/
567 Views0
Každý člověk použije (a vyhodí) za svůj celý život mezi 150-300 zubních kartáčků. Do toho připočítejte ještě obaly ze zubních past, ostatní menší kartáčky a další pomůcky, které používáme pro péči o ústní dutinu. Nakonec se z toho stane pěkná „hromádka“ odpadu. Co když to ale všechno jde jinak a můžete zvládat svojí péči o zuby nejen skoro bezodpadově, ale hlavně s mnohem přírodnějšími pomůckami? Spousta běžných zubních past či ústních vod je totiž plná takových chemikálií, které bychom si k sobě vůbec neměli pouštět, natož je mít v tak citlivém místě jako je pusa.
Pro ty z vás, kteří jsou v tomto tématu ztracení a nebo by jen rádi nějakou tu inspiraci navíc jsem dala dohromady tento přehled o zero waste čištění zubů, kde naleznete nejen postřehy a recenze na různé zubní kartáčky, ale i doporučení na přírodní a téměř bezobalové zubní pasty a další nezbytné pomůcky pro péči o naše zuby. Nejúčinnější způsob jak předcházet odpadu je totiž prevence, a to platí i v případě čištění zubů.

 

Já sama jsem dlouhou dobu používala jen bambusový kartáček, malý zubní plastový kartáček na špatně přístupná místa (který v neplastové formě je nesehnatelný) a domácí přírodní pastu. Nicméně před nějakou dobou jsem dostala možnost vybrat si několik věcí z e-shopu Econea a protože jsem delší dobu už přemýšlela nad napsáním většího manuálu o zero waste čištění zubů, volba produktů padla na různé kartáčky.

Do toho mě o něco později ještě oslovil eshop Nuspring (kde mají obrovské množství přírodní kosmetiky a různých vychytávek do ZW domácnosti, které jsem ani jinde neviděla) s tím, že mají právě nově značku přírodní zubní kosmetiky balenou ve skle a jestli bych si jí nechtěla zkusit. Protože zubní kosmetiku v neplastových obalech jsem u nás ještě neviděla, moje odpověď byla taky jasná. Proto bych ráda poděkovala těmto dvěma eshopům za možnost si vyzkoušet nové věci. Všechny recenze a doporučení jsou upřímné a snad budou sloužit jako dobrá inspirace na to, co můžete doma zkusit i vy. Ne každý má totiž čas ani chuť si věci vyrábět sám podomácku, takže se hodí znát i další možnosti, které u nás můžete sehnat a kterých je naštěstí čím dál tím více.

Bambusový kartáček

Bambusový kartáček byl v rámci čištění zubů první pomůcka, kterou jsem si při přechodu na zero waste pořídila. A taky je to něco, co mi pravděpodobně vyhovuje nejvíce. Přestože první dojem „mít v puse dřevo“ je možná trochu nezvyklý, za nějakou dobu nebudete spíše chápat, co vám na tom přišlo tak divného. Já sama používám extra jemný od značky Curanatura, který mi připadá „akorát“ a řekla bych, že tvrdostí je podobný klasickým plastovým kartáčkům. Přestože bambusové kartáčky najdete ve všech možných tvrdostech, asi si nedokážu představit používat třeba medium či hard, protože by mi asi už moc dráždil dásně. Na trhu je nyní velký výběr a můžete si vybrat z mnoha oblíbených značek jako je například Curanatura, Mobake nebo Ecobamboo. Pokud milujete bambusový materiál, ke kartáčku si můžete pořídit i bambusový obal na něj (který se může hodit na cestování) nebo bambusový stojánek na kartáčky.

Výhody

  • Můžete si vybrat z mnoha tvrdostí, která vám vyhovuje.
  • Cenově dostupný. Stojí asi tak podobně jako prémiovější zubní kartáčky.
  • Můžete je (téměř) celé kompostovat. Pozor na to, že mnoho bambusových kartáčků má například nylonové štětinky, které jsou v podstatě plast. Proto pokud chcete mít jistotu, štětinky vyhoďte raději do smíšeného a „dřívko“ s klidným svědomím do kompostu nebo ho někde zakopejte na zahradě. 🙂
  • Na trhu naleznete spoustu značek, takže si můžete vybrat od těch s motivačními citáty až po ty bělící s černým uhlím.

Nevýhody

  • Po čase začnou vypadávat štětiny. Na rozdíl od plastového, který je v podstatě nesmrtelný, bambusový mi vždy začal po čase pelichat. Obvykle to bylo tak po 2-3 měsících, což je tak obecná doporučovaná doba pro výměnu kartáčků, nicméně někomu občas začne pelichat i dříve a pokud nejste zvyklí kartáček vyměňovat tak často, může to být problém. Obzvláště u dětí, které rádi do kartáčku sem tam kousnou, může nastat problém s vypadáváním štětin mnohem dříve.
  • Je potřeba, aby byl v suchu, jinak může začít někde plesnivět. Já ho vždy po čištění osuším (hlavně tu část, za kterou se drží) a je to bez problémů.

Kartáček z bio plastu

Bambusový kartáček a kartáček Tio z bioplastu

Jak jsem zmínila na začátku článku, kartáček z bio plastu značku Tio byl jedním z věcí, které jsem dostala od eshopu Econea na testování. Protože jsem do té doby pravidelně používala jen kartáček bambusový, který mi vyhovoval, byla jsem ráda, že můžu zkusit zase něco nového. Tento kartáček příjemné překvapil. Dobře se s ním čistí zuby, má větší výdrž než bambusové (nepelichá) a celkově je asi nejvíce podobný klasickým plastovým kartáčkům.

Bioplast, co to vlastně je? Protože pojem bioplastu se v poslední době používá skoro všude, zajímalo mě, jak je to v tomto případě se složením kartáčku. Podle oficiálních informací je kartáček vyrobený z více než z 90 % z rostlinných, obnovitelných materiálů. V přírodě se  kvůli svému složení tak rozloží mnohem rychleji než klasické plasty a nezanechá tedy po sobě částečky mikroplastů. Nicméně kam ho můžu vyhodit? Ačkoliv je kartáček vyroben z v přírodě obnovitelných zdrojů (a ne z ropy jako běžné kartáčky), neznamená to, že je rozložitelný okamžitě v kompostu a tedy vhodný do bio odpadu. Až se vám štětinky roztřepí, sundejte hlavici (která lze vždy vyměnit a držák používat dál) a hoďte ji normálně do směsného odpadu.

Možná si teď říkáte, v čem je tedy kartáček tak ekologický, když se hází do koše. Hlavní rozdíl je zde v tom, že se rozkládá mnohonásobně kratší dobu než ty vyrobené z běžného plastu. A také, jak již bylo zmíněno, se nerozkládá na nebezpečné mikroplasty, což vidím jako hlavní výhodu.

Výhody

  • Můžete si vybrat z několika tvrdostí, která vám vyhovuje.
  • Až doslouží, stačí vyměnit jen hlavici a držák si můžete nechat.
  • Nepelichá.
  • Kvalitní husté štětiny
  • Nejvíce podobný „klasickému“ kartáčku, takže vhodný zejména pro ty, kterým bambusový připadá jako moc „úlet“, ale chtějí alespoň nějakou ekologičtější variantu.

Nevýhody

  • Mně osobně se ne úplně dobře drží.
  • Dražší než bambusový.
  • Nemůžete ho hodit do kompostu ani biopopelnice

Kartáček z recyklovaného plastu

Něco, s čím já osobně nemám zkušenost, ale ráda bych to zde zmínila jako jednu z variant. Na trhu v současnosti naleznete i kartáčky z recyklovaného plastu, mezi nimi například ty od firmy Preserve, která vyrábí kartáčky ze 100 % recyklovaného plastu (například z kelímků od jogurtů). Tedy pokud jste zvyklí na plastové kartáčky, ale chcete mít alespoň trochu lepší pocit, tyto kartáčky mohou být pro vás možností. Podle informací prodejce se poté dají kromě štětinek dále recyklovat, takže třeba bude materiál využit dál. Zároveň nebyl použit žádný nový materiál na výrobu těchto kartáčků. 

Výhody

  • Pokud jste zvyklí na plastové kartáčky, bude vám skvěle vyhovovat.
  • Na jeho výrobu nebyl použit nový materiál a používá se jen to, co už jednou bylo vyrobeno.
  • Můžete si vybrat z několika tvrdostí (ultra soft, soft a medium).

Nevýhody

  • Vyroben z plastu.
  • Po použití ho nemůžete kompostovat, protože není z přírodních materiálů, a pořád zde může nastat problém uvolňování mikroplastů do přírody

Větvička Siwak

Kromě kartáčku z Tio jsem z eshopu Econea dostala na testování i větvičku Siwak. Pro ty, co neví, o co se jedná, tak je to „kartáček“ vytvořený z větviček nebo kořenů stromu Salvadory perské, který je údajně plný spousty prospěšných látek. Obsahuje antibakteriální a antimikrobiální látky a taktéž například vápník, vitamin C, saponiny či flavonoidy. 

Pokud nevíte, jak větvičku používat, nejlepší si přečíst podrobný návod přímo na stránkách prodejce a nebo se můžete i podívat na video, jak používat kartáček v „akci“.

Já sama mám z kartáčku rozporuplné pocity. Ačkoliv je to pravděpodobně nejpřírodnější varianta ze všech, přijde zabalený v plastu (aby nevyschnul). Zároveň s ním čištění zubů trvá poměrně dlouho a je to mnohem obtížnější než s klasickým kartáčkem. Proto větvičku vidím spíše jako zajímavé zpestření ale ne jako něco, čím bych si byla na každodenní bázi schopná čistit zuby.

Výhody

  • Plně kompostovatelný
  • Můžete si vybrat z různých příchutí (například citron, máta nebo hřebíček)

Nevýhody

  • Přijde vám zabalený v plastu
  • Neumím si s ním představit čistit zuby pravidelně
  • Časově náročnější si s ním čistit zuby, musíte si je čistit po jednom

Mezizubní kartáčky

Ačkoliv u klasických kartáčků je přírodních alternativ poměrně dost, u speciálních tipů kartáčků je to poměrně obtížnější. To se týká i malých mezizubních kartáčků. U nich jsem bohužel ještě nepotkala žádnou přírodní variantu. Pravděpodobně nejšetrnější verze mezizubních kartáčků je taková, kde máte držák (dá se koupit plastový nebo kovový) do kterého jen dokupujete a vyměňujete hlavice. To je například možné u značky Curaprox, kde si koupíte držák, na který vám sedí několik různých velikostí hlavic. Bohužel hlavice jsou ze smíšeného materiálu, takže se nedají moc dobře recyklovat a končí tedy v popelnici na smíšený odpad.

Kartáčky na „rovnátka“

Těžké popsat, ale jedná se o kartáček, který místo klasického množství štětin jich má mnohem méně a jsou uspořádané do kruhového tvaru. Obvykle se tento kartáček používá na rovnátka, případně pokud máte některé zuby obzvláště vzadu tak divně postavené jako já, tak si bez něj zuby taky nevyčistíte. Bohužel moje osmičky rostou tak šikmo, že nemám s klasickým kartáčkem šanci je pořádně vyčistit. V tomto případě mi nezbývá nic jiného, než používat tento typ menšího kartáčku.

V tomto případě jsem ještě nenašla žádnou pro mě ekologicky přijatelnou alternativu. Nenašla jsem žádnou značku, která by prodávala tento typ kartáčků z přírodních materiálů či alespoň s nějakými vyměnitelnými hlavicemi. Jako pozitivní snahu zde lze vidět alespoň iniciativu značky Curaprox, která na Slovensku zavedla možnost vracet jejich použité kartáčky, ze kterých poté uřeže štětinky a zbytek plastového těla používá na výrobu plastových košů na tříděný odpad, které poté umisťuje do škol. K nám bohužel tato iniciativa ještě nedorazila. Proto v tomto případě, dokud nenajdu nějakou ekologicky přijatelnější variantu, mi nezbývá nic jiného než používat alespoň tento typ kartáčků než žádný. Protože nejlepší předcházení odpadu je prevence a to platí i u péče o zuby. 🙂 Pokud tady znáte nějakou ekologicky přijatelnější variantu, dejte určitě vědět! 🙂

Zubní pasta

Zubní pasta byla jednou z výzev, která byla docela těžká překonat. Nejen že snad všechny pasty na českém trhu jsou baleny do tak podivného materiálu, který nejde recyklovat, ale většina z nich má i naprosto strašné složení. Proto jsem už před více než rokem skončila na tom, že jsem si začala vyrábět pastu vlastní. Já osobně si pastu vyrábím podle receptu z Kosmetika hrou a to konkrétně Juditino blaho. Pasta je moc dobrá, příjemně chutná a hlavně jí můžete při troše štěstí na bezobalové obchody udělat taky bez obalu.

Pro ty, co si nechtějí vyrábět zubní pastu doma, mám dobrou zprávu. Konečně na český trh přišla i novinka pro ty, kteří si nechtějí vyrábět pastu vlastní, ale chtějí nějakou v dobře recyklovatelném obale (ideálně ve skle či papíru) a řeší i složení. Nedávno mě oslovil eshop Nuspring s tím, jestli si nechci vyzkoušet některou z jejich novinek. A protože jsem zrovna testovala i kartáčky a mezi jejich novinkami byla zubní pasta ve skle od britské firmy s přírodní kosmetikou Georganics (která má ve svém repertoáru spoustu skvělých produktů), nadšeně jsem nabídku přijala. A musím říct, že jsem upřímně docela nadšená. Příchuť mám tea tree a nejenom, že má krásné čisté složení, ale hlavně i dobře chutná. Pro ty, co mají rádi nějaké „svěžejší“ příchutě je to to pravé. Případně můžete sehnat zubní pastu i s příchutí červené mandarinky máty a nebo i s aktivním uhlím pro bělení zubů. Pastu dostanete s dřevěnou „špachtličku“, se kterou si můžete pastu bez problémů nabírat.

Já sama jsem hlavně ráda za to balení. Nejenom, že se sklo skvěle recykluje, ale skleničku případně můžete využít i třeba do domácnosti (já jí buď využiji na koření nebo na něco jiného do kuchyně na bezobalové nákupy). Zároveň má i pasta krásné přírodní složení (což se u běžně dostupných zubních past nedá říct ani omylem). Za mě tedy palec nahoru za novinku, kterou moc ráda budu využívat dál a určitě doporučuji. 🙂

Zubní nit

U zubních nití máte několik variant. Jak doporučuje Bea ve své knížce Domácnost bez odpadu, můžete si koupit kousek hedvábného hadříku a z něho postupně vytahovat nit, kterou můžete použít jako tu mezizubní. Tu poté můžete v klidu kompostovat.

Pokud byste si raději zubní nit koupili, zubní nitě z přírodního materiálu u nás už také můžete zakoupit od značky Georganics, a to buď z bambusu, nebo hedvábí. Dorazí vám ve skleněné skleničce, do které poté můžete jen dokupovat náplně nových nití (u obojích materiálů, jak bambusu, tak hedvábí) a skleničku můžete využívat i nadále. Použitou niť můžete bez problémů kompostovat a zároveň máte skvělé bezodpadové balení, když obal můžete využít nadále a jen doplňovat.

Další možností je značka Yoni a její bambusová niť. Je veganská, plně rozložitelná a stejně jako u značky Georganics můžete dokupovat poté jen náplně. Zároveň je s příchutí máty, takže vám i příjemně osvěží dech.

Ostatní věci na péči o chrup

Bělení zubů

Pokud řešíte bělení zubů, máte několik možností. Nejlepší a nejpřírodnější varianta je vybírat produkty, které obsahují aktivní uhlí. To totiž funguje jako skvělé přírodní bělidlo zubů. A v čem všem ho můžete najít?

Jak vidíte, aktivní uhlí v současnosti najdete ve spoustě produktů. Pokud tedy chcete, aby vaše zuby byly o něco bělejší, vykašlete se na drahé chemické běliče a zkuste nějakou tu přírodnější variantu. 🙂 Prospějete tím nejen vaší peněžence, ale i vašemu zdraví.

Ústní voda

Ústní vodu je u nás poměrně obtížné sehnat v nějakém „rozumném“ balení bez plastu. Georganics naštěstí nabízí i ústní vody a to ve skle, takže pokud rádi používáte ústní vodu, chcete, aby byla s přírodním složením a řešíte obaly toho, co používáte, u této značky nešlápnete vedle. Můžete sehnat různé příchutě, například s aktivním uhlím nebo mátou.

Pokud balení tak neřešíte a chcete případně zkusit i třeba nějakou i jinou značku, můžete zkusit třeba poměrně oblíbenou značku Hydrophil, která má také přírodní složení, ale je balená bohužel v plastu.

Tablety na osvěžení dechu

Tabletky na osvěžení dechu, které také můžete sehnat u značky Georganics, jsou podle mě věc, která se hodí spíše na cestování než na běžné každodenní užívání. Já jsem si vybrala příchuť máta a „chutnají“ moc dobře. Výrobek má opět 100 % přírodní složení a je prodáván ve skleněném obalu, tedy ho můžete opět bez problémů recyklovat, případně využít skleničku i na něco jiného (například v kuchyni na různá semínka či koření z bezobalových obchodů). Za mě super alternativa pokud jste zrovna někde na cestách, nemáte příliš času či prostoru si čistit zuby, ale chcete se alespoň trochu „zkultivovat“.

Škrabka na jazyk

Něco, co já osobně nepoužívám, ale někoho může zaujmout. Na jazyku se totiž usazují bakterie a právě díky škrabce na jazyk je můžete vždy po ránu před jídlem z jazyku seškrábnout a tak se jich zbavit. Škrabku poté jen očistíte a můžete zase používat znovu další ráno. Škrabky naleznete u nás prodávané z různých materiálů, například kovové či z různých recyklovaných plastů.

Kdybych měla celkově shrnout své zkušenosti z testování kartáčků a zubní kosmetiky, mým favoritem u kartáčků jsou asi i nadále ty bambusové. Dobře se s nimi čistí, jsou z přírodního materiálu a vydrží mi i tak dlouho, než ho chci vyměnit. Dále moc doporučují zubní pastu od Georganics, která mě velmi mile překvapila a jsem ráda, že je na českém trhu konečně značka zubní kosmetiky, která je nejenom přírodní, ale i balená ve skle.

Děkuji za přečtení článku a doufám, že vám byl užitečný! 🙂
Co používáte na čištění zubů vy? Máte rádi bambusové kartáčky nebo raději klasiku? A jakou používáte zubní kosmetiku? 🙂

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.