/
631 Views0

Jak zelené hnutí čím dál víc vzkvétá, obchodníci se ho zároveň snaží více využít. Některé obchody se vám vždy budou snažit prodat další „zelené“ produkty (které se zeleně občas jen tváří), protože je prostě „potřebujete“.

Ačkoliv spoustu těchto produktů možná využijete, často můžete nalézt ekologicky i finančně přijatelnější způsoby, jak si tyto věci opatřit. Jak tedy zvládnout zelené nakupování, aniž byste nejen neškodili planetě, ale zároveň za to neutratili tisíce?

 

Když začneme s naší snahou redukovat svůj odpad, důležité je zároveň přemýšlet i nad tím, jak se do toho pouštíme. Nejprve bychom měli odmítat to, co nepotřebujeme, poté omezovat to, co potřebujeme, a pak znovu využívat to, co už doma máme. Kupování něčeho nového by mělo být až skoro na konci našeho žebříčku voleb.

Nemám nic proti nákupu předmětů, které skutečně zlepší kvalitu vašeho života. Tyto předměty jsou u každého jiné. Někdo nemůže žít bez kuchyňského robota, někdo zase nedá dopustit na svůj odšťavňovač. Pokud je to něco, co opravdu využijete nebo po čem toužíte, pořiďte si to. Nenechte se ale ovlivňovat reklamami, abyste si kupovali něco, co vám vlastně bude jen ležet doma ve skříni.

Když se budete snažit redukovat odpad, pravděpodobně vyměníte jednorázové věci za znovu použitelné. Možná také budete chtít vyměnit spotřební zboží za alternativy nebalené do plastu jako jsou například čisticí prostředky, make-up, produkty na péči o pleť či kartáčky na zuby. Tyto druhy zboží, které se po čase vypotřebují či je budete muset vyhodit, pravděpodobně vždy budete kupovat nové.

Nicméně právě věci, které by měly být trvanlivé a které by měly nahradit jednorázové věci, můžete často získat i jinak, než si je kupovat zcela nové. Nejen, že vyhýbat se kupování nových věcí je ekologicky mnohem přijatelnější způsob, ale zároveň to také bude příjemnější pro vaši peněženku. Protože proč kupovat něco, co se někde jinde už válí, ale nikdo to nevyužívá?

Pokud jsem vás právě přesvědčila, že si nové věci kupovat nemusíte, stejně asi dumáte nad tím, kde tedy dané věci sehnat. Jak to tedy zvládnout a kde „nakupovat“? To už vám poradím níže.

 

Zeptejte se blízkých

Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je poptat se svých blízkých. Většina lidí má příliš mnoho věcí. Spousta z nich má zároveň některé věci vícekrát a mnohdy je skoro nepoužívají.

I když vaši blízcí možná nemají nejnovější verzi elektronického kávovaru, možná mají plnou půdu zavařovaček, kuchyňských potřeb či hrnců a pánví, nezávisle na tom, jestli se jedná o dědictví po babičce a nebo o poklad shromážděný za léta „pečlivého sbírání“. Nikdy nevíte, co se u vašich blízkých skrývá, dokud se nezeptáte. Stejně tak ve skříních spousty jedinců se schovává hromada utěrek, ručníků či kapesníků, které nikdy nevyužívají, protože mají své tři oblíbené, které pořád „točí“.

Zároveň hádám, že nejsem jediná, kdo ve svém okolí má „sběrače“: tedy jedince, kteří všechno schovávají, „protože se to přeci jednou může hodit“ (dobře, možná jsem jedním z nich, ale ještě v rozumné míře :D). U těchto lidí si můžete být jistí, že naleznete spoustu různých pokladů. Pokud tedy zrovna něco domů sháníte, „rozhoďte sítě“ a pozeptejte se. Ať už živě, na sociálních sítích nebo přes telefon. Ušetří to přírodní zdroje i vaše finance.

 

Bazary, charitativní obchody a „swapy“

I oblečení ze sekáče může být hezké.

Přestože spousta lidí vnímá bazary, charitativní obchody a „swapy“ jako místa s všelijakou veteší, často tam naleznete spoustu pokladů, o kterých se vám ani nesnilo. Pokud jste zároveň o swapech nikdy neslyšeli, jsou to
jednorázové akce, kam donesete své věci, které už nepotřebujete a ostatní si je mohou zadarmo vzít, stejně jako vy si můžete vzít věci od nich.

Obzvláště v bazarech a antikvariátech naleznete řadu věcí, které jsou hodně staré a pochází z doby, kdy plast ještě nebyl tak oblíbený. Výrobky vyráběné dříve byly kvalitnější a měly tendenci vydržet mnohem déle než současné zboží, u kterého se počítá, že ho brzy vyměníte za nové. Ačkoliv tedy některé věci, které v těchto obchodech naleznete, mohou vypadat už „historicky“, často vám poslouží lépe a déle než ty nové. Zároveň je tímto způsobem běžně seženete za mnohem nižší ceny než nové výrobky.

 

Co vše tam můžete nalézt?

  • Kapesníky, ložní prádlo či utěrky
  • Hrnce a další kuchyňské nádobí: víte, že si z bazarů můžete vybavit celou domácnost?
  • Nářadí
  • Nábytek: Bazary jsou skvělým místem pro hledání různých druhů nábytku. Často sice tyto „objevy“ potřebují nějakou tu opravu, nicméně pokud jste vy nebo někdo z vašeho okolí šikovní, třeba se toho můžete ujmout jako svého osobního projektu. A pokud zrovna nemáte doma velkou dílnu, ve které se můžete v opravách vyřádit, můžete využít některou z veřejných dílen, kde si zaplatíte jen určitý poplatek a poté můžete vesele využívat všechny dostupné nástroje, které tam najdete. V Praze funguje třeba Z pokoje do pokoje (více jich je zmíněno dále v článku).
  • Sklenice: „Instagramové“ sklenice prostě frčí, nicméně víte, že je často také můžete sehnat v bazarech? Já takto v Anglii našla v charitativním obchodu krásnou sklenici na smoothie (kterou budu v létě tahat všude s sebou, abych zabránila plastovým jednorázovkám).
  • Oblečení: textilní průmysl je obrovský znečišťovatel a současný trend fast fashion nás nutí k tomu, abychom kupovali pořád a pořád nové kolekce. Přitom někdy stačí vybavit si šatník několika nadčasovými kousky a nemusíte nové trendy vůbec řešit. Spoustu skvělých kusů naleznete právě v charitativních obchodech či sekáčích. V současné době jsou také poměrně populární akce typu „swap,“ které zmiňuji už výše. Pokud o žádné akci ve vašem městě či okolí nevíte, často stačí zadat na FB či do Googlu „Swap + dané město“ a s velkou pravděpodobností vám vyjede několik akcí (obzvláště pokud bydlíte ve velkém městě).
Sklenička z bazaru, co se mi osvědčí na léto na smoothie. A už žádné jednorázové plasty!

Vždy stojí za to se pořádně podívat, protože nikdy nevíte, co kde naleznete za poklady.

A kam můžete chodit nakupovat?

  • Praha: Sue Ryder (převážně oblečení, nicméně naleznete zde i domácí potřeby, elektroniku či nábytek), Komunitní centrum Husitská (pořádají pravidelně swapy oblečení, ale i jiné zajímavé akce), Moment Charity Shops (oblečení, kuchyňské vybavení, hračky, drobný nábytek), Crashily (second hand s oblečením)
  • Brno: Nadace Veronica (oblečení, knížky, hračky, sklo a keramika), Swapy v Brně (pravidelné akce výměny oblečení)
  • Ostrava: SWAPiště (pořádají pravidelně swapy hlavně dětského a dámského oblečení), Moment Charity Shops (oblečení, kuchyňské vybavení, hračky, drobný nábytek)
  • Karviná: Moment Charity Shops (oblečení, kuchyňské vybavení, hračky, drobný nábytek)
  • Olomouc: Mercantino (antikvariát, bazar a second-hand dohromady; od knížek, přes hudební desky až po oblečení)
  • Frýdek-Místek: Moment Charity Shops (oblečení, kuchyňské vybavení, hračky, drobný nábytek)
  • Litoměřice: Litoměřický blešák (pravidelně pořádaná venkovská setkání, kde se prodává všechno možné, někde koupí můžete podpořit i útulky a koupit si ještě něco dobrého k jídlu)
  • Brandýs nad Labem: Dobromysl (dobročinný obchod se vším možným)
  • Čelákovice: dobročinný obchod při rodinném centru Routa (naleznete zde věci od textilu přes potřeby do domácnosti), Čelákovický knihotoč v Irish music pubu
  • Tábor a Soběslav: Diakonie Rolnička (hračky, elektrospotřebiče, nádobí, nářadí a spousta dalšího)
  • Chrudim: Mama klub Chrudim (pravidelně pořádají swapy oblečení, zároveň i burzy hraček a sportovních potřeb)
  • Písek: Nepotřebné věci (charitativní obchůdek s hračkami, knížkami, oblečením a dalšími věcmi)
  • Brožany (u Pardubic): Krámek Bezobalu (celoroční výměna oblečení)
  • Některá místa jako například charitativní obchody můžete nalézt i na bezobalové mapě Reduca (stačí v pravé dolní části zvolit ikonku „Bazar, dobročinný obchod“ a objeví se vám jen tyto)

Tento seznam není určitě vyčerpávající. Po celé České republice najdete spoustu dalších obchodů, kde lze takto nakupovat, tedy tento krátký přehled vám může sloužit spíše jako inspirace. Spousta ze zmíněných obchodů je často i charitativních, takže nákupem v nich zároveň přispějete i na dobrou věc.

V Anglii, kde teď jsem, jde prodej ze second handů například na výzkum rakoviny.

Online z druhé ruky

Pokud vás výběr v bazarech a charitativních obchodech neuspokojí, další možností jsou online obchody s věcmi z druhé ruky. Těch naleznete v Česku spoustu.

  • Zero waste kolotočcelorepubliková FB stránka, kde lidé zdarma či za něco malého vyměňují věci, které již nepotřebují. Zároveň má i některé lokální „odnože“, například pro Moravskoslezský kraj: Zero Waste kolotoč, Swap – Ostrava, Frýdek Místek.
  • Lokální swap skupiny: na internetu jich naleznete spoustu, oblíbená je třeba Swap skupina pro Prahu 8
  • Bazoš, Sbazar, Hyperinzerce: online bazary všeho, na co si vzpomenete.
  • Vinted: online burza oblečení a doplňků.
  • Online aukce: na internetu zároveň naleznete spoustu různých online aukcí předmětů, z nichž výtěžek jde na charity či různé útulky (např.: na podporu kočičích útulků pořádá aukce CAT-MANIA).

 

Půjčení si

Mnohdy je nejlepší alternativou půjčení si věcí místo jejich kupování. Hodně často totiž kupujeme něco, co je spíše nárazová potřeba na konkrétní „projekt“ a poté danou věc už nepotřebujeme. K tomu můžete využít různé půjčovny věcí, kterých je po Česku čím dál tím více. Půjčit si takto můžete různé pracovní nástroje, běžky, foťáky či hudební nástroje.

  • Praha: Library of Things, (naleznete zde například hudební nástroje, koloběžky či fotoaparáty), Bazar technik (půjčovna nářadí)
  • Brno: Knihovna věcí (šicí stroje, spacáky a spousta dalších věcí, na které si vzpomenete)
  • Budky s knížkami, které si můžete vzít (půjčit) a případně donést vlastní: naleznete je všude možně: v knihovně v Náchodě, na Lysé hoře v Beskydech či různě rozházené po Brně. Pravděpodobně nějakou takovou knihobudku máte i ve svém městě.
  • Knihovny: ve spoustě knihoven (už i na menších městech) často můžete nalézt také nějakou půjčovnu věcí. Zkuste se poptat přímo u vás, pokud zatím nemají, můžete i zkusit navrhnout.
  • Některá místa jako například charitativní obchody můžete nalézt i na bezobalové mapě Reduca (stačí v pravé dolní části zvolit ikonku „Půjčovna, knihovna, opravárna“ a objeví se vám jen tyto)

V některých případech si nemusíte danou věc ani půjčovat domů, ale můžete ji využít přímo na místě. K tomu slouží různé dílny, ať už šicí či s nástroji. V těchto dílnách si obvykle zaplatíte buď jednorázový vstup, poplatek za počet strávených hodin či „členství“ a poté můžete využívat všechny dostupné nástroje. Níže jich několik zmíním.

Skoro vše jde opravit, když se chce.
  • Praha: zde můžete využít různé sdílené dílny na opravování, třeba již zmiňované Z pokoje do pokoje či Ponk (oboje nabízí velkou řadu různých nástrojů na opravování či tvorbu různých řemeslných „projektů“). Dále může využít třeba Materialistic (otevřená šicí dílna).
  • Brno: Brno šije (šicí dílna), Hobbylab (řemeslná dílna), FabLab (digitální dílna: aneb mají tam spoustu věcí, kterým vůbec nerozumím. :D)
  • Plzeň: Depo2015 (sdílená dílna, kde si můžete přijít ukutit, co budete chtít. Mají zde dřevodílnu, grafickou dílnu, kovodílnu i řemeslný ateliér)
  • Ostrava: Fajna dílna (řemeslná dílna)
  • Roztoky: sdílená šicí dílna Krinolína

 

Nákup nových věcí online či osobně

Často se vám stane, že věc, kterou zrovna hledáte, prostě z druhé ruky neseženete. Pokud sháníte něco, co víte, že opravdu využijete a v současné době to postrádáte, kupte si to.

Nakupujte ale v obchodech či eshopech, kterým důvěřujete. To se týká obzvláště věcí, které mají být nějakým způsobem „ekologické“ či „zelené.“ Ne každý má totiž úplně čisté úmysly a spousta jedinců se na současném zeleném trendu rádo rychle sveze. Už několikrát jsem na internetových skupinách četla diskuze o tom, že sis lidé nakoupili v eshopu, který nejenom že po zaplacení nic neposlal, ale přestal i reagovat. Proto je důležité přemýšlet nad tím, komu dáváte své peníze.

„Když kupujete od malého podnikatele, nepomáháte řediteli koupit si svůj třetí prázdninový dům. Pomáháte malé holčičce získat lekce tancování, malému chlapci jeho týmové tričko, mámám a tátům dávat jídlo na svůj stůl. Nakupujte lokálně.“

Já osobně mám na ekologické nakupování dva nejoblíbenější eshopy a těmi jsou Econea a Nuspring. V minulosti jsem s nimi už několikrát spolupracovala a líbí se mi jejich přístup. Zakládají si na tom, abych jejich produkty opravdu neškodily přírodě, což jsem si všimla několikrát. Vidět to bylo například když Econea vydala prohlášení, že přestávají prodávat oxo-degradabilní sáčky Fino (protože se ve skutečnosti rozkládají na mikroplasty).

Stejné pravidlo by se mělo týkat i kamenných obchodů. Podporujte ty prodejce, u kterých víte, že to dělají ze srdce a nevidí v tom jen současnou módní vlnu, na které se dá zbohatnout. Máte-li ve svém okolí malý obchod s bezobalovými pomůckami a víte, že majitel/ka to dělá srdcem, podpořte je! Podporujte místní prodejce raději než velké giganty. Víte alespoň přesně, koho finančně podporujete.

Jak to máte s nakupováním vy? Kde nejraději nakupujete a jaké jsou vše nejoblíbenější obchody či akce? 🙂 Podělte se prosím v komentářích!

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.