/
521 Views0
Jak bezpečně investovat do dluhopisů
Investování do dluhopisů je dlouhodobě oblíbenou investicí. Obvykle jsou dluhopisy chápány jako bezpečná, konzervativní investice, nicméně jak si ukážeme, velmi záleží na tom, do čeho investujete.
V tomto článku se podíváme převážně na téma jednotlivých dluhopisů, jejich specifik, rizik a též probereme možnosti, jak do nich co nejvíce bezpečně investovat.
Nasdílím s vámi, čeho se já držím při výběru dluhopisů a dám vám tipy, na co si dát pozor.
Též vám ukáži, jestli je v rámci dluhopisové možné najít nějaké zajímavé ekologické a udržitelné investice.
Pojďme tedy na dnešní téma. 

 

Jednotlivé dluhopisy a jejich specifika

Ačkoliv jsou dluhopisy obecně chápány jako konzervativní investiční nástroje, toto označení platí spíše pro dluhopisové fondy.

Dluhopisové fondy jsou "balíčky dluhopisů", prostřednictvím kterých investujeme do mnoha dluhopisů různých firem. Díky tomu mnohem více diverzifikujeme a zároveň jsou do těchto fondů zahrnuty pouze dluhopisy od velkých, dlouhodobě zavedených firem či státní dluhopisy.

U jednotlivých dluhopisů popis "konzervativní investice" bohužel neplatí.

Proč? Vysvětlení je jednoduché.

Dluhopisy mohou vydávat nejenom velké firmy typu banky, ale i malé, nově vzniklé firmy či dokonce jednotlivci. Vydávání dluhopisů není příliš regulované a proto může dluhopis vydat prakticky kdokoliv.

Pokud jste ale začínající investor, nemusíte na první pohled poznat rozdíl mezi dlouhodobě zavedenou firmou a nově vzniklým "es-er-óčkem" bez jakékoliv finanční historie. A právě tady přichází riziko, pokud takovéto nově vzniklé firmě bez majetku půjčíte peníze.

Vydávání dluhopisů není příliš regulované a dluhopisy mohou vydávat i jednotlivci. 

Proto pokud chcete investovat do jednotlivých dluhopisů firem, investujte jen do těch, které už nějakou dobu fungují, jsou úspěšné, vlastní už nějaký majetek a mají dobrou finanční historii.

 

Jak prověřit ekonomickou situaci firmy?

Nyní, když jsme si vysvětlili, že dluhopisy nemusí být vždy tak čistě konzervativní nástroje, jak jsou často vnímány, přichází otázka, jak si prověřit ekonomickou situaci firmy a to, že dává smysl do jejích dluhopisů investovat.

 

Co vše doporučuji u firem zkoumat?

  • 1) Velikost firmy a její obrat
  • 2) Zadluženost firmy (a v jakém objemu vydala dluhopisy)
  • 3) Kdo za firmou stojí (prozkoumejte zakladatele a jejich minulé projekty)
  • 4) Co o sobě vše uvádí
  • 5) Druh komunikace

Pojďme nyní probrat jednotlivé oblasti.

 

1) Velikost firmy a její obrat

Pokud chcete vědět více o ekonomickém stavu dané firmy, ideální je zkoumat její účetní uzávěrky. Tyto informace ve většině případů naleznete na webu justice.cz.

Na tomto webu doporučuji danou firmu řádně prozkoumat a podívat se, jak se jí daří.

Pokud se v účetních materiálech příliš nevyznáte, proberte tyto záležitosti s někým vzdělaným v oboru, aby vám je "přetlumočil" do neúčetní řeči.

Nicméně právě zkoumání účetních materiálů považuji za základ toho, pokud chcete do jednotlivých dluhopisů investovat.

Justice.cz
Na webu justice.cz můžete najít poměrně hodně klíčových informací o jednotlivých firmách.

2) Zadluženost firmy

Tady je určitě dobré podívat se, v jakém objemu firma již vydala dluhopisy. Často tuto informaci uvádí přímo na svých stránkách u informací, že nabízí další dluhopisy.

 

3) Kdo za firmou stojí

Silný první dojem o dané firmě vám často řekne už jen to, když se podíváte na zakladatele, spolumajitele či jednatele firmy.

Nejjednodušší prvotní průzkum je, když si jména těchto jedinců zadáte do internetového vyhledávače.

Je dobré zkoumat, jakou mají za sebou podnikatelskou historii a jak se jejich minulým firmám dařilo (či daří).

Skvělý přehled o firmě vám dá i to, kdo za ní stojí.

Proto pečlivě zkoumejte její zakladatele a klíčové osoby, které v ní figurují. 

Bohužel často narazíte na "sériové zkrachovalé podnikatele", kteří za sebou mají dlouhou historii zkrachovalých a vytunelovaných firem.

Novinové články vám napoví mnohé a pokud přesně někde takový stojí za firmou, které chcete půjčit peníze, tak se jí zdaleka vyhněte.

 

4) Co o sobě firma vše uvádí

Podívejte se, jak je firma transparentní a co vše o sobě uvádí na svých internetových stránkách.

Jestli například transparentně informuje své investory o svých činnostech anebo o svých výdajích či příjmech.

Pokud firma mlží a veřejně příliš informací zveřejňovat nechce, často to má své důvody. Úspěšná firma se ráda pochlubí svými (nejenom finančními) výsledky.

 

5) Druh komunikace

Věc, která o firmě mnohé řekne, je způsob její komunikace. V tomto případě hlavně to, jakým způsobem nabízí investice.

V rámci investic se používá několik pojmů a frází, které firmy často používá pro klamání neznalých investorů.

První z takových frázi je věta, že daný dluhopis má "prospekt schválený ČNB".

Co tato informace uvádí? Na první pohled se neznalému člověku bude zdát, že ČNB ověřila ekonomickou situaci dané firmy a tím pádem je bezpečné do ní investovat. Tak to ale vůbec není.

Prospekt by se dal popsat jako informační leták, kde jsou uvedeny klíčové informace o firmě. Například popis činnosti či účetní audit. Nicméně to, že ČNB tento prospekt schválila, říká pouze to, že ČNB potvrdila, že v daném "letáku" jsou uvedené všechny povinné informace. Neříká ale nic k tomu, jestli daná firma je ekonomicky schopná či ne. Toto ČNB vůbec nehodnotí.

"Prospekt schválený ČNB" neříká nic o tom, jestli je daná investice bezpečná. 

Proto pokud vidíte, že firma nabízející dluhopisy se chlubí touto větou, věřte, že to pro bezpečnost vaší investice neříká vůbec nic. Nenechte se tedy tím prosím zlákat.

Druhá oblíbená fráze, kterou firmy využívají, je "garantovaný zisk".

Nicméně pokud firma zkrachuje a nemá žádný majetek či má vyšší dluhy než majetek, v tomto případě váš garantovaný zisk může též vypadat jako ztráta všech peněz.

Proto ani na tuto frázi se nenechte nalákat a spíše, pokud ji firma používá, buďte ještě více opatrní.

 

Jak investovat do dluhopisů?

Pokud byste chtěli investovat do dluhopisových fondů, je to poměrně jednoduché například přes robo-advisory jako je Portu či Fondee.

Roboadvisor-Portu
Nejbezpečnější alternativa investování do dluhopisů je skrz dluhopisové fondy. Do nich můžete investovat například přes robo-advisora Portu.

O obou těchto platformách jsem v minulosti napsala recenze. Recenzi na platformu Portu naleznete zde, recenzi na platformu Fondee zde.

 

Pokud ale chcete nakupovat jednotlivé dluhopisy, naskytují se tady tři hlavní možnosti.

 

1) Nabídka na webu jednotlivých firem

Mnoho firem nabízí dluhopisy přímo na svých stránkách.

Díky tomu můžete jednoduše zajet na stránku své oblíbené firmy a podívat se, jestli tuto možnost náhodou nenabízí. Často se tato nabídka schovává pod položkou s názvem "Investice".

 

2) Obchodníci s dluhopisy

Další způsob nákupu jednotlivých dluhopisů se nabízí přes obchodníky s dluhopisy.

Mnoho firem spolupracuje s jednotlivými obchodníky (často jsou to přímo finanční poradci), kteří tyto dluhopisy nabízejí dále svým klientům.

Pokud takového nějakého máte ve svém okolí, pravděpodobně vám též nabídne určitou nabídku jednotlivých dluhopisů od firem, se kterými spolupracuje.

Za zprostředkování takového nákupu je často pro obchodníka poměrně vysoká provize, proto bych v tomto případě postupovala opravdu opatrně. Pokud daný obchodník slibuje naprosto bezpečnou investici, není to určitě něco, na co bych spoléhala.

Proveďte si v tomto případě vlastní průzkum a sami si zjistěte, jak na tom ve skutečnosti daná firma je.

 

3) Nákup skrz zprostředkovatelské portály

Poslední možnost, jak nakupovat jednotlivé dluhopisy, je skrz zprostředkovatelské portály.

Některé portály tento nákup vyloženě jenom zprostředkovávají, aniž by přidávaly nějakou vlastní recenzi či přídavné informace k danému dluhopisu.

Oproti tomu některé tuto nabídku dělají více řádně a přidávají i důkladné hodnocení jednotlivých dluhopisů a ukazují jejich jednotlivá rizika.

Mezi první skupinu portálů, které zprostředkovávají nákup dluhopisů, se řadí například České dluhopisy.

Do druhé skupiny, která dělá opravdu pečlivé prozkoumávání jednotlivých dluhopisů, se řadí platforma Dluhopisomat.

Dluhopisomat recenze

 

Recenze platformy Dluhopisomat

Co je výhodou platformy Dluhopisomat je to, že nenabízí pouze zprostředkování nákupu dluhopisů, ale poskytuje i mnohem komplexnější informace o jednotlivých firmách a o rizicích spojených s investováním do daného dluhopisu.

Dluhopisomat
Na podstránce "Srovnávač dluhopisů" naleznete spoustu důležitých doplňujících informací, například výši rizika.

Moc doporučuji při nákupu dluhopisů sledovat jejich podstránku Srovnávače dluhopisů, kde najdete všechny důležité informace.

Najdete zde informace o ekonomickém stavu firmy, který si můžete ověřit například v dostupných výročních zprávách anebo v přehledu výsledku hospodaření.

Platforma transparentně uvádí, jaká jsou rizika daných dluhopisů a jak velká jistota je, že budou výnosy z daného dluhopisu vyplaceny.

Též uvádí pro který typ investora jsou dané dluhopisy vhodné (zda pro konzervativního či třeba agresivního).

Kromě toho jsou zde samozřejmě uvedeny základní informace o každém dluhopisu jako je výše úroku, minimální investice, doba splatnosti, emisní podmínky či způsob zajištění.

 

Bezpečná investice nade vše

Pokud je pro vás klíčové mít co nejvíce bezpečnou investici do dluhopisů, ideálně vybírejte ty s nižším investičním rizikem.

Další faktor, který znásobí bezpečí vaší investice je to, že daný dluhopis bude zajištěn nějakým majetkem, ideálně nemovitostí. Díky tomu je váš dluhopis kryt a pokud by se něco stalo, daná nemovitost bude prodána a ze zisku budou věřitelé vyplaceni.

Kromě nemovitostí bývají dluhopisy nabízené na platformě zajištěny například pozemkem či ručitelským prohlášením.

Garance se poměrně hodně liší, proto pečlivě zkoumejte jednotlivé nabídky.

 

Lze nalézt i nějaké dluhopisy ekologických/udržitelných firem?

Ano, samozřejmě i toto je možné, jen jako obvykle je potřeba trochu hledat.

Na platformě Dluhopisomat například byly nabízeny dluhopisy firmy Holdingtex, která působí v několika různých oblastech.

I v oblasti dluhopisů je možné najít firmy, které se snaží fungovat udržitelným, cirkulárním způsobem.

Zajímavostí je, že například vyrábí zelené střechy s použitím vegetačně-retenčních desek Aquadesk a Enviret SH anebo že v rámci své činnosti v textilním průmyslu se zabývá trháním použitého textilu a následnou výrobou netkaných textilií z takto získané suroviny.

Díky svému technologickému vybavení dokáže zpracovávat širokou škálu textilií, od vyřazených oděvů po technické textilie, vyrobené převážně ze syntetických vláken, bavlny nebo viskózy.

Tedy jak je vidět, i udržitelněji a cirkulárně zaměřené firmy je možné najít na zainvestování.

 

Zajímá vás ekologické investování? Mrkněte na můj e-book!

 

Shrnutí

Pokud vás láká budování si pravidelného pasivního příjmu díky úrokům z dluhopisů, možná cesta jednotlivých dluhopisů bude pro vás.

Jak jsem ale zmiňovala, je tady spousta rizik, na které je potřeba si dávat pozor.

Za mě nákup dluhopisů přes investiční platformu, která pečlivě zkoumá jednotlivé firmy a hodnotí bezpečnost jednotlivých investic, je mnohem bezpečnějším způsobem investování než hledání si investic na vlastní pěst.

Platforma za mě udělá pečlivý průzkum investic a já vím, že se nemusím spoléhat pouze na vlastní úsudek (i když vlastní průzkum si i zde též udělám).

Proto pokud cítíte, že budování pasivního příjmu skrz dluhopisy je pro vás to pravé, ideálně využijte například platformu jako je Dluhopisomat, díky které zvýšíte bezpečnost své investice.

Zároveň vybírejte ty dluhopisy, které mají dobré zajištění a ideálně spíše nízké riziko, ať bezpečí svých investic ochráníte na maximum.

 

Investujete do dluhopisů?
Případně proč ano či ne? 🙂

 

Upozornění: Veškeré informace uvedené na tomto webu jsou určené pouze ke studijním účelům. Obsah článku neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je vždy rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.