/
555 Views0
Vánoce se už pomalu blíží a tím pro mnohé z nás nastává i dilema jménem vánoční dárky. Kde nacházet krásné vánoční dárky, které potěší ostatní, zároveň ale budou i ideálně lokální, z přírodních materiálů, veganské, zdravé či ruční výroby? O tom se více dozvíte v dnešním článku, kde dostanete obrovskou kupu tipů na ekologické vánoční dárky, které potěší celou rodinu.

 

1) Kosmetika

Kupované produkty

Mezi ekologické vánoční dárky v mé rodině rozhodně patří kosmetika, a to ať už ta kupovaná či podomácku vyráběná. Pokud vybírám kosmetiku jako dárek, snažím se, aby byla kvalitní a případně vypadala trochu „reprezentativně“. Jako dárek vypadá moc hezky kosmetika balená do skla. Mým nejnovějším objevem v oblasti kupované kosmetiky je značka Anela, která je vyráběná v Brně, čistě z přírodních surovin a zároveň i ve vratných obalech. V jejich nabídce najdete šlehaná másla, peelingy, deodoranty, pleťové krémy a mnoho dalšího.

Další lokální přírodní značka kosmetiky, který mě nedávno zaujala, je Byliny Beskyd. V této značce můžete najít pleťové balzámy, séra a pleťové či tělové oleje. Používá lokální byliny z Beskyd a k tomu ingredience bio původu. Jako bonus balí do skla a jejich výrobky vypadají i vizuálně moc hezky.

Další mojí oblíbenou značkou je Purity Vision. Ve svém sortimentu nabízejí růžové pleťové vody a krémy, peelingy či mnoho různých přírodních olejů. Co na této značce mám osobně moc ráda je to, jakým způsobem balí své produkty. Většina jejich obalů je ze skla a často jsou to krásné skleničky, které můžete využít ještě jinak v domácnosti. Jako dárek si myslím, že vypadají naprosto ideálně.

Milovníkům bylinných kúr a tinktur mohou přijít vhod ty od značky Naděje. Značka Naděje je česká značka nabízející bylinné čistě přírodní produkty pro pomoc s různými zdravotnými problémy. Najdete tu například kúry pro lepší spánek, na trávení či kožní potíže. Ačkoliv tito bylinkoví pomocníci rozhodně nemají nahrazovat lékařskou péči, může to být skvělá přírodní dopomoc. Já sama mám bylinkové přírodní preparáty moc ráda a tato značka je mi sympatická. Co se týká Vánoc, nabízejí tu i speciální vánoční krabičky produktů, s názvy třeba „Pro babičku“, „Pro tatínka“ či „Pro zapálenou sportovkyni“. Svým blízkým tu tak můžete vybrat to, co se jim přesně hodí podle jejich situace.

Vlastní výroba

Mým oblíbeným způsobem, jak darovat kosmetiku, je ji prostě ručně vyrobit. Je to něco, do čeho musíte vložit nejen svoje peníze, ale i čas, a připadá mi to jako dárek mnohem osobnější. Zároveň můžete vytvořit něco přesně podle toho, co vámi obdarovávaný má rád. Spoustu pěkných receptů najdete na webu Kosmetika hrou, DIFY nebo Domácí kosmetika.

Kvalitní suroviny můžete zakoupit v různých obchodech. Já často využívám obchod Ekokoza. Nedávno jsem též narazila na nově vzniklý e-shop Butters & Oils, odkud jsem dostala pár ingrediencí na vyzkoušení a mohu jen doporučit.

2) Zdraví

Vitamíny

Mezi vhodnými dárky, kterými můžete obdarovat své blízké, patří i ty, kterými můžete udělat něco pro jejich zdraví. Možností je tady několik.

První z možností jsou vitamíny. Nejsem fanouškem ládovat do sebe tunu léků, pokud to člověk nepotřebuje, nicméně jsou některé vitamíny, které chci brát, a u těch se snažím dívat na kvalitu. Kdyby mi je někdo daroval, rozhodně se neurazím, protože nejsou nejlevnější a hlavně vím, že mi pomohou. Mně osobně se nejvíce osvědčily vitamíny od značky Viridian. Vitamíny jsou baleny ve skle a mají opravdu čisté přírodní složení. Dokonce i obaly kapslí, které jsou běžně vyráběny ze želatiny (jsou tedy živočišného původu), jsou zde vyráběny na rostlinné bázi a jsou plně veganské. Mně se od značky Viridian nejvíce osvědčil hořčík a vitamínový komplex pro sportovce, nicméně najdete tu obrovské množství vitamínů všeho druhu.

Kromě značka Viridian moc ráda využívám vitamíny Veg 1, což je veganský multivitamín. Obsahuje nejenom pro vegany důležitý vitamín B12, ale i další vitamíny, kterých vegani mívají nedostatek. Tento multivitamín najdete v prodeji v různých obchodech, nicméně pokud si ho objednáte přes e-shop organizace Svoboda zvířat, podpoříte tím chod smysluplné organizace, která v současné době například bojuje za zákaz divokých zvířat v cirkusech. Pro vegany tyto vitamíny mohou být poměrně užitečným dárkem.

Zdravé veganské potraviny

E-shop, který sleduji už nějakou dobu, a jehož produkty si myslím, že mohou být zajímavým vánočním dárkem přispívajícím ke zdraví, je Wild & Coco. Jedná se o obchod, který nabízí převážně kokosové produkty v té největší kvalitě. Dlouhodobě se zabývají propagováním kokosu jako potraviny, která nám pomáhá s naším zdravím. Nicméně část, které z jejich nabídky nejvíce fandím, jsou fermentované produkty. Sama miluji vše fermentované a protože ne každému vyhovuje si doma „patlat“ kvašené zelí, kupované výrobky mohou být skvělou alternativou. Já sama moc cítím, že mi to prostě na žaludek dělá dobře. Prodávají například kombuchu, kimči, probiotika nebo kokosové kefíry a jogurty. Protože se zaměřují na výrobky z kokosu, jsou jejich produkty veganské. Osobně si myslím, že jejich výrobky vypadají nejen hezky na pohled, ale zároveň jsou opravdu chutné. Proto i tohle může být zajímavým (trochu luxusním) dárkem pro vaše blízké, hlavně pokud řeší, čím se stravují.

Mentální klid

Pokud váš blízký tráví poměrně často u počítače a dokonce si třeba i stěžuje na bolesti hlavy či problémy se spánkem, pomoci mu s tím mohou speciální oranžové brýle, které filtrují modré záření z počítače. Já osobně mám tyto a používám je vždy minimálně dvě hodiny před spaním, pokud jsem u počítače či na mobilu. Cítím na sobě, že mi pomáhají, a beru to za jednu z nejužitečnějších věcí, které jsem si za poslední rok pořídila.

3) Knížky

Jeden z druhů dárky, které dostávám nejraději, jsou knížky. Za poslední rok mě jich nadchlo několik, a proto bych vám je nyní i doporučila, protože si myslím, že mohou dělat krásné ekologické vánoční dárky.

Eko/bio/pohodo knížky
  • Konec doby odpadové: je váš blízký ekologický nadšenec, který chce konečně snížit svůj odpad v domácnosti, ale pořád neví, jak na to? S tím mu může pomoci moje knížka Konec doby odpadové. Najdete v ní nejenom jak udělat domácnost udržitelnější, ale probereme tam i témata jako je ekologie v módě, při cestování nebo v podnikání. V knížce je taktéž zahrnuto spoustu konkrétních tipů na české značky, které stojí za to. Zakoupit knížku či se podívat na ukázku z ní můžete zde.
  • Tradinář: krásná knížka od nakladatelství Smartpress, která se zaměřuje na české tradice, z nichž jsme jich většinu dávno zapomněli. Je poskládána od začátku roku do konce a popisuje jednotlivé významné svátky či události, které se v České republice historicky slavili. Najdete zde nejen popis, čeho se oslava týkala, ale zároveň i spoustu receptů na pokrmy či nápoje, které s těmito oslavami byly spojovány. Za mně je to krásný průvodce k návratu k tradicím.
  • Hoř pomalu: pokud se váš blízký hodně zajímá o vlastní zdraví, psychiku a co nejlepší fungování svého těla, pak bude skvělým dárkem knížka Hoř pomalu. Autorka této knížka je známá česká „biohackerka“ Veronika Allister, tedy osoba, která se snaží optimalizovat svoje tělo, aby fungovalo co nejlépe a nejefektivněji. Knížka je plná zajímavých tipů, co pro sebe můžete udělat, abyste byli v pohodě, fyzicky a psychicky.
Šup do kuchyně!
  • Zachraň jídlo v kuchyni: pro milovníky vaření bude skvělým zdrojem tato knížka od organizace Zachraň jídlo. Je nejenom plná receptů na vaření ze zbytků, které se nám často válí v kuchyni (ať už jde o odřezky zeleniny nebo ztvrdlé pečivo), ale také obsahuje spoustu návodů, jak vůbec potraviny správně skladovat, aby se předešlo jejich plýtvání.
  • Moderní veganské dezerty: pokud hledáte dárek pro milovníka pečení a vegana v jednom, tohle bude dárek pro vás. Kuchařka pochází od Petry Stahlové, pekařky, která se učila péct ve Francii a založila v Třebichovicích veganskou cukrářskou školu. Kuchařka je nádherná, plná krásných fotek a skvělých dezertů. Jen tedy náročností je to trochu „vyšší dívčí“. Doporučeno buď pro zkušené pekaře anebo pro ty ambiciózní, kteří na recepty budou zbožně koukat a doufat, že jednou je zvládnou také upéci (můj případ). Nicméně je opravdu povedená.
  • Slovegan: u toho veganského vaření ještě zůstaneme. Milovníkům slovenského jídla mohou přijít vhod kuchařky Slovegan 1 a Slovegan 2, což jsou kuchařky plné tradičních slovenských jídel ve veganské verzi. Kuchařky pochází od známé slovenské blogerky, kterou můžete znát pod přezdívkou Surová dcérka.

4) Pro domácí pohodu

Pokud hledáte něco pro zpříjemnění domácí pohody, je tu několik možností, které lze zařadit mezi ekologické vánoční dárky.

Pro mě jedním z oblíbených dárků jsou čaje. Miluji ty od Sonnentoru, které jsou vyráběné plně z bio surovin a jejich sáčky jsou plně kompostovatelné. Vybrat můžete například některý z jejich tematických vánočních čajů nebo z dárkových kazet. Mezi moje nejoblíbenější čaje od Sonnentoru patří Brusinkový požitek a Zázvor Kurkuma.

Další možností pro zpříjemnění času doma mohou být svíčky, obzvláště ty bez škodlivých toxinů. Ze svíček já osobně mám nejraději ty od značky The Greatest Candle in the World, které jsou vyráběny z rostlinných olejů a najdete je ve spoustě různých vůních.

Věc, kterou obzvláště v zimním období ráda využívám, je difuzér. Je to vlastně elektronická vonná lampa, díky které si mohu provonět místnost za pomocí přírodních olejíčků. Druhů difuzérů najdete spoustu, takže můžete vybrat přesně takový, podle vkusu vámi obdarovaného. Do sady k difuzéru přihoďte ještě pár esenciálních olejíčků, ať má vás blízký hned čím si provonět domácnost. Pokud je váš blízký velkým příznivcem aromaterapie, poměrně velký výběr kvalitních přírodních esenciálních olejů naleznete na Aromaoils. S kódem „aroma5“ můžete získat i 5 % slevu na nákup. 

Domácí pohodu pro mě osobně rozhodně i představuje něco dobrého na zub. Skvělý výběr zdravých potravin nabízí e-shop Natu, kde najdete nejenom různá ořechová másla, přepuštěné máslo ghí a džemy, ale třeba i kombuchu ve skle nebo různé superpotraviny

5) Investování

Trochu netradiční dárek, ale vzhledem k tomu, že ekologické investování propaguji čím dál tím více, říkala jsem si, proč to nezařadit i mezi ekologické vánoční dárky. Pokud máte ve svém blízkém okolí někoho, koho investování láká, zajímavou alternativou může pro daného člověka být mu dát finanční poukázku na svoji první investici, a to třeba na Portu. Portu nabízí též možnost investovat zeleně. Pokud jste o zeleném investování ještě neslyšeli, více jsem o tom psala tady.

Chcete svého blízkého rovnou naučit ekologicky investovat? V tom případě mu pořiďte mého průvodce ekologickým investováním pro začátečníky. Ekologické investování je způsob investování, ve kterém zhodnocujete peníze v udržitelných a zelených firmách. Stačí si koupit e-book a poté ho na vánoce svému blízkému přeposlat. Případně mi rovnou pošlete jeho emailovou adresu a já mu o Vánoce e-book sama mailem doručím i s osobním přáním (napište jen na mail na pavlawernerova@seznam.cz a domluvíme se). Vše o e-booku a co tam najdete můžete omrknout tady

6) Vzdělávání

Rád se váš blízký učí nové věci? V tom případě mu může přijít vhod dárkový voucher na web Naučmese, kde najdete spoustu zajímavých kurzů počínaje pletením, přes výrobu domácí kosmetiky až po správu osobních financí.

Najít tam můžete i dva moje kurzy, které jsou v současné době online, a to Zero Waste domácnost a Ekologické investování pro začátečníky.

Chcete jeden z těchto kurzů dát svému blízkému jako dárek? Můžete to udělat jednoduše tak, že při kupování kurzu jen klikněte pod přihlašovacím tlačítkem na odkaz „Koupit jako dárek“ a svého blízkého přihlásíte. Váš blízký se ale o svém dárku dozví až tehdy, až budete chtít.

 

7) Darujte podcast

Máte ve svém okolí někoho, kdo má rád můj podcast o udržitelnosti EKOmaniaci? V tom případě mu věnujte epizodu! Přes Patreon jsem přidala možnost, díky které můžete nejenom podpořit můj podcast, ale můžete si nějakou epizodu díky tomu i „koupit“.

Co to znamená? Že za příspěvek na tvorbu podcastu si můžete vybrat, komu bude jedna z jeho epizod věnována. Na začátku jedné z epizod tak vaším jménem popřeji danému člověku (ať už k Vánocům, narozeninám či jinému výročí) a váš blízký tak získá skutečně netradiční veřejný dárek.

Podpoříte sdílení hodnotného obsahu a zároveň tak ukážete svému blízkému veřejně, co pro vás znamená. Za mě win win dárek. Na možnosti podpory podcastu se podívejte zde.

 

8) Když prostě nevíte…

Pokud jste opravdu ztraceni a nevíte, jaký dárek koupit, vhodným řešením pro vás může být dárková poukázka na nějakém sympatickém e-shopu. Je vámi obdarovávaný též nadšencem do ekologické domácnosti? Kupte mu poukázku na e-shop Econea. Má váš blízký rád něco dobrého na zub? Pak mu kupte poukázku ze Sonnentoru. Nabízejí nejenom čaje, ale i spoustu druhů koření, sladkých a slaných pochutin či sirupů.

Tipy na studnici vánočních dárků

Pokud by vás zajímalo více tipů na dárky od českých tvůrců, skvěle vám může posloužit nově vzniklý projekt Darujeme české Vánoce, který původně vznikl jako FB skupina, kde lidé sdíleli nabídky svých výrobků. Nicméně projekt se poměrně rozrostl a nyní už existuje i webová stránka projektu. Jeho hlavní vizí je motivovat kupující, aby místo dárků ze zahraničí darovali věci od lokálních tvůrců. Najdete zde věci jako šperky, knížky, kosmetiku, potraviny a mnoho dalšího, a to vše od malých českých živnostníků.

Jak dát vědět ostatním o svých přáních?

Nevím, jak to funguje u vás v rodině, ale u nás si pravidelně každý říkáme, co chceme. Je to tak prostě jednodušší a obě strany jsou spokojeny. Nicméně pokud přeci jen chcete mezi svými blízkými vytvořit určité napětí, ale přesto si navzájem trochu dát najevo, co by vás potěšilo, je zde jeden nástroj, který vám s tím může pomoci, a to Tomikup.

Jedná se o platformu, kde si můžete vy sami udělat seznam dárků (s přesnými odkazy na ně), které chcete, a poté tento seznam s kýmkoliv dalším nasdílet. Vaši blízcí si poté sami mohou ze seznamu vybrat, jaké dárky vám věnují. Tento nástroj můžete využít nejenom na Vánoce, ale i třeba na svatební dary, narozeniny nebo si tam můžete udělat sdílený nákupní seznam pro domácnost. Meze fantazie se tu nekladou. Zároveň si obdarovávající mohou vaše přání rozebrat a vy nebudete vědět, od koho co dostanete. Díky tomu nehrozí, že stejný dárek dostanete vícekrát. 

Jsou dárky, které už vážně nechcete? I to zde můžete zaznamenat, a to tak, že dáte určité věci na svůj blacklist, tedy na list položek, které už znovu oželíte.

Tento nástroj můžete nejenom sdílet prostřednictvím sociálních sítí, ale poslat třeba i emailem. Zároveň si ho můžete případně klidně i někam veřejně vystavit. Na příklad mého vánočního wishlistu na ekologické vánoční dárky se podívejte na konci tohoto článku.

 

Který z výše uvedených vánočních dárků vás nejvíce zaujal? Případně jaké další tipy na ekologické vánoční dárky máte vy? 


Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.