/
532 Views3
Je to už nějaký ten rok, co se řídím pravidlem, že si na sebe nechci mazat nic, co bych nesnědla.
Přes kůži se totiž do našich těl dostává obrovské množství látek a v mnoha ohledech je to tedy hodně podobné tomu, jako bychom tyto látky konzumovali. Proto je opravdu hodně důležité dávat si pozor na to, co používáme na péči o svá těla a čím je opečováváme.
U kosmetiky ale často nezáleží jenom na složení daného produktu, ale mnohdy zde řešíme i to, jestli je daný produkt eticky vyrobený a případně třeba i lokální.
Proto bych se zde s vámi chtěla podělit o několik důležitých bodů, které jsou důležité brát v potaz, když si vybíráte svoji ideální pečující (přírodní) kosmetiku. Plus vám dám jeden tip na eshop, kde si kvalitní přírodní kosmetiku můžete kupovat.

 

Prohlédněte si ingredience

Seznam ingrediencí často vypadá jak zaříkávač kouzel, kterému nikdo nerozumí.

Pokud si chcete být jistí, že se díváte na opravdu kvalitní přípravek, ideálním řešením je si všechny ingredience jednu po druhé prozkoumat. Jakým způsobem? Máte-li rádi knížky, skvělým průvodcem vám bude kniha od Víta Syrového Tajemství kosmetiky, která vás touto oblastí kompletně provede a vysvětlí vám, kolem kterých ingrediencí radši utíkat obloukem.

Pokud preferujete nějaký jednoduchý online vyhledávač, použijte Biooo encyklopedii, kde zadáte konkrétní ingredienci, kterou hledáte, a poté vám vyjede poměrně rozsáhlý popis dané látky a jejích případných rizik.

Osobně mám několik ingrediencí, kterým se chci v kosmetice vyhýbat za každou cenu:

  • Parabeny: parabeny se používají jako prostředky, které zabraňují růstu bakterií, plísně či kvasinek. Nicméně parabeny v lidském těle fungují jako hormonální disruptory, tedy látky, které narušují běžnou hormonální funkci u lidí i zvířat. Ze zdravotního hlediska jsou spojovány se zvýšeným výskytem rizika rakoviny prsu.
  • Sodium lauryl sulfate (SLS) a sodium laureth sulfate (SLES): tyto dvě látky jsou využívány pro pěnící funkci kosmetických výrobků. Ačkoliv tedy pro kosmetiku jsou z tohoto hlediska ideální, z „lidského“ hlediska jsou spojovány s podrážděním kůže, plic a očí.
  • Triclosan: tato látka se využívá jako skvělý konzervant. Nicméně je to další z látek, která funguje jako hormonální disruptor a může rozhodit normální hormonální rovnováhu. Též způsobuje podráždění kůže.

 

Ujasněte si, co v kosmetice nechcete

U kosmetiky má každý člověk naprosto jiné požadavky. Zatímco jedni řeší jen cenu, druzí řeší, aby neobsahovala určité ingredience, měla přírodní certifikaci, byla veganská či neobsahovala palmový olej.

Proto si na začátku, než se do nakupování kosmetiky vůbec vrhnete, ujasněte, co je pro vás vlastně klíčové, a poté si prozkoumejte, podle čeho se ujistíte, že tuto věc kosmetika splňuje. Ne vždy je to totiž tak úplně jasné.

 

„Přírodní“ kosmetika

Například pokud kosmetika o sobě tvrdí, že je „přírodní“, v praxi to neznamená vůbec nic.

„Přírodní kosmetika“ totiž není v České republice ani v Evropě nijak legislativně definována, tedy to o sobě může tvrdit jakákoliv značka kosmetiky, aniž by to tak opravdu bylo. Proto pokud máte jako kritérium přírodní složení, ideální je si vybírat kosmetiku s certifikáty.

Název „přírodní kosmetika“ často neznamená vůbec nic. 

Jako možné certifikáty se nabízejí „Ecocert“, „Certifikovaná přírodní kosmetika“ či „Cosmebio“. Ty vám zaručují, že daná kosmetika je přírodní a že to není jen marketingová přelepka.

 

Veganská kosmetika či netestovaná na zvířatech

Pokud vaším dalším požadavkem je, aby kosmetika byla veganská či netestovaná na zvířatech, platí to stejné, co u „přírodní kosmetiky“: ideální je, když bude mít certifikát. Mezi nejčastější certifikát veganské kosmetiky patří ten s názvem „Vegan“.

Co se týká testování na zvířatech, i značky, které na nich netestují, mají své certifikáty. Mezi ty nejoblíbenější patří „Leaping Bunny“, „Cruelty Free“ a „Choose Cruelty Free“.

 

U testování na zvířatech je dobré si uvědomit jednu věc, která se týká hlavně velkých značek. Pokud značka tvrdí, že netestuje na zvířatech, ale prodává své výrobky v Číně, v tomto případě je její tvrzení jen polopravdivé.

Ačkoliv možná netestuje na zvířatech pro západní trh, kosmetika, která se prodává v Číně, musí být na zvířatech testovaná. Bez těchto testů není možné kosmetiku na čínském trhu prodávat.

Pokud tedy dumáte u nějaké velké značky, jestli na zvířatech testuje či netestuje, a dováží do Číny, pak je odpověď jasná.

 

Palmový olej

Jedna z oblastí, která je u přírodní kosmetiky kontroverzní, je palmový olej. Ten totiž v tom klasickém „mainstreamovém“ pojetí, jak se nyní produkuje, je naprosto neudržitelný.

V současnosti se kvůli němu kácejí v Asii pralesy ve velkém, aby se tam místo nich mohly pěstovat právě palmy používané na olej. Je levný, a proto se firmám vyplatí používat právě jej pro své produkty. Z těchto důvodů se mu většina ekologů snaží raději vyhýbat.

Nicméně u palmového oleje existuje též jeho „přijatelnější obdoba“, a to ten certifikovaný. Certifikát RSPO označuje palmový olej, který pochází z udržitelných zdrojů a splňuje přísná kritéria na ochranu životního prostředí.

Hlavním kritériem tohoto certifikátu je, že producenti palmového oleje nesmí ohrožovat oblasti se vzácným a bohatým ekosystém a hlavně kácet ani vypalovat pralesy. Zároveň produkty, které obsahují palmový olej s tímto certifikátem, podporují místní výrobce a snižují míru chudoby v celém regionu.

Na certifikaci palmového oleje se dají nalézt různé názory. Někdo tomu fandí, někdo je i tak proti.

Pokud jste ve skupině, která je zásadně proti palmovému oleji, je důležité vědět, jak vůbec palmový olej ve složení najít. Je zde totiž problematické to, že se pro něj používá mnoho různých názvů. Nalézt ho můžete například pod názvy jako je glyceryl stearate, octyl palmitate či sodium stearate.

Mnohem větší seznam názvů, pod kterými můžete palmový olej najít, je dostupný zde. Proto pokud se palmovému oleji opravdu chcete vyhnout, pečlivě zkoumejte složení.

 

Vybírejte kosmetiku podle vašeho druhu pleti či vlasů

Dříve jsem nikdy u kosmetiky neřešila, pro jaký druh pleti či vlasů se daná kosmetika hodí.

Hlavní bylo, že to myje, ale jestli to bylo na mastné vlasy či proti třepení nebo pro smíšenou pokožku jsem nikdy neřešila. Až po čase, co jsem si začala opravdu dávat pozor na to, že používám kosmetiku v souladu s vlastnostmi své pleti, jsem zjistila, že jsem dělala poměrně zásadní chybu.

Nyní si dávám opravdu pozor na to, že používám kosmetiku, která je pro můj typ vhodná, a ostatním se vyhýbám. Jinak bych si na svém těle dělala zbytečnou paseku.

 

České mýdlo

Nyní, když jsme si pověděli několik tipů, jak vybírat vhodnou kosmetiku pro vás, tak bych vám ráda dala tip, kde kvalitní kosmetické produkty s opravdu přírodním složením hledat, a to na nově vzniklém eshopu České mýdlo.

S Alenou, zakladatelkou tohoto eshopu, jsme se vlastně seznámily úplně jinak než přes tento eshop. Alena se totiž dlouhodobě věnuje vytváření webů a seznámily jsme se asi před rokem právě tímto způsobem, kdy jsem ji oslovila, jestli by mi pomohla s předěláním mého webu. Alena souhlasila a byla zároveň nadšená, že může předělávat web, který je jí tematicky blízký.

V té době se mi svěřila, že ji téma ekologie a udržitelnosti vždy zajímalo a že se moc ráda i prostřednictvím mého webu dozví něco víc.

Taktéž zmínila, že by jí bavilo v této oblasti i profesně působit. A tak se i stalo: o půl roku mi později volala, že založila eshop zaměřený na kvalitní české kosmetické produkty a jestli bych jí mohla pomoci s jeho propagací. Protože mi podpora šikovných malých českých výrobců dává obrovský smysl, byla jsem jen moc ráda a proto bych zkušenosti s tímto eshopem ráda nyní sdílela s vámi.

 

V čem se mi eshop nejvíce líbí?

  • Zaměřuje se jen na české výrobce. Žádný dovoz ze zahraničí, ale samá česká lokální výroba pěkně pohromadě.
  • Balí se do recyklovatelných obalů. Krabička přišla krásně zabalená, zároveň zde ale nebyl žádný plast, který by se obtížně recykloval. Samý papír nebo přírodní materiály (třeba šišky).
  • 100 % přírodní složení. Alena si dává pozor na to, aby vybírala opravdu jen kvalitní přírodní výrobky. V současné době, kdy jsou chemikálie skoro ve všem, to považuji za naprostý základ.
  • Produkty, které Alena vybírá, jsou i vizuálně krásné. Pokud hledáte pro někoho dárek, který chcete, aby i na pohled vypadal pěkně, na eshopu nešlápnete vedle. Ručně dělaná mýdla a ostatní kosmetické výrobky vypadají krásně i na pohled, proto mohou být skvělým dárkem do každé domácnosti.
  • Najdete zde velký výběr produktů: ačkoliv eshop svým názvem odkazuje pouze na mýdla, najdete tu mnohem více produktů: tuhé šampony, koupelové bomby či třeba koupelové soli.

Na svém eshopu prodává produkty od několika malých českých značek, naleznete tam například:

  • Mýdlárnu na Pálavském vršku
  • Mýdlárnu Koukol
  • Levandule v kopci
  • Mýdlárnu Šafrán
  • Mýdlárnu Bohemikus

Vždy se jedná o lokální přírodní značky, z nichž jich mnoho má i různé certifikáty (mnohé z těchto certifikátů jsem zmiňovala v první části tohoto článku). Na jednotlivé certifikace mýdláren se můžete podívat zde.

A jak vypadá balíček, který k vám dorazí s vámi vybranými produkty? Takto krásně.

Ať už tedy hledáte kvalitní přírodní kosmetiku pro sebe či pro své blízké, eshop České mýdlo můžu s klidnou duší doporučit. Je to totiž jeden z eshopů, který si opravdu dává záležet na výběru zboží, které prodává, a též se snaží podporovat jak lokální výrobce, tak snižování odpadu, což je u eshopů značně problematické.

 

Čím se řídíte u vybírání přírodní kosmetiky vy? Máte nějaké svoje dané zásady, kterých se držíte? 
  1. Jen bych podotkla, že pokud je ve složení třeba ten zmíněný glyceryl stearate nebo palmitate, nemusí to být nutně palmáč. To pak možná vyřeší dotaz na výrobce.

    Odpovědět
    1. Díky moc za doplňující informaci. 🙂 Jen se obávám, že třeba zrovna u větších výrobců bude nějaké doptávání trochu více problematické. :/

      Odpovědět


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.