/
181 Views0
Za měsíc je to tady. Vánoce. Podíváte se do kalendáře a šílíte, protože pro většinu z vašich blízkých nemáte vůbec nic. Co když ale můžete vánoční dárky nakupovat včas nejen v klidu, ale hlavně i smysluplně? Existuje totiž spousta dárků, které nejenom potěší, ale hlavně neublíží přírodě a některé jí i pomůžou. Jak tedy vybírat vánoční dárky pro své blízké, pokud chceme zůstat věrní svým hodnotám, nekupovat nesmysly, ale zároveň vybrat něco pěkného? Pokud hledáte ekologické dárky na Vánoce, co mají smysl, jste na správném místě. 

Ručně vyráběné

Album ze společných fotek

Jeden z typů dárků, které mám moc ráda, jsou ty ručně vyráběné. Tam totiž je nejvíce vidět, že si člověk dal záležet a snažil se vytvořit něco pro vás na míru. Já si moc ráda vyberu fotky v počítači, nechám je vyvolat a poté je vlepím do nějakého hezkého sešitu a přidám k nim spoustu popisek. Ať už se jedná o cestovní diář ze společného cestování a nebo jen pro maminku „rodinná fotková kronika“, uděláme tím danému člověku obrovskou radost. Přestože spousta jedinců na to může namítat, že je to přeci jen „další odpad“, podle mě je tohle něco, co v odpadu nikdy neskončí. Jsou totiž věci, které mají až tak silné vzpomínky, že je rozhodně nikdy vyhodit nebudete chtít.

 

„Vztahová kronika“

Podobné jako album z fotek, ale tímto je přímo zamýšleno jen album vztahu. Pokud už jste se svojí drahou polovičkou nějakou tu dobu a máte spoustu fotek z různých akcí/cestování a podobně, můžete zkusit vytvořit vztahovou kroniku. Třeba máte fotku z prvního rande, tak šup tam s ním, nebo třeba máte fotku z toho, jak vás požádal o ruku. Zkuste najít z každého období vašeho vztahu nějakou fotku a chronologicky je nalepte do sešitu za sebe a přidejte popisky. Ideální je, když zbude ještě nějaké místo na konci, takže můžete vždy kroniku upravovat a dodělávat.

 

Pro knihomoly

Kuchařky/knížky pro inspiraci či pro kutily

Pokud máte doma či ve svém okolí knihomoly, zkuste omrknout knihkupectví a nebo bazary s knížkami, jestli tam něco pěkného nenajdete. Pro milovníky veganské stravy (recepty chutnají i masožravcům) můžete například okouknout něco od Deliciously Ella (je skvělá), pokud obdarováváte nadšeného kutila, můžete ho inspirovat například knížkou Upcycling: ze starého nové, kde naleznete spoustu nápadů, jak starým nepoužívaným věcem dát nový život.

V případě, že máte zájem o nějakou netradiční knihu, která „mění svět“, doporučuji cokoliv od nakladatelství Peoplecomm. Vydávají skvělé knížky, které mají obvykle mnohem hlubší přesah a naleznete tam spoustu témat od svobody v práci, přes výchovu dětí až po oblíbenou knížku Domácnost bez odpadu.

 

Ekologické „nakopnutí“

Přírodní kosmetika

Málokterou ženu (a často i muže) urazíte kosmetikou jako dárkem. Zkuste se ale tentokrát zaměřit na přírodní složení, případně i třeba vratný/znovupoužitelný obal. Na českém trhu se naštěstí v tomto situace zlepšuje a něco kvalitního najít už není taková výzva jako předtím. Ať už chcete kupovat kosmetiku pečující či dekorativní, najdete u nás dost široký výběr. Z pečující kosmetiky mohu zmínit například značku Soaphoria, Ponio nebo 2SIS. Pokud chcete vybrat nějakou kosmetiku téměř bez obalu, s vratným obalem či s vyměnitelnými náplněmi, můžete omrknout článek, kde jsem před časem zahrnula několik tipů, jaké značky můžete hledat (a naleznete tam spoustu hlavně dekorativní kosmetiky).

Pokud vybíráte dárek pro vaši partnerku či partnera, můžete vybrat kosmetiku, kterou můžete používat i společně. Zde se mohou řadit například masážní zvláčňující kostky, které můžete využít při večerní masáži nebo různé masážní olejíčky, které kůži nejen hezky vyživí, ale i krásně voní.

Pokud chcete svůj dárek povznést na další úroveň, můžete zkusit i nějakou přírodní kosmetiku vyrobit sami. Pro inspiraci můžete omrknout různé blogy s recepty na přírodní kosmetiku a nebo můžete zkusit například můj osvědčený šlehaný krém, který se hodí nejen na obličej, ale i na mazání celého těla. Recept na něj naleznete v mém ebooku, který si můžete zadarmo stáhnout zde.

 

Pokud je váš obdarovaný zároveň i nadšencem do tvoření vlastní přírodní kosmetiky, můžete zkusit místo samotného produktu naopak zkusit darovat něco, z čeho může na své tvoření čerpat inspiraci. Na trhu v současné době naleznete spoustu knížek s recepty na vlastní výrobu přírodní kosmetiky. Koupit můžete například nově vydanou knížku Kosmetika hrou nebo Zelená kosmetika. Pokud se dotyčný zajímá nejen o výrobu, ale i složení kosmetiky, které používá, dobrým dárkem může být i Tajemství kosmetiky, kde se dozví více o mnoha látkách, které v klasické kosmetice naleznete.

 

Luxusní holicí strojek na žiletky

Ať už se jedná o přítele nebo klučičího kamaráda, určitě ho neurazíte kvalitním holicím strojkem na žiletky. Nejen že vypadají opravdu dobře, ale nenápadně tak dotyčného donutíte udělat něco pro planetu. Pokud chcete trochu větší dárek, můžete mu zároveň koupit k tomu i nějakou přírodní kosmetiku, která mu strojek bude skvěle doplňovat. Oblíbená značka holicího strojku je například Mühle. A vlastně… stejný holicí strojek můžete darovat i ženě! 🙂

 

Set na čištění zubů

Pokud ve svém okolí máte někoho, kdo má rád spíše praktické dárky a je lehce nahlodaný se zero waste také začít, zkuste mu nadělit například set na bezodpadové čištění zubů. A co mu můžete například nadělit? Začít můžete s bambusovým kartáčkem nebo s kartáčkem z bio plastu (který je jen z přírodních surovin), pokračovat můžete přes zubní nit z přírodního hedvábí od britské přírodní značky Georganics a završit to můžete přírodní zubní pastou ve skle od stejné značky. Nejen že všechny výrobky vypadají hezky, ale hlavně je to opravdu praktický dárek, který využije asi každý, s přírodním složením a ekologických obalem.

 

Designová kovová/skleněná láhev na pití

Chcete-li někoho nenápadně navrtat do bezobalového životního stylu a zároveň mu dát něco praktického, zkuste omrknout nabídku znovupoužitelných láhví na vodu. Na trhu je takový výběr, že nebudete vědět, kterou dřív. Ať už jsou to skleněné Re-tapky či Equa nebo kovové kvalitní Klean Kanteen (jež jsou sice trochu dražší, ale vydrží vám opravdu dlouho), výběr máte obrovský.

 

Poukázka na nákup

Pořád dumáte nad tím, čím dotyčného obdarovat a nevíte si rady. Víte ale, že například kupuje často v nějakém eshopu, ale přesně nevíte jeho/její vkus. Co tedy darovat jen dárkovou poukázku? Nejen že se vyhnete případnému faux pas, že jste se netrefili do vkusu, ale hlavně si dotyčný člověk vybere přesně to, co potřebuje. Pokud ještě chcete dotyčného trošku popostrčit k ekologičtějšímu životu, můžete mu darovat poukázku na některém z ekologických eshopů. Ať už na eshopu Econea či Nuspring.

 

Svačinový set

Je váš blízký školou povinný či si rád dělá svačiny do práce? Pak mu nadělte hezký ekologický set, ve kterém si vždy bude moci svoji svačinu donést s sebou. Pokud si rád dělá různé obložené chleby, tak se mu může hodit nějaký hezký voskovaný ubrousek, který nejen že si můžete zakoupit s různými vzory, ale hlavně ho může opakovaně používat. A pokud se vám nelíbí žádný z dostupných kvůli jejich motivu? To nejjednodušší, co můžete udělat, je vyrobit si nějaký vlastní a vybrat přesně takovou látku, která dotyčnému prostě sedne.

Pokud místo chlebových svačinek je váš blízký spíše na něco „hutnějšího“, můžete darovat například nějakou krásnou kovovou krabičku na jídlo, která mu vydrží asi i po zbytek života. Krásné jsou například od holandské značky Made Sustained, kde si můžete vybrat ze dvou různých velikostí. Jako doplněk můžete ještě přihodit nějaký bambusový příbor na cestu.

 

Biologicky rozložitelný obal na IPhone

Pokud se chystáte obdarovat „jablíčkového maniaka“, co vybrat něco, co bude nejen dělat parádu, ale bude i ekologicky přijatelné? Konečně se k nám do Česka dostaly biologicky rozložitelné obaly na IPhone od americké značky Pela Case na eshopu Nuspring. Ty poté, co už je nebudete chtít používat, můžete vyhodit buď do popelnice s bioodpadem a nebo je klidně nechat rozložit přímo u vás doma v kompostu. Rozložit by se měly mezi 6 měsíci až třemi roky v závislosti na kvalitě kompostu. Vybrat si můžete z mnoha různých barev.

 

Zero waste starter pack

Pokud je váš blízký teprve lehce nahlodaný zkusit žít „zeleněji“ a vy ho v tom chcete trochu podporovat, zkuste mu darovat nějaký „zero waste starter pack“, který bude obsahovat pár základních pomůcek, se kterými může začít. Základní „ingrediencí“ by měly být látkové pytlíčky a taška, přihodit můžete bambusový kartáček a zkusit i třeba nějaké tuhé přírodní mýdlo zabalené jen do papíru. Pro více odvážné můžete zkusit třeba i bambusová nebo kovová brčka či kovový holicí strojek.

 

Jen tak pro radost a relaxaci

„Odpočinkový set“

Ať už máme vystresovanou mamku z práce a nebo chcete jen dát něco příteli či přítelkyni na odpočinkové chvilky, co takhle věnovat něco, díky čemuž si vámi obdarovaný skvěle odpočine? Počínat to může masážní kostkou, která nejen že krásně vyživí pokožku, ale je i moc příjemná, přes přírodní svíčky až po masážní oleje. Svůj „odpočinkový set“ si můžete krásně namíchat podle toho, co váš blízký má rád. 

U masážních kostek je na trhu velké množství „příchutí“, které si můžete vybrat. Ať už ty pro citlivou pokožku, růžové či z keřů plumérie. Na přenášení doporučuji nějaký praktický kovový obal.

Svíčky si můžete vybrat třeba i ze sójového vosku nebo ty vyráběné z použitých olejů v restauracích (neděste se, krásně voní a jsou ekologické). Případně pokud chcete darovat i něco více kreativního, můžete vybrat i set na výrobu vlastních svíček a poté doma společně tvořit.

U masážních olejů si můžete vybrat ze široké škály značek i druhů, například proti migréně či proti striím

Pokud zároveň chcete zkusit trochu „vyšší dívčí“ u relaxace, můžete zkusit svému blízkému koupit i difuzér na rozptylování esenciálních olejů do prostoru. Aromaterapie je čím dál tím více uznávaná a pokud je vás blízký hodně vystresovaný a zároveň i třeba příznivce aromaterapie, může to být skvělým dárkem. 🙂 Přihodit k tomu rovnou můžete pár esenciálních olejů.

 

Zážitky a vzdělávání

Kurz o všem možném, co vás napadne

Rád se váš blízký učí novým věcem a chodí na všechny možné kurzy? Tak co mu dát poukázku na nějaký zajímavý kurz? Na Naučmese.cz naleznete kurzy počínaje pečením chleba, přes kurz o pánevním dnu až po investování do nemovitostí. Každý si tam najde to, co ho baví. Pokud už konkrétně víte, co by vás milovaný ocenil, můžete mu koupit kurz jako dárek, případně mu můžete koupit dárkovou poukázku s libovolnou hodnotu podle vašeho přání a váš blízký si pak už vybere sám.

Pokud vašeho blízkého chcete rovnou lehce inspirovat k bezobalovému životnímu stylu, můžete mi i rovnou věnovat poukázku na můj kurz o bezodpadové domácnosti, který se bude konat jak v Praze, tak v Brně. Více informací o obsahu a data můžete nalézt zde

 

Kurz Psaní hravě

Pokud jste spíše pro učení se nových věcí, můžete dát dárek, který spousta lidí ocení, aniž by to vůbec čekali. Něco, co může využít nejspíše naprosto každý, od studentů přes zaměstnance velkých firem až po prarodiče, co píšou emaily svým vnoučkům. 🙂 Online kurz psaní všemi deseti bude nejen obdarovaného určitě bavit, ale zároveň mu do budoucna ušetří spoustu času díky přechodu z „datlování“ na psaní všemi deseti.

 

Poukázka na workshopy na výrobu domácí kosmetiky

Co takhle obdarovat svého milovaného (nebo spíše svou milovanou) kurzem na výrobu domácí kosmetiky? 🙂 Vybrat si můžete například z workshopů od Kosmetika hrou, Lišky mazané či od Tiny Life. U všech třech určitě nebude problém dostat i dárkový poukaz na workshopy. Pokud váš blízký není úplně na chození na kurzu, věnovat mu můžete třeba nějakou sadu na výrobu domácí kosmetiky doma, například pro výrobu domácího sprchového gelu.

 

Poukázky na masáže či jídelní požitky

Dopřejte svým blízkým nějaký oddych. Koupit jim můžete například poukaz na masáž (medovou, čokoládovou a spousty dalších) nebo jim třeba zakupte poukaz do restaurace. Na webu můžete nalézt poukazy počínaje od masových hodů až po veganské menu.

 

Poukázka na „eko“ kurz

Co darovat svému blízkému nějaký kurz, který ho nakopne k bezobalovému životu? Kromě již zmíněného kurzu o Zero Waste domácnosti můžete na internetu nalézt spoustu dalších. Ať už se jedná o kurz o kompostování či výrobě domácího vermikompostéru od Kokozy přes kurzy šití až po například pečení vlastního chleba. Nejen, že se vámi obdarovaný díky tomu naučí něco vlastního, ale také ho to třeba nakopne v nějaké oblasti k zelenějším volbám. Hledat můžete například přes web Naučmese či jen pohledat internet.

 

Lístek na koncert či jinou akci

Zapřemýšlejte nad zálibami obdarovávaného a kupte mu lístek na koncert, muzikál či do divadla. Pokud na kulturu příliš není, můžete mu koupit alespoň lístek třeba na sportovní zápas či jinou akci. 🙂

 

Příspěvek na dobrou věc

Ne každý touží dostávat něco k narozeninám či svátku a chce jen milou společnost. Nicméně pokud zároveň ten dotyčný má rád i přispívání na dobrou věc, můžete dotyčného obdarovat nepřímo. Ať už jeho jménem vložíte dar na neziskovou organizaci, charitu či přispějete do útulku a dotyčnému poté darujete například „darovací certifikát“, určitě to ocení. Potěšíte tím tak nejen svého milovaného člověka, ale zároveň tím uděláte radost i někomu jinému. Přispět můžete na mnoho různých účelů. Na zvířata například na Farmu naděje či různé útulky (které najdete skoro v každém městě, takže můžete přispět i někomu svému lokálnímu), lidem například na Ježíškova vnoučata, kde plníte přání lidem z domovů pro seniory.

 

Tipy na závěr

  • Pokud budete objednávat z eshopů, zkuste je v poznámkách poprosit, ať vám do krabice nevkládají žádné propagační materiály a pokud možno nepoužívají bublinkové fólie či jiné plastové „vycpávky“. 🙂 V některých eshopech to funguje běžně, jinde to můžete alespoň zkusit. 🙂
  • Až budete balit vánoční dárky, zkuste se vyhnout klasickým lepícím páskám, ale využijte například ty papírové, které můžete poté s klidnou duší vhodit do koše s papírem, protože se dají znovu recyklovat.
  • Zkuste zabalit dárky do starých novin, do recyklovaného papíru a nebo vyzkoušejte nějaké látkové vánoční pytlíky, které můžete znovu používat další roky. 🙂

 

Jak se vám tipy na vánoční dárky líbí? A co se chystáte svým blízkým darovat vy? 🙂

 

Zanechat komentář: