/
1,520 Views0
Kupovat od lokálních zemědělců, nejlépe v bio kvalitě, se ukazuje jako důležitější více než kdy dřív. Nejenom že plodiny díky tomu nemusí být složitě přepravovány na velké vzdálenosti, ale hlavně je potřeba podpořit malé pěstitele, kteří většinou s půdou zacházejí lépe než velkopěstitelé, kterým jde hlavně o to vyždímat z půdy co nejvíce. Kromě toho často od lokálních pěstitelů najdete potravin v bio kvalitě, které jsou zdravější pro naše životní prostředí i pro nás samotné. Malí pěstitelé za sebou taktéž nemají tak velké lobby jako obrovské agrofirmy, což je další důvod proč kupovat od nich a ne od velkých firem, které hledí jen na zisk.

 

Ačkoliv ovoce a zeleninu seženete bez obalu i v supermarketu, toto je téma, kde je potřeba hledět mnohem dál a zaměřovat se právě na lokální produkci a dodavatele. „Ovozel“ (ovoce-zelenina) nakoupíte sice všude, nicméně v supermarketech většinou těžce ošetřené chemií a cestující přes půlku světa. Já sama se snažím supermarketům co nejvíce vyhýbat. V tomhle článku se nechci vyloženě pouštět do všech praktických faktů, proč se vyhýbat supermarketům, ale pokud by vás zajímala více praktická stránka věci, doporučuji tento článek od Tomáše Hajzlera, kde popisuje „Dvanáct faktů o supermarketech, které by mělo znát každé dítě“ (což je i dvanáct faktů, proč se právě supermarketům vyhýbat). Pokud tedy už víte trochu o problematice toho, proč je důležité vyhýbat se supermarketům a hledat jiné zdroje na nákup „ovozelu“, právě k tomu vám poslouží tento článek. Já se pro napsání tohoto článku inspirovala skvělým webinářem od Hnutí Duha o nakupování bio potravin online. Zahrnuty jsou zde tedy nejen služby, které byly zmíněny na webináři, ale přidala jsem i pár dalších způsobů, jak nakupuji potraviny já.

Osobně jsem nedávno téma lokálního nakupování bio ovoce a zeleniny přidala i do svých bezodpadových přednášek a právě na jedné z nich mi jeden z účastníků položil otázku, kde se má tyhle informace dozvědět, pokud se nedostane na moji přednášku. A i právě proto vznikl tento článek, protože tohle téma je opravdu důležité a ráda bych, aby se více lidí dozvědělo o možnostech, které mají (a o kterých, jak jsem zjistila, ví vlastně strašně málo lidí).

Kde tedy nakupovat lokální „ovozel“ a nejlépe v bio kvalitě?

 

Scuk.cz

Scuk je česká iniciativa, která se snaží propojovat lokální farmáře a pěstitele se spotřebiteli prostřednictvím výdejních míst. Naleznete tam nejen ovoce a zeleninu, ale třeba i maso či mléčné výrobky. Jak to funguje? Pokud chcete nakupovat, naleznete si podle svého místa bydliště výdejní místo. Výdejní místa mohou být u někoho doma, v obchodě či třeba někde na veřejném místě. Přidáte se do prodejní skupiny, většina jich má i skupinu na FB, kde se domlouvají detaily. Ve skupině je vždy uvedeno, v jakém období se mohou dělat objednávky (například do každé neděle). Objednávku uděláte online, kde si z nabízených možností vyberete, o co máte zájem, a předem ji zaplatíte. V předem stanovený výdejní den, který bývá pravidelný, si pro objednávku osobně jdete na výdejní místo. A takto to můžete dělat pravidelně.

Kdo jsou vlastně správci výdejních míst? Stejní nadšenci jako vy. Třeba jim zrovna výdejní místo chybělo, tak si založili vlastní. Právě třeba u sebe doma či ve svém obchodě. Správce skupiny může dělat skoro kdokoliv, třeba maminka doma na mateřské, která má velkou ledničku a vhodné hygienické podmínky, kavárny, které chtějí poskytnout zázemí něčemu dalšímu, či nadšenci z obce, kteří od obce získají nějakou volnou veřejnou místnost. Tito správci se poté o skupinu starají a zajišťují komunikaci se zákazníky a se scukem. Správcům odběrových míst potraviny dovážejí přímo farmáři či to zajišťuje scuk. Organizátoři jsou předem proškoleni, takže ví, jak na spravování výdejního místa. Zároveň z každé objednávky má správce výdejního místa 7,5 % z její hodnoty, tedy i mírný přivýdělek.

Co se týká samotných potravin, které scuk prodává, tak se řídí svým kodexem kvality. Potraviny nemusí být nutně biocertifikované (i když spousta jich je), nicméně chtějí podporovat malozemědělce, kteří pěstují ekologicky a udržitelně. Více o jejich kodexu naleznete zde.

Tedy, scuk může být nejenom zajímavým způsobem, jak si zajistit pravidelný přísun potravin, ale i způsob, jak poznat podobně smýšlející lidi ve svém okolí.

 

Kde.lovime.bio

Kde.lovime.bio je mapa českých biopotravin, která má snahu zprostředkovat cestu přímo k vašemu farmáři či pěstiteli. Na rozdíl od scuku to není přímo nákupní portál, ale je to mapa, která vám pomůže zjistit, kdo ve vašem okolí pěstuje ovoce a zeleninu, kdo chová dobytek či nabízí mléčné výrobky a koho můžete kontaktovat. V mapě najdete nejenom konkrétního pěstitele či farmáře, ale i jeho sortiment a též kontakt na něj. Tedy, kontakt probíhá přímo mezi vámi a jím, musíte ho sami oslovit a domluvit si s ním odběr. Na této mapě najdete pouze certifikované farmáře a pěstitele, kteří mají biocertifikaci a jsou kontrolováni nezávislou bio organizací. Zároveň si poměrně přehledně můžete filtrovat to, co hledáte, podle kraje, druhu produkce či služeb.

 

Adresář farmářů

Adresář farmářů je svým způsobem podobný mapě Kde.lovime.bio, ale nenajdete tu jen přímo pěstitele a farmáře, ale hlavně místa, kde nakoupíte čerstvé místní potraviny. Jak tedy přímo v Adresáři je uvedeno, „naleznete zde kontakty a informace o rodinných a drobných farmách, fungujících i vznikajících skupinách komunitou podporovaného zemědělství, bedýnkách i místech, která nabízejí vzdělávací programy o hospodaření.“ Je to tedy poměrně obsáhlý adresář.

Zároveň zde na rozdíl od kde.lovime.bio nejsou jen certifikovaní bio výrobci. Požadavkem je, aby zemědělci naplňovali kritéria ekologicky šetrného zemědělství, nicméně ne všichni mají oficiální certifikaci například kvůli byrokratické náročnosti. Zařazení do mapy není úplně automatické ve stylu, kdo chce zařadit, bude zařazen, ale je zkoumáno, zdali nějakou certifikaci má a pokud ne, tak je s ním dále komunikováno, jak hospodaří, a poté jsou podle úsudku správců zahrnuti do mapy nebo ne. Výhodou je zde i to, že uživatelé mají možnost komentovat a i na základě toho mohou být farmáři vyřazeni, pokud hospodaří nešetrně. Zároveň je možnost mít Adresář farmářů jako mobilní aplikaci.

Co se týká nakupování, funguje to zde stejně jako na Kde.lovime.bio. Máte možnost široké filtrace, tentokrát ne podle nabízeného zboží, ale podle typu služby, například farmy, KPZky, biokluby, bedýnkové služby atd. Poté, když najdete danou entitu, která se vám líbí, ukáže se vám, nejen co daná entita nabízí, ale i případně webové stránky a kontakt. Domlouváte se zde přímo s daným farmářem či pěstitelem bez zprostředkovatele anebo pokud se jedná o obchod s lokálním zbožím, můžete si tam rovnou zajít nakoupit.

 

Sklizeno

Sklizeno spousta z vás asi zná především jako kamenné obchody s lokálními farmářskými produkty. Víte ale, že si u nich můžete nakoupit i online? Nákup si poté vyzvednete připravený na některé z jejich poboček či si ho necháte dovézt domů. Nevýhodou je, že bohužel dovážka přímo domů je dostupná jen ve větších městech v blízkosti jejich poboček a tedy je tím většina republiky poměrně limitována.

Co se týká samotného nákupu, vybrat si můžete ze širokého sortimentu pečiva, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny či například masa. Potraviny, které prodávají, vybírají na základě svého Kodexu kvality, podle kterého se vyhýbají produktům s chemií, vybírají malé lokální producenty a také produkty s jasným původem a složením. Pokud vás zajímají všechna jejich kritéria výběru, podívejte se přímo na tento kodex. Své dodavatele zároveň znají osobně a pravidelně je navštěvují.

 

Bedýnkové služby

Já sama mám už několik zkušeností s bedýnkovými službami, které mám velmi ráda. Bedýnkové služby můžete najít ve dvou verzích. První je, že si bedýnku online objednáte a poté si ji na odběrovém místě vyzvednete. Konkrétně v Brně toto nabízí například služba Bedýnky Brno, která má dva výdejní dny (středu a čtvrtek) a výdejnu na Merhautově. Druhý způsob je, že si bedýnku též přes internet objednáte, ale v předem zvolený čas vám ji dodavatel přiveze domů. Bedýnkové služby jsou odlišné od klasického supermarketu v tom, že se zaměřují právě na lokální malé producenty a zároveň mnoho jejich produktů je v bio kvalitě. Všechny informace o způsobu pěstování, chovu, původu a (ne)použití chemie se dozvíte obvykle přímo u popisků produktů. Bedýnkové služby zároveň nabízí nejenom předem sestavenou bedýnku ze sezónní lokální zeleniny a ovoce, ale je zde možnost si i z jejich eshopu přihodit pár dalších produktů, které zrovna potřebujeme. Můžete si tak v podstatě obstarat skoro celý nákup. Z osobní zkušenosti mohu doporučit Badeko, které rozváží po Brně, případně Svět bedýnek, který rozváží v mnoha oblastech republiky. Zadáte zde své údaje bydliště a zjistíte, jestli dováží i k vám. Co se týká ostatních měst, tady nemám zkušenosti, nicméně když zadáte do vyhledávače „bedýnky + dané město“, určitě najdete spoustu služeb i ve vašem okolí, obzvláště poblíž velkých měst.

Výhodou bedýnkových služeb je to, že se sami snaží redukovat množství obalů, které vám s nákupem dají. Například Svět bedýnek má vratné zálohované bedýnky a jejich zeleninu a ovoce vloží většinou jen volně do bedýnky bez zbytečných obalů. Pokud si bedýnku jdete vyzvednout osobně, je zde možnost si vše naskládat do vlastních obalů a bedýnku na místě rovnou nechat a tím také šetřit obaly.

 

Další možnosti

Pokud vás nezaujal ani jeden z výše uvedených možností nakupování, je tu ještě možnost družstevního a komunitního nakupování, tedy že odběratelé jsou plně zapojeni do nakupovacího procesu od farmářů a pěstitelů a často jsou přímo členy spolku, který nakupování potravin zajišťuje. Často to funguje na bázi KPZky, tedy komunitou podporovaného zemědělství. Pokud nevíte, co to vlastně komunitou podporované zemědělství je, nejlépe vám to vysvětlí toto video.

Nyní ke konkrétním místům.

V případě, že bydlíte v Praze poblíž Florence, vyzkoušejte první spolkový bioobchod v Praze obŽIVA. Provoz spolkového obchodu je financovaný z investičních a členských příspěvků členů spolku. Díky tomu je zde možné dodávat zboží za nákladové ceny, bez marže. Pro bližší informace a vysvětlení, jak vůbec obchod funguje, se podívejte na stránky obchodu.

Bydlíte-li blízko Příbora či přímo v Příboře, zaujmout vás může družstevní obchůdek VIKTORINA LOCA, který se snaží dostat zdravé a lokální potraviny ke svým členům. Jedince z Tišnovska může zase zaujmout Hojnost.

V případě, že to máte do všech zmíněných komunitních spolků daleko, podívejte se ještě na web KPZinfo, kde najdete mapu právě se skupinami KPZ (komunitou podporované zemědělství).

Pokud vás to hodně zaujalo a nenašli jste žádnou takovou komunitu ve vašem okolí, na již zmíněném webu KPZinfo najdete všechny informace o tom, jak to funguje a jak založit vlastní komunitu. Existující potravinové komunity i zapojené zemědělce ve svém okolí najdete i ve zmiňovaném Adresáři farmářů. I vy sami můžete iniciovat založení vlastního neformálního spolku pro získávání potravin.

Potřebujete v této oblasti poradit? Obraťte se na Asociaci místních potravinových iniciativ.

 

Snad vám tento přehled ukázal dostatečné množství možností, jak nakupovat lokálně, sezóně a v biokvalitě. Snažila jsem se zahrnout převážně ty způsoby, se kterými mám sama zkušenost a též ty, na kterých jsem slyšela jen samá kladná hodnocení. 🙂

Jak nakupujete vy? Znáte některou ze zmiňovaných iniciativ/podniků?

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.