/
220 Views0
Mobily máme v rukou skoro pořád. Mohou nám ale zároveň pomoci v tom, chovat se udržitelněji? Přesně na to vám odpoví dnešní článek, ve kterém najdete tipy na ekologické aplikace. Dozvíte se o aplikacích, které nejenom pomáhají snižovat plýtvání jídlem, ale i díky kterým se můžete naučit vegansky vařit, vybrat si etický šatník či najít nejbližší sdílené kolo. 

 

Strava

Nesnězeno

Plýtvání jídlem je obrovský problém, ročně se ho na celém světě vyhodí 1,3 miliard tun. Velké množství z toho putuje právě z restaurací, které nezvládnou prodat to jídlo, které navaří. Přesně proti tomuto typu plýtvání jídlem bojuje česká appka Nesnězeno, která rozhodně patří mezi mé neoblíbenější ekologické aplikace.

Zapojené restaurace do ní ukládají jídlo, které nestihnou prodat před jeho zkažením. Výhody tu mají obě strany, zákazník i podnik. Zákazník dostane na jídlo slevu, jejíž výši vidíte přímo v aplikaci. Zapojený podnik nejenom že neplýtvá jídlem, ale ještě zvládne aspoň zlevněně pokrmy prodat a tím tedy má další zisk. Aplikaci je možné využívat už v několika větších městech jako je Praha, Brno či Plzeň.

 

 

Happy Cow

Ať už jste vegan, vegetarián či jen máte rádi bezmasé jídlo, určitě se vám bude hodit aplikace Happy Cow, což je mapa bezmasých restaurací a bister po celém světě. Oceníte ji nejenom když jste doma v Česku, ale převážně v zahraničí při cestování. Super je v tom, že si tam můžete filtrovat i podle stylu kuchyně, jestli chcete čistě veganský podnik či dokonce jestli podnik nabízí dovážkovou službu.

 

 

Deliciously Ella

Pokud čtete můj blog už nějakou dobu, pravděpodobně jste ode mě už slyšeli někdy o Deliciously Ella, Britce, která má skvělé veganské kuchařky, které osobně miluji. Kromě kuchařek svoje veganské recepty ale přidává i do své appky, kde už je přes 500 receptů a neustále přibývají nové. Jedinou nevýhodou této appky je, že je placená na měsíční bázi. Bonusem této aplikace je ale to, že se nezaměřuje jen na veganskou stravu: najdete zde i 40 jógových videí, podle kterých můžete pravidelně cvičit. Dostupná je pro IPhony i Android.

 

 

FullyRaw By Kristina

V případě, že máte rádi veganskou stravu a hlavně raw stravu, tato appka pro vás bude ta pravá. Její tvůrkyní je známá youtuberka FullyRaw Kristina, propagátorka živé veganské stravy. V aplikaci najdete velké množství raw receptů na jídlo i nápoje, edukační videa či různé stravovací výzvy. Aplikace není ale zdarma, je nutné si ji zakoupit za jednorázovou částku. Pokud aplikaci nechcete, ale raw strava vás zajímá, určitě doporučuji alespoň Kristiny youtubový kanál.

 

 

Doprava

Rekola

Pokud máte rádi sdílenou ekonomiku a kola obzvláště, pak byste měli určitě zkusit aplikaci od Rekola. Rekola je systém sdílení kol a najdete ho v několika větších městech České republiky. Můžete si tu buď zaplatit za jednotlivé jízdy anebo využít předplatné.

Pokud na kole jezdíte jen občas, určitě se vám takto sdílená kola vyplatí oproti tomu, když byste si vlastní kolo kupovali. Výhodou je i to, že se nemusíte o kolo nonstop starat a uskladňovat ho.

 

Móda

Good On You

Zajímáte se o udržitelnou a etickou módu? V tom případě oceníte appku Good On You, což je aplikace, která nabízí přes dva tisíce značek udržitelného oblečení. Dozvíte se tu nejenom o tom, jak je daná značka hodnocená v etickém směru, ale i více o ní, případně kde produkty od ní nakoupit. Pokud moc etických módních značek neznáte, tahle appka vám určitě rozšíří povědomí.

 

 

Ekologické žití

Better Living

Pokud máte rádi appky s různými výzvami a úkoly, appka Better Living od IKEA pro vás může být to pravé. Je to v podstatě aplikace s nápady a tipy, jak se chovat udržitelněji. Nečekejte nic moc složitého, jsou to spíše takové „mininápady“, které můžete dělat na každodenní bázi, ale ve výsledku v součtu mohou udělat velký rozdíl.

Máte vy nějaké oblíbené ekologické aplikace? Podělte se prosím v komentářích. 🙂 

 

P.S. Pokud se stále po nějaké době na vaší bezodpadové zero waste cestě cítíte zmatení, všemi důležitými oblastmi vás provede moje knížka Konec doby odpadové (dostupná v tištěné i v elektronické verzi). Zjistíte tam nejen více o tom, jak snížit odpad a množství chemie ve vaší domácnosti, ale i jak to zvládat na cestách, v práci či ve škole. Nechybí ani témata jako sdílená ekonomika či móda.

Pravidelnou inspiraci v oblasti udržitelnosti a ekologie vám může přinést můj podcast EKOmaniaci, kde vedu rozhovory se zajímavými osobnostmi z české ekologické scény. Najdete ho na všech klasických podcastových platformách. 

 

Zanechat komentář: