/
420 Views0
Reishi, chaga nebo třeba shiitake. To jsou jména hub, o kterých v poslední době slýchávám poměrně často. Z jakého důvodu? Jedná se totiž o medicínské houby, které jsou velmi oblíbené v přírodní medicíně díky svým účinkům na lidské zdraví. Nalézt je můžete v různých podobách a každá houba má též o trochu jiné účinky.
V tomto článku bych vám ráda nastínila, k čemu jsou tyto medicínské houby vůbec užitečné a též bych s vámi ráda sdílela svoji zkušenost s přírodní kosmetickou značkou, která účinek těchto hub využívá ve svém složení. 

 

O tématu medicínských hub jsem se poprvé dočetla v souvislosti s biohackingem, který u nás propaguje především Veronika Allister. Díky její knížce Hoř pomalu jsem se o biohacking začala zajímat o něco více a tímto způsobem jsem došla i k tématu medicinských hub, které se poměrně hodně využívají.

Nikdy jste neslyšeli o pojmu biohacking? Jednoduše řečeno je to způsob, jak optimalizovat svoje tělo a psychiku tak, aby fungovaly co nejlépe. Nejedná se o to, že se budete snažit jet na výkon na 150 %, nespat a půlku svého volného času meditovat. Je to o tom, že najdete rituály, pohyb, stravu či doplňky tak, aby vám to umožňovalo fungovat co nejlépe jak ve fyzické, tak mentální kondici.

Medicínské houby se zde využívají jako přírodní doplňky stravy, které nám mohou ze zdravotního hlediska poměrně hodně pomoci. Zároveň pochází z přírody, takže i z ekologického hlediska je to poměrně zajímavá alternativa k tradiční medicíně (ale neříkám, že úplná náhrada!).

Pojďme se tedy na téma medicínských hub podívat trochu více.

K čemu jsou medicínské houby dobré? Zmíním zde některé základní výhody:
  • Posilují imunitu.
  • Obsahují hodně vitamínů a minerálů, jako například vitamín B, D, železo či selen.
  • Jsou vysoké na antioxidanty, takže pomáhají eliminovat škodlivé volné radikály v těle.
  • Často pomáhají s lepší psychickou kondicí, vyčerpáním či spánkovým režimem.
  • Obsahují hodně vlákniny, což je prospěšné pro naše střeva.
  • Mají spoustu dalších zdravotních účinků, které se liší houba od houby: pomáhají ať už s alergiemi, u problémů s játry či se srdcem. Na různé zdravotní problémy můžete najít houbu, která vám s daným problémem trochu pomůže.

Jak „konzumovat“ medicínské houby?

Mnoho druhů hub je nejedlých či přímo jedovatých. Proto je poměrně důležité dávat si pozor, ze kterých zdrojů houby získáváte. Osobně znám několik jedinců, kteří se v hledání těchto medicinských hub vyznají i u nás v republice (některé medicinské houby totiž rostou i v našich lesích). Já osobně mezi ně nepatřím, proto pokud bych se chystala na „lov“ po těchto houbách do lesa, rozhodně bych se obrátila na někoho znalého, kdo by se v této problematice vyznal. Pokud byste totiž omylem snědli něco jiného, nemuselo by to skončit úplně dobře.

Kromě sbírání v lese je několik dalších způsobů, kde a v jakém „stavu“ můžete medicínské houby získat (a hlavně bezpečným způsobem). V jaké podobě tyto medicínské houby najdete?

Čerstvé

Ačkoliv si to možná neuvědomujete, mnoho medicínských hub se běžně konzumuje a najdete je tedy i například v supermarketu nebo na trhu. Mezi ty nejznámější patří houby shiitake a hlíva ústřičná. Právě třeba hlíva je skvělá pro podporu imunitního systému, jako pomoc při ekzémech a vyrážkách či pro regulaci cholesterolu.

Nevíte, jak houby zapojit do svého jídelníčku? V tom případě moc doporučuji recepty či kuchařky od Deliciously Ella. Ella je skvělá britská veganská kuchařka, která má naprosto lahodné recepty plné zeleniny. Já sama od ní mám všechny její kuchařky a houby jsou zde také častou ingrediencí. Sama osobně vidím ve veganské stravě hodně zdravotních benefitů, takže kombinace veganské stravy + medicínských hub je za mě ještě lepší. Její kuchařky se dají najít přeložené do češtiny (pod názvem „Lahodně s Ellou“), takže vaření podle ní je poměrně jednoduché. Mojí asi nejoblíbenější kuchařkou od ní je ta poslední, „Veganská kuchařka“.

Sušené či drcené

Některé houby bohužel nejsou čerstvé úplně chutné (na rozdíl třeba právě od hlívy), proto se raději suší a drtí. Poté se v této formě využívají jako příměs do dalších potravin, třeba do kávy či čaje. Osobně jsem hodně chvály slyšela třeba na superkávu Blendea, která obsahuje právě prášek z hub reishi a chagy.

Extrakt

Dalším způsobem konzumace hub je skrz extrakty z nich. Podle informací, které jsem četla, je tento způsob konzumace účinnější než skrz drcený prášek, protože u něj je horší vstřebatelnost. Extrakty se často využívají buď v potravinách či v kosmetice.

Když začneme potravinami, poměrně často je můžete najít například v čajích. Já sama asi nejčastěji slyšela o značce čajů Four Sigmatic, kterou si mnoho lidé pochvaluje. Právě tato značka využívá extrakty z hub do svých výrobků jako je například reishi elixír mix, kordycepsové kakao či chaga coffee mix.

Kromě potravin se extrakty z hub využívají též v kosmetice. Medicínské houby je tedy možné využívat nejenom pro vnitřní konzumaci, ale kvůli svých zdravotním účinkům a benefitům se přidávají též do kosmetiky.

 

Recenze na kosmetiku CareMedica s extraktem medicínských hub

Co se týká mojí osobní konzumace medicínských hub, zatím je to pro mě oblast, která mě hodně fascinuje a hodně si o ní čtu, ale zatím ji nemám příliš prakticky vyzkoušenou. Je to oblast, která mě děsí a přitahuje zároveň. Vzhledem k mému vztahu k přírodě v tom vidím jako způsob, jak si „přírodně vypomoci“, zároveň si ale nemyslím, že jsou medicínské houby potraviny, které do sebe můžete bezmyšlenkovitě házet, aniž byste v tom měli nějaký řád.

Moje největší zkušenost s medicínskými houbami se zatím tedy týká převážně jejich použití v kosmetice, a to konkrétně ve značce CareMedica.

Z Obchodu čínské medicíny, což je obchod, který se zaměřuje právě na prodej přípravků z těchto medicínských hub, jsem na vyzkoušení dostala tři produkty, a to masku na vlasy (tuto), vlasový kondicionér (dostupný zde) a noční krém pro suchou a citlivou pleť (jedná se o tento).

Všechny pocházejí od značky CareMedica, což je česká firma s více než 10letou existencí. Jejím zakladatelem je Milan Schirlo, který je velkým příznivcem čínské medicíny a léčivých hub. Do této značky kosmetiky zakomponoval tedy to, co sám dlouhodobě studoval a praktikoval pro své účely. Jak jste mohli ode mně už v předchozích článcích vidět, jsem velkým propagátorem lokálních značek. Proto je mi tato kosmetika ještě více sympatická, protože se nejedná o nějakou neosobní nadnárodní korporaci.

Co se týká složení produktů značky, více než 99 % složek je přírodního původu. Tipy, jak zkoumat složení kosmetiky a jak se ujistit, že je opravdu přírodní, jsem psala zde. Proto pokud vás zajímá, jakými filtry „projíždím“ kosmetiku, určitě se podívejte. Tato značka kosmetiky zároveň obsahuje i certifikát přírodní kosmetiky „Certifikovaná přírodní kosmetika“, jeho podmínkou je podíl přírodních surovin minimálně 85 % (což tato kosmetika poměrně značně převyšuje).

Důležité je zmínit i do čeho je kosmetika balená. Jediné mínus, které na této kosmetice vidím, je její balení do plastů, a to u všech produktů, které jsem testovala. Pokud si rádi občas vyrábíte vlastní kosmetiku či domácí čističe sami, možná některým obalům dáte druhý život a použijete je na nějaké své vlastní výrobky, takže je nebudete muset ani vyhodit.

 

Které houby jsou zahrnuty ve složení?

Ve třech produktech, které jsem dostala na vyzkoušení, byly zahrnuty dva druhy hub. První z nich byla reishi. Ta je známá například jako pomůcka k posílení imunitního systému, prostředek proti stárnutí či jako pomůcka při poruchách spánku. Více o jejích poměrně bohatých účincích si můžete přečíst zde.

Další houbou, která je v kosmetice obsažena, je shiitake. Ta též pomáhá v posilování imunitního systému, zároveň reguluje krevní tlak a cholesterol či pomáhá při problémech s alergiemi. Více o této houbě najdete tady.

 

Jak jsem byla spokojená s kosmetikou?

Všechny produkty, kondicionér, masku na vlasy a noční krém, jsem testovala přibližně měsíc. Za tu dobu mohu s čistou duší říct, že jsem s nimi byla opravdu spokojená.

Kondicionér a maska se dobře nanáší a stačí opravdu malinko. Co se týká jejích vlastností, dlouho jsem zkoumala, jak vlastně voní. Maska má takovou „zemitou“ vůni, u které si dokážu představit, že tak nějak podobně by voněly houby v lese. Kondicionér voní o něco jinak: má příjemnou květinovou vůni, u které ale nejsem schopná přesně rozeznat, o kterou květinu se jedná. Vůně je to nicméně příjemná.

Co se týká jejich účinků na vlasy, po umytí vlasů šampukem, který používám, jsem aplikovala masku a nechala ji deset minut působit. Poté jsem opláchla a aplikovala kondicionér, který jsem na hlavě nechala přibližně 3 minuty. Vlasy jsem po použití měla hezky vyživené a dobře se česaly.

Co se týká nočního krému, ten jsem používala vždy navečer na vyčištěnou pokožku. Dobře se vstřebával a díky dávkovací pumpičce se dá dobře jednoduše dávkovat přesně tolik, kolik potřebujete. Vůni krému jsem zkoumala také, mně osobně se zdál vůní podobně „zemitý“ jako maska na vlasy. Podle přítele jsem prý ale cítila jak kvašené okurky. 😀 Já to z toho ale vůbec necítila, takže mně to naštěstí moc netrápilo. Krém mi vyhovoval a pokožku hezky vyživil.

Kosmetiku s výtažky z medicínských hub považuji za poměrně zajímavou alternativu, jak začít zkoušet experimentovat s medicínskými houbami, aniž byste je přijímali vnitřně. Ne každý se na tohle experimentování úplně cítí, proč ale nevyužít přírodní produkty alespoň v této formě? 🙂 Zároveň značka CareMedica má super přírodní složení, takže splňuje i moje, poměrně náročné, požadavky.

Máte nějaké zkušenosti s medicínskými houbami? Jak vám vyhovovaly? 🙂

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.