/
575 Views0
Zubní kartáček se může zdát jako malý detail ve všem tom odpadu, co společnost vyprodukuje. Protože je to ale něco, co používá téměř každý, odpad z něho má obrovský dosah. Jak si čistit zuby ekologičtěji a přitom stejně kvalitně?

 

Zubní kartáček

Každý rok je přes 4,7 miliardy plastových kartáčků vyhozeno na skládky či rovnou do oceánu. Protože jsou vyrobeny z plastu, jsou nerozložitelné a jejich recyklace je velmi obtížná. Čím ale klasické plastové kartáčky nahradit?

Nejvhodnější alternativou jsou zubní kartáčky vyrobené z bambusu. Nejen že jsou stejně pohodlné jako běžné kartáčky, ale zároveň jsou celé kompostovatelné. Lze je vyhodit do bioodpadu či do kompostu a za nějakou dobu po nich nebude ani památky.

 

Zubní pasta

Další součástí procesu čištění zubů je zubní pasta, jejíž obal stejně jako zubní kartáček končí v koši. Nejen že často obsahuje hliníkovou vrstvu a proto je nerecyklovatelný, ale zároveň často obsahuje zbytky pasty, takže se jedná o znečištěný obal. Také běžné pasty často obsahují zdraví ne zrovna prospěšné látky jako například parabeny či fluor. Proto je vhodnou alternativou pasta vyráběná doma.

Dobrým receptem, který sama využívám, je ten od Zero Waste blogerky Lauren Singer. Jedná se o kombinaci kokosového oleje, jedlé sody a mátového esenciálního oleje. Konkrétní recept buď naleznete na jejím blogu nebo ve videu. Suroviny můžete nalézt buď bezobalové nebo alespoň v obalech neplastových.


Další zajímavé recepty na domácí zubní pasty naleznete na skvělých stránkách Kosmetika hrou, kde stačí trochu zapátrat v receptech. Při té příležitosti tam najdete i spousty dalších dobrých receptů na domácí kosmetické výrobky. Já v současné době používám tuto skořicovou pastu a nemůžu si jí vynachválit.

 

Výzva?

Zkuste vyměnit svůj obyčejný plastový kartáček za ten bambusový. Uděláte tím něco pro své životní prostředí a zároveň nepoznáte rozdíl v pohodlí mezi tím normálním a bambusovým. Zároveň pokud rádi kreativně tvoříte, zkuste vytvořit i vlastní domácí pastu. Nebojte se experimentovat. Pokud vám první pokus nebude „chutnat“, můžete vyzkoušet spoustu dalších receptů, až najdete ten pravý, který vám bude nejen dobře chutnat, ale zároveň bude hezky pečovat o vaše zuby.

 

Jaká je vaše „zubní rutina“? A používáte při ní nějaké vlastní domácí výrobky? 🙂

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.