/
426 Views2
Pokud je něco opravdu náročné sehnat bezobalově, pak je to pečující a dekorativní kosmetika. Proto jsem dala dohromady list značek, které mají produkty, které můžete koupit přímo bezobalově, ve vratném obalu, doplnit jen část či jsou aspoň jejich balení tak málo ekologicky náročná, že stojí za zvážení. Zároveň většina z nich je pouze z přírodních surovin, takže udělají dobře i vašemu zdraví. 🙂 Nejdříve se článek zaměřuje na pečující kosmetiku, poté druhá polovina věnována kosmetice dekorativní.

 

Naturinka

Naturinka je česká kosmetická značka zaměřující se na výrobu pouze 100 % přírodní pečující kosmetiky bez jakýchkoliv chemických sloučenin či konzervantů. Zároveň do svých výrobků nepoužívá palmový olej, netestuje na zvířatech a spolupracuje i s chráněnou dílnou. To už jsou docela dobré argumenty, proč jí vyzkoušet, ne? 🙂

Jaké výrobky bez obalu u nich naleznete? Najdete zde obrovskou paletu šamponů a mýdel (které jinak prodávají jak v obalové, tak bezobalové variantě). Bezobalové šampony a mýdla by měly být označené vyraženým číslem, které je poté možné rozklíčovat pomocí tohoto „dekodéru.“

U Naturinky nenaleznete ale jen šampony a mýdla, ale například krémy zde můžete zakoupit ve vratném obalu. Obal poté můžete nechat v boxu v některém z vratných míst, jejichž přehled naleznete zde.

SoaphoriaMylo

Tyto dvě značky dávám pohromadě, protože jsem možnost navrácení jejich obalů našla pouze přes eshop Nuspring. Více o podmínkách vrácení obalů naleznete zde (doporučuji přečíst). Nicméně hlavní výhodou zde je to, že při vrácení obalů „dostanete virtuálně peníze“, které pak můžete uplatnit při dalším nákupu. 🙂 Peníze za vratné obaly se nevyplácí v hotovosti, ale pokud například jste s produkty spokojení a chcete si nějaký koupit znovu, můžete využít tuto částku za vratné obaly. Obaly můžete zaslat buď poštou a nebo je vrátit osobně v Praze v jejich showroomu.

A co vlastně tyto značky zahrnují?

Soaphoria je slovenská, vegetariánská značka rostlinné kosmetiky, jejíchž všechny výrobky jsou ruční výroby a jsou 100% vegetariánské. Více než 90% z nich je vyrobeno z veganských surovin. Zároveň netestují na zvířatech. Vratné obaly se vztahují na skleněné obaly od skleniček od suflé, tělových mann, sprchový pěn, olejů apod. Dále i na plastové obaly od šampónů a sprchových gelů.

Mylo je slovenská přírodní ručně vyráběná kosmetika, který je certifikovaná a dermatologicky testovaná. Obsahuje 99% přírodních ingrediencí rostlinného původu. Některé její suroviny jsou dokonce Fair Trade. Vratné obaly můžete nalézt u skleniček od krémů, deodorantů, odličovacích mlék a tonerů.

 

Ponio

Ponio je stejné jako předchozí přírodní slovenská ručně vyráběná kosmetická značka. Přestože Ponio není úplně bezobalové, spoustu jejich výrobků balí do recyklovaných papírových obalů, které pak poté bez obav můžete vyhodit do biopopelnice nebo hodit na kompost. Mezi jejich výrobky zabalenými v papíru můžete nalézt šampuky, mýdla a masážní kostky (které jsou boží). Do jejich deodorantu je například možné i dokupovat jen samotné náplně a obal používat pořád ten stejný (mezi druhy naleznete například Levandule a Tea Tree nebo Cukrová pivoňka). Pokud vám tedy nevadí trocha papíru, určitě doporučuji. Já už nějakou dobu používám jejich šampuk a nemůžu si stěžovat. 🙂

Friendly Soap

Britská značka 100 % přírodních mýdel, které jsou netestované na zvířatech a také jsou bez palmového oleje. Přestože nejsou bezobalová, jsou balená v recyklovaném papírovém obalu, takže jeho dopad na životních prostředí je co nejmenší.

Mýdlárna Š.IVA

Mýdlárna Š.IVA je česká značka ručně vyráběných mýdel. Mýdla sice nejsou bezobalová, ale balí je do papíru či papírových pytlíčků, což je stále lepší alternativa. Mýdla si můžete zakoupit buď online a nebo v některé z jejich prodejen.

 

Mydlo-Bardfa

Mydlo-Bardfa je slovenská značka, která se zabývá výrobou tradičních přírodních mýdel. Nabízí nejen klasická mýdla, ale i mýdla na vlasy. Zabalená jsou jen v papíru, takže minimum odpadu. 🙂

Lush

Lush je britská ručně vyráběná kosmetika, která je jedním z průkopníků bezobalové kosmetiky.  Spoustu jejich výrobků můžete nakoupit bezobalu či s vratným obalem (jak pečující, tak dekorativní kosmetiku), bohužel ale mají prodejny jen v Praze. Na Lush ale mám vždy smíšené pocity. Přestože jsou v bezobalové kosmetiky dost velkými průkopníky, nemůžu je na sto procent doporučit s čistým srdcem. Ačkoliv se často prezentují jako přírodní kosmetika, není tomu u všech produktů tak. Přestože mají některé výrobky s přírodním složením, bohužel jsou mezi jejich výrobky i takové, které obsahují parabeny a podobné „chuťovky“ (například i Sodium Lauryl Sulfate, který určitě nechcete),  Zrovna u nich je tedy potřeba hodně zkoumat složení a zjišťovat si, co za podivnými názvy stojí. Jako nejlepší způsob zkoumání složení doporučuji si pořádně prohlédnout výrobky na jejich stránkách, kde složení mají napsané, a poté až případně uvažovat o jejich nákupu v obchodu. Zároveň u všech svých produktů mají na webu vyznačeno, které ingredience jsou přírodní (ty tedy nemusíte řešit), a které nejsou (na ty se zaměřte, co jsou zač). Pokud se v kosmetických ingrediencích moc nevyznáte, můžete zkusit poprosit o radu někoho z různých non-toxic kosmetických skupin na FB. Případně pokud chcete vyhledat jednotlivé kosmetické ingredience, můžete zkusit Encyklopedii na Biooo.

Pokud ale neřešíte každou položku ve složení a nejde vám vyloženě o přírodní složení, Lush vám poslouží jako dobrá bezobalová varianta. Mají nejen širokou paletu bezobalové kosmetiky (asi větší než všichni ostatní prodejci), ale spousta výrobků má i vratné obaly.

 

Cosm´etika

Jedním z největších problémů, na které narážím, je jak sehnat bezobalovou dekorativní kosmetiku. Mise skoro nesplnitelná. Nicméně značka Cosm´etika je mi sympatická tím, že je to přírodní a veganská dekorativní kosmetika.  Je certifikovaná CPK a označena Vegan britskou Vegan Society a na rozdíl od jiných značek přírodní dekorativní kosmetiky neobsahuje karmín, šelak, lepek, mastek ani jiné obvyklé škodlivé látky běžné v kosmetice. U nich mě pro „bezobalové potřeby“ nejvíce zaujaly jejich oční stíny, bronzery a tvářenky. Na rozdíl od běžných produktů si zde je můžete koupit jen po jednotlivých kusech, které pak můžete podle vlastní touhy vložit do magnetické paletky, kterou poté můžete opakovat používat a vkládat a vyndávat stíny či další produkty podle nálady a potřeby. Přestože bohužel jednotlivé stíny a další produkty vypadají zabalené v plastu, nicméně alespoň můžete koupit jen takové, které se vám líbí, a poté opakovaně používat magnetickou paletku, která by měla dlouho vydržet. Zároveň vždy po dopoužívání stínu, tvářenky či bronzeru můžete vyhodit jen tu danou část a nemusí se vždy zbavovat celé paletky. Zároveň ostatní své produkty balí do papírových obalů, takže jsou aspoň jednoduše recyklovatelné.

ZAO

Značka ZAO je 100 % přírodní francouzská dekorativní  kosmetika, která spatřila světlo světa teprve v roce 2012. Nabízí širokou škálu make-upu, rtěnek, očních stínů a dalších líčidel ve všem možných odstínech.

Hlavní předností této značky je to, že její obal je vyroben z bambusového dřeva. Ten je nejen hezký na pohled, ale je také ekologický. U většiny produktů můžete totiž využít toho, že jakmile produkt uvnitř spotřebujete, můžete jej nahradit novou náplní a nemusíte vyhazovat celý obal. Této možnosti můžete využít například u rtěnek, korektorů, pudrů či očních stínů. Jestli je u produktu možné koupit náhradní náplň či ne uvidíte vždy jednotlivě u každého produktu. Na příkladu rtěnky: nahoře vpravo pod názvem produktu si můžete vybrat, jaké balení chcete. Je zde možnost s bambusovým obalem (což je dražší varianta) a nebo jen samotnou náplň (ta levnější varianta). Když si jednou koupíte produkt s bambusovým obalem, můžete opakovaně pak už dokupovat jen náplně. Bohužel například u laků na nehty toto není možné.

Kjaer Weis

Kjaer Weis je luxusní dekorativní kosmetická značka certifikována certifikačním orgánem CCPB, který vyžaduje nejméně 95% organických složek, přičemž každý produkt sestává ze surovin, přírodních konzervačních látek a pigmentů.  Značka byla založená make-up artistkou Kirsten Kjaer Weis v Dánsku narozenou, žijící v New Yorku, která spojuje minimalistickou skandinávskou estetiku s atmosférou New Yorku.

Značka se zaměřuje převážně na luxusní dekorativní kosmetiku, bohužel cena těchto produktů tomu i odpovídá. Nicméně má nejen kvalitní složení, ale nabízí i udržitelnou a ekologickou kosmetickou alternativu. Větší část produktů je zabalená do kovových obalů, které když vám dojdou, můžete jednoduše doplnit jen za pomocí nákupu nové náplně. Doplňovat takto můžete pudry, některé balzámy a rtěnky (vždy u produktů případně najdete v „souvisejících produktech“ náhradní náplně, pokud jsou dostupné), oční stíny, pudry či tvářenky. Pokud hledáte jen náhradní náplně, můžete na eshopu nalézt v záložce „refills“ rovnou jen je.

Couleur Caramel

Couleur Caramel je francouzská profesionální značka dekorativní kosmetiky s tradicí již od roku 2003. Produkty splňují náročná kritéria profesionální a vizážistické kosmetiky a mají certifikáty kontrolované BIO kosmetiky Eccocert a Cosmebio. Spoustu jejich produktů mají balených v obale a v zahraničí je možné i dokupovat náhradní náplně do mnoha jejich produktů. Zároveň nabízejí refilly u svých očních stínů, které můžete nalézt například zde.

Bo.ho

Značka Bo.ho Green je francouzská značka dekorativní kosmetiky. Je vyráběna bez použití chemie z čistě přírodních ingrediencí. Výhodou u této značky je to, že spousta produktů z její řady je baleno do papíru, což je šetrnější pro životní prostředí než klasické plastové obaly.

Nepřírodní, ale téměř bezobalové

Kromě výše zmíněných značek, kde jsem se snažila zaměřovat převážně na opravdu přírodní kosmetické značky je u bezobalového života možnost využívat ještě jednu možnost: refill systému běžných kosmetických značek. Přestože většina z dekorativních značek kosmetiky, které koupíte v běžných kosmetických obchodech, má do přírodní kosmetiky hodně daleko, je zde u spousty z nich možnost využít „refill systému.“ To znamená, že místo celého produktu například u očního stínu si koupíte jen samotný oční stín, který si poté můžete vložit do zbytku balení. Tím ušetříte obvykle nejen peníze, ale i zbytečný materiál. Tento systém naleznete například u značek Inglot (refill zde), Make up for ever (například u pudrů či tvářenek) či Make up Revolution (například u očních stínů, nicméně jsem nenašla online). Dále například značky MAC a Kiehl’s mají vratné obaly (a obou při vrácení určitého počtu obalů produktů můžete získat další zdarma).

 

Přírodní, ale obalové

Pokud vám přeci jen nevadí občasné obaly, ale určitě chcete přírodní a nejlépe lokální kosmetiku, doporučuji podívat se na tento skvělý přehled českých přírodních kosmetických značek.  Přestože většina značek bohužel není bezobalová, spousta z nich má své produkty alespoň ve skle, což je stále lepší varianta než plast. 🙂

 

Ráda bych rozšířila přehled kosmetických značek, které mají vratné či bezobalové produkty. Máte osobní zkušenosti s nějakou, kterou můžete doporučit? 🙂


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.