/
669 Views4
ekologické investování
Ekologické investování získává stále více na oblibě a čím dál tím více jedinců hledá různé způsoby, jak investovat do firem, které jsou v souladu s jejich názory. Možností, jak ekologicky investovat, je více, jak už jsem zmiňovala v tomto článku. Dnes bych vám ale ráda dala několik příkladů na zelené akcie, do kterých se může vyplatit investovat.
Článek vznikl i na základě proseb několika čtenářů, kteří mi psali po vydání mého e-booku o udržitelném investování, jestli bych mohla dát pár tipů na to, jaké firmy osobně považuji za ekologické. Nerada dávám tipy, do čeho konkrétně investovat, ale ráda bych vám zde ukázala několik příkladů, že zelené akcie se dají vždy najít. 

 

Udržitelné investování

Na začátek bych napsala pár slov o tom, co to vlastně je zelené neboli ekologické investování. Ekologické investování nabírá čím dál tím více na oblibě, a to hlavně proto, že stále více jedinců řeší, jaký dopad na planetu má, a to i v rámci toho, co podporují svými penězi.

Zelené či ekologické investování je takový druh investování, při kterém se vyhýbáte vkládání peněz do firem, fondů či podniků, které svojí činností nějak zhoršují stav této planety. Zde se dost často uvádí příklady těžebních firem. Nicméně lidé, kteří řeší ekologii u investování, často nekončí jen u toho, ale řeší i etickou stránku. Proto se mnoho investorů vyhýbá i například alkoholovému či tabákovému průmyslu.

Ekologické investování

Možností, jak ekologicky investovat, je vícero. Nabízí se zde investování do jednotlivých akcií firem, do akciových fondů, do menších firem či například peer-to-peer půjček. Více se těmto jednotlivým možnostem věnuji v článku zde, kde i uvádím pár konkrétních příkladů, do čeho investuji já sama.

Dnes se podíváme na jednu konkrétní oblast ekologického investování, a to zelené akcie. Jak najít akciové firmy, které se chovají ekologicky a není to jen „natírání na zeleno“? Upřímně, je to docela výzva. Když jsem si sama dělala přehled o tom, co například zahraniční weby považují za ekologické firmy, nestačila jsem zírat.

Objevovaly se zde firmy jako například Nestlé, Coca Cola či Starbucks. Nevím, jak vy, ale pro mě tyto firmy jsou od ekologie na míle daleko. Proto jsem se rozhodla v tomto článku vám nabídnout 3 společnosti, které jsou dle mého úsudku ekologické a může se do ně i finančně vyplatit investovat.

Samozřejmě, pro každého je ekologické trochu něco jiného a někdo se mnou nemusí souhlasit ani u těchto třech firem. I tak si ale myslím, že jsou tyto tři firmy v mnohém lepší, než většina z „mainstreamu“.

Zajímá vás ekologické investování? V tom případě omrkněte můj e-book, kde vás krok za krokem provedu právě oblastí zeleného investování.

Waste Management

 

Americkou firmu Waste Management jsem poprvé zaznamenala už před několika lety v souvislosti se svojí oblíbenou zero waste blogerkou Kathryn Kellog, která se pravidelně účastní jejich akce Sustainability Forum. Waste Management je firma, která se zaměřuje na zpracování odpadu. Obyvatelům umožňuje jednodušeji třídit odpad, který poté sváží a snaží se tento odpad dále využít či prodat na recyklaci. Domácnostem dává možnost, aby jednoduše mohli třídit odpad, který produkují.

Z osobní zkušenosti z USA vím, že v mnoha oblastech najít koš na tříděný odpad je vážně problém. Proto je mi tato firma sympatická tím, že obyvatelům v této oblasti situaci velmi ulehčuje. Kromě domácností se ale zaměřují na zpracování odpadu i u businessů a různých podniků. Svoje portfolio klientů mají tedy poměrně rozsáhlé.

Sympatický je mi i firemní přístup k plastu. Na svých stránkách zmiňují, že po zákazu Číny dovážet plastový odpad na recyklaci na konci roku 2017 se firma začala zaměřovat na prodej jimi sesbíraného plastového odpadu na lokálním trhu. Žádný plast, který firma sesbírá, není v současnosti vyvážen na trhy mimo severní Ameriku. Díky tomu firma „nehází“ problém lokálně produkovaného odpadu na méně vyvinuté státy ve východní Asii.

Co se týká finanční stránky věci, firmě se dobře daří, což je možné vidět nejen na finančních reportech, ale i na dlouhodobém růstu jejich akcií. Kromě toho je zajímavým pozitivním přínosem pro investory to, že firma vyplácí dividendy, které za posledních 16 let pravidelně zvyšuje (mrkněte na graf níže).

 

Clearway Energy

 

Clearway Energy je firma, která vlastní, provozuje a staví infrastrukturu pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů, kterou poté dodává na základě dlouhodobých smluv velkým korporacím, rezidenčním objektům a místních samosprávám.

Tato firma měla poslední rok poměrně náročný. Minulý rok totiž jeden z největších jejích zákazníků, firma PG&E, byla na pokraji bankrotu a kvůli tomu zmrazila přístup k financím, které firmě Clearway Energy dlužila. Nejednalo se ovšem o žádnou malou částku: PG&E dlužila 168 milionů dolarů. Clearway Energy na základě toho na začátku tohoto roku snížila výnosy pro investory, aby ušetřila, a naštěstí i firma PG&E nakonec dluh splatila. Po získání peněz z dluhu firma opět začala zvyšovat své dividendy a firmě se nyní daří, což lze vidět i na jejích hospodářských výsledcích.

Co se týká environmentálního hlediska, Clearway Enegy se v této oblasti snaží poměrně hodně. Například spolupracují s kontrolními orgány na všech úrovních, aby zajistili, že infrastruktura pod jejich správou je v souladu s environmentálními požadavky.

Co mě na této firmě zaujalo je i to, jak spolupracuje s vládními agenturami na ochraně ohrožených tvorů. Společně s U.S. Fish and Wildlife Service spolupracují na ochraně ohroženého kondora kalifornského. Kondoři na sobě mají malé vysílače, na základě kterých se hlídá jejich pohyb a přežití. Tyto vysílače mohou zároveň i změřit vzdálenost ptáku od větrných turbín a v případě, že by hrozilo sražení větrné turbíny s kondorem, zaměstnanci dostanou pokyn, aby danou větrnou turbínu zastavili, aby pták přežil. Podobné monitorovací systémy zařídila firma pro různé druhy ptactva.

Na úrovni businessu se snaží pomáhat, aby firmy, se kterými spolupracují, dosáhli cíle 100 % používání energie z obnovitelných zdrojů. Kromě toho pravidelně sponzorují vzdělávací akce zaměřené na téma obnovitelné energie a snaží se v této oblasti i školit potenciální zájemce.

Důležité je zmínit, že Clearway Energy je dividendová akcie, tedy vám pravidelně přinese dividendový výnos. Dividenda firmy se v posledních letech pravidelně zvyšuje.

 

Vestas

 

Poslední firmou, kterou bych zde ráda zmínila, je Vestas, což je dánský výrobce, prodejce a instalatér větrných turbín, které se využívají na produkci větrné energie. Firma byla založena již v roce 1945. Nejenom že ve své činnosti se zaměřují na výrobu větrné energie, ale tématem udržitelnosti se drží i ve své firmě. Tento rok firma oznámila, že do roku 2030 chtějí být uhlíkově neutrální.

Ve své firmě se zaměřují ale i na odpad, který produkují. Kromě uhlíkové neutrality si též tento rok dali cíl do roku 2040 používat „bezodpadové“ turbíny. Co to znamená v praxi? Při budování větrných elektráren vzniká obrovské množství odpadu. Cílem firmy je, aby jednotlivé části infrastruktury, které jsou použity, mohly být znovu využity a recyklovány. Ačkoliv se mnozí nad tím nejspíš nezamýšlejí, i tento průmysl produkuje obrovský odpad.

Predikce při současném vývoji větrných elektráren jsou takové, že odpad, který vznikne z výroby větrných turbín, dosáhne do roku 2050 34 milionů tun. To je šílené číslo a právě firma Vestas se snaží vzniku tohoto odpadu předejít.

Co se týká vývoje firmy z investičního hlediska, pravidelně její hodnota roste a obzvláště za poslední rok je možné vidět, že rakově vystřelila nahoru.

 

Vyplatí se to?

Jak jsem zmiňovala ve svém prvním článku o udržitelném investování, investování do akcií jednotlivých firem je mnohem rizikovější než investování do celých akciových fondů.

Když investujete do fondu, investujete do „balíčku firem“, takže když jedna firma zkrachuje, ostatní tuto ztrátu mohou vykompenzovat. Když ale investujete do jednotlivé firmy, pokud tato firma zkrachuje, přijdete o všechny peníze. Tedy po stránce rizika je tento způsob investování mnohem rizikovější.

Zároveň vám ale na rozdíl od fondů dá tento způsob investování mnohem větší možnost rozhodnout se, do čeho vložit své peníze. Zatímco akciové fondy jsou často co se týče firem, které obsahují, pro vás určitým „hodnotovým kompromisem“ (tedy pravděpodobně téměř nikdy nebudou všechny obsažené firmy ve fondu s vámi stoprocentně v souladu), u investování do jednotlivých firem můžete vybrat přesně takovou, která s vámi naprosto souzní.

Zároveň pokud budete mít to štěstí a vyberete správnou firmu, můžete zde čekat raketový růst. Tento růst vidíte i na příkladu firem, které jsem zmiňovala.

 

Možné riziko

Pozor ale: zopakuji tu oblíbenou investiční poučku, a to, že minulé výnosy nejsou zárukou budoucích výnosů. Tedy že to, že se dané firmě v minulosti dařilo, neznamená, že se jí nutně musí dařit i do budoucna. Takže vždy si pozorně kontrolujte firmy, do kterých investujete.

Osobně mi tedy jako vhodná strategie, kterou sama praktikuji, připadá vhodné investovat do několika akcií jednotlivých firem, kterým opravdu věřím. Nicméně množství peněz, které do nich investuji, je jen malá část z mého „investičního rozpočtu“. Za mně je ideální tak 10-20 %. Jako mnohem bezpečnější považuji investování do ETF fondů.

 

Jak si jednotlivé akcie zakoupit?

Pokud byste přeci jen rádi začali investovat do akcií, je potřeba mít založený účet u brokera (platforma, která slouží jako zprostředkovatel mezi vámi a burzou). Tam si poté jednotlivé firmy najdete a investujete do nich.

Pokud ale nevíte, jak broker vůbec funguje a jak vybrat toho správného, touto oblastí vás kompletně krok za krokem provede můj e-book o udržitelném investování. Já osobně využívám brokera Degiro.

Tam se dozvíte nejen jak nakupovat jednotlivé akcie, ale vysvětlím vám i jak nakupovat ekologické fondy, kde hledat investice do lokálních podniků či jak fungují peer-to-peer půjčky. 

Poté, když máte účet u brokera založený, vám stačí vyhledat konkrétní firmu, do které budete investovat. Vyhledat danou firmu můžete podle názvu, její zkratky či ISIN kódu (což je mezinárodní identifikační číslo). Abych vám usnadnila vyhledávání akcií daných firem, můžete použít údaje níže:

  • Waste Management: zkratka WM; ISIN číslo: US94106L1098
  • Clearway Energy: zkratka CWEN; ISIN číslo: US18539C2044
  • Vestas: zkratka VWS, ISIN číslo: DK0010268606

 

Potřebujete pomoci s investováním?

Zajímá vás udržitelné a zelené investování více do detailů? V tom případě se podívejte na můj e-book na téma udržitelného investování, který pomohl investovat již desítkám lidí.

Nejenom že vám vysvětlím, jak nad financemi vůbec přemýšlet, jak investice plánovat či čemu se určitě vyvarovat, ale provedu vás i konkrétními způsoby investování, krok po kroku. Naučíte se investovat do akcií, peer-to-peer půjček či do malých českých firem. Pro více informací se podívejte zde

Ztraceni v oblasti investování? Nechte si poradit! 

Pokud potřebujete více individuální pomoc, neváhejte využít mé služby finančního poradenství. Jsem finanční poradkyně se specializací na ekologické investování s certifikátem od České národní banky, tedy pokud potřebujete řešit svou finanční situaci více individuálně, neváhejte se ozvat. Více o mé službě najdete zde

Případně rovnou vyplňte nezávazně formulář a já se vám ozvu s nabídkou možné spolupráce.

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

 

Investujete do akcií? Případně do kterých?
Pokud ne, tak jaká další témata by vás v oblasti ekologického investování zajímala? 🙂
Tento článek není investičním doporučením a historická výnosnost nikdy není zárukou budoucích výnosů. Investice jsou vždy rizikové a autorka nezodpovídá za to, co čtenář učiní na základě informací určených ke vzdělávání.
  1. Díky moc za tyhle tipy. 🙂 Do Waste managementu mám taky zainvestováno, na ty ostatní firmy mrknu, jsem moc ráda za inspiraci na ostatní udržitelné firmy.

    Odpovědět
  2. Děkuji za doporučení firem, v investování zatím nejsem moc zběhlý, mám nějaké drobné investice do fondů, ale nic velkého spíše si nechávám radit od známého, který se orientuje. Už víckrát se mi však stalo, že jsem narazil na článek o udržitelném investování a musím říct, že co jsme loni doma začali odebírat energie z obnovitelných zdrojů od bezDodavatele je mi to čím dál tím bližší a velmi silně zvažuji, že bych investoval i v tomto směru, protože to začíná být čím dál více zajímavější oblast. Takže ještě jednou díky

    Odpovědět
    1. Super, jsem moc ráda, že článek posloužil. 🙂 Určitě oblast energií z obnovitelných zdrojů má velký potenciál, sama mám v ní zainvestováno poměrně dost, protože jí fandím. Ať se daří v investování!

      Odpovědět


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.