/
607 Views2
Ačkoliv se to možná nezdá, při čištění zubů při používání konvenčních produktů vzniká nejenom obrovské množství odpadu, ale zároveň během toho pouštíme do přírody chemické látky, které tam nepatří. Jak ale zvládnout ekologické čištění zubů s minimem odpadu a ještě za použití jen přírodních produktů? To vše se dozvíte v tomto kompletním manuálu!

Jaké problémy jsou u tradičních produktů na čištění zubů?

Proto, abychom ve svých životech mohli něco změnit, je vždy nejdůležitější vědět, v čem je vlastně problém. Pojďme se tedy na to vrhnout pěkně po částech.

 

Zubní kartáčky

Ačkoliv si můžete říct, že klasické zubní kartáčky jdou jednoduše zrecyklovat, protože jsou přece z plastu, není to tak jednoduché. Bohužel je to směs materiálů a tedy pokud už chcete kartáček vytřídit, je nutné oddělit plastový držák od štětinek, které jsou z jiného materiálu.

I tak se ale stále jedná o plast, který nelze bohužel recyklovat do nekonečna, protože ztrácí na kvalitě. Tedy tím, že používáte klasické zubní kartáčky, stále přispíváte k odpadu, který nakonec stejně vznikne.

Na celém světě se podle odhadů ročně vyhodí 29,4 miliard plastových kartáčků!

Zubní pasty

Konvenční zubní pasty mají dva problémy, první se týká složení a druhým je obalový materiál. Pojďme se vrhnout na složení. Ačkoliv to není mezi veřejností příliš známé, spousta zubních plast obsahuje miniaturní částečky, které nejsou nic jiného než mikroplasty.

Proč se proboha používá v zubních pastách plast? Má to více důvodů:

  • Mají jemné abrazivní účinky
  • Prodlužují trvanlivost produktu
  • Přidávají na objemu

Nechci zmiňovat konkrétní značky, bohužel právě spousta oblíbených past tyto mikroplasty obsahuje. Vzhledem k jejich velikosti se velmi těžko filtrují a poměrně jednoduše se tak vodním systémem dostávají do přírody. Tam pak je konzumují různí přírodní obyvatelé a plast je najednou všude.

Zubní pasty i přímo ve svém složení často obsahují plasty.

Druhým problémem u zubních past jsou jejich obaly. Obvykle se pasty prodávají v tradičních tubách, které jsou směsí plastu a hliníkové fólie. Tuto směs nelze vyhodit bohužel nikam jinam než do směsného koše.

 

Ostatní pomůcky pro čištění zubů

V případě ostatních pomůcek při čištění zubů se často nejedná o nic jiného než o plasty či různé směsi materiálů. Například mezizubní nitě patří do směsného odpadu, mezizubní kartáčky jsou často ze směsných materiálů, takže tamtéž.

Co se týká ostatních produktů, například zubní vody jsou obvykle zabalené do plastu, takže alespoň ten lze vytřídit.

 

Žvýkačky

Na závěr bych k části péče o zuby zahrnula i žvýkačky. Co na nich může být špatného? Bohužel to, z čeho jsou vyráběné. Přestože dříve byly žvýkačky čistě přírodní, z ekonomických důvodů brzy jejich výrobci přešli na používání levnějších, syntetických materiálů, jako je ropa, vosk a další substance.

V současné době naleznete podobné složení téměř u všech výrobců. Tedy pokud žvýkáte klasické žvýkačky, z velké pravděpodobnosti v puse žmouláte kus plastu.

Základ žvýkaček bývá často vyráběn z polyvinylacetátu, tedy syntetického polymeru.

Bohužel, oblast čištění zubů je neuvěřitelným zdrojem zbytečného odpadu. Dá se na to ale vyzrát nějak ekologičtěji? Samozřejmě, že dá. Pojďme si povědět o přijatelných alternativách.

Balíček s produkty na čištění zubů
Balíček z e-shopu Organikk zaměřující se na kvalitní přírodní produkty.

Jak na přírodní péči o zuby?

Nyní po „děsivější“ předchozí části si možná říkáte, jaké máte vlastně jiné možnosti? Jednoduchým řešením je využívat plně přírodní kosmetiku. Nejenom že značky, které se na ni zaměřují, kladou důraz na kvalitu svých surovin, ale též se snaží vybírat vhodnější obalové materiály.

V současné době je tedy naštěstí možné čistit si zuby nejenom s přírodními pomůckami, ale taktéž skoro bezodpadově. Doteď vzpomínám na to, jak jsem před několika lety přecházela od „konvenčních“ produktů k těm udržitelnějším.

Není to tak dávno, co jediná alternativa, pokud jste se chtěli vyhnout konvenčním zubním pastám, bylo si vlastní zubní pastu vyrábět sám doma. Doma jsem experimentovala se vším možným, ať už se skořicovou pastou či pastou z černého uhlí. Právě recept na skořicovou pastu můžete najít i v mojí knížce Konec doby odpadové.

Všechny pasty byly fajn, dobře sloužily, jen upřímně řečeno, občas jsem toho měla dost a říkala jsem si, jak by bylo fajn, kdyby se něco takového už dalo koupit.

Taktéž jsem v mnoha ekologických knížkách četla třeba o alternativách na mezizubní nitě, že si máte koupit přírodní hadřík a z něho si vždy odmotat kus nitě a použít ji na čištění zubů. Tahle doba je naštěstí už za námi, a tak si pojďme ukázat, jak na to jednodušeji a zároveň stejně ekologicky.

 

Přírodní zubní pasty či mýdla

V oblasti přírodních past je nyní dostupných naštěstí mnohem více značek a produktů, kde nejenom že nehrozí mikroplasty ve složení, ale též jejich obaly nemusíte vyhazovat do směsného odpadu.

Pro účely tohoto článku, kde jsem chtěla zahrnout i recenzi a doporučení tematických produktů, jsem na vyzkoušení dostala několik produktů od značky Georganics. Georganics je kvalitní britská značka přírodní dentální kosmetiky, která se snaží fungovat v souladu s přírodou.

Její snaha je mi moc sympatická a jejím produktům věřím. Zároveň jsou všechny jejich produkty veganské a cruelty-free, což velmi oceňuji. Recenzované produkty jsem dostala z e-shopu Organikk, který se zaměřuje právě na kvalitní přírodní a ekologické produkty.

Pojďme si tedy ukázat, jaké jsou možnosti v oblasti přírodního čištění zubů a jak mi jednotlivé produkty vyhovovaly.

Nejspolehlivější způsob, jak se vyhnout mikroplastům v produktech sloužících k péči o zuby, je vybírat jen 100% přírodní produkty. 

Zubní pasta Georganics

Zubní pasta s příchutí pomeranče, kterou jsem vyzkoušela nejenom krásně voní, ale je i moc příjemná na chuť. Přesné množství pasty si můžete na kartáček nabrat pomocí přiložené špachtličky.

Zubní pasta

Co se týká složení, značka Georganics si zakládá na 100% přírodním složení, tedy zde najdete samé kvalitní suroviny jako třeba kosový olej či bambucké máslo.

Balena je do jednoduše recyklovatelných materiálů: skleněná sklenička, kovové víčko a papírová krabička.

Shrnutí vlastností zubní pasty:

  • Jednoduchá manipulace pomocí přiložené špachtličky
  • Čisté přírodní složení
  • Moc příjemná příchuť i vůně
  • Balené do skla
  • Trochu méně pění

Tato zubní pasta může být skvělým každodenním pomocníkem v péči o zuby. Pokud nejste fandové pomeranče, značka Geoganics nabízí i jiné příchutě, například aktivní uhlí, eukalyptus, mátu či tea tree.

 

Zubní mýdlo Georganics

Kromě zubní pasty Georganics jsem dostala na vyzkoušení ještě jeden tematický produkt, a to zubní mýdlo. Zubní mýdlo pro mě byla naprostá novinka: doposud jsem netušila, že ani něco takového existuje.

Zubní pasta, mýdlo a kartáček

Jak to funguje? Vlastně docela jednoduše. Mýdlo je zabalené do maličkaté papírové „roury“, ze které mýdlo můžete vždycky jednoduše vyndat (a obal jednoduše recyklovat).

Používá se tak, že namočíte kartáček a poté ho několikrát otřete o mýdlo. Díky tomu se mýdlo dostane na kartáček. Poté používáte jako běžnou pastu. Mýdlo v puse začne pěnit a použití pak není moc rozdílné od tradiční pasty.

Co se týká složení, opět je tento produkt 100% přírodní a bez všech nechtěných chemických „bonusů“.

Věc, která na mýdle pro mě byla asi nejvíce nezvyklá, byla její chuť. Zkoušela jsem mýdlo na zuby s příchutí aktivního uhlí a ačkoliv jsem zvyklá používat zubní pasty s uhlím, tato příchuť mi na mýdle na první ochutnání úplně nesedla.

Nyní bych raději volila zubní mýdlo s příchutí máty peprné, které si myslím, že by mohlo mít příjemnější chuť.

Po čase jsem si na příchuť sice zvykla, ale třeba v porovnání právě s pomerančovou zubní pastou je to úplně něco jiného.

Výhody zubního mýdla

Co si ale myslím, že je výhoda zubního mýdla v porovnání se zubní pastou, je právě její obal, a to jen papír. Například na cesty, kde by se skleněné obaly mohly jednoduše rozbít, je papírový obal skvělá alternativa. Zároveň si vždy můžete kus mýdla jednoduše odříznout a dát si ho třeba do menší krabičky, aby vám zbytečně nezabíralo místo.

Jako další výhodu zubního mýdla vidím to, že vydrží opravdu dlouho. Kartáček stačí v mýdle otřít jen trochu, takže na vyčištění zubů potřebujete jen maličkaté množství. Tedy poměr cena/výkon se vyplatí.

Pro shrnutí dojmy z přírodního mýdla na zuby:

  • Na první „ochutnání“ mně překvapila poměrně zvláštní chuť, po čase jsem si zvykla
  • Čisté přírodní složení
  • Balené jen do papíru
  • Praktické na cesty
  • Vydrží poměrně dlouho

Když bych tyto dva produkty měla srovnat, zubní pasta Georganics s příchutí pomeranče má opravdu příjemnou příchuť s lehkým nádechem pomeranče a proto si myslím, že může být pro většinu uživatelů příjemnější variantou.

Zubní pasta by zároveň mohla „projít“ i u drahých poloviček, které nemusí být z různých ekologických novinek příliš nadšené (mluvím ze zkušenosti s mým mužem, na kterém vše testuji). Zubní mýdlo je ale též zajímavou přírodní alternativou, kterou bych rozhodně nezahazovala, hlavně na cesty.

 

Zubní pasta v tabletkách

Kromě pastových zubních past a zubního mýdla je též další přírodní alternativou zubní pasta v tabletkách. S tou já osobně nemám zkušenost, ale připadá mi to jako poměrně dobrá alternativa na cesty, kde si jednoduše můžete vzít pár tabletek do nějaké menší krabičky a mít tak naplánované přesné množství.

Zubní pasta v tabletkách je balená do skla s hliníkovým uzávěrem a najdete ji dostupnou v několika příchutích, a to s aktivním uhlím, mátou či mátou peprnou.

 

Zubní nitě

Jak bylo zmíněno na začátku článku, klasické nitě jsou bohužel nerecyklovatelné a patří do směsného odpadu. Pokud hledáte takové, které byste mohli v klidu dát po použití třeba do domácího kompostéru, mrkněte na ty vyráběné z hedvábí.

Zubní nit

Hedvábí je často viděno jako neetický materiál, protože při jeho klasické výrobě jsou motýli bourci morušoví, kteří hedvábí vyrábí, zabiti. To proto, aby neponičili hedvábné vlákno, ze kterého své kukly mají vyrobené.

Tyto zubní přírodní nitě jsou ale vyráběné etickou metodou. Při jeho výrobě se bourec morušový nechá vylíhnout a vyletět z kokonu a tedy se neusmrtí.

Zubní nitě od značky Georganics můžete používat stejné jako ty klasické. Kromě hedvábí jsou pokryté kandelilovým voskem a v závislosti na příchuti jsou buď s aktivním uhlím, mátou či pomerančem. Já sama měla přichuť pomeranče, jehož chuť jsem příliš necítila. U zubní nitě mi to ale vůbec nevadilo, svůj účel splňuje skvěle.

Za mně je toto skvělá náhrada klasických zubních nití. Balené jsou do skla a hliníkového víčka, krabičku mají z papíru.

 

Ústní vody a oleje

Ústní vody a oleje nejsou produkty, které bych sama používala. Nicméně pokud jste jejich zastánci, naštěstí je možné najít i tady přírodní varianty.

Například ústní vodu můžete najít ve formě tabletek, a to ať už s aktivním uhlím, s příchutí máty či tea tree. Baleny jsou do skla, mají hliníkový uzávěr a papírovou krabičku, tedy vše lehce vytříditelné. Ústní oleje najdete dostupné v hliníkové lahvičce, a to v příchutích eukalyptu, máty či pomeranče.

Jak ústní oleje, tak ústní voda v tabletkách jsou od značky Georganics plně přírodní a s veganským složením.

 

Žvýkačky

Žvýkačky

Ačkoliv spousta konvenčních žvýkaček má základ na bázi plastu, dají se najít i ty stoprocentně přírodní.

Značka Georganics nabízí ty, jejichž základ je z přírodního bílého latexu a arabské gumy. Ochucené jsou mátou peprnou a doslazené xylitolem (přírodní sladillo). Žvýkačky neobsahují fluor ani jiný cukr a jsou plně přírodní.

Co se týká chuti, chutnají moc příjemně a máta je zde cítit. Podle mého přítele nejvíce chutí připomínají modré orbitky.

Balené jsou do celohliníkové dózy v papírovém obalu, takže jednoduše vytřiditelné. Případně dózu můžete využít doma třeba i na koření nebo třeba šroubečky.

 

Zubní kartáčky

Já s zubní pastou a kartáčkem

Na závěr článku jsem si nechala zubní kartáčky, protože si myslím, že to je oblast, kde nejvíce z vás asi má jasno v tom, co je přijatelnější varianta oproti klasickým plastovým kartáčkům.

Já sama využívám nyní bambusový kartáček od The Bamboo Brush Society, který je podle mně ideální ekologický kartáček. Rukojeť kartáčku je bambusová, štětinky jsou ze směsi ricinového oleje a nylonu. Ty bohužel tedy nejsou biologicky rozložitelné a narozdíl od rukojeti patří do směsného odpadu.

Bohužel zatím jediné plně biologicky rozložitelné štětiny je možné vyrábět z prasečích štětin, čemuž se většina firem z etických důvodů vyhýbá.

Oproti klasickým plastovým kartáčkům jsou tedy ty bambusové v současné době nejideálnější alternativou, protože za sebou nenechávají tolik odpadu jako ty plastové.

Co se týká tvrdosti, kartáček je někde mezi měkkou a střední tvrdostí.

Pokud případně s kartáčkem vyrazíte někam na cesty, využijte rovnou i bambusové pouzdro na zubní kartáček, případně na skladování doma se vám bude hodit dřevěný kelímek na zubní kartáčky.

Firma The Bamboo Brush Society je součástí platformy 1% FOR THE PLANET, díky čemu se zavazují přispívat 1% z prodeje neziskovým organizacím věnujícím se ochraně životního prostředí. 

Co se týká ostatních druhů kartáčků, tady je to problematičtější. Například u kulatých kartáčků, které jsou dobré hlavně na čištění vzadu umístěných zubů, jsem nenašla ekologicky přijatelnější variantu oproti plastovým kartáčkům.

 

Recenze e-shopu Organikk

Na závěr bych ráda ještě přidala pár slov o e-shopu Organikk, který mi věnoval produkty do tohoto článku. Objednaný balíček mi přišel během několika dní a byl zabalen jen do přírodních materiálů bez plastových vycpávek, což moc oceňuji.

Co je mi na e-shopu sympatické je nejenom jejich ekologicky zaměřená nabídka, ale i to, že ze svého zisku pomáhají přírodě. 5 % z každé objednávky, kterou uděláte na jejich e-shopu, jde na protipytláckou hlídku Blue patrol organizace Justice for Nature. Jsem ráda, že Organikk je jedním z podniků, které se rozhodli ze svých zisků darovat dál. Mohli by jít příkladem i pro ostatní e-shopy.

Jak zvládáte ekologické čištění zubů vy? A jaké produkty používáte na čištění zubů? 🙂 Jaké máte oblíbené značky?

 

Dislaimer: Ačkoliv se jedná o článek vzniklý v rámci spolupráce, všechny názory jsou upřímné a cílem je dostat mezi čtenáře produkty, kterým sama věřím a jsou v souladu s mojí filozofií. Více o mých spolupracích naleznete zde.

 

  1. Zubní pastu od Georganics používám dlouhodobě a jsem moc spokojená, ta pomerančová je fakt super. Bambusové kartáčky mi též hodně sedí, jen tedy musím mít fakt soft, ty tvrdé moje zuby nezvládají, ale soft jsou fakt příjemné. Zubní mýdlo neznám, ale asi vyzkouším. O:)

    Odpovědět
    1. Jeee, super, další nadšenec do Georganics pasty! 🙂 A snad zubní mýdlo bude vyhovovat. O:)

      Odpovědět


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.