙂

 

1) Plastové pytlíky

Pokud jste milovníky ovoce a zeleniny, pravděpodobně jste se doposud bez plastových pytlíků, do kterých je můžete umístit, neobešli. Bohužel právě plastové pytlíky mnohdy tvoří největší množství odpadu z nákupu. Podle stránek Econea.cz je průměrná spotřeba více než 400 plastových pytlíků na osobu za rok. Většina z nich skončí v koši, v lepším případě v tom na recyklovaný odpad, v tom horším případě v tom smíšeném. Jak používání plastových pytlíků předejít? Noste si své vlastní pytlíky. V současné době na trhu můžete najít nepřeberné množství pytlíků z různých materiálů, velikostí či barev.

Já osobně na zeleninu a ovoce používám tyto bavlněné pytlíky. Velikost ideální, vždy se tam vše „tak akorát“ vejde. Pytlíky jsou vyrobené z bavlny a jdou bez problémů prát v pračce.

2) Obaly od potravin

Spousta potravin se do plastových či jiných zbytečných obalů balí hlavně proto, že je to tak nejlevnější a nejjednodušší. Které mezi ně patří a jak používání zbytečných obalů předejít?

a) Maso

V případě, že půjdete do řeznictví, neměl by být problém přinést si vlastní nádobku a v obchodě poprosit, aby vám tam maso dali. Stejně tak v supermarketu, když si budete nakupovat například šunku, můžete paní prodavačku poprosit, aby vám ji dala do připravené krabičky či sklenice. Nebojte se, že vás odmítnou. Působte sebevědomě, usmějte se a uvidíte, že to půjde. 🙂

b) Sýry, lahůdky

Podobný případ jako maso. Vyhýbejte se těm zabaleným v plastu ve výloze, ale raději si běžte k pultu, kde vám naváží kolik potřebujete a zároveň můžete poprosit o umístění do vaší předem připravené krabičky nebo sklenice. V případě, že nakupujete potraviny (například olivy) v balení, zkuste se zaměřit spíše na ty ve skleněných obalech než v plastových. Sýry do vlastních krabiček například často umožňuje i řetězec Gran Moravia.

c) Vajíčka

Přestože obaly od vajíček nejsou často až takovým problémem jako kvanta plastových pytlíků, je dobré jejich počet také omezit. Nejlepším způsobem je, když si najdete člověka, který doma slepice chová a zároveň nabízí jejich vejce. Plata na vajíčka mu tak můžete vždy vracet a zároveň máte jistotu, že vajíčka budou z kvalitnějšího a ohleduplnějšího chovu než ty nabízená v supermarketu. Uděláte tak něco nejen pro svou redukci odpadu, ale i pro své zdraví. V menších městech toto obvykle nebývá problém, protože slepice má doma každý druhý. Ve větších městech je občas potřeba trochu více zapátrat, ale i to lze zvládnout.

d) Luštěniny, zrní, mouka, sušené ovoce

Ačkoliv si to mnoho lidí neuvědomuje, velká část ceny za tyto potraviny se skládá převážně z ceny za obal a marketing. Značky se od sebe chtějí odlišit a proto vynakládají velké množství svých finančních prostředků do marketingu, aby zaujali zákazníky. Jaký to má konečný vliv pro zákazníka? Jen vyšší ceny a množství zbytečných obalů. Tomu můžeme předejít v bezobalových obchodech. Nejznámější je pravděpodobně v současné době Bezobalu nacházející se v Praze. Zde můžete do vlastních nádobek nakoupit nepřeberné množství luštěnin, mouk, ořechy, sušené ovoce, koření či dokonce stáčený olivový olej. V obchodě si do vlastní nádobky, krabičky či pytlíku naberete přesně tolik, kolik potřebujete, a neplatíte za množství navíc, který byste jinak nemuseli využít.

Pokud se zrovna nenacházíte v Praze, nezoufejte. Množství bezobalových obchodů se nachází i v jiných městech, jen nejsou tak vidět na první pohled. V případě, že hledáte bezobalový obchod ve vašem okolí, využijte bezodpadovou mapu ReducaBezobalové potraviny zároveň často najdete i v obchodech se zdravou výživou, kde obvykle uvidíte nádoby s potravinami, ze kterých si do vlastních pytlíčků můžete nabrat, kolik chcete. Poté vám budou výrobky naváženy a zaplatíte tolik, kolik jste si nabrali. Některé potraviny (například oříšky), můžete v bezobalové formě nalézt například i v některých supermarketech.

Potraviny si můžete v bezobalových obchodech nabrat do sklenic, dóz a nebo pro zjednodušení vážení do plátěného pytlíku.

Bezobaláč otevřený v mém rodném miniměstě. 🙂

e) Koření a „sypké přísady“

Přestože koření obvykle nakupujeme v malém množství, vzniká z něho nejvíce odpadu, protože obaly jsou často nerecyklovatelné. Pytlíky na koření bývají obvykle vícevrstvé a obvykle je nelze vytřídit do tříděného odpadu. Proto se zde vyplatí uvažovat o bezobalovém nákupu. Jak bylo zmíněno výše, koření můžete nakoupit například v Praze v obchodě Bezobalu. Zde také například najdete bezobalový prášek na pečení, jedlou sodu či kakaový prášek.

V případě, že jste z Brna, doporučuji obchod Koření od Sindibáda. Nejen, že mají velký výběr koření, ale také ve výborné kvalitě. Přestože koření balí do plastových pytlíčků, není zde problém si donést pytlík či skleníčku vlastní a předejít tak nechtěnému odpadu. Mnoha dalších městech určitě také naleznete podobné obchody, kde si můžete koření nechat navážit do svých vlastních obalů. V případě nákupu koření bych doporučovala si s sebou na nákup vzít malé skleničky, protože na rozdíl od pytlíčků nehrozí, že budete mít koření všude.

f) Mléko a jogurty

Mezi pro mě nejsložitější potraviny na bezobalovou spotřebu bezesporu patří mléko a jogurty. Protože mléko je obvykle prodáváno v tetrapackových obalech a jogurty v plastových, oboje se dá alespoň vytřídit do tříděného odpadu. Přesto ale právě v případě obalů plastových není volba tohoto druhu obalu ta nejlepší alternativa. Zkuste příště místo jogurtů v plastových obalech zakoupit ty ve skleněných. Nejen že tyto jogurty často bývají mnohem kvalitnější, ale i sklo je poté jednodušší recyklovat. Nejvhodnější alternativou je ovšem si mléko načerpat do vlastní láhve z některého z dostupných Mlékomatů. Můžete si z něho poté vytvořit i svůj vlastní čerstvý domácí jogurt. 🙂 Mléčné produkty často nyní můžete nakoupit i v bezobalových obchodech, z nichž mnoho je nabízí ve vratných zálohovaných obalech. Případně pokud jste z Brna či poblíž, z osobní zkušenosti mohu doporučit Bogarovo hospodářství, což je mini farma nabízející nepasterizované mléčné produkty. 

g) Pivo, víno

Pokud máte rádi pivo či víno, doporučuji vám navštívit vinárnu či pivárnu. Zde často funguje čepování přímo do přinesené láhve, kterou můžete opakovaně používat, a díky tomu zabráníte vzniku dalšího odpadu. Pivo a víno ze specializovaných obchodů je obvykle také mnohem kvalitnější a chutnější než kupované v supermarketu.

h) Sušenky, křupky…

Nejvíce zpracované potraviny obvykle vytvářejí nejvíce odpadu. Bonbony zabalené každý zvlášť a poté ještě v jednom obalu, sušenky v plastové krabičce obalené dalším plastovým obalem a mnoho dalších. Nejlepší alternativou pro tento typ potravin je je vůbec nekupovat. Nejen, že z nich vzniká obrovské množství odpadu, ale hlavně nejsou zdravé. Například sušenky si můžete během chvíle vyrobit doma bez zbytečného odpadu a ještě budete mít jistotu, že jsou vyrobené z kvalitních potravin. Stejně tak například brambůrky či zákusky. Přestože v současné uspěchané době většina lidí namítne, že na to nemá čas, já namítnu, že je to jen o prioritách. Například domácí sušenky mám obvykle udělané během deseti minut, poté je nechám už jen péct. 🙂

Pokud byste si sušenky přece jen raději koupili, v mnoha bezobalových obchodech naleznete slané i sladké sušenky od Biopekárny Zemanka. Nejenom že jsou naprosto výborné, ale jsou vyráběné ze surovin v bio kvalitě. 

3) Tašky na nákup

Podobným problémem, jako jsou plastové pytlíky, jsou plastové tašky na nákup. Před nákupem ne každý přemýšlí nad tím, do čeho nákup vlastně dá. Proto si lidé často kupují u pokladny plastové tašky na nákup, které často končí buď v koši smíšeném, nebo recyklovaném. Tomuto nešvaru se dá předejít pořízením si vlastní plátěné tašky, kterou budete na nákup pravidelně nosit. V dlouhém období tak nejen ušetříte za neustále nakupování plastových tašek, ale také uděláte něco pro přírodu. Velký výběr nákupních tašek naleznete například na Econea.cz či v mnoha dalších obchodech. Při nakupování tašky dbejte spíše na praktičnost a její výdrž, než na stylovost. Proto může často posloužit jen obyčejná síťovka, kterou najdete doma po rodičích.

 

Pár slov na závěr

Přestože se bezobalové nakupování může jevit jako příliš komplikovaná a složitá záležitost, nemusí tomu tak být. Jedním ze základů je předem si rozmyslet, co budete potřebovat nakupovat. Napište si seznam, což vám pomůže k tomu, abyste si předem nachystali potřebné obaly na potraviny. Díky tomuto procesu zabráníte hlavně zbytečnému nakupování věcí, které ve skutečnosti nepotřebujete. Díky pečlivému promýšlení toho, co koupit, nebude hrozit, že se vám půlka potravin poté brzy zkazí, protože je nestihnete sníst. Vzhledem k častým nižším cenám za bezobalové potraviny také ušetříte a zároveň budete mít jistotu, že jste koupili opravdu kvalitní potraviny. Většina bezobalových prodejen prodává produkty v bio kvalitě, takže se o jejich kvalitu nemusíte bát. 🙂

Bezobalovým nákupem nemáte co ztratit. Ušetříte, získáte kvalitnější potraviny a ještě uděláte něco pro své životní prostředí.

Jak chodíte nakupovat vy? Máte nějaké vlastní tipy, kterými tipy se řídíte? 🙂

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.