/
320 Views4
Asi to všechny ženy znají.. Několikrát denně odběhnout si na záchod kvůli výměně, obavy v noci, jestli to tampon vydrží a podobně… Zároveň potřeba neustále řešit, jestli není potřeba koupit si nové balení tamponů. Ani nemluvě o tom množství odpadu, který se při neustálém vyhazování tamponů vytvoří. Jak to vyřešit? 🙂

 

Menstruační kalíšek

V současné době se stávají víc a víc populární. Je to malá nádobka ve tvaru kalíšku se šťopkou, která je vyrobena z lékařského silikonu. Místo nasávání krve jí chytá. Na rozdíl od tamponů nejsou nikdy spojovány se syndromem toxického šoku.

Zdravotně má mnoho výhod. Na rozdíl od tamponů se v něm nemohou množit bakterie a není napuštěn žádnými chemikáliemi. Zároveň nevysušuje sliznici a je tedy mnohem šetrnější.

 

Jak to funguje?

Přehne se do tvaru písmene U a poté se zasune dovnitř. Měl by se poté sám otevřít, občas může být ale potřeba trochu zahýbat šťopkou, abyste se ujistila, že se úplně rozevřel. Poté se vyndá potáhnutím za šťopku a zmáčknutím konce kalíšku, který lze poté jednoduše vyndat. Kalíšek se vylije, omyje vodou (případně jen otře toaletním papírem) a může se použít okamžitě znovu. Na začátku to bude možná trochu náročnější, ale je to jen o zvyku. Přesný návod i s obrázek je vždy obsažen u balení. Možná ze začátku se budete bát protékání, je to jen ale o správné manipulaci s kalíškem. Pokud je správně zavedený, není s ním žádný problém.

Zároveň pokud se vám menstruační kalíšek zdá moc velký, určitě se nemusíte bát. 🙂 Je dostupný ve dvou velikostech a při správném zavedení (po přehnutí do tvaru písmene U) s ním není žádný problém.

 

Jak dlouho vydrží?

To je velmi individuální, říká se, že vydrží obsah dvou super tamponů. Během prvních pár dní mi stačí kalíšek vylívat ráno a večer. Poté stačí už jednou denně. Doporučení je kalíšek vylívat každých dvanáct hodin.

 

Jak o něj pečovat?

Před každou menstruací je důležité kalíšek sterilizovat. Proto je dobré ho vyvařit na pět minut ve vroucí vodě. Poté během používání stačí jen pokaždé po vyprázdnění kalíšek umýt vodou. Já sama kalíšek poté vyvařuji ve vodě i na konci menstruace, aby byl kalíšek pořádně čistý. 🙂

 

Výhody?

Lepší pro vaše tělo

Tampony absorbují až 35 % přirozené vlhkosti, což způsobuje nerovnováhu v pH. Zároveň také mohou zanechávat zbytky vláken a způsobují syndrom toxického šoku. Pokud tampony nejsou organické, jsou vybělené, čímž nechávají v těle další chemické látky. Nic z toho se netýká menstruačního kalíšku.

 

Lepší pro životní prostředí

Jeden kalíšek vydrží 5-10 let. Za tu dobu byste jinak spotřebovala obrovské množství tamponů, které by skončili v popelnici.

 

Lepší pro vaši peněženku

Přestože se vám může menstruační kalíšek zdát jako drahý, je to jen jednorázová investice, která se vám vyplatí. Když byste si spočítali, kolik v dlouhém období utratíte za tampony, tato investice se vám mnohonásobně vrátí.

 

Lepší pro váš klid

S menstruačním kalíškem už nikdy nemusíte řešit, že vám došly tampony, a snažit se je někde zběsile sehnat. Stačí vám jeden „nástroj“, který můžete používat v jakékoliv části vaší menstruace.

 

Ze všech výše zmíněných důvodů můžu menstruační kalíšek jen doporučit. 🙂 Pokud si stále nejste jisté, můžete si přečíst podrobnější informace o manipulaci a výběru vhodné velikosti přímo na stránkách prodejce. Zde je podrobně vysvětleno, jak funguje, jak o něj pečovat a další informace. 🙂

 

Možné problémy

Ze své vlastní zkušenosti i ze zkušeností svých kamarádek jsem zjistila, že ne každá značka musí vyhovovat každému. Svůj první menstruační kalíšek jsem měla od značky Gaia a nemůžu říct, že bych byla úplně nadšená. Měla jsem ho problémy vyndat a občas mi lehce protékal. Používala jsem ho půl roku až jednou jsem na něj při sterilizaci při vyvařování v hrnci zapomněla a kalíšek… umřel. Ano, totálně se roztavil, takže byl mrtvý nejen kalíšek, ale i hrnec. Říkala jsem si, že vyzkouším jinou značku a pohled mi padl na značku Yuuki. Výsledek? Naprostá spokojenost! Kalíšek naprosto krásně sedí, ani po pár letech mi ani jednou neprotekl a se zaváděním ani vyndaváním nemám nikdy žádný problém. Často skoro zapomenu, že menstruaci vůbec mám a že musím kalíšek vylít. Jak jsem tedy zjistila, tohle je ideální stav s kalíškem. Že zapomenete na menstruaci a kalíšek vůbec necítíte.

Právě ale ze zkušenosti jsem zjistila, že i u kalíšků jsou velké rozdíly. Na můj první kalíšek od Gaia jsem četla skvělé recenze a mně úplně nevyhovoval. Zase třeba moje kamarádky zkoušely úplně jiné značky a taky jim třeba nevyhovovaly, ačkoliv byly vychvalované od jiných žen. Tohle je u kalíšku asi největší riziko, že vynaložíte pár stovek za kalíšek jako investici a prostě vám nesedne. Na Facebooku funguje skupina Kališnice, kde si ženy, kterým nevyhovuje jejich značka kalíšku, kalíšky vyměňují. Hygienicky by v tom být neměl být problém, když se dostatečně vysterilizuje, ale některé ženy s tím problém mohou mít tak jako tak. Já to zde jen uvádím jako možnou alternativu, co dělat s nechtěným menstruačním kalíškem. 🙂

Ačkoliv si myslím, že kalíšek je naprosto skvělá věc, vím, že je zde toto riziko, že kalíšek nebude sedět, a proto ho tu chci zmínit. Některé ženy, které s kalíšky začínají, k němu používají jako pojistku menstruační kalhotky, oblíbené jsou například ty od Snuggs. Pokud jste z vašich začátku nervozní, můžete využít i tuto alternativu. 

 

Používáte menstruační kalíšek? Pokud ano, jak vám vyhovuje? 🙂