/
586 Views0
Mytí nádobí je jedna z těch oblastí, kde se nejen produkuje velké množství odpadu (kvůli různým houbičkám a obalům z čisticích prostředků), ale kde si zároveň do svých domácností vpouštíme velké množství různé chemie. Obojímu se dá celkem jednoduše předejít. Jak? To si řekneme v dnešním článku.

V tomto článku se zaměříme nejen na ekologické produkty, kterými můžeme umývat nádobí, ale i na přírodnější volbu houbiček nebo na domácí výrobu ekodrogerie. Tak vzhůru na to. 🙂

 

Pomůcky na mytí nádobí

Mýt nádobí lze pomocí různých pomůcek a většina z „běžných smrtelníků“ používá klasické houbičky. Problémem zde je to, že tyto klasické houbičky jsou z plastu a hlavně jsou v podstatě nerecyklovatelné.  Z těchto důvodů pak často končí na skládkách či ve spalovnách. Zároveň se z nich uvolňují mikroplasty, které se poté dostávají do našeho životního prostředí a do těl nejen ostatních živočichů, ale i našich. Za co je ale nahradit? Je zde několik možností.

 

Dřevěný kartáč na nádobí

Skvělou náhradou zde může být dřevěný kartáč na nádobí s přírodními štětinami, u kterého vždy, když vám „hlava“ doslouží, můžete jen dokoupit novou a používat kartáč dál. Takový nabízí například Tierra Verde, případně určitě naleznete i jiné modely a značky ve spoustě bezobalových obchodů. Kartáč je obvykle vyroben jen ze směsi kovu a dřeva a například u modelu od Tierra Verde jsou štětiny na hlavici vyráběny z agáve, takže jsou též přírodního původu. Na základě toho můžete staré používané hlavice bez obav třeba spálit v krbu či dát na kompost, protože jsou plně rozložitelné.

Další výhodou zde je to, že na rozdíl od klasických plastových houbiček výměnné hlavice vydrží mnohem déle, takže si můžete být jistí, že vyšší jednorázová cena se vám v delším období vrátí. Zároveň i v případě, že je hlavice již špatná na mytí nádobí, ji můžete stále využívat například na uklízení jako kartáč, kterým budete drhnout špínu. Tedy i když už hlavice nebude vhodná k původnímu účelu, vždy ji můžete využít ještě jinde.

 

Houbička z přírodních materiálů

Pokud přeci jen preferujete houbičky a používání kartáčů se vám moc nezamlouvá, možností je používat takové houbičky, které neobsahují plast a jsou jen z přírodních materiálů a tedy po sobě nezanechávají žádné mikroplastové pozůstatky. Já sama dostala na vyzkoušení od eshopu NuSpring přírodní houbu na mytí nádobí z celulózy a konopí od značky MAISTIC se kterou jsem byla moc spokojená. Houbička má jinou strukturu než ta klasická plastová (nemá „pěnovou“ strukturu), nicméně se s ní myje stejně dobře jako s tou klasickou. Neměla jsem s ní problém umýt prakticky cokoliv běžného a zároveň ani není natolik hrubá, aby poškrábala nádobí. Nikdy jsem s ní ale nemyla nic zásadně připečeného a myslím si, že na větší připáleniny by mohla být příliš jemná. Na to by to chtělo asi „silnější kalibr“. 🙂 Nicméně jako náhrada klasické houbičky se osvědčila skvěle. Pokud preferujete raději houbičku, která má více „pěnovou“ strukturu jako ta klasická, od stejné značky můžete vyzkoušet přírodní univerzální mycí houbu z celulózy.

A jak je to s její rozložitelností? Když jsem se v eshopu ptala, jestli ji lze dát na kompost a zda se rozloží, bylo mi odpovězeno, že ačkoliv jsou houbičky ze 100% přírodních materiálů, nemají ještě kompostovací certifikát, protože ještě testují, jak se bude chovat materiál v průběhu času. Tedy by se údajně měly rozložit, „ale ještě jsou ve stádiu vývoje, čili to nemají potvrzené a proto to nemohou tvrdit oficiálně.“ Co tedy s ní poté, když už je na rozpadnutí? Houbička se prý „dá vyhodit do klasického odpadu nebo případně na kompost, pokud to bude jedna houbička za čas, tak by to nemělo vadit.“ Jen značka ještě nemá oficiálně potvrzené, jak se bude výrobek na kompostu chovat. Takže tak. 🙂 Já osobně bych se ji asi do klasického kompostu hodit nebála, přeci jen spotřeba houbiček není tak velká, tedy by to nemělo způsobovat problém, a zároveň neobsahuje žádné plasty.

 

Houbička z recyklovaného plastu

Další alternativou „klasické“ houbičky mohou být houbičky z recyklovaného plastu. Ačkoliv je to pořád plast, hlavní rozdíl je zde ten, že na jejich výrobu se nepoužívá nový plast, tedy zbytečně se netěží nové suroviny. Na trhu můžete nalézt houbičky od značek Sonett (z recyklovaných PET láhví) nebo EcoForce (nabízející jak samotné houbičky z recyklu, případně i hlavice s vyměnitelnými houbičkami, oboje z recyklu).

 

Houbička na nádobí z mikrovlákna

Do speciální kategorie bych zařadila houbičku E-cloth z mikrovlákna (směs polyesteru, polyamidu a polyurethanu). Tato houbička má být speciální v tom, že má vydržet mnohem déle než obvyklé mycí houbičky a nahradit jich tak několik. Zároveň by jí mělo být možné používat jak s mycím prostředkem, tak i bez něj a i přesto odstranit všechnu mastnotu a nečistoty. Díky tomu není potřeba kupovat téměř žádné čistící prostředky a podle výrobce by mělo být možné houbičku 300x vyprat, takže vydrží dlouhá léta. Díky tomu se šetří nejen nové materiály, ale i vaše peněženka. 🙂 Já osobně s touto houbičkou zkušenost nemám, ale hodně mě zaujala. Pokud by někdo z vás měl nějaké zkušenosti s tímto produktem, budu moc ráda, když dáte vědět do komentářů. 🙂

 

„Drátěnka“ na nádobí

Klasická drátěnka možná nemusí být tak velkou zátěží jako například plastové houbičky, nicméně není lepší ji vyměnit za něco, co se může plně rozložit? Volbou tu může být „drátěnka“ na nádobí z kokosové slupky například od značky LoofCo. Každá tato drátěnka je vyrobená v rodinných dílnách na Srí Lance. Její výroba je velmi ekologická, protože jsou využívány jen přírodní obnovitelné suroviny a solární energie. Zároveň se k pěstování nepoužívají žádná chemická hnojiva.

 

Mycí prostředky

Teď, když jste zjistili, jaké ekologičtější možnosti jsou v oblasti kartáčů a houbiček na nádobí, je čas se vrhnout na téma toho, co vlastně na to mytí nádobí používat. 🙂

 

Domácí „jar“ na nádobí

Pokud rádi víte, co drogerie ve vašem domě obsahuje, výroba domácího jaru bude to pravé pro vás. 🙂 Stačit vám na to bude pár surovin, recept s přesnými instrukcemi na jeho výrobu naleznete zde. Výhodou domácího jaru je kromě ekologického aspektu i to, že jeho výroba vyjde poměrně levně. 🙂

 

„Jar“ na nádobí bez obalu

Další možností, jak sehnat ekologický prostředek na nádobí, je vybrat si některý stáčený v obchodě bez obalu. Nejčastější značkou, kterou jsem v bezobalových obchodech v oddělení ekodrogerie potkala, je Tierra Verde (se svojí podznačkou ekologické drogerie Yellow&Blue), která nabízí právě i gely na nádobí. Mapu stáčíren, kde jsou jejich produkty dostupné, naleznete zde. Další oblíbenou značkou ekodrogerie v bezobalových obchodech je Sonett, která také nabízí přírodní gel na nádobí.

 

Ekologický prostředek na mytí nádobí v obalu

Pokud se vám domácí jar vyrábět nechce a široko daleko nemáte žádný bezobalový obchod, poslední možností (pokud chcete nějakou ekologičtější variantu) je koupit si prostředek s přírodním složením. Na trhu naleznete poměrně hodně značek, které je nabízejí. Mezi oblíbené patří Tierra Verde, Sonett, Frosh nebo Bio-D. Bohužel jsou v podstatě všechny baleny do plastu, nicméně pořád lepší alespoň složením, než klasický Jar. 

Mytí v myčce

Pokud máte myčku, pravděpodobně zase řešíte jiné problémy, a to jaké ekologické prášky na mytí nádobí používat do myčky. Naštěstí už je na trhu tolik přijatelných produktů, že máte poměrně velký výběr.

Kromě toho je i základem u myčky ještě mít tu správnou, která bude vyhovovat vašim potřebám. Nevíte, jak vybírat? Mrkněte na recenze nejlepších myček a třeba najdete tu, co vám bude vyhovovat nejvíce. 🙂

A teď vzhůru na produkty, které můžete do myčky použít.

 

Domácí tablety do myčky

Jednou z možností, jaký prostředek používat na mytí nádobí v myčce, je vyrobit si vlastní tablety do myčky. Na jejich výrobu nepotřebujete ani příliš mnoho surovin a jejich výroba je nejen poměrně jednoduchá, ale i levná. Zároveň, pokud máte štěstí, můžete většinu ingrediencí sehnat bez obalu (někdo možná i všechny). Recepty na osvědčené tablety do myčky můžete nalézt zde a zde.

 

Kupované ekologické tablety či prášky do myčky

Další možností u mytí nádobí v myčce je zvolit zabalené ekologické tablety či prášky do myčky. Ačkoliv jsou často zabalené do plastu, stále jejich výběrem uděláte pro sebe i životní prostředí více než při používání těch klasických: mají totiž mnohem lepší složení a neposíláte nebezpečné látky dále do potrubí. Mezi oblíbené značky patří Ecozone, Sonett (nabízející jak tablety, tak prášek do myčky) nebo Yellow&Blue (nabízející jak prášek, tak gel)

 

Další pomůcky

Utěrky

Kromě kartáčů či houbiček, kterými myjeme nádobí, je důležité i to, čím ho utíráme. Zde by základní pomůckou měly být látkové utěrky (místo těch papírových).

U výměny papírových utěrek za ty látkové uvidíte i obrovskou finanční úsporu. Přestože se to může zdát jako maličkost, výměna papírových ručníků za klasickou látkovou utěrku dělá v dlouhém období docela značný finanční rozdíl. Spousta z vás určitě má nějaké látkové utěrky i doma (po maminkách či babička), tak proč je nevytáhnout a nezačít zase používat? Pokud nemáte, omrkněte nějaké obchody s domácími potřebami a určitě najdete takové, jaké se vám budou líbit. Pokud si je budete kupovat, zkuste se zaměřit raději na kvalitu než na cenu. Vybírejte bavlněné a dejte si pozor na to, aby spíše neodpuzovaly vodu než jí vsákly. Spousta utěrek, které jsem v poslední době viděla, je tak z hrozného materiálu, že vodu vyloženě odpuzuje. A to zrovna není něco, co bychom u utěrky chtěli.

Poté je můžete používat stejně jako papírové ručníky a vždy vyprat na 60 stupňů. Sloužit vám mohou klidně nadosmrti.

 

Jak myjete nádobí vy? Jaké používáte kartáče či houbičky a jaká je vaše oblíbená značka prostředků na mytí nádobí? 🙂

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.