/
253 Views0
Že je důležitá podpora lokálních výrobců čtete asi poměrně hodně často, uvědomujete si ale, proč je to skutečně důležité? V tomto článku bych s vámi ráda sdílela několik postřehů, proč je nakupování od lokálních podnikatelů klíčové a proč byste to i vy měli řešit.
Zároveň se v tomto článku s vámi podělím o tip na jednoho lokálního výrobce. Tím je značka kosmetiky Veronica Organics, která je poměrně novým přírůstkem na trhu české přírodní kosmetiky.

 

Podporujete různorodost nabídky prodejců a kvalitu nad kvantitou

Nevím, jestli se to zdá jen mně, jen kdykoliv, když se nacházím v nějakém velkém nadnárodním řetězci, zdá se mi, že všechno vypadá tak nějak stejně. Nezávisle na tom, jestli jsem v bistru či v obchodě s nábytkem. Je poměrně těžké najít řetězec mezinárodního obchodu, který by mě svým „obsahem“ překvapil. Všechno prostě vypadá jak přes kopírák. Často je to všechno nekvalitní materiál či pochybné složení jídla.

U malých nezávislých výrobců vidím často opačný trend. Nejenom snahu být originální, ale i důraz na kvalitu a snahu připravit věci či potraviny co nejlépe. Malý vlastníci podniků totiž často mnohem více řeší to, jaký obraz mají ve společnosti. Nechtějí být zobrazováni jako někdo, kdo se žene jen za penězi a kdo neřeší kvalitu toho, co vyrábí. Dobré jméno jim dělá nejlepší reklamu. Právě to, že si vyberete lokálního výrobce místo nadnárodního řetězce podpoříte tuto snahu za kvalitnější produkty a za mnohem různorodější výběr na trhu.

Více peněz, které u malého prodejce utratíte, zůstane v lokální ekonomice

Pokud si půjdete nakoupit do pobočky mezinárodního řetězce (dejme tomu třeba stravovacího), velká část peněz za to, co jste tam zaplatili, se často odlije do zahraničí vlastníkům daného řetězce. Jasně, pravděpodobně za část těchto peněz se zaplatí lokální pracovní síla a něco též připadne (pravděpodobně českému) managerovi pobočky. Bohužel často ale tento nákup podporuje převážně jejich zahraniční vlastníky.

Nicméně pokud nakoupíte v lokálním českém podniku, který si nadšeně založila například maminka na mateřské nebo parta vysokoškoláků, mnohem více tím podpoříte lokální ekonomiku. Peníze, které tam utratíte, v dané komunitě též z většiny zůstanou. Majitelé si za tyto peníze třeba najmou živnostníka na rekonstrukci bytu či si koupí něco dobrého v lokální pekárně. Občas i část peněz přispějí na nějakou smysluplnou organizaci.

Dle oficiálních údajů nezávislí prodejci do lokální ekonomiky, ve které se pohybují, vrací třikrát více peněz než mezinárodní řetězcové prodejny.

Co se týká restaurací, zde nezávislé restaurace vrací do lokální ekonomiky dvakrát více peněz než řetězcové stravovací podniky.

Zároveň mnoho podniků se i snaží spolupracovat s lokálními výrobci, zemědělci a chovateli a zaměřují se na to, aby produkty, ze kterých vyrábějí (či vaří), byly lokálního původu. Proto tedy pokud půjdete nakoupit do lokálního podniku, mnohem více podpoříte to, aby dané peníze podpořili někoho dalšího ve vaší ekonomice a lokální komunitě. Zároveň je i velká šance, že se takto vámi utracené peníze k vám nějakým způsobem dostanou zase zpátky.

 

Je to ekologičtější

Zatímco mezinárodní řetězce své produkty importují milionkrát napříč světem, lokální výrobci se často snaží využívat i lokální suroviny a materiály. Proto co se týká uhlíkové stopy jsou lokální výrobci a prodejci na tom často mnohonásobně lépe než mezinárodní prodejní řetězce.

 

Protože jednomu člověku změníte život

Zdroj: @terezap

Toto je jedna věc, kterou bych chtěla zmínit na závěr, a kterou považuji z lidského hlediska za poměrně důležitou. Jakožto člověk, který sám tvoří a prodává věci pro ostatní (ať už knížku Konec doby odpadové či e-book o ekologickém investování) moc znám pocit toho, jaké to je, když mi někdo napíše nebo řekne, že se mu moje tvorba líbí. A podobně to mají i vlastníci a majitelé malých podniků. Většinovému vlastníkovi akcií nadnárodní korporace je obvykle jedno, jestli si někde přečte, že je hamburger, co prodává ve svém řetězci, dobrý nebo hnusný. Je rád, že mu hlavně dojdou peníze.

Pokud si ale nakoupíte něco od lokálního malého výrobce či tvůrce a ještě tomu člověku pak napíšete, že se vám daná věc líbí a že je super, je to jedna z těch nejlepších věcí, co daného člověka potěší. Malí tvůrci chtějí vědět, že se ostatním jejich produkty líbí. Nejenom že to samozřejmě pomáhá poté v jejich podnikání a bude se jim finančně dařit, ale je to i skvělá psychická pomoc. Já sama osobně viděla, že když jsem začala prodávat svoji knížku, tak za každý další objednaný kus jsem byla ohromně vděčná. A takto to má spousta lidí. Pokud některému člověku chcete změnit život a podpořit ho v jeho tvorbě, kupte si raději danou věc od něho než od uniformního řetězce bez tváře.

 

Tip na malého lokálního výrobce aneb seznamte se s Veronica Organics

Před nedávnem jsem dostala možnost vyzkoušet několik produktů od značky Veronica Organics. Veronica Organics je poměrně mladá značka přírodní kosmetiky, která vznikla na počátku roku 2020. A kdo že je jejím zakladatelem? Veronika Lonská, majitelka eshopu LadyBio, který se zaměřuje na prodej vysoce kvalitních přírodních produktů. Veronika se v oblasti přírodní kosmetiky pohybuje již poměrně dlouhodobě. Několik let pracovala pro značky přírodní kosmetiky Cosm´etika a Cosmetikabio a díky tomu tuto oblast zná z první ruky.

Protože Veronice chyběl obchod, který by nabízel produkty, které jsou nejen přírodní, ale i veganské, tak se ho rozhodla sama založit. A tak v roce 2015 vznikl eshop LadyBio, který přesně tyto produkty nabízí. O kritériích, které na produkty, jež nabízí na svém eshopu klade, se hezky rozepisuje zde.

Postupem času se Veronika rozhodla nejenom nabízet kvalitní přírodní produkty od ostatních firem, ale založila vlastní kosmetickou řadu pod názvem Veronica OrganicsVe své nabídce tato značka má několik produktů, a to různé druhy šamponů, ricinový olej a dezinfekční gel. Já jsem několik produktů od této značky dostala na vyzkoušení a ráda bych se s vámi podělila o své zkušenosti.

 

Šampony

Na vyzkoušení jsem dostala tři šampony, a to levandulový šampon se zeleným jílem proti lupům, kopřivový pro jemné a suché vlasy na regeneraci a na obnovu konečků a vanilkový pro všechny typy vlasů. U všech se jedná o tekuté šampony.

Co musím na šamponech vyzdvihnout je krásné přírodní a veganské složení a netestování na zvířatech. Zároveň všechny šampony moc krásně voní. Co mi na šamponech mírně nevyhovovalo bylo to, že o trochu méně pěnily, než jsem zvyklá z tuhých šampuků, které obvykle používám. Mám poměrně husté vlasy a abych si je byla pořádně schopná umýt, potřebuji, aby šampony hodně pěnily. Tyto na mých vlasech pěnily o něco méně. Kromě toho jsem ale na šamponech nenašla jiné negativum.

Osobně si myslím, že tyto šampony mohou být užitečnou alternativou pro jedince, kterým nevyhovují tuhé šampuky a zároveň nemají poblíž žádný bezobaláč, kde by si mohli koupit stáčený šampon bez obalu. Bohužel jsou šampony balené do plastu, nicméně pokud hledáte zdravější přírodní alternativu oproti klasickým šamponům plným chemie, je to super alternativa.

Co mi je ohledně šamponů moc sympatické a co chci zmínit je to, jak hezky sama zakladatelka této značky na svých stránkách popisuje vznik řady těchto šamponů, kde více řeší i jejich složení. Je z toho vidět, jak opravdu hodně řešila, jaké ingredience jsou do šamponů vhodné a zároveň jak udělat, aby šampony byly co nejlepší po všech stránkách. Pro mě je tato transparentnost ohromně důležitá a jsem ráda, když i majitel/ka značky se zákazníky sdílí svoje „mozkové pochody“.

Ricinový olej (alias „castor oil“)

Ricinový olej je další z produktů řady Veronica Organics a je to jeden z olejů, který má úžasné multifunkční využití. Olej je známý pro své skvělé regenerační účinky, takže je skvělý na mazání suché pokožky či jako péče o slabé lámavé vlasy. Pokožku či vlasy zregeneruje a vyživuje do hloubky. Údajně prý podporuje i růst vlasů, řas či obočí. Z mé osobní zkušenosti je super na masáže.
Co jsem na něm oceňovala bylo to, že ho stačí opravdu troška. Sama jsem ho využívala právě na vlasy, suchá místa na pokožce a na masáže. Na vlasy jsem ho používala vždy po umytí hlavy kde poté, co mi vlasy uschly, jsem si nanesla trošku olejíčku (opravdu stačí malinko) na prsty a vmasírovala ho do vlasů. Na pokožku jsem používala olejíček podobným způsobem, převážně po koupeli.
Na co bych chtěla upozornit, je to, že ricinový olej není vhodný pro vnitřní užití, protože má poměrně silné projímavé účinky.
Ricinový olej mi hodně sedl a mohu ho doporučit. Díky tomu, že ho stačí používat opravdu maličko, vám poměrně hodně dlouho vydrží a myslím, že je to jeden ze super pomocníků do domácnosti. Zároveň, jak vidíte ze zmíněných způsobů použití, je poměrně multifukční. A jedna z věcí, které na produktech oceňuji, je to, když mohou být využity na různé způsoby. U ricinového oleje toto rozhodně platí.

 

Netoxický dezinfekční gel s citronovou trávou a éterickým výtažkem z růže

Posledním produktem, který jsem dostala na vyzkoušení, byl dezinfekční gel s citronovou trávou a éterickým výtažkem z růže. Pokud vám většina dezinfekčních gelů smrdí tak stejně, jako mně, tento pro vás může být milým překvapením. Nejenom že z něho není cítit typický zápach „ala nemocnice“, ale vážně příjemně voní. Zároveň se na pokožce poměrně rychle vstřebá, takže nezanechává typický lepkavý pocit na rukách, který jsem zatím viděla u většiny dezinfekčních gelů.
Dezinfekční gel působí proti kvasinkám, bakteriím a plísním, proto mi připadá super převážně na cesty, kde si nejste jistí, co a kde budete jíst a oceníte alespoň nějakou ochranu.
Co se týká složení, je krásně přírodní, takže si nenanesete na pokožku žádné nechtěné chemikálie. Já osobně mohu doporučit všemi deseti. Na to, jak je mi většina dezinfekčních gelů „protivná“, protože nemám přes den ráda ulepené ruce, u tohoto gelu si nemohu stěžovat. Zároveň stačí použít trošička, takže vám vydrží poměrně dlouho.
Jsem moc ráda, že jsem dostala příležitost vyzkoušet tuto novou českou značku přírodní kosmetiky, kterou moc ráda podpořím její propagací. Mně osobně právě tito lokální tvůrci připadají jako budoucnost podnikání a moc doufám, že se jim bude dařit na úkor velkých neosobních nadnárodních korporací. 
Snažíte se podporovat lokální výrobce? Případně od koho jste naposledy co nakoupili? 🙂

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.