/
402 Views0
Jak ušetřit peníze
Napnutý rozpočet, žádné volné finance navíc a tak možnost jakékoliv nadbytečné peníze investovat je následkem toho mimo naši fantazii. To je bohužel častá realita mnoha lidí.
Jak s tímto pracovat?
Je možné ušetřit peníze tak, abychom se nemuseli zásadně omezovat a překopávat kvůli tomu celé své životy?
Právě na tipy, jak na to, se podíváme v tomto článku.
Věřím, že pokud rady z tohoto článku zahrnete do svých životů, najdete pravidelně několik stovek, možná dokonce i tisícovek navíc, které můžete investovat a začít tak budovat svoji finanční budoucnost. 

 

1) Trackujte své příjmy a výdaje

Osobně jsem zastáncem toho, že pokud nevíme, kam nám peníze odcházejí, tak je náročné je hlídat a směřovat tím správným směrem.

Stejně tak to platí s příjmy: je klíčové vědět, s jakými příjmy mohu počítat, abych si mohla plánovat, kterým směrem je budu využívat.

Právě proto si pravidelně hlídám své příjmy a výdaje.

Aplikace Spendee
Aplikace Spendee, kterou ráda využívám pro sledování příjmů a výdajů.

Někdo rád využívá tužku a papír, někdo excelové tabulky a někdo mobilní aplikace. Mně osobně se nejvíce osvědčila aplikace Spendee, kde jsem si vytvořila nejčastější „utrácecí oblasti“ a díky tomu vím, kam mi peníze plynou. Bohužel tato aplikace nefunguje na všech typech telefonů, takže pokud pro vás případně není dostupná, na zaznamenávání příjmů a výdajů může fungovat i „starý dobrý „excel“.

 

Jako jednotlivé kategorie zde mám například:

  • Jídlo (to, které zkonzumuji doma)
  • Restaurace a jídlo „mimo domov“
  • Oblečení
  • Vzdělávání
  • Kocour
  • Cestování
  • Podnikání

A mnoho dalších.

 

Jak vidíte, některé kategorie jsou vyloženě specifické pro můj životní styl, nicméně jsou to zároveň kategorie, kam se řadí poměrně hodně mých výdajů.

Proto považuji za důležité je zde individuálně mít, abych věděla, jak daná kategorie je finančně náročná v jednotlivých měsících.

Díky sledování příjmů a výdajů naleznete své „černé díry“. 

Pokud své příjmy a výdaje nesledujete, doporučuji začít. Naleznete tak své „černé díry“ a díky tomu i nové příležitosti volných financí pro využití například na investování.

 

 

2) Aplikujte „30denní pravidlo“

Pokud přemýšlíte nad nákupem něčeho, co není životně nezbytné (jako třeba jídlo), dejte si minimálně 30 dní na to, než si danou věc koupíte.

Pokud po dané věci budete toužit i poté či si na ni vůbec vzpomenete, můžete si ji koupit.

Díky této metodě se vyhnete spontánním nákupům, které byste dělali pouze například kvůli momentálnímu rozmaru či špatné náladě. Zároveň tak dlouhodobě můžete ušetřit poměrně velké částky.

Konec impulzivním nákupům.

Poděkuje vám peněženka i planeta. 

Co je další výhodou je to, že toto pravidlo podporuje omezení zbytečného konzumu a plýtvání: kupujete si jenom to, co opravdu potřebujete a neplýtváte zdroji jen kvůli momentálnímu rozmaru.

 

 

3) Založte si wishlist

Miluji wishlity, převážně ty online. Díky tomu nemusím sáhodlouze přemýšlet, co si přát k narozeninám či k Vánocům a zároveň tak dostávám věci, které opravdu potřebuji a budou mi sloužit.

 

Jak pracuji s wishlisty? 

Volo wishlist
Ukázka z mého wishlistu.

Když už po nějaké věci toužím déle než 30 dní (viz předchozí tip s 30denním pravidlem), zapíši si ji do svého online wishlistu.

Poté kdykoliv, když se blíží mé narozeniny, svátek či Vánoce a někdo blízký se mě zeptá, co si přeju, zašlu svůj wishlist.

Díky tomu moji blízcí nemusí složitě přemýšlet, co mi koupit, a já zároveň dostanu něco z toho, co opravdu chci.

Já osobně moc ráda používám online VOLO wishlist, kde je možnost u jednotlivých přání přidávat i online linky či komentáře k jednotlivým dárkům.

Co zde zároveň vidím jako výhodu je i to, že je možnost online wishlisty poslat svým blízkým, kteří zde mohou „odkliknout“, že určitý dárek koupí oni. Vy nicméně tuto rezervaci ve svém profilu neuvidíte, ale uvidí ji ti, kterým online wishlist dále pošlete. Díky tomu nehrozí, že by několik jedinců koupilo stejný dárek.

Jednou za čas zároveň svůj online wishlist zkontroluji a ujistím se, že po všem, co v něm je, stále toužím a můj vkus se nezměnil. Případně některé věci smažu, další dodám.

Osobně online wishlisty doporučuji jako skvělý nástroj, jak se vyvarovat nechtěným dárkům a naopak ušetřit díky tomu, že dostanete k vašim životním jubileím opravdu to, co chcete.

 

4) Využívejte slevové kupony

Spousta jedinců ráda nakupuje online, mě nevyjímaje.

Nicméně víte, že na spoustu e-shopů nalezete slevové kupony, které můžete využit, abyste nějakou tu korunu ušetřili?

Já mám mnoho slevových kódů z e-shopů, které sama ráda využívám, na svém webu.

 

Naleznete zde například e-shopy z oblastí jako jsou:

  • Investování (Portu, Realitní Shaker, …)
  • Přírodní kosmetika (Econea, Brilliantcoco, Herbatica, …)
  • Zdravé stravování (Blendea, Natu, Nutstore, …)
  • Doplňky stravy (Brainmarket, Vitalvibe, Zelená země, …)
  • Knihy (Kazda)
  • Potřeby do domácnosti (Remoska, 4home, …)

 

Vždy, když nějaký nákup chcete udělat, doporučuji se do tohoto přehledu mrknout, zdali tam pro vámi používaný e-shop nějakou slevu nenajdete.

Zároveň tyto slevové kupony nejsou nijak omezeny časově ani množstvím uplatnění, díky čemuž je můžete využívat kdykoliv.

 

 

5) Používejte cashbackové portály

Znáte cashbackové portály?

Pokud ne, jsou to portály, kde se zaregistrujete a poté se přes ně prokliknete na mnoho různých e-shopů. Když v nějakém e-shopu po tomto prokliku z cashbackového portálu nakoupíte, daný portál vám po nákupu vrátí určitou procentuální část z ceny vašeho nákupu.

Tedy pokud pravidelně nakupujete v určitých e-shopech, podívejte se, zdali na těchto cashbackových portálech náhodou některý z nich nenaleznete.

Díky cashbackovým portálům můžete z každého svého online nákupu získat část peněz zpět. 

Pokud ano, vždy v daném e-shopu nakupujte až po prokliku z portálu. Díky tomu se vám budou vracet peníze na váš účet na portálu a poté po dosažení určité částky si tyto peníze můžete převést na svůj bankovní účet.

Ačkoliv se často jedná o cashbacky (navrácené částky) v řádu menších jednotek procent z vašeho nákupu, pokud u některých e-shopů nakupujete pravidelně a právě i ve větších částkách, už se může jednat o poměrně příjemné finanční přilepšení.

 

Jaké cashbackové portály využívat?

Já osobně mám nejraději dva z nich:

  • Plná peněženka (při registraci přes tento odkaz získáte za první 3 nákupy odměnu ve výši 60 Kč)
  • Tipli (zde je možnost si i přidat rozšíření do prohlížeče, které vás bude upozorňovat, pokud vámi prohlížený e-shop naleznete na cashbackovém portálu)

 

Ukázka e-shopů
Ukázka e-shopů, které naleznete na cashbackových portálech.

Které e-shopy a oblasti naleznete na cashbackových portálech?

  • Cestování (Booking.com, Kiwi, camping.cz, Flixbus, …)
  • Kosmetika (Notino, Biooo, …)
  • Nábytek (Sconto, Asco, 4home, …)
  • Potravinové doplňky (CBDcko, Dr. Max, …)
  • Investování a finance (Portu, Mutumutu, …)
  • Krmení pro zvířata (Zoohit, Vše pro pejska, …)

A mnoho dalších.

 

Prakticky na cashbackových portálech naleznete e-shopy pravděpodobně ze všech oblastí, které vás napadnou.

Pokud nějaký oblíbený e-shop máte, omrkněte cashbackové portály, zdali ho tam nenajdete. Díky tomu dlouhodobě ušetříte opravdu vyšší finanční částky.

 

Kam s volnými financemi?

Po přečtení článku jste možné některé tipy zakomponovali do svých životů a získali tak navíc nějaké volné finance. Jak ale tyto volné finance co nejefektivněji využít?
Za mě ideálním využitím volných financí je investování. Díky tomu si začnete tvořit své stabilní finanční zajištění a též budovat pasivní příjem.

Pokud by vás zajímalo, jakým způsobem investuji já, vhod vám může přijít můj e-book „Pod pokličkou„, kde kompletně sdílím rozbor svého investičního portfolia.

Ukazuji zde nejenom to, do čeho investuji, ale i vysvětluji, jak nad jednotlivými oblastmi přemýšlím, proč jsem se rozhodla investovat daným způsobem či například kam investičně mířím.

E-book u sebe mají již stovky čtenářů a ze zpětných vazeb vím, že je opravdu praktický a přenositelný i pro další (i začínající) investory. Nechte se inspirovat ode mě i vy. 🙂

 

 

Moc doufám, že vám tento přehled s tipy přišel užitečný a že některé z nich aplikujete do svých životů.

 

Jaké metody vy osobně využíváte pro šetření svých financí?

Budu moc ráda, když je se mnou budete sdílet v komentářích. 🙂

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.