/
226 Views0
Není nákup jako nákup. Nejen že je důležité nekupovat zbytečně věci, které nepotřebujeme a které za chvíli vyhodíme, protože nemají dlouhou životnost, ale i u těch mála věcí, které nakupujeme, je dobré a důležité řešit jejich původ, složení a jakým procesem byly vyrobeny. Na které věci se můžete zaměřit? A v čem některé věci mohou být tak problematické?

 

Nekupujte věci s palmovým olejem

Jedna ze surovin, které se v poslední době hodně řeší, je nepochybně palmový olej. Je skoro všude: v kosmetice, v potravinách či i v krmivech pro zvířata. Co je na něm tak problematického? Získává se z palmy olejné a vzhledem k tomu, že je to jeden z olejů s nejnižšími náklady na výrobu, je jeho produkce vyšší než je únosné. Kvůli jeho získávání se odlesňují obrovské plochy například v Indonésii či Malajsii. Více o jeho problémech spojených s palmovým olejem si můžete přečíst zde. Proto nejlepším řešením je vyhnout se naprosto všem produktům, které palmový olej obsahují. Jak ale poukazuje Koalice proti palmovému oleji, v české stravě je obsažen skoro všude. Podívat se na seznam produktů, které v České republice palmový olej obsahují, se můžete zde a na potraviny, které ho neobsahují, zde. Pozor si také dávejte na to, že se palmový olej často ve složení skrývá za různými jinými názvy. Přehled jeho různých názvů můžete nalézt tady.

Nekupujte kosmetiku testovanou na zvířatech

Přestože testování kosmetiky na zvířatech není nezbytné, stále spousta firem tato testování provádí. Nejen že jsou zbytečná, ale hlavně nehumánní. Proč mají zvířata trpět pro krásu a sobecké potřeby lidí? I proto je důležité nepodporovat značky, které tyto testování provádí. Zárukou, že kosmetika není testována na zvířatech, jsou certifikáty HCP (humánní kosmetický standard) a HHPS (humánní standard prostředků pro domácnost). Seznam značek, které tyto certifikáty vlastní, naleznete na stránkách Netestováno na zvířatech.

 

Nakupujte Fair Trade

Další z certifikátů, které potraviny mohou vlastnit, je certifikát Fair Trade. Díky němu se pomáhá malým zemědělcům a výrobcům v rozvojových zemích, aby se dokázali uživit svou prací a zároveň aby výrobky byly produkovány šetrným a ekologickým způsobem.

 

Vybírejte produkty s certifikáty

Ačkoliv certifikáty zaručující netestování na zvířatech a Fair Trade mi připadají jako nejdůležitější, považuji za důležité zmínit i několik dalších certifikátů, které můžete hledat na výrobcích. Patří mezi ně například CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika) či značka Vegan zaručující, že produkt neobsahuje žádné živočisné složky. Na více certifikátů, které by vás mohli zajímat, se můžete podívat zde.

 

Nakupujte oblečení „pomalu“

Zkuste se vyhnout módní proudu „fast fashion“, kde budete nakupovat oblečení každou sezónu podle toho, co je právě v módě. Nejen že tím ušetříte obrovské částky, ale zároveň většina módních řetězců postavená na tomto modelu konzumu vyrábí své oblečení v nehumánních podmínkách v rozvojových zemích. Opravdu zajímavým dokumentem, který vás provede tím, v jakých podmínkách se skutečně vyrábějí oblečení velkých řetězců, je Sweatshop: Dead Cheap Fashion. Je rozdělen do několika epizod, ve kterých skupina norských módních blogerů a blogerek odjede do Kambodži a postupně odkrývají, v jakých podmínkách pracují zaměstnanci vyrábějící oblečení pro velké řetězce.


Až příště budete řešit, že opět nemáte co na sebe, nebo byste si rádi rozšířili šatník, zkuste si raději trochu připlatit a nakupte si oblečení či obuv od místního výrobce, čímž nejen že podpoříte místní produkci, ale zároveň tyto druhy oblečení vydrží často mnohem déle a jsou kvalitnější. Snažte se nejlépe zaměřit, abyste si kupovali nekožené věci, čímž také snížíte utrpení zvířat. Na internetu naleznete spoustu českých firem zaměřující se na výrobu etického, férového či veganského oblečení. Jednou ze známějších českých prodejen s oblečením zaměřující se na „slow fashion“ je například Nila.


Výzva?

Nemusíte okamžitě vyhodit všechny produkty bez certifikátů a do konce života kupovat jen ty certifikované. Zkuste se ale zaměřit na to, jestli byste některý z výrobků, který běžně kupujete, nemohli vyměnit za ten etičtějšího původu. Pokud například běžně kupujete kosmetiku značky testované na zvířatech, zkuste se podívat po jiných alternativách. Pokud jste třeba „nákupní maniaci“, zkuste si zapřemýšlet nad tím, jestli všechno to oblečení opravdu potřebujete a využijete ho. Ušetřete si peníze za každosezónní nakupování a kupte si místo toho jednou za rok opravdu kvalitní nový kousek do svého šatníku, který má za sebou „férovou historii“. Nenechte se strhnout módními vlnami a dobou konzumu, ale kupujte si to, co opravdu potřebujete. Zkuste hlavně zapřemýšlet nad tím, jestli některé z vašich oblíbených produktů nemůžete nakupovat v etičtější verzi.

 

Řešíte původ a proces výroby produktů, které si kupujete? Pokud ano, na co se převážně zaměřujete? 🙂

 

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.