/
Recenze Portu
Pokud hledáte recenzi na investiční nástroj Portu, jste na správném místě. Jak tento nástroj funguje a pro koho je vhodný? Jaké jsou z něho výnosy?
Zároveň jak jsou zde ochráněny vaše peníze? A je možné přes Portu i ekologicky investovat, pokud se vám příčí investovat do společností, které znečišťují přírodu? To vše a mnohem více se dozvíte z této velké recenze Portu!

 

Investování je jedno z témat, kterému se na svém webu též věnuji, hlavně v rámci ekologického zeleného investování. Portu je jeden z nástrojů, které pro to ráda využívám a proto bych se s vámi ráda podělila o jeho detailní recenzi.

P.S. Tento článek je pravidelně aktualizován o změny, které platforma Portu provádí. Poslední aktualizace článku proběhhla v dubnu 2021.

 

Investování přes robo-advisora: velká recenze Portu

Nejdříve si povíme o tom, co to Portu vůbec je. Portu patří mezi tzv. “robo-advisor” platformy neboli investiční platformy, které investování udělají v podstatě skoro za vás. Pomůže vám s výběrem vašeho investičního portfolia a poté za vás do něj zainvestuje peníze, které na svůj účet na platformě pošlete.

Samotná registrace do platformy probíhá poměrně jednoduše, hned na začátku nahrajete své osobní údaje a doklady. Poté začíná velmi důležitá část, a to je dotazník, pomocí kterého vám Portu pomůže vybrat své portfolio.

Vstupní dotazník sleduje mnoho aspektů:

 • Investiční horizont.
 • Vaše snášení poklesů a rizika.
 • Váš předpokládaný investiční horizont. (Maximum, které můžete zadat, je 30 let. Není ale nutné ho dodržet, jen to pomáhá k lepšímu sestavení vašeho portfolia.)
 • Zkušenosti s investováním.
 • Znalosti investiční oblasti.
 • Stav vašeho finančního majetku a jestli si investování můžete dovolit.

 

Výběr portfolia

Když dotazník skončíte, můžete si vybrat, jaké chcete mít portfolio. V případě, že jste vyhodnoceni jako ne příliš zkušení investoři, budete mít možnost si vybrat jenom „Portfolio na míru vytvořené od Portu“.

Pokud jste zhodnoceni jako znalejší investoři, můžete si i vytvořit vlastní strategii. V té si sami vyberete investiční nástroje, do kterých budete investovat. Osobně si myslím, že pokud se vám objeví možnost výběru a stejně se necítíte v oblasti investování příliš zběhlí, je vhodnější si nechat vytvořit portfolio na míru od Portu.

Navigační screenshot z platformy

Pokud zvolíte portfolio vytvořené na míru od Portu, na základě dotazníku vám bude vytvořeno investiční portfolio přesně pro vás. Portfolia se řadí na stupnici rizikovosti 1 až 10. Desítka je nejrizikovější a hodnota tohoto portfolia nejvíce kolísá. Zároveň je zde ale i největší potenciál vyššího výnosu. Toto portfolio vám pravděpodobně bude nabídnuto, pokud jste vyhodnoceni jako znalejší investoři. Pokud jste naopak vyhodnoceni jako méně znalí či se špatným snášením rizika, vám vyjde některé z nižších čísel.

 

Co znamenají čísla portfolií v praxi?

Pokud jste ohodnoceni jako zkušení investoři a máte portfolio s hodnotou například 9 či 10, velká část vašeho portfolia bude složená z ETF fondů, které více kolísají, ale mají i větší potenciální zisk. Pokud jste vyhodnoceni jako méně znalí investoři, budete mít nižší číslo. Vaše portfolio tedy bude z velké části složeno například z dluhopisů či realitních fondů, které mají menší výkyvy a též nižší potenciální zisk.

Ukázka portfolia 10
Ukázka portfolia s rizikovým profilem 10.

Když jste vyhodnoceni jako zkušenější investoři, můžete si volit portfolia s nižší hodnotou než vám vyšla jako ideální. Ty jsou zároveň méně riziková. Pokud ale jste viděni jako méně zkušení, více rizikovější portfolio si vybrat nemůžete. Nástroj vám tak brání v tom, abyste peníze kvůli své nezkušenosti zbytečně neztráceli.

To, jak moc různá portfolia v realitě kolísala během roku 2020, je možné vidět na grafu níže. Zde vidíte, že právě nejrizikovější profil „Portfolio 10“ měl v březnu, kdy koronavirus nejvíce zahýbal akciovým trhem, obrovský propad ze všech rozdílných Portfolií na Portu. Na konci tohoto období ale vidíte, že vyrostl na nejvyšší hladinu.

Tedy čím vyšší rizikový profil, tím větší možnost zisku, ale i tím více očekávané propady. Pokud jste někdo, kdo špatně snáší riziko a propady na trhu, pravděpodobně vyšší rizikový profil nebude pro vás. Někdy totiž může trvat pěkně dlouho, než se trh vyšplhá nahoru.

Graf výkyvů různých portfolií

 

Plán vašeho investování

Po vyplnění svého vstupního dotazníku zadáváte, kolik plánujete měsíčně investovat. Částku, kterou zde zadáte, není nutné dodržovat, nicméně pomáhá vám v tom, že na přítomném grafu uvidíte, kolik při dané částce a stanovené rizikovosti portfolia můžete vydělat či prodělat z vaší investice při různých scénářích (v případě, že se trhu dařit bude či nebude). Je to poměrně zajímavý přehled, který může sloužit jako motivace pro pravidelné investování.

Screenshot ukázkového portfolia

Až dokončíte registraci a váš profil bude plně aktivován, můžete si nahrát peníze do vašeho účtu, což je možné jednoduše skrz bankovní převod.

Když jsou peníze nahrány na účet, sami se poté zainvestují a vy už nemusíte řešit nic dalšího. Pokud řešíte, že se peníze stále ukazují jako v hotovosti (což zjistíte při rozkliku vašeho portfolia), je to proto, že se peníze investují pravidelně jednou týdně, obvykle ve středu. Proto pokud nahrajete peníze například v pátek, většinou až za několik dní se peníze investují do ostatních aktiv a vidíte tedy zvýšení hodnoty v dalších druzích aktiv.

Chcete začít investovat? Založte si na Portu rovnou účet! 

Časté otázky o Portu

Jaká je minimální investiční částka?

Minimální částka pro investování a pravidelné vklady je 1000 Kč. Tedy pokud byste chtěli investovat pravidelně měsíčně třeba jen pětistovku, raději tam pošlete jednou za 2 měsíce 1000 Kč než jednou za měsíc 500 Kč, protože peníze se zainvestují až teprve poté, co další měsíc dosáhne vklad výše 1000 Kč.

Zároveň pokud budete investované peníze někdy potřebovat, vybrat je můžete v podstatě kdykoliv, stačí o to zažádat na platformě. Jen právě kvůli zmíněným výkyvům v hodnotě akcií a portfoliu bych celkově určitě Portu brala jako nástroj na dlouhodobé investování, do kterého ideálně moc „nešahám“ a nevybírám peníze, jak mě zrovna napadne. Investování do akcií je často záležitost klidně na desítky let.

 

Jaké jsou poplatky za investování?

Co se týká poplatku, který platíte za používání nástroje Portu, u Portu portfolií (tedy toho „klasického“ netematického portfolia) je to 1 % ročně z hodnoty vašeho portfolia. U Portu strategií (tedy těch tematicky zaměřených) je to trochu jinak, v závislosti na tom, kolik různých strategií máte. Nicméně o svých poplatcích transparentně informují na svých stránkách.

Sleva za dlouhodobé investování na Portu

V Portu v nedávné době přišli s novinkou, a to zvýhodněným poplatkovým programem pro dlouhodobé investory. Nyní u každého Portu portfolia nebo vlastní strategie zvlášť máte možnost nastavit si tzv. “fixované období”, se kterým je spojena sleva na poplatku.

Co to znamená v praxi? Portu se snaží podpořit investory, kteří investují zodpovědně a tedy dlouhodobě. Proto nabízí slevu na poplatcích těm, kteří se rozhodnou zafixovat si období, na které budou investovat. Na čím delší období budete investovat, tím větší slevu získáte na poplatcích.

Co to tedy je to “fixované období?”. Je to časový horizont, po který plánujete nechat své peníze pracovat na svém investičním účtu na Portu a nevybírat je. Nyní si tedy můžete nastavit fixované období, po které budete investovat, a na základě toho hned dostanete slevu na poplatku z původního 1 procenta. Tato sleva bude platit po celé vaše fixované období.

Sleva bude platit buď na celé vaše portfolio či jen na strategii, na kterou si fixované období vyberete.

Co se stane, pokud budete peníze potřebovat dříve, než na jakou dobu jste si je “zafixovali”? Nebojte, nedostanete za to žádné penále. Pokud by došlo k předčasnému výběru, byl by vám jen dopočítán poplatek do původní výše poplatku, který byste platili, pokud byste si fixaci nezvolili. Tedy na tom můžete jen vydělat.

A jak velký rozdíl sleva na poplatcích může dělat ve vašem zisku? Mrkněte na dva příklady investic, jeden příklad s počátečním vkladem 50 tisíc, měsíčním pravidelným vkladem 2 tisíce a dobu na 30 let. Druhý příklad s počátečním vkladem též 50 tisíc, ale pravidelným měsíčním vkladem 6 tisíc a na dobu 10 let. Poměrně rozdíl, že?

Vše o této slevě na poplatcích si můžete přečíst poměrně detailně na stránkách Portu.

Zdroj: Portu

Chcete konečně začít investovat a využít tak slevu na poplatcích? Založte si rovnou účet na Portu!

Jaký výnos mohu získat z investování na Portu?

Odpovědět na tuto otázku jednoznačně je poměrně komplikované. Nedá se zde totiž zajistit něco jako “garantovaný výnos”, kde by vám platforma slíbila pravidelný roční výnos xx procent. V dlouhodobém horizontu akciový trh roste někde mezi 6-10 %. Pokud tedy budete dlouhodobí investoři, jak Portu doporučuje, a budete investovat v řádech spíše desítek než jednotek let, lze očekávat tuto hodnotu.

Akciové trhy se ve svém růstu nicméně rok od roku poměrně odlišují. Zatímco jeden rok roste trh raketově, další rok může najednou spadnout o desítky procent. Proto je tedy ideální mířit na delší časový horizont, ve kterém vás tyto krátkodobé výkyvy nebudou vyvádět z rovnováhy.

 

Je investování na Portu bezpečné?

Za platformou Portu stojí firma WOOD & Company, což je přední středoevropská investiční skupina s více než 25letou historií. Vedení platformy podléhá dohledu České národní banky a je držitelem široké licence k poskytování investičních a dalších finančních služeb. 

Ačkoliv díky silnému zázemí investiční skupiny jsou rizika investování přes Portu poměrně nízká, i kdyby platforma náhodou zavřela, o své peníze nepřijedete. V případě uzavření platformy by totiž finanční aktiva, které jste si přes platformu zakoupili, byla odprodána za aktuální tržní cenu a peníze by vám byly poslány na účet

Samozřejmě investování není nikdy stoprocentně bez rizika. Hrozí zde propady trhu (jejichž síla se často liší podle druhu vašeho portfolia) a tedy vaše portfolio může kolísat na hodnotě. Tyto krátkodobé propady jsou ale normální. V takovém případě se obecně doporučuje peníze nevybírat a počkat, až hodnota vašeho portfolia opět vyroste nahoru. Pokud při každém krátkodobém propadu vyberete svoji investici, je to nejjednodušší způsob, jak o své peníze přijdete.

 

Krátkodobé spekulace na trhu = je Portu na to vhodné?

Upozornila bych, že Portu neslouží pro krátkodobé spekulace na trhu. Cílem Portu je vytvořit si převážně dlouhodobé portfolio, kde budete přispívat klidně v řádech desítek let s minimem starostí a péče. Portu je podle mě skvělý nástroj pro ty z vás, kteří chtějí investovat, ale nechtějí nijak detailněji se zaobírat vybíráním správných akcií či ETF fondů a chtějí nad investováním strávit co nejméně času. Zároveň je to užitečný nástroj na budování si finanční jistoty do budoucna.

 

Investování pro děti (aneb cože?)

Jedním z aspektů na platformě Portu, který bych ráda ještě zmínila, je možnost založit dětský účet. Ten umožňuje založit investiční účet pro vaše dítě, kde mu vy jako rodič či ostatní příbuzní můžete posílat investice. Díky tomu, že děti mají poměrně velký investiční rámec je investování do akciových fondů na to ideální. Nejenom že tímto způsobem můžete zasvětit své děti do oblasti investování od útlého věku, ale zároveň jim dáte dobrý finanční základ do života.

Výhodou dětského investičního účtu je, že je zde správní poplatek pouze 0,25 % ročně. A to už se poměrně vyplatí!

Reklama na portu dětský účet

Ekologické investování aneb lze na Portu investovat i udržitelně?

„Portfolio na míru vytvořené od Portu“, které Portu nabízí, není ničím zas tak speciální ve smyslu udržitelnosti a ekologie. Portu zde nabízí investování do firem, které jsou poměrně stabilní a perspektivní, ale neřeší udržitelnost.

Pro nás, jedince, kteří řešíme ekologii, může být zajímavou možností investování do tematicky orientovaných strategií Portu. Ty umožňují investovat do sektorů či oblastí, které souvisí s lidskými zájmy či hodnotami. Jako tematicky orientované strategie se tu nabízí například ty s názvy „Technologický pokrok“ (obsahující aktiva zaměřená na technologie), „Zdraví především“ (zaměřující se na firmy ve zdravotnictví či farmacii) či „Zlatý přístav“ (investující do drahých kovů).

Nabídka tematických strategií na platformě

Za nejzajímavější strategii ale osobně považuji tu s názvem „Odpovědná budoucnost“. V této strategii se investuje jen do společností, které dbají na udržitelnost, sociální odpovědnost či se zaměřují na efektivní využívání přírodních zdrojů a energie.

Tato strategie je pak podrozdělená na jednotlivé části (jednotlivě zaměřené ETF fondy), do kterých se vámi zainvestovaná částka zainvestuje. Jako příklady zde lze zmínit fondy sociálně odpovědných firem, čisté energie či fond firem zaměřující se na vodu a vodohospodářství. Za mne je to fajn způsob, jak se vyhnout investování například do ropných a podobných společností.

Tematické strategie Portu
Nové tematické strategie na Portu od dubna 2021.

Pro zájemce o ekologické investování může být vítanou novinkou od dubna 2021 i přidání další tematické strategie s názvem “Inovací k udržitelnosti”. Tato strategie je popisována jako investování do společností “vyvíjejících řešení, které nám pomohou se posunout k udržitelnější budoucnosti.”

Součástí této strategie jsou například ETF s disruptivními technologiemi ESG (takovými, které mění technologie, jak je známe dnes, a zároveň jsou sociálně a environmentálně odpovědné), čistou energetikou či elektromobilitou. Pro zájemce o zodpovědnější investice toto tedy může být zajímavou alternativou ke strategii “Odpovědná budoucnost”. 

 

Může zeleně investovat každý?

Citát o ekologickém investování

Co se týká praktických záležitostí u tematických strategií, problém je zde, že nemusí být dostupné pro každého. Na základě vstupního dotazníku, který na Portu vyplníte, se totiž vyhodnotí, jestli máte dostatečné znalosti o investování. Jen v případě, že ano, tak pro vás tyto tematické strategie budou dostupné.

Pokud Portu vyhodnotilo vaše znalosti jako nedostatečné, nezoufejte. Vždycky si můžete pro začátek založit jen na míru sestavené portfolio od Portu a postupem času, až naberete zkušenosti či se sníží vaše averze k riziku, tak si investiční dotazník vyplníte znovu. Pak se vám tyto tematické strategie mohou zpřístupnit.

V případě, že jste vyhodnoceni jako zkušenější investoři, můžete si nakonec zvolit některou tematickou strategii a investovat peníze jen do ní. Pokud vám Portu na základě vašeho dotazníku nabízí tematické strategie, založit si nějakou můžete jednoduše: při přihlášení do Portu se dostanete na hlavní stránku, kde vidíte souhrn vašeho portfolia a pokud sjedete níže, uvidíte právě nabídku tematického investování. Pokud na nějakou kliknete, nabídne se vám možnost „založit vybranou strategii“.

Po založení si vložíte peníze, jen pozor, že toto portfolio má jiný variabilní kód na bankovní příkaz než vaše předchozí portfolio.

 

Co když pro mě tematické investování (tedy i to ekologické) není na Portu dostupné?

A proč je vlastně toto tematické investování dostupné jen pro „zkušené investory“?

Investování do tematicky zaměřených ETF fondů (což jsou i ty ekologicky zaměřené) se považuje za rizikovější než do těch „klasických“, které obvykle obsahují firmy napříč různými obory a sektory v určité národní ekonomice a díky tomu jsou více diverzifikované.

Naproti tomu tematicky zaměřené ETF fondy se často zaměřují na určité sektory (například strategie „Odpovědná budoucnost“ obsahuje ETF fondy zaměřená na zelenou energii či vodu) a proto mohou být rizikovější. Je větší šance, že dojde k úpadku určitého sektoru než k úpadku národní ekonomiky. 

Proto právě Portu nechává možnost investovat do těchto „rizikovějších“ tematicky zaměřených strategií jen ty investory, které vyhodnotí jako zkušené. Je to určitý způsob, jak se Portu snaží ochránit začínající investory, aby se nepouštěli do více rizikových sektorů.

 

Jak Portu vyhodnocuje “zkušeného investora?

Oficiální metodika dotazníku, který Portu používá, není veřejná, nicméně kladou důraz na spoustu různých věcí. Tedy například, i pokud podle dotazníku bude vyhodnoceno, že špatně snášíte riziko, nemusí vám to umožnit tematické investování, protože se považuje jako rizikovější a skáče více nahoru a dolů.

Pro investora, který právě riziko špatně snáší, by to mohlo znamenat nebezpečí, že okamžitě, jak jeho investice půjdou kvůli nějaké situaci s hodnotou dolů, tak vybere celé portfolio, které bude v tu dobu hodně pod cenou a silně na tom prodělá.

V dotazníku tedy nejde jenom o to, jestli máte nějaké reálné zkušenosti s investováním, ale i třeba jestli víte, jak trh funguje a rozumíte jeho výkyvům. I v případě, že jste nikdy neinvestovali, ale snášíte dobře riziko a rozumíte dobře trhu, tak můžete být vyhodnoceni jako zkušení investoři a může vám to umožnit tematické investování. Není to tedy jenom o té „praktické“ zkušenosti.

Proto Portu umožňuje lidem, které považuje za méně pokročilé, investovat jen do portfolií, které jsou méně rizikové a které též „méně skáčou“, aby je ochránil.

Pokud vás mrzí, že tematické strategie pro vás nejsou dostupné, nezoufejte. Opětovné vyplnění dotazníku je možné, a to v případech jako je například získání nových zkušeností a znalostí s investováním, výraznější změna finanční situace či změna vztahu k riziku. Pokud se něco z toho u vás změní, můžete požádat o možnost vyplňovat dotazník znovu za pomoci e-mailu na info@portu.cz.

Láká vás Portu? Tak v tom případě si rovnou nezávazně založte účet!

Srovnání investování přes Portu x přes brokera

Investování přes robo-advisora je jedním ze dvou způsobů, jak je možné do akcií investovat. Druhou možností je investování přes brokera (například Degiro), které bývá s robo-advisory často srovnáváno. Jaké jsou zde plusy a mínusy jednotlivých investičních možností?

Porovnání investování přes Portu a brokera

BROKER
 • Musíte platit při každém nákupu fondů. Každá nákupní transakce vás bude stát určitou částku.
 • – Není možnost trvalého příkazu, takže musíte vždy ručně investovat.
 • Nikdo vám nepomůže s výběrem vhodného fondu a s plánováním investic. Pro začátečníky tedy může být poměrně náročné zhodnotit, do čeho je pro ně dobré investovat, pokud nemají příliš zkušeností.
 • + Ušetříte na správních poplatcích za vlastnění fondu. Poplatky za správu fondu jsou u nákupu akciových fondů přes brokera nižší než u Portu.
 • + Máte větší možnosti vybrat si, do čeho přesně chcete investovat. Ačkoliv máte určité možnosti variability, do čeho na Portu investovat (i díky jejich tematickým strategiím), stále zde není možnost investovat do čehokoliv, co se vám zlíbí. U brokera máte mnohem větší možnost vybrat si své investiční nástroje. 
PORTU
 • – Platíte vyšší poplatek za správu fondu než přes brokera. Rozdíl zde bývá v desetinách procent za rok. Díky nastavení si fixního období můžete tento poplatek ale poměrně zásadně snížit.
 • – Pokud nejste vyhodnoceni jako zkušení investoři, nemůžete investovat do ekologicky zaměřených strategií. Pro investora, pro kterého je důležitá etika, to může být odrazením od toho vůbec začít investovat. Ne každý chce investovat do společností, které jsou naprosto v odporu s jeho životním přesvědčením.
 • + Neplatíte za nákup fondů. Každý nákup fondů je zdarma.
 • + Je zde možnost trvalého příkazu z účtu a Portu investuje do dané strategie za vás. Díky tomu si můžete své investování naprosto zautomatizovat a klidně se i několik měsíců do svého účtu vůbec nepřihlásit.
 • + Pokud jste vyhodnoceni jako zkušení investoři, dostanete předem připravené ekologicky zaměřené portfolio. To vám umožňuje investovat zodpovědně a ekologicky.

 

Doporučila bych Portu?

Graf mého investičního portfolia
Přehled mého investičního portfolia

Portu je za mě opravdu pohodlný nástroj, který bych doporučila hlavně začínajícím investorům, kteří nechtějí řešit jednotlivý výběr akciových fondů. Zároveň oceňuji jejich možnost tematického investování.

Já sama na Portu investuji právě do zmíněné strategie Odpovědná budoucnost, která je v souladu s mými hodnotami a líbí se mi oblasti, na které se strategie zaměřuje. Proto mám v Portu zainvestovanou poměrně velkou část svého portfolia (více o svých investicích jsem se rozepsala zde).

Pokud jste ale v situaci, kdy vám Portu neumožňuje investovat do tematického ekologického investování, protože jste vyhodnoceni jako nepříliš zkušení investoři a vy nechcete investovat do přednastavených portfolií, které svým obsahem nejsou příliš udržitelné a ekologické, řešením může být začít investovat přes brokera.

Láká vás investovat přes brokera, ale vůbec nevíte, jak na to? Nejenom to vám vysvětlím ve svém e-booku o ekologickém investování!

Nevýhodou je, že na Portu platíte poplatek, který je o něco vyšší než byste zaplatili za držení akcií (či jiných investičních nástrojů) přes brokera. Naopak ale na Portu neplatíte za samotné nákupy investičních nástrojů (většinou ETF fondů). V celkovém souhrnu, obzvláště pokud investujete s většími částkami, vám rozdíl mezi ziskem při investování přes Portu a přes brokera může dělat určitý finanční rozdíl. Pokud ale investujete spíše s menšími částkami, Portu je pohodlnější volba pro investování.

 

Shrnutí recenze

Osobně jako hlavní výhodu vidím to, že Portu je skvělým nástrojem pro ty, kteří chtějí investovat, ale nechtějí s tím strávit příliš času. Je to takový poměrně dost jednoduchý a automatický způsob investování, který ačkoliv některým může připadat nudný (protože vás třeba baví sledovat grafy a kupovat akcie), tak některým naopak bude vyhovovat, že nemusí při investování nic řešit ani zkoumat trhy.

Zároveň výhodou Portu je to, že celá registrace, provoz i zákaznická podpora je v češtině, tedy nemusíte řešit žádné překlady ani nedorozumění. Tento nástroj je též poměrně hodně intuitivní a jednoduchý na používání.

Máte zkušenosti s investováním přes Portu? Co dalšího by vás na této platformě zajímalo?

Pokud vás recenze zaujala, tak si rovnou založte účet

 1. Díky za super recenzi! K tomu Portu pro děti: plánuješ do budoucna investovat i dětem nebo jak nad tím přemýšlíš? Dává ti to smysl?

  Odpovědět
  1. Ahoj Markét, díky moc, jsem ráda, že se líbí. 🙂 Abych se přiznala, zatím pro mě téma dětí není úplně aktuální, takže nad tím prakticky zas tak moc nepřemýšlím. Ale když se nad tím zamyslím teoreticky: asi ano, dává mi smysl investování i pro děti a asi to budu praktikovat. 🙂

   Odpovědět
 2. Ahoj. Ja investují do portu portfolio 10. Do budoucna si chci vytvořit i 2 strategie které budou ruzne laděný, třeba i ekologicky / tam je jen problém vyšších poplatku u etf/. Účet pro deti/ mam 4/ jsem založil prvnímu, v budoucnu založím postupně všem. Určitě lepší než stavebka. Ale na Portu je skvele i portu gallery, kde jsem začal nedávno investovat do dalších predmetu /whisky, mince, známky, auta, obraz/ a to již jde od 1 Kč. To je další diverzifikace. Doporučuji. Odkaz na to je úplně dole na portu. Maji ještě platformu opportunity, která je také zajímavá. Je tu možnost výhodné investice do akcií, dluhopisu atd. Fakt super! Díky za report

  Odpovědět
  1. Ahoj, díky moc za sdílení zkušeností! 🙂 Co se týká těch vyšších poplatků, já mám jednu ekologickou strategii a doposud jsem měla poplatek 0,89 %, takže nižší než u klasických portfolií. To mi nepřišlo úplně špatné. Zároveň teď s tím novým program na slevu na poplatcích to může být ještě přívětivější cena za správu.
   Investování pro děti: super! Kéž by více dětí mělo rodiče, co už jim takhle od mala pomáhá s financemi.
   Co se týká Portu gallery, já sama moc nemám zkušeností s komoditami, takže pro mě je to příliš velké riziko, protože zde vůbec nejsem schopná odhadnout investiční potenciál. Ale pro člověka, kterého třeba alkohol, mince či auta zajímají, tak je to určitě skvělý způsob diverzifikace.
   Na opportunity občas kouknu, mají tam nyní, že chystají investice do bioplynky, tak na to jsem sama moc zvědavá a až to bude aktuální, tak nad tím budu pravděpodobně i sama přemýšlet. 🙂

   Odpovědět
 3. Ahoj. Tim vyšším poplatkem jsem nemyslel to, co mi strhává portu, u stragie je to méně než u portfolia, nicméně nelze zajišťovat, což je v tuto chvíli vyhodne. Nicméně jsem myslel ter přímo toho etf ka. Terko u etf na SP 500 je 0,12. U jiných etf je ale i 0,4 nebo 0,6 atd. A to je už znát.

  Odpovědět
 4. Ještě jsem chtěl říci, že do gallery investují po tisicovce do mnohých predmetu, ale ta rychlost upisu me mnohdy šokuje. Whisky je do 3 minut upsana – skoro 3 mil Kč. Auto BMW je za 6 minut pryč! To je proste ficak!

  Odpovědět
  1. Wow, do tří minut? Tak to by mě ani nenapadlo. 🙂 Důležitá informace pro jedince, co by nad tím uvažovali, děkuji za sdílení zkušeností! 🙂

   Odpovědět
 5. Měl bych otázku – není pro dlouhodobé investování lepší zvolit přímo některého z brokerů, kteří nabízí fyzická ETF bez poplatku namísto Portu? Již delší dobu o Portu přemýšlím, nicméně výše poplatků v porovnání s investováním přes brokera mne od toho dost odrazuje. Pokud dobře počítám, tak kvůli poplatkům přijdu jako investor o cca procento výnosu, což může být i třeba pětina až desetinu zisku (pokud beru v potaz výkonnost top indexů). Modelový příklad jsem našel tady https://investplus.cz/recenze/portu/#ocekavane-vynosy – podle něj přijdu o cca 50 tisíc za 20 let při jednorázové úložce 100 tisíc. Chápu, že Portu mi narozdíl od brokera sestaví portfolio a nakoupí ETF za mě, ale co mi brání si ETF, které mi Portu vygeneruje (a zobrazí jejich seznam) na základě vstupního dotazníku nakoupit vlastnoručně u brokera a tím tu pětinu až desetinu ušetřit. Nebo mi něco uniká?

  Odpovědět
  1. Může to být výhodnější, ale nemusí, záleží na Vaší strategii a taky na tom, kolik toho reálně nakupujete. 🙂
   U brokera většinou platíte za každý nákup třeba několik euro/dolarů, což pokud byste investovat pravidelně v menších částkách, tak najednou ty poplatky u brokera dělají docela raketu a při menších částkách se to nevyplatí. Pokud byste investoval jednorázově, tak samozřejmě ty poplatky najednou platíte jen jednou, nicméně já osobně třeba nejsem fanda toho vrazit vše do fondu najednou a pak dalších x let nic, připadá mi to více rizikové, protože nevíte, do jaké části trhu se trefíte. 🙂

   Zároveň pokud byste investovat třeba do různých 5 ETF jako na Portu, tak platíte na brokerovi poplatky za nákup u každého ETF zvlášť. Tam ty poplatky taky můžou pěkně naskákat, takže u pravidelného investování třeba do pěti fondů u brokera v menších částkách se to nevyplatí. Při větších částkách už může.

   Takže pro shrnutí: na Vašem modelačním příkladu 100 tisíc na 20 let jednorázově to přes brokera asi levněji vyjde. 🙂 V realitě jednorázově zainvestovat sto tisíc mi ale nepřijde jako dobrá strategie, jsem fanda spíše pravidelného investování. Za mně se osobně Portu vyplatí u nižších částek, pokud by člověk už měl poměrně vyšší investice, tak se broker vyplatí více. 🙂 Ale fakt je potřeba si rozmyslet strategii a nenakupovat zběsile pořád i na brokerovi, protože ty poplatky za nákup nejsou úplně zanedbatelné.
   Snad jsem trochu vysvětlila. 🙂

   Odpovědět
 6. V dnešní době nabízí řada kvalitních brokerů nákup ETF zcela bez poplatku. A u takových brokerů je investice VŽDY výhodnější než u Portu.

  Odpovědět
  1. Ne každý je ale schopný si vybrat, do čeho chce vůbec investovat. V tomto vidím poměrně přidanou hodnotu Portu, že jsou schopní s tím pomoci.

   Odpovědět