/
501 Views2
Graf investičního portfolia
Ačkoliv byl rok 2020 náročný v mnoha oblastech, zrovna v oblasti investování se mi tento rok poměrně dařilo. Moje investice rostly na hodnotě a zároveň jsem pravidelně, podle svého investičního plánu, investovala další peníze a hledala i nové příležitosti. Tento rok byl zároveň pro mě rokem, kdy jsem se do ekologického investování vrhla naplno. Hlavně jsem se vrhla do jeho propagace a šíření této myšlenky. Je to totiž oblast, která mi neuvěřitelně dává smysl a myslím, že je to čím dál tím více téma budoucnosti.

 

Protože hodně z vás zajímalo, jak vypadá takové portfolio ekologického investora, rozhodla jsem se s vámi sdílet svůj přehled a povědět vám více o tom, jak a hlavně do čeho investuji. Ukážu vám, jak ekologické investování vypadá v praxi.

Pro shrnutí, do čeho investuji/vkládám peníze:

  • ETF fondy
  • Jednotlivé akcie
  • Peer-to-peer půjčky (Mintos a Zonky)
  • Malé a středně velké české firmy a podniky
  • Běžný a spořicí účet

Pojďme se tedy pustit do jednotlivých oblastí.

 

ETF fondy

První velkou oblastí, do které investuji nejvíce peněz, jsou ETF fondy, tedy „akciové balíčky“, které obsahují akcie mnoha různých firem. Do ETF fondů dlouhodobě investuji skrze platformu Portu, která pomáhá automatizovat investování. Nejenom že vám pomůže vybrat portfolio na míru pro vás, ale zároveň za vás i investuje. Stačí jen nastavit pravidelný trvalý příkaz z vašeho bankovního účtu a platforma tyto peníze zainvestuje do vašeho přednastaveného portfolia.

Jak jsem již zmiňovala v tomto článku, Portu mám ráda hlavně proto, že nabízí tematické portfolio „Odpovědná budoucnost,“ které zahrnuje ETF fondy obsahující ekologicky zaměřené firmy. V Odpovědné budoucnosti můžete najít například ETF fondy se zaměřením na energii z obnovitelných zdrojů, na vodu a vodohospodářství či na péči o stárnoucí populaci.

Platforma Portu mi připadá skvělá hlavně pro začínající investory. Velkou recenzi o tom, jak platforma Portu funguje, si můžete přečíst tady

Portu nabízí několik tematicky orientovaných strategií. Mezi nimi například strategie zaměřené na technologie, raketově rostoucí ekonomiky či právě na ekologii.

A jak se dařilo mým investicím na Portu v době krize?

Mému portfoliu na Portu se tento rok extrémně dařilo. Ačkoliv moje investice v březnu, na začátku koronakrize, zažily obrovský propad, využila jsem této nižší ceny akcií a přikoupila ještě více ETF fondů, než obvykle. Ty mi od té doby násobně narostly na hodnotě a pravidelným tempem jdou nahoru.

V době celotrhového propadu akcií je tedy důležité nepanikařit, ale naopak je dobré této „investiční slevy“ využít a přikoupit více než obvykle. Akciový trh jde v dlouhém období nahoru, tedy lze čekat, že se i hodnota vašich investic pomalu bude šplhat nahoru.

 

Kromě Portu využívám na investování do ETF fondů i brokera Degiro. Chci investovat o něco více do ETF fondu zaměřeného na zelenou energii (konkrétně se jedná o fond iShares Global Clean Energy ETF), protože v tomto oboru vidím velkou budoucnost. Z tohoto důvodu mám tedy nějaké peníze zainvestované přímo přes brokera do tohoto fondu.

ETF fond iShares Global Clean Energy v posledním roce vyrostl raketovým tempem, což se projevilo i v hodnotě mých investic.

Jednotlivé akcie

Kromě ETF fondů mám ve svém portfoliu i několik akcií jednotlivých firem. Zakoupila jsem akcie například od firem Waste Management (zaměřující se na zpracování odpadů) či NextEra Energy (vyrábějící energii z obnovitelných zdrojů). Jsou to firmy, ve kterých vidím potenciál růstu a jsou mi blízké svou činností. Do budoucna chci do akcií jednotlivých firem investovat o něco více. Některé z firem, nad kterými přemýšlím, můžete vidět v tomto článku.

 

Peer-to-peer půjčky

Další velkou oblastí, kde investuji, jsou peer-to-peer půjčky, u kterých investuje na dvou platformách, a to na Zonky a Mintos. Peer-to-peer půjčky podle mně úplně nespadají pod pojem „ekologické investování“ jako takové, je to spíše etická záležitost, kterou více rozebírám ve svém e-booku

 

Zonky

Zonky byla platforma, na které začala moje investiční cesta. V té době jsem podlehla vábivému sloganu „lidé lidem“, který platforma v té době používala. V době, kdy jsem začínala na Zonky investovat, poměrně velkou roli hrály příběhy lidí, tedy spousta žadatelů vyplňovala rozsáhlejší příběh o tom, na co si chtějí půjčovat, co dělají atd. Tato část ale v současné době ztratila na významu.

Lidé si začali programovat “roboty”, kteří za ně sami investují, aby výběrem půjček, do kterých investovat, nemuseli ztrácet čas, a tím tato lidská stránka půjčování peněz ztratila na významu.

Dříve byly příběhy dlužníků, kde vysvětlovali důvody pro půjčku, poměrně běžnou záležitostí. Zároveň to dodávalo platformě určitou lidskost. Dnes jsou tyto příběhy spíše vzácnou výjimkou.

Zonky se mi zároveň čím dál tím méně líbí přímo úměrně s tím, čím více si zjišťuji z pozadí fungování firmy. Zonky totiž patří do investiční skupiny PPF, tedy má stejného zakladatele jako nechvalně proslavený Home Credit, a to tedy Petra Kellnera. Obzvláště jeho poslední výroční zpráva vyvolala poměrně velké pozdvižení. Jeden z komentářů na tuto zprávu si můžete přečíst zde.

Tedy, z těchto důvodů s tím mám čím dál tím větší problém. Upřímně se přiznám, že tam v současné době stále peníze mám, nicméně jak se peníze vrací, pomalu je vybírám a snažím se je investovat jinam. Nechci podporovat někoho, kdo je značně v protikladu s mým přesvědčením a jehož aktivity se mi nelíbí.

 

Mintos

Druhá platforma, na které investuji do peer-to-peer půjček, je Mintos. Zde mám stále poměrně velkou investici a ačkoliv zde nové peníze nepřidávám, reinvestuji peníze, které se mi vrátily. Zároveň se ale vyhýbám úrokům, které mi připadají lichvářské. Mám zde určitá etická kritéria, která se snažím dodržovat a podle těch řídím své investice. Více o těchto kritériích se zmiňuji ve svém e-booku o udržitelném investování.

Na Mintosu můžete vybírat půjčky podle mnoha různých kritérií (jenom malou část z nich vidíte v prinscreenu levém sloupci). Detailněji pro mě důležitá kritéria rozebírám právě ve svém investičním e-booku.

Malé a středně velké firmy a podniky

Poslední oblastí, do které investuji, jsou malé a středně velké české firmy. Na hledání těchto investičních příležitostí používám několik platforem, například Fundlift či Bondster (při registraci na Bonster přes tento odkaz získáte 1 % zpět z vámi provedených investic v prvních 90 dnech).

Tímto způsobem mám zainvestovány peníze například do firmy zaměřující se na distribuci ovocných a zeleninových bedýnek od lokálních českých farmářů či brněnské módní značky sportovního oblečení.

Na platformě Bonsder najdete investice do mnoha různých podniků. Občas se podaří nalézt i některé ekologičtěji zaměřené.

Investování peněz do malých a středních českých podniků mi dává čím dál tím větší smysl a ráda bych se do této oblasti vrhla do budoucna více. Za důležité považuji ale zmínit, že právě tato oblast mi připadá jako jedna z rizikovějších. Na rozdíl od velkých nadnárodních firem, se kterými se obchoduje na burze, se tady jedná často o menší firmy, které nemají tak dlouhou historii. Je zde tedy větší riziko, že narazíte na firmu, kde investice prostě nevyjde. Proto si myslím, že právě tato oblast je vhodnější pro zkušenější investory.

 

Běžný a spořicí účet

Oblast, která sice není tak úplně „investiční“, ale je důležité ji zde zmínit, je běžný a spořicí účet. Pro zjednodušení tyto dva účty zde shrnu hromadně jako „spořicí“ účet, protože si mezi těmito dvěma účty mohu kdykoliv přeposílat peníze.

Spořicí účet mi zde slouží pro určitou finanční rezervu, kterou považuji za klíčovou a rozhodně obvykle nepovažuji za rozumné investovat, pokud rezervu nemáte vytvořenou. Já si teď před několika měsíci zakoupila byt a protože to byla finančně poměrně náročná koupě, moje obvyklá finanční úspora na spořicím účtu klesla na nižší částku, než obvykle (i když pořád není rozhodně zanedbatelná).

Proto v současnosti plánuji hlavně finance, které vybírám pryč ze Zonky, nechat na spořicím účtu a vytvořit si dostatečnou rezervu. To mi pomůže být mentálně v pohodě a já díky tomu budu moci nadále investovat podle svého investičního plánu. 

Co se týká ke zmíněné koupi bytu: nezahrnuji ho do svého investičního portfolia, protože se nejedná o investici jako takovou. Není to byt určený na investici (tedy že by mi peníze od nájemníků šly na účet), ale pro mé osobní bydlení, tedy to nepovažuji za součást svého investičního portfolia. Proto částku, kterou jsem do něj vložila, nezahrnuji vůbec do daného grafu.

 

Plány na rok 2021

Mé plány na rok 2021 v oblasti investování jsou poměrně jednoduché: držet se pravidelných investic do ETF fondů, hledat zajímavé akcie jednotlivých zahraničních firem na burze (které jsou samozřejmě ekologicky smýšlející) a též reinvestovat peníze na Mintosu, které se mi vrací. Pomalu bych ráda vybírala peníze ze Zonky, které si nechám na spořicím účtu pro vytvoření větší finanční rezervy.

Oblast, do které bych se ale ráda vrhla více, je investování právě do menších a středně velkých českých podniků. Tato oblast mi dává ohromně smysl, protože je to druh investice, který je nejvíce hmatatelný. Já sama mohu reálně vidět, jak se lokální podnik rozvíjí. Proto chci více hledat investiční příležitosti na lokální úrovni.

 

Potřebujete pomoci s investováním?

Zajímá vás udržitelné a zelené investování více do detailů? V tom případě se podívejte na můj e-book na téma udržitelného investování, který pomohl investovat již desítkám lidí.

Nejenom že vám vysvětlím, jak nad financemi vůbec přemýšlet, jak investice plánovat či čemu se určitě vyvarovat, ale provedu vás i konkrétními způsoby investování, krok po kroku. Naučíte se investovat do akcií, peer-to-peer půjček či do malých českých firem. Pro více informací se podívejte zde

Ztraceni v oblasti investování? Nechte si poradit! 

Pokud potřebujete více individuální pomoc, neváhejte využít mé služby finančního poradenství. Jsem finanční poradkyně se specializací na ekologické investování s certifikátem od České národní banky, tedy pokud potřebujete řešit svou finanční situaci více individuálně, neváhejte se ozvat. Více o mé službě najdete zde

Případně rovnou vyplňte nezávazně formulář a já se vám ozvu s nabídkou možné spolupráce.

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

 

Investujete též? Nebo je to něco, co vás láká, ale bojíte se začít?
Případně jaké překážky vám v investování brání? Jestli je to něco, s čím vám mohu pomoci. 🙂

 

Tento článek není investičním doporučením a historická výnosnost nikdy není zárukou budoucích výnosů. Investice jsou vždy rizikové a autorka nezodpovídá za to, co čtenář učiní na základě informací určených ke vzdělávání.
  1. Díky moc za tenhle přehled! Zatím investuji jen do akcií, tyhle ostatní oblasti mě moc lákají, ale zatím si moc netroufnu. Třeba konečně nad tím začnu uvažovat. O:)

    Odpovědět
    1. To mi připadá docela rozumný přístup. 🙂 Raději to brát postupně než zainvestovat najednou do milionu věcí bez toho, aniž bych vůbec tušila, co to obnáší. Přidávat další investiční možnosti se může vždycky. 😉

      Odpovědět


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.