Pokud hledáte recenzi na investiční platformu Fondee, jste na správném místě. Jak tento nástroj funguje a pro koho je vhodný? Jaké jsou z něho výnosy?
Zároveň jak jsou zde ochráněny vaše peníze? A jaký je rozdíl mezi „klasickými“ portfolii, které Fondee nabízí, a jejich novými ESG portfolii? Vyplatí se výnosově a jsou opravdu ekologická?
To vše a mnohem více se dozvíte z této velké recenze Fondee!
Vzdělávání ostatních v oblasti Investování je velké téma, kterému se profesně věnuji. Co mi ale v oblasti investování dává největší smysl je jeho přesah.
Nejenom že můžeme investovat do oblastí, které nám hodnotově dávají smysl, ale zároveň pomocí vydělaných peněz zajistit sebe, ale i finančně podpořit iniciativy, které nám dávají smysl.
Zároveň věřím, že investování není něco, co by mělo být vyhrazeno jenom „pár vyvoleným“. Je to něco, co může praktikovat každý z nás a ideálně by měl: efektivní správa našich financí by měla být součástí našich životů stejně jako třeba čistění zubů.
A právě platforma Fondee nám s tímto může pomoci, pokud nechceme studiem investic strávit hodiny času, ale chceme najít pohodlný nástroj pro naše finanční zabezpečení.
P.S. Tento článek je pravidelně aktualizován o změny, které platforma Fondee provádí. Naposledy aktualizováno v říjnu 2024.
Investování přes robo-advisora: velká recenze Fondee
Nejdříve si povíme o tom, co to Fondee vůbec je.
Fondee patří mezi tzv. „robo-advisor“ platformy neboli investiční platformy, které investování udělají v podstatě skoro za vás. Pomůže vám s výběrem vašeho investičního portfolia a poté za vás do něj zainvestuje peníze, které na svůj účet na platformě pošlete.
Samotná registrace do platformy probíhá poměrně jednoduše: hned na začátku nahrajete své osobní údaje a doklady. Poté začíná velmi důležitá část, a to je dotazník, pomocí kterého vám Fondee pomůže vybrat své portfolio.
Vstupní dotazník sleduje mnoho aspektů:
- Vaše snášení poklesů a rizika.
- Váš předpokládaný investiční horizont (Není ale nutné ho dodržet, jen to pomáhá k lepšímu sestavení vašeho portfolia.).
- Účel vaší investice.
- Zkušenosti s investováním.
- Znalosti investiční oblasti.
- Stav vašeho finančního majetku a jestli si investování můžete dovolit.
- Jestli chcete zařadit ESG investice do svého portfolia (Tedy investice více společensky a ekologicky odpovědná).
- Odkud pocházejí peníze, které chcete investovat, a v jaké profesi působíte.
Výběr portfolia
Když dotazník skončíte, můžete si vybrat, jaké chcete mít portfolio.
V případě, že vás platforma vyhodnotí jako ne příliš zkušené investory, budete mít možnost si vybrat jenom z více konzervativních portfolií.
Pokud byste preferovali rizikovější strategie (a tím pádem i potenciálně více výnosové), můžete požádat o opětovné vyplnění investičního dotazníku.
Zároveň máte možnost si vybrat klasické či ESG portfolio. O detailech ESG portfolií si povíme ještě později.
U konzervativnějších portfolií je potřeba brát v potaz, že mají nižší riziko, menší výkyvy na hodnotě, ale i potenciálně nižší výnosy. U rizikovějších portfolií je toto přesně naopak.
Co znamenají jednotlivá portfolia v praxi?
V závislosti na tom, jak jste vyhodnoceni ve vstupním dotazníku, dostanete sestavené portfolio přesně na míru.
Pokud jste vyhodnoceni jako zkušenější investoři s lepším vztahem k riziku a máte například portfolio s názvem „Odvážný investor“ či „Nebojácná investor“, velká část vašeho portfolia bude složená z akciových ETF fondů, které více kolísají, ale mají i větší potenciální zisk.
Pokud jste vyhodnoceni jako méně znalí a více konzervativní investoři (například portfolia s názvem „Konzervativní investor“ či „Obezřetný investor“), budete mít více konzervativní složení.
Vaše portfolio tedy bude z velké části složeno z dluhopisů, které mají menší výkyvy a též nižší potenciální zisk.
Když jste vyhodnoceni jako zkušenější investoři, můžete si volit konzervativnější portfolia než vám vyšla jako ideální. Ta jsou zároveň méně riziková.
Pokud ale jste viděni jako méně zkušení, více rizikovější portfolio si vybrat nemůžete. Nástroj vám tak brání v tom, abyste peníze kvůli své nezkušenosti zbytečně neztráceli.
Fondee vám doporučuje portfolio na míru přesně pro vás na základě vašeho vztahu k riziku a vašim zkušenostem.
Tedy čím vyšší rizikový profil, tím větší možnost zisku, ale tím více i očekávané propady. Pokud jste někdo, kdo špatně snáší riziko a propady na trhu, pravděpodobně vyšší rizikový profil nebude pro vás. Někdy totiž může trvat pěkně dlouho, než se trh vyšplhá nahoru.
Jdeme investovat
Po vyplnění svého vstupního dotazníku získáte doporučené portfolio, ověříte totožnost pomocí vyfocení osobních dokumentů a podepíšete investiční smlouvy.
Až dokončíte registraci a váš profil bude plně aktivován, můžete si nahrát peníze do vašeho účtu, což je možné jednoduše skrz bankovní převod.
Když jsou peníze nahrány na účet, sami se poté zainvestují a vy už nemusíte řešit nic dalšího.
Pokud řešíte, že se peníze stále ukazují jako v hotovosti (což zjistíte při rozkliku vašeho portfolia), je to proto, že se peníze investují pravidelně v pracovní dny. Proto pokud nahrajete peníze například v pátek večer, většinou se peníze zainvestují až v pondělí a pak už uvidíte zvýšení hodnoty v dalších druzích aktiv.
Dlouhodobý investiční produkt
V lednu 2024 Fondee nově též začalo nabízet nový, státem podporovaný Dlouhodobý investiční produkt.
V rámci tohoto produktu máte na výběr jak z klasických portfolií, tak z ESG portfolií. Více o jednotlivých strategiích se dozvíte ze stránek Fondee.
Pojďme se podívat na výhody a nevýhody.
Výhody
- Výběr jak z klasických, tak z ESG portfolií (tedy odpovědnější a ekologičtější investice)
- Vklady do DIP si můžete odečíst z daňového základu až do výše 48 tisíc Kč ročně.
- Je možné zde využívat příspěvky zaměstnavatele.
- Výhodnější poplatky než u „klasického“ investování (v případě, že dodržíte časový horizont)
Nevýhody
- Stát neposkytuje na Dlouhodobý investiční produkt státní příspěvky jako u doplňkového penzijního spoření či penzijního připojištění.
- Je nutné investovat nejméně 10 let a zároveň vybrat peníze nejdříve v 60 letech (jinak budete muset vracet daňovou úsporu a též doplácet poplatky do jejich plné výše)
Osobně považuji Dlouhodobý investiční produkt od Fondee jako zajímavou variantu v případě, že vám váš zaměstnavatel nabízí příspěvek na důchodové spoření a vy hledáte, jak ho využít.
Pokud vás zajímá více detailů o Dlouhodobém investičním produktu od Fondee, doporučuji se podívat zde.
Jdu se podívat na nový státem podporovaný produkt!
Časté otázky o Fondee
Jaká je minimální investiční částka?
Minimální částka pro investování a pravidelné vklady je 1000 Kč. Tedy pokud byste chtěli investovat pravidelně měsíčně třeba jen pětistovku, raději tam pošlete jednou za 2 měsíce 1000 Kč než jednou za měsíc 500 Kč, protože peníze se zainvestují až teprve poté, co další měsíc dosáhne vklad výše 1000 Kč.
Na investování přes Fondee nepotřebujete být milionáři, stačí vám jenom tisícovka!
Zároveň pokud budete investované peníze někdy potřebovat, vybrat je můžete v podstatě kdykoliv, stačí o to zažádat na platformě. Jen právě kvůli zmíněným výkyvům v hodnotě akcií a portfoliu bych celkově určitě Fondee brala jako nástroj na dlouhodobé investování, do kterého ideálně moc „nešahám“ a nevybírám peníze, jak mě zrovna napadne.
Investování do akcií je často záležitost klidně na desítky let.
Jaké jsou poplatky za investování?
Co se týká poplatku, který platíte za používání nástroje Fondee, platforma si účtuje 0,9 % ročně z hodnoty vašich investic.
Poplatky se odečítají na měsíční bázi (tedy každý měsíc se odečte 1/12 z ročního poplatku.
Jaký výnos mohu získat z investování na Fondee?
Odpovědět na tuto otázku jednoznačně je poměrně komplikované. Nedá se zde totiž zajistit něco jako „garantovaný výnos“, kde by vám platforma slíbila pravidelný roční výnos xx procent.
V dlouhodobém horizontu akciový trh roste někde mezi 6-12 %. Zároveň ale záleží na tom, do jakého portfolia investujete. Průměrné historické výnosy jednotlivých portfolií uvidíte na stránkách Fondee.
Jedná se ale o dlouhodobé průměry, tedy se počítá s investicí na delší časové horizonty.
Akciové trhy i ceny dluhopisů se ve svém růstu rok od roku poměrně odlišují.
Zatímco jeden rok roste trh raketově, další rok může najednou spadnout o desítky procent. Proto je tedy ideální mířit na delší časový horizont, ve kterém vás tyto krátkodobé výkyvy nebudou vyvádět z rovnováhy.
Přibližný dlouhodobý průměrný výnos ale můžete odhadovat právě na základě toho, které portfolio vyberete.
Příklad průměrného dlouhodobého výnosu u portfolia „Vyvážený investor“.
Je investování na Fondee bezpečné?
O svá aktiva se při investování přes Fondee nemusíte obávat.
Veškerý majetek klientů je uložen na speciálním účtu u brokera a zároveň je oddělen od majetku Fondee i brokera.
Pokud by se s Fondee cokoliv stalo, všechna aktiva by přešla na samostatné účty u brokera vedené na jména konkrétních klientů a broker by poté klientům dal k účtům přístup. Díky tomu jsou vaše investice v bezpečí a nemusíte se tak obávat krachu platformy Fondee.
Samozřejmě investování není nikdy stoprocentně bez rizika. Hrozí zde propady trhu (jejichž síla se často liší podle druhu vašeho portfolia) a tedy vaše portfolio může kolísat na hodnotě. Tyto krátkodobé propady jsou ale normální. V takovém případě se obecně doporučuje peníze nevybírat a počkat, až hodnota vašeho portfolia opět vyroste nahoru.
Pokud při každém krátkodobém propadu vyberete svoji investici, je to nejjednodušší způsob, jak o své peníze přijdete.
Mohu mít na Fondee více portoflií?
Ano, můžete, a to dokonce až 5 různých portfolií.
Díky tomu si můžete vybrat například rizikovější a více dynamické portfolio na velmi dlouhodobé investování (například důchod či rentu) a nějaké konzervativnější portfolio například na horizont 10 let pro odkládání si peněz na cestu kolem světa.
Na Fondee si nyní můžete založit více portfolií pro své různé životní cíle.
Jednotlivá portfolia si můžete i různě pojmenovat právě na základě svých cílů a díky tomu můžete vybrat portfolio přesně podle vašeho časového horizontu.
Jdu si vybrat portfolia pro své časové horizonty!
Je možné založit investiční účty pro děti?
Jednou z novinek od září 2023 je možnost založení výhodnějších dětských účtů. Na těchto účtech se platí poplatek pouze 0,2 % ročně.
Výhodou dětských účtů jsou tedy nejenom nižší poplatky, ale i možnost vybírat dětem více různých portfolií či případně možnost vkládání peněz ostatními příbuznými, nejenom rodiči.
Co je u dětských účtů specifické je to, že úderem 18. roku přecházejí tyto účty pod správu samotných dětí a stávají se z nich běžné „dospělé“ fondy na Fondee.
V případě, že by některý z rodičů potřeboval peníze z účtu vybrat dříve před 18. rokem, je to možné, jen se doplatí rozdíl na poplatcích mezi sníženým poplatkem a standardním poplatkem na Fondee.
U dětských účtů můžete využít snížený poplatek 0,2 % ročně.
Pokud tedy je vaším cílem investovat pro děti, tento účet dává smysl.
Krátkodobé spekulace na trhu = je Fondee na to vhodné?
Upozornila bych, že Fondee neslouží pro krátkodobé spekulace na trhu.
Cílem Fondee je vytvořit si převážně dlouhodobé portfolio, kde budete přispívat klidně v řádech desítek let s minimem starostí a péče.
Fondee je podle mě skvělý nástroj pro ty z vás, kteří chtějí investovat, ale nechtějí nijak detailněji se zaobírat vybíráním správných akcií či ETF fondů a chtějí nad investováním strávit co nejméně času. Zároveň je to užitečný nástroj na budování si finanční jistoty do budoucna.
Ekologické ESG investování aneb co to je?
Fondee v říjnu 2022 spustilo velkou novinku, a to že u každého „klasického“ investičního portfolia nabízí i jeho udržitelnější variantu v rámci kritérií ESG.
Co to ale ESG investování vůbec je?
Jedná se o skóre, které firma dostává na základě toho, jak se jí daří ve třech různých oblastech (z jejichž prvních písmen se odvozuje i ESG zkratka).
Hodnotí se oblasti:
- „Environment“ (životní prostředí): například uhlíková stopa, hospodaření s vodními zdroji, používané materiály či používání obnovitelných zdrojů.
- „Social“ (sociální a společenské prostředí): férové a rovné podmínky na pracovišti, možnost osobního rozvoje zaměstnanců, vztah s komunitou, kde firma působí a další.
- „Governance“ (řízení společnosti): jak se firma staví ke korupci, (ne)odvádění daní či jak řídí firmu.
V rámci ESG skóre se tyto jednotlivé oblasti vyhodnocují a na základě toho každá firma obdrží určité hodnocení.
Čím lepší má firma skóre, tím více ji lze považovat za odpovědnou a udržitelnou. Pokud by vás zajímalo více o celé metodice hodnocení, moc doporučuji tento článek.
Čím lepší ESG skóre, tím více je firma považována za společensky odpovědnou
Právě na základě ESG skóre Fondee vybírá do svých portfolií fondy, které tato ESG kritéria firem berou v potaz.
Co považuji za pozitivní je to, že u všech „klasických“ Fondee portfolií mám dostupnou i jejich ESG variantu. Díky tomu nejsem omezená ve výběru, ať už mi vyjde jakýkoliv výsledek v investičním dotazníku.
Proč bychom měli preferovat ESG portfolia?
První důvod je podle mě čistě morální.
Věřím, že co ničí planetu, není investice.
Proč? Protože sice na tom krátkodobě vyděláme, ale dlouhodobě ztrácíme. Sami si ničíme kvalitu našeho životního prostředí, vodních zdrojů a míst, ve kterých bydlíme. Proto věřím, že odpovědnost v oblasti financí je povinností nás všech.
Druhý důvod je ekonomický.
Legislativa čím dál tím více zvýhodňuje odpovědné a ekologické společnosti. Proto mají i větší potenciál svého rozvoje, protože budou mít výhodnější podmínky pro své podnikání.
Zároveň na srovnání ESG a „klasických“ portfolií na Fondee je vidět, že ESG portfolia měla historický větší výnosy.
Fondee na svém webu uvádí historické srovnání portfolia „Smělý“ v klasické a ESG verzi od roku 2014. Jak vidíte, ESG portfoliu se dařilo mnohem více. Více o srovnání klasický a ESG portfoliích je možné si přečíst zde.
Zdroj: FondeeParadoxně ESG portfolia mohou přinášet i daňové zjednodušení. Jsou totiž akumulační, to znamená, že nevyplácejí dividendu na účet investora, ale reinvestují ji uvnitř ETF. Díky tomu investoři nemusí řešit daně z dividend ve svých daňových přiznáních.
ESG portfolia vám mohou i usnadnit podávání daňového přiznání.
Jak tedy vidíte, volba ESG portfolií může být i čistě ekonomická záležitost, nejenom ta morální.
Chci si založit ESG portfolio!
Mohu si ověřit, že jsou jednotlivá portfolia se mnou hodnotově v souladu?
Ano, můžete.
U každého portfolia si můžete rozkliknout přehled, který ukazuje rozložení ETF v portfoliu.
Zde vidíte jednotlivé fondy, které dané portfolio obsahuje.
Pokud byste chtěli vidět dál než za názvy fondů, využijte stránku justetf.com, kde si jednotlivé fondy najdete a podíváte se, jaké firmy konkrétně obsahují.
Jednoduše na webu najdete daný fond, rozkliknete na jeho stránce „Factsheet“ (informační leták, který obsahuje klíčové informace o fondu) a tam se podíváte na strategii a obsah fondu.
Bohužel fondy nemají legislativní povinnost zveřejňovat všechny firmy, které v sobě zahrnují, ale mají povinnost zveřejnit 10 největších pozic firem ve fondu. Díky tomu si můžete udělat poměrně dobrý přehled o tom, jakým směrem se daný fond ubírá a jestli i nejvíce zastoupené firmy ve fondu jsou podle vašich představ.
Jsou ESG portfolia opravdu udržitelná?
Obecně se dá říct, že jednotlivá ESG portfolia se snaží vyhýbat investování do zbrojního, tabákového či fosilního průmyslu (ať už do oblasti uhlí či ropných společností), tedy těch nejméně etických společností a největších znečišťovatelů.
Kromě toho též investují do firem, které mají mnohem nižší uhlíkovou stopu než firmy, které jsou zařazeny do „klasických“ portfolií.
Co se týká ale ostatních firem ve fondech, zde hodně závisí na jednotlivých investorech.
Ve fondech najdeme spoustu firem z bankovního, farmaceutického či technologického sektoru (například Apple nebo Microsoft). Stejně tak tam najdeme firmy jako Nestle, Amazon PepsiCo nebo L’Oréal.
Tady už je to hodně individuální, protože zatímco pro jednu skupinu jedinců je toto v pořádku, pro druhou skupinu je toto nepřípustné.
ESG portfolia na Fondee jsou ideální pro ty investory, kteří hledají lepší alternativu k „mainstreamu“.
Za mě je důležité vědět, do čeho investuji a podle toho se mohu rozhodovat.
ESG portfolia vidím jako vhodnou alternativu pro jedince, kteří hledají lepší variantu ke „klasickému“ mainstreamového investování, ale nemají tak striktní požadavky v tom, co (ne)mají jednotlivé fondy obsahovat.
V případě, že vaše investiční požadavky jsou striktnější, vhodnější investiční alternativou pro vás bude investice přes brokera, kde si sami můžete nalézat fondy přesně podle vašich představ.
Pokud nevíte, jak s brokerem pracovat, přesně toto učím ve svém e-booku o zeleném investování.
Srovnání investování přes Fondee x přes brokera
Investování přes robo-advisora je jedním ze dvou způsobů, jak je možné do akcií investovat.
Druhou možností je investování přes brokera (například Degiro), které bývá s robo-advisory často srovnáváno. Jaké jsou zde plusy a mínusy jednotlivých investičních možností?
BROKER
- – Musíte platit při každém nákupu fondů. Každá nákupní transakce vás bude stát určitou částku.
- – Není možnost trvalého příkazu, takže musíte vždy ručně investovat.
- – Nikdo vám nepomůže s výběrem vhodného fondu a s plánováním investic. Pro začátečníky tedy může být poměrně náročné zhodnotit, do čeho je pro ně dobré investovat, pokud nemají příliš zkušeností.
- + Ušetříte na správních poplatcích za vlastnění fondu. Poplatky za správu fondu jsou u nákupu akciových fondů přes brokera nižší než u Fondee.
- + Máte větší možnosti vybrat si, do čeho přesně chcete investovat. Ačkoliv máte určité možnosti variability, do čeho na Fondee investovat, stále zde není možnost investovat do čehokoliv, co se vám zlíbí. U brokera máte mnohem větší možnost vybrat si své investiční nástroje.
FONDEE
- – Platíte vyšší poplatek za správu fondu než přes brokera. Rozdíl zde bývá v desetinách procent za rok.
- + Neplatíte za nákup fondů. Každý nákup fondů je zdarma.
- + Je zde možnost trvalého příkazu z účtu a Fondee investuje do dané strategie za vás. Díky tomu si můžete své investování naprosto zautomatizovat a klidně se i několik měsíců do svého účtu vůbec nepřihlásit.
- + Můžete si vybrat z ESG zaměřených portfolií. To vám umožňuje investovat zodpovědně a ekologicky.
Doporučila bych Fondee?
Fondee je za mě opravdu pohodlný nástroj, který bych doporučila hlavně začínajícím investorům, kteří nechtějí řešit jednotlivý výběr akciových fondů.
Já sama služeb několika robo-advisor platforem využívám velmi ráda, protože nabízí možnost pohodlného, bezstarostného a rychlého investování.
Zároveň se mi líbí, že i Fondee nyní reaguje na požadavky a zájem klientů a zahrnulo možnost odpovědnějšího investování prostřednictvím ESG investic.
Láká vás investovat přes brokera, ale vůbec nevíte, jak na to?
Nejenom to vám vysvětlím ve svém e-booku o ekologickém investování!
Nevýhodou je, že na Fondee platíte poplatek, který je o něco vyšší než byste zaplatili za držení akcií (či jiných investičních nástrojů) přes brokera.
Naopak ale na Fondee neplatíte za samotné nákupy investičních nástrojů (většinou ETF fondů).
V celkovém souhrnu, obzvláště pokud investujete s většími částkami, vám rozdíl mezi ziskem při investování přes Fondee a přes brokera může dělat určitý finanční rozdíl.
Pokud ale investujete spíše s menšími částkami, Fondee je pohodlnější volba pro investování.
Shrnutí recenze
Osobně jako hlavní výhodu vidím to, že Fondee je skvělým nástrojem pro ty, kteří chtějí investovat, ale nechtějí s tím strávit příliš času.
Je to poměrně dost jednoduchý a automatický způsob investování, který ačkoliv některým může připadat nudný (protože vás třeba baví sledovat grafy a kupovat akcie), tak některým naopak bude vyhovovat, že nemusí při investování nic řešit ani zkoumat trhy.
Zároveň výhodou Fondee je to, že celá registrace, provoz i zákaznická podpora je v češtině, tedy nemusíte řešit žádné překlady ani nedorozumění. Tento nástroj je též poměrně hodně intuitivní a jednoduchý na používání.
Potřebujete pomoci s investováním?
Zajímá vás udržitelné a zelené investování více do detailů? V tom případě se podívejte na můj e-book na téma udržitelného investování, který pomohl investovat již desítkám lidí.
Nejenom že vám vysvětlím, jak nad financemi vůbec přemýšlet, jak investice plánovat či čemu se určitě vyvarovat, ale provedu vás i konkrétními způsoby investování, krok po kroku.
Naučíte se investovat do akcií, peer-to-peer půjček či do malých českých firem. Pro více informací se podívejte zde.
Ztraceni v oblasti investování?
Mrkněte na e-book, který vás touto oblastí jednoduše provede!
Pokud byste preferovali raději vzdělávání ve formátu online videí, možná pro vás bude skvělým řešením můj kurz Šéfuj svým financím!, který je kompletním průvodcem do světa odpovědných a zelených investic.
Díky kurzu zjistíte nejenom jaké máte jednotlivé investiční možnosti, ale dozvíte se i nejčastější finanční mýty a tipy, které vám mohou ušetřit statisíce i miliony. To vše v tomto nabušeném 8týdenním kurzu.
Chcete vědět, až budu spouštět jeho další běh? Tak se přidejte do mého mailingu!
Máte zkušenosti s investováním přes Fondee? Co dalšího by vás na této platformě zajímalo?
Pokud vás recenze zaujala, tak si rovnou založte účet!