/
545 Views0
Internetové skupiny a fóra jsou plná různých diskuzí o tom, jak se jedinec může zapojit do toho, aby reálně něco změnil. Ať už je to u vlastních aktivit až po různé komunitní akce. Protože mi připadá, že je strašně moc věcí/aktivit, kterými jedinec může něco změnit, rozhodla jsem se sepsat souhrnný článek o tom, jak různě může jedinec měnit svět k lepšímu. Snad vás nakopne k tomu, co sami u sebe můžete změnit, kde se můžete zapojit či jakou akci můžete ve svém okolí zorganizovat. Tento článek berte jako takový nakopávací, který vás má hlavně inspirovat, ale určitě by se našla i spousta dalších způsobů, jak člověk může nějaké dobro dělat. Pokud máte nějaké své vlastní aktivity, kterými se snažíte svět měnit k lepšímu, určitě se pochlubte v komentářích.

Snaha jednotlivce

Častokrát slyším či čtu všude možně, že jednotlivec nic nezmění. Ale vše začíná u jednotlivců a když těch jednotlivců začne najednou být pár stovek, tisíců či milionů, už jednotlivci začínají najednou nabírat na síle. Proto je podle mě ze všeho nejdůležitější začít u sebe. Přestože se takové detaily jako braní si vlastních látkových sáčků do obchodu místo těch plastových může zdát jako maličkost, průměrně každý člověk za rok těchto plastových sáčků spotřebuje 400 kusů, což už za celý život dělá pěknou kupu odpadu. A takto je to se vším.

Některé změny ve vašem životě mají obrovský dopad na naše životní prostředí. Mezi to patří vyhýbání se/redukovány plastu (protože mikroplasty se nyní dostávají už i do pitné vody), nejezení/alespoň omezování masa (produkce masa vytváří obrovské množství CO2 a tím způsobuje i oteplování planety) či omezování/vyhybání se letecké dopravě (znečišťovatel ovzduší a vytváří se také velké množství CO2). Nemusí to znamenat, že už nikdy nekoupíte žádnou věc zabalenou v plastu a že se okamžitě stanete vegany. Ale kupováním si každý den balenou vodu a jezením třikrát denně maso moc planetě nepomůžete.

Pokud chcete tedy něco měnit, začněte hlavně u sebe. Zaměřte se nad tím, co můžete udělat lépe a udělejte to. Teď hned. Nyní je ten nejlepší okamžik. Zároveň se ale nesnažte přesvědčovat ostatní, ať dělají okamžitě to samé. Tím, že vy sami budete žít v souladu se svými hodnotami, budete ostatní inspirovat nejvíce. A ti se pak už jen přidají.

Pokud chcete svoji aktivitu jednotlivce ještě rozšířit, aby měla i možná nějaký přesah, zkuste se zamyslet nad tím, jestli nemůžete udělat něco s tím, co vás už třeba dlouho štve. Dává vaše oblíbená kavárna automaticky do pití plastová brčka? Zkuste jim napsat, že tam rádi chodíte, ale že vás zrovna tohle mrzí a připadá vám to zbytečné. Vadí vám, že je v supermarketu pořád balená okurka? Napište jim, že byste ocenili, kdyby změnili svojí obalovou politiku. Pokud vám něco vadí, zkuste s tím něco udělat. Nenadávejte na to jen se svými kamarády, ale zkuste oslovit ty, kteří s tím reálně mohou něco dělat. Možná se budete divit, až uvidíte, že například váš email mohl za alespoň nějakou změnu.

 

Komunitní akce

Ve chvíli, kdy jste sami spokojení s tím, jak ekologicky funguje, přišel čas na další krok a tím jsou komunitní akce. Máte kolem sebe skupinu maminek, které chtějí měnit prostředí k lepšímu pro své děti? A nebo jste parta nadšených vysokoškoláků, které prostě štve ten bordel všude okolo? Zkuste se sejít dohromady a naplánovat nějakou společnou akci. Co například?

  • Veřejný úklid
  • Swap oblečení/věcí (akce, kde každý přinese oblečení/jiné věci, které už nepotřebuje, ale jsou v dobrém stavu a ostatní, kteří obvykle přinesou zase něco svého, si je mohou zadarmo vzít)
  • Rozdávání látkových pytlíků (v současnosti je v tomto velmi aktivní brněnská komunita ve skupině Rozdáváme látkové pytlíky na potraviny, nicméně pár akcí organizovali již i v Praze. Uspořádat si můžete ale nezávisle na nich i svoji vlastní třeba na maloměstě. 🙂
  • Ekologické přednášky/konference
  • Společný piknik
  • Workshopy výroby pytlíků/tvoření přírodní kosmetiky/a jiné

Pokud zoufáte nad tím, že byste sice rádi něco komunitně uspořádali, ale nemáte moc s kým, protože ve svém okolí moc spřátelených duší v tomto směru nemáte, nezoufejte. Díky sociálním sítím je v současné době najít spřátelenou skupinku jednodušší než obvykle. Pokud máte už konkrétní nápad, zkuste například na na bezobalové FB skupině pro vaše okolí akci navrhnout a uvidíte, že se k vám hned přidá spousta dalších jedinců. Pokud o bezobalové FB skupině z vašeho okolí nevíte, zkuste se poptat alespoň na té obecné, jestli nějaká náhodou neexistuje, případně jí rovnou založte. Uvidíte, že časem se vám podaří si najít i tu vaší komunitu, se kterou budete moci společné akce pořádat.

 

Politická činnost

Něco, k čemu je ne každý příliš nakloněn, ale je to důležité. Přestože už spousta lidí se snaží omezovat svůj dopad na životní prostředí ze své vlastní vůle, další spousta lidí své chování nezmění, dokud k němu nebude legislativně donucena. A zde je potřeba, aby v politice byl někdo, kdo je těmto změnám pro lepší životní prostředí nakloněn. Bohužel v naší politice se často setkáváme s výrazy jako je například „ekoteroristé“, kterými je nazýván každý, kdo jen trochu projeví nesouhlas s tím, aby se někde těžilo či aby naše země byla křížem krážem procpaná dálnicemi. Proto je potřeba, aby v politice byli lidé, kteří opravdu zájem o naše životní prostředí mají.

Pokud se vám samotným do politiky nechce, alespoň volte ty strany a jednotlivce, kteří se o naše prostředí starají. Pečlivě si čtete volební programy, sledujte, jak která strana v minulost slibovala a reálně to (ne)splnila. Nechci vám radit, koho máte konkrétně volit, důležité je sám se zajímat o veřejné dění a všímat si toho, kdo ve skutečnosti dělá něco pro naše prostředí a kdo jen slibuje a dělá přesný opak.

V případě, že chcete udělat ještě o krok navíc, zkuste jít do politiky vy sami. Pokud už vás dlouho něco štve, snažte se být ti, co to změní. Možná si na politiku nevěříte, ale pokud bydlíte například v malém městě, zkuste se dostat alespoň do místního zastupitelstva, kde si časem můžete vybudovat i docela velkou váhu.

Docela zajímavé mi zde připadá zmínit iniciativu Ministerstva životního prostředí Dost bylo plastu. Zde se snaží ministerstvo hlavně změnit chování Čechů k tomu, aby se vyvarovali používání jednorázových plastů jako například kelímků na kávu, plastových příborů či PET láhví. Zároveň se do své iniciativy snaží zapojit nejen jednotlivce, ale hlavně i firmy a úřady. Pokud jste například z nějaké firmy či už jste dokonce i politicky aktivní a sloužíte například na místní radnici, může vás tato výzva zaujmout. Pokud totiž chcete ve vaší firmě/městě/vesnici podniknout nějaké konkrétní kroky ke změně, můžete se přímo ozvat organizátorům kampaně, kteří vám nejen pomůžou, ale díky své snaze můžete být o něco více vidět v médiích. Pokud politicky aktivní nejste, ale znáte někoho, kdo je například v zastupitelstvu vašeho města/vesnice a víte, že by to dotyčnou osobu mohlo zajímat, zkuste tuto iniciativu této osobě poslat. Nikdy nevíte, kdy se toho u vás někdo chytne a začne v této oblasti prosazovat konkrétní kroky.

 

Skupiny a organizace

Jedinec je ten, který toho spoustu mění, ale když se jedinci zorganizují a bojují hromadně, mají ještě mnohem větší sílu. Naštěstí je nejen ve světě, ale i v České republice již několik organizací, které se na znečištění přírody zaměřují a snaží se s tím něco dělat. Spousta z nich zároveň působí už nejen jako osvětové organizace, ale i jako ty, které už mají dopad na naší politiku. Které u nás můžete najít?

 

Greenpeace

Světová organizace Greenpeace je v současné době asi nejvíce vidět s jejich kampaní Plast je plast. Ta bojuje proti znečištění naší přírody plasty a snaží se nejen změnit chování jednotlivců, ale prosadit i konkrétní legislativní změny, které upraví jednání i firem. Na svém webu pravidelně nabízejí konkrétní kroky, jak se každý z nás může do kampaně proti plastům zapojit. Není to nic složitého: vždy najdete konkrétní návod, co vy zrovna můžete udělat. Ať už jsou to rady o tom, jak můžete sami změnit své chování, až po to, jak můžete oslovit firmy a žádat je o změnu toho, co prodávají. Pokud hledáte v České republice organizaci, která v současnosti má největší šanci o prosazení změny v oblasti plastů, řekla bych, že je to právě Greenpeace. Zapojit se můžete nejet tím, že se přidáte do této kampaně, ale podpořit je můžete i finančně, protože fungují jen z příspěvků lidí.

 

Platforma pro udržitelný rozvoj

Organizace, která má na svém kontě několik kampaní, nicméně v souvislosti se Zero Waste je pravděpodobně nejviditelnější kampaň Zero Waste Česko. V této kampani se snaží nejen upozorňovat na problém odpadu, ale snaží se i změnit chování různých firem. Například u firmy Avon dosáhli toho, aby na svém Avon pochodu nevypouštěla balónky do vzduchu, které poté znečišťují prostředí a ubližují i zvířatům. Zároveň v této kampani dělají různé projekty jako je třeba mapa pítek nebo (bez)obalová výzva.

Zdroj: Zero Waste Česko

Kromě těchto dvou u nás naleznete spoustu dalších organizací, které se zabývají ochranou přírody a zvířat a snaží se tento svět změnit k lepšímu. Nejen že do většiny těchto organizací máte možnost se zapojit jako aktivní členové či dobrovolníci, ale případně pokud nemáte příliš mnoho času na dobrovolné aktivity, můžete je podpořit alespoň finančně. Většina neziskových organizací totiž funguje hlavně z veřejných příspěvků, takže čím více lidí přispěje na jejich činnost, tím více aktivit a kampaní mohou realizovat a provádět. U těchto organizací máte výhodu v tom, že jich existuje tolik, že si každý zde může vybrat organizaci, kterou chce podporovat dle svých vlastních priorit. Které organizace například dělají nějakou tu zajímavou záslužnou činnost?

 

Hnutí Duha

Ekologické hnutí, které má za sebou nejen dlouhou činnost, ale hlavně i spoustu úspěšných projektů, které se často řeší i na legislativní úrovni. V současné době se hlavně zaměřují na záchranu českých lesů, které jsou v čím dál horším stavu. Pomoci jim můžete finančně, případně se můžete zapojit jako dobrovolníci do některých jejich akcí (například rysí hlídky).

 

Sea shepherd

Nezisková organizace, která v roce 1977 vznikla v USA, nicméně v současnosti působí po celém světě a svojí odnož má i v České republice, kde na FB pravidelně informují o své dění. Organizace se zaměřuje na ochranu podmořského světa a bojuje proti jeho ničení. Bojuje proti znečišťování, snaží se chránit mořské živočichy a snaží se udržovat mořskou biodiverzitu. K chodu organizace můžete přispět buď finančním příspěvkem nebo se stát jejich dobrovolníkem (bohužel kvůli nedostupnosti moře to u nás není tak moc reálné, takže toto funguje převážně v zahraničí).

 

Trash Hero

Česká organizace, která v současné působí v mnoha zemích na celém světě. Založila ji parta kluků, která v Asii začala na plážích sbírat odpadky. Této činnosti se poté ujali další nadšenci a nyní dobrovolníci z Trash Hero sbírají odpad po celém světě. Organizace se nyní tak rozrostla, že působí v mnoha zemích, kde slaví velké úspěchy. Funguje hlavně z příspěvků, které jdou na jejich programy. V Česku najdete jejich „odnože“ v Praze a v Brně, kde pravidelně pořádají akce sbírání odpadu.

Zdroj: trashhero.org

 

Farma naděje

Aneb azyl pro hospodářská zvířata. Zde najdete různá zvířátka od krav, přes kozy až po kočky. Žijí tu zvířata, která například byla zachráněna před jatkami nebo se jich jejich původní majitelé chtěli zbavit. Farma funguje převážně z příspěvků od lidí, protože každou finanční pomoc uvítají. Jednou za čas u nich organizují i víkendové brigády, kde mohou dobrovolníci přijet manuálně vypomáhat na statek.

 

Obránci zvířat

Organizace zabývající se právy zvířat. Za sebou má už několik úspěšných kampaní, jednou z nich je zákaz kožešinových farem. V současné době je jejich velkou kampaní zákaz prodeje vajec z klecových chovů. Na jejich kampaně můžete buď přispět finančně či se alespoň připojit do podepisování peticí či při občasných veřejných akcích i živě.

 

Svoboda zvířat

Další organizace zabývající se právy zvířat. Zaměřují se například na ekovýchovu ve školách, zákaz pokusů na zvířatech či v současné době asi nejviditelnější kampaň je zákaz cirkusů s divokými zvířaty. Ocení převážně finanční příspěvky, protože fungují téměř výhradně z příspěvků veřejnosti.

 

Samozřejmě v České republice existuje mnohem více smysluplných a skvělých organizací, vybrala jsem jen několik, které mi připadá, že jsou v poslední době svojí činností hodně vidět. Pokud máte tip na nějakou další, určitě se podělte v komentářích. 🙂

 

Na závěr bych chtěla zmínit, že jakákoliv snaha se počítá. Člověk hned nemusí kandidovat na premiéra či se snažit okamžitě změnit politiku celé Evropské unie. Lepší je jít krůček po krůčků a dělat malé změny u sebe a tím se snažit udělat alespoň nějakou malou změnu ve společnosti. Čím více lidí bude dělat tyto krůčky, tím více půjde společnost dopředu.

Jak to máte u sebe vy? Jak se snažíte zapojovat? 🙂

 

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.