/
913 Views0
Ekologické vánoční dárky
Vánoce skoro za rohem a tím pádem většina z nás začíná hledat ideálně ekologické dárky pro své blízké. 🙂
Jak ale vybírat dárky, které potěší nejenom naše nejbližší, ale zároveň budou ideálně ekologické, lokální anebo třeba vyráběné z přírodních materiálů?
Právě na to se podíváme v tomto článku, kde dostanete tipy na ekologické vánoční dárky z mnoha různých oblastí.

 

 

1) Vychytávky do domácnosti

Přírodní kosmetika

Častým (a poměrně vítaným) dárkem bývá kosmetika. Zde vám nasdílím své nejoblíbenější značky, u kterých věřím, že se osvědčí i vám.

 

  • Lavera (převážně dekorativní, ale i pečující kosmetika, německá značka)
  • Haaro Naturo (skvělá česká značka práškové a tuhé péče o vlasy)
  • Ben & Anna (zubní pasty a deodoranty, německá značka)
  • Kvitok (slovenská značka s velkou nabídkou kosmetiky, například krémy, tuhé šampony či deodoranty)
  • Urtekram (dánská značka nabízející převážně tekuté šampony, sprchové gely, tělová mléka či deodoranty)
  • Boho Green Make-Up (dekorativní kosmetika)

 

Všechny tyto značky jsou čistě přírodní, mnoho z nich má i bio certifikaci.

Sama všechny tyto značky ráda používám a tedy když volím to, co koupit svým blízkým, volím většinou z těchto značek.

Případně pokud chci mírně „inovovat“ a koupit i třeba něco od značek, které běžně nepoužívám, prozkoumám nabídku svých oblíbených přírodních e-shopů, jako je například Econea či Biooo.

Econea při nákupu nad 1500 Kč nabízí slevu 150 Kč s kódem „L19AXK5“

Pokud byste případně rádi darovali rovnou nějaké připravené dárkové přírodní kosmetické sady, mrkněte na výběr zde.

 


Prozkoumat vánoční „repertoár“ na Econee

 

Pokud by vás lákalo vyzkoušet něco i více „luxusního“, darujte svým blízkým například něco z repertoáru značky Ere Perez, což je velmi kvalitní a přírodní kosmetická značka, která se pyšní řadou certifikátů.

V jejich nabídce naleznete velké množství jak pečujících, tak dekorativních produktů. 

Ere perez kosmetika

 

 

(Znovupoužitelné) věci do domácnosti

Ve své domácnosti jsem zaznamenala, že největší rozdíl v produkci odpadu u mě dělá to, jestli používám jednorázové či znovupoužitelné věci.

Nejenom že výměna za ty znovupoužitelné věci šetří přírodu, ale hlavně i peníze. Které z těchto věcí mohou potěšit i vaše blízké?

 

 

Pro odvážnější

Kromě těch „typicky ekologických“ věcí, které se do domácnosti hodí, můžete být i trošku odvážnější a zkusit něco netradičního.

Mezi takový netradiční dárek pro ekologické nadšence bude určitě patřit kompostér.

Pro nadšence do kompostování, které ale děsí pořídit si vermikompostér a mít doma žížaly, bude alternativou Bokashi kompostér. Ten funguje a fermentuje díky speciální směsi, která vám pomůže v tom, aby se z vašeho bioodpadu stal úrodný humus.

Velkou řadu potřeb pro domácí kompostování naleznete od česká organizace Kokoza, která se dlouhodobě zaměřuje na propagování kompostování v České republice a má moc zajímavé vzdělávací akce na toto téma.

Zero Waste domácnost

 

Dárky od malých lokálních výrobců

Pokud vůbec netušíte, co svým blízkým koupit, ale spíše byste se rádi podívali na nějakou inspiraci a zároveň rádi nakoupili od malých lokálních tvůrců, skvělým zdrojem pro vás bude platforma UDRUMI.

UDRUMI sdružuje výrobky od malých českých výrobců na jednom místě. Na výběr najdete věci počínaje oblečením, přes kosmetiku a knížky až po šperky.

Věřím, že si tam najdete to pravé pro své blízké i vy.

 

Pro domácí pohodu

Pokud hledáte něco pro vytvoření klidné atmosféry anebo pro zpříjemnění chladných zimních večerů, je tu několik možností, které můžete zařadit mezi ekologické vánoční dárky.

sonnentorU mojí rodiny většina členů „frčí“ na čaji. Já sama mám nejraději ty od Sonnentoru, které jsou nejenom plně vyráběné z bio surovin, ale i jejich sáčky jsou plně kompostovatelné.

Zároveň mají na jižní Moravě v Čejkovicích svoji výrobnu, kam je možné jít nejenom na exkurzi, ale třeba si dát v jejich kavárně i nějaký ten dobrý dortík (můžu jen doporučit!).

Co se týká jejich sortimentu, na Vánoce se skvěle bude hodit tematický adventní čaj. Já ze svých oblíbenců můžu doporučit Čas na perníček.

Ať už jsou vaši blízcí „kafaři“ či „čajaři“, i tady se dá najít fair trade či bio verze. 

Pokud jsou vaši blízcí spíše kafaři než „čajaři“, přijde vhod i nějaká ta káva jako dárek. Vyberte třeba nějakou z Fair Bio pražírny, kde praží kávu s certifikací Fairtrade a zároveň zaměstnávají jedince se zdravotním znevýhodněním.

 

„Útulné“ dárky

Další skvělým dárkem, který ocení téměř každý, jsou svíčky.

Mými nejoblíbenějšími svíčkami jsou ty z včelího vosku, protože nejenom že krásně voní, ale hlavně jsou z čistě přírodního materiálu a i lokální výroby. Ty obvykle nejraději kupuji na vánočních trzích, kde je velká nabídka.

Případně mám též ráda ty od značky The Greatest Candle in the World, které jsou vyráběny z rostlinných olejů a najdete je ve spoustě různých vůních.

Posledním tipem, který bych vám tady ráda dala, je difuzér. Jedná se o elektronickou vonnou lampu, díky které si můžete provonět místnost za pomocí přírodních olejíčků.

Druhů difuzérů najdete spoustu, takže můžete vybrat přesně podle vkusu vašeho blízkého. Ideálně se ještě trefte s výběrem esenciálních olejíčků, ať si váš blízký může difuzér rovnou vyzkoušet. V mém difuzéru nejčastěji voní citrusy, na které jsem nejvíce zatížená.

 

2) Oblečení

Gaala Paris
Šaty od malé pařížské značky Gaala Paris.

Tady rovnou zmiňuji, že nejsem velký fandou nakupování nového oblečení. Většina mého šatníku se skládá z toho, co jsem ulovila různě v sekáčích či charitativních obchodech.

Nicméně i tak jsou občas některé kusy oblečení, které si ráda koupím nové. A právě v tomto případě ráda nakupuji oblečení od malých udržitelných značek, které vyrábí v Evropě a upřednostňují na kvalitu nad kvantitou.

Právě vzhledem k ruční výrobě a i hodně originálním designům jsou většinou tyto kusy oblečení dražší. I to člověka donutí zapřemýšlet si nad tím, který kousek si opravdu koupí a jestli mu to za to stojí.

Rovnou raději zmíním, že většina zmíněných značek se zaměřuje na vintage/retro styl, který jsem si v poslední čím naprosto zamilovala. Zároveň pochází z celé Evropy, takže se nejedná o čistě lokálně české značky.

 

Od kterých značek v současné době nejraději nakupuji a které věřím, že se zalíbí i vám?

 

Ať už jako vánoční dárek či čistě pro sebe, kousky od těchto značek mohou být vítaným zpestřením ve vlastním šatníku.

 

3) Knihy

Bezodpadová bible

Kniha Konec doby odpadovéPro milovníky ekologie a udržitelnosti doporučuji svoji knihu Konec doby odpadové, která je nyní do Vánoc ve 20 % slevě.

Konec doby odpadové je skvělou bezodpadovou biblí, která vás provede celou oblastí (téměř) bezodpadové domácnosti.

Zjistíte například jak zvládat snižování odpadu v domácnosti, kde nakupovat udržitelnou (a pomalou) módu či třeba jak cestovat co nejvíce eticky a ekologicky.

Do knížky jsem zahrnula i téma odpovědného podnikání anebo jak zvládnout ekologický život s dětmi a domácími mazlíčky.

Knížka je plná konkrétních tipů i receptů, které vám pomohou snížit dopad na planetu ve vašich životech. Je to skvělý průvodce pro jedince, kteří začínají, i pro ty, kteří jsou na své cestě trochu dále.

Knížka si zároveň vysloužila spoustu krásných recenzí, proto věřím, že jako skvělý dárek se bude hodit i vám.

 


Jdu si pořídit knížku ve slevě!

 

Pro milovníky veganského vaření

Zachraň jídlo v kuchyni
S knížkou „Zachraň jídlo v kuchyni“. 🙂

Fandům veganského vaření určitě přijdou vhod kuchařky od Deliciously Ella (v češtině Lahodně s Ellou). Já sama mám všechny její doposud vydané kuchařky a nemůžu si je vynachválit. Mojí nejoblíbenější je její Veganská kuchařka. V jejích kuchařkách najdete recepty nejenom na hlavní chody, ale i na dezerty, předkrmy či třeba polévky.

Případně pokud vašim blízkým nevadí kuchařky v angličtině, doporučuji kuchařky od veganského youtubera Gaza Oakleyho. 

Skvělým dárkem pro notorické vyhazovače jídla bude kuchařka Zachraň jídlo v kuchyni. Je nejenom plná receptů na vaření ze zbytků, které se nám často válí v kuchyni (ať už jde o odřezky zeleniny nebo ztvrdlé pečivo), ale také obsahuje spoustu návodů, jak vůbec potraviny správně skladovat, aby se předešlo jejich plýtvání. Sama ji už mám několik let v knihovně a nemohu si ji vynachválit.

 

Fandům přírody

Fanouškům přírody přijdou vhod knížky od nakladatelství Kazda, které má obrovský výběr knih na téma ekologie, přírody a domácího tvoření.

Najdete tu nejenom vzdělávací knížky zaměřené na přírodu a životní prostředí, ale spoustu knih, které se zaměřují například na recepty ze zbytků či na kosmetické recepty.

 

Já osobně z nakladatelství Kazda mám moc ráda knížky z řady Smarticular, které mám doma téměř všechny. Z konkrétních knížek doporučuji:

 

S kódem „5D19JY“ získáte při nákupu v Knihy Kazda slevu 5 % při výši objednávky nad 999 Kč. 

4) Vzdělávání

Poukázka na kurzy počínaje restaurací nábytku až po pletení

Učí se rádi vaši blízcí nové věci? Tak v tom případě jim přijde vhod dárkový voucher na web Naučmese, kde najdete spoustu zajímavých a občas i netradičních kurzů počínaje restaurováním nábytku, přes focení až po šití a háčkování.

Najdete tam též i jeden z mých kurzů, který je v současné době online, a to Ekologické investování pro začátečníky.

Jedná se 2hodinnový kurz, který je určený pro nepolíbené začátečníky v oblasti ekologického investování. 

Rádi byste jeden z těchto kurzů dali svému blízkému jako dárek?

Uděláte to jednoduše tak, že při kupování kurzu jen klikněte pod přihlašovacím tlačítkem na odkaz „Koupit jako dárek“ a svého blízkého přihlaste.

Ať už věnujete jako dárek kurz marketingu, pečení chleba anebo módní historie, pokud se trefíte do vkusu blízkého, může to být vítaným dárkem.

Váš blízký se ale o svém dárku dozví až tehdy, až budete chtít. Při přihlášce totiž uvádíte, kdy může organizátor kurzu vašeho blízkého oslovit, díky čemuž se vyhnete tomu, aby se dotyčný o dárku dozvěděl dříve, než ho fakticky dostane.

 

Tvůrčí činnost

Tato oblast mírně souvisí (a trošku se i překrývá) s tou předchozí, nicméně si myslím, že si zaslouží i vlastní sekci.

Já sama v poslední době hodně propadla ruční kreativě. Kdysi v dětství jsem hodně kreslila, vyšívala a pořád si něco „patlala“ a nyní k tomu postupně směřuji znovu, jen jsem si jako tu současnou tvůrčí oblast vybrala šití. A věřím, že podobný proces „návratu ke kreativitě“ má spousta dospělých lidí.

Právě pro jedince, co to mají podobně jako já, může být krásným dárkem například předplatné časopisu Burda, které je skvělým průvodcem do světa šití a též zdrojem šicích paternů.

Kromě „klasické“ Burdy je dostupná i Burda Pletení, díky které se „vyřádí“ jedinci i z dalších oblastí.

Další možností „tvůrčího dárku“ je též koupit i přímo jen samotné šicí patterny. Krásné nabízí například Viki Sews anebo Dress Making Amore.

Máte v blízkosti slečnu, která ráda šije?

Tak v tom případě možná potěší i nějaký hezký šicí vzor. 

Samozřejmě časopisy nejsou jediným zdrojem vzdělávání se v kreativních činnostech. Ideálním zdrojem jsou též online kurzy či členství, díky kterým se můžeme naučit spoustu různých věcí.

Já sama už nějakou dobu pokoukávám po Vintage Sewing School, kde lektorka vyučuje šití vintage oblečení. Případně několik kurzů naleznete i od Dress Making Amore (třeba na výrobu korzetů!).

Skvělým online zdrojem pro tvůrčí tvoření je též platforma Skillshare, která nabízí spoustu kreativně zaměřených kurzů. Ať už zaměřených právě na šití, fotografování, tvoření historických kostýmů anebo třeba drátování. Svému blízkému tam můžete třeba předplatit přístup.

 

Zelené investování

Další dárek z oblasti vzdělávání, tentokrát z oblasti zeleného investování.

Chcete svého blízkého rovnou naučit ekologicky investovat? V tom případě mu pořiďte mého průvodce „Zeleno v peněžence aneb udržitelné investování pro začátečníky“, který je skvělý pro investiční začátečníky.

Zaměřuje se nejenom na jednotlivé investiční způsoby, ale učí i finanční gramotnost a základy o tom, jak nad financemi vůbec přemýšlet.

Ekologické/zelené/udržitelné investování je způsob investování, ve kterém zhodnocujete peníze v udržitelných a zelených firmách.

Případně též můžete jako dárek věnovat můj nejnovější e-book „Pod pokličkou“, kde do detailů sdílím obsah svého investičního portfolia a ukazuji, jak nad svými investicemi přemýšlím.

Pokud byste rádi některý z e-booků věnovali svému blízkému, napište mi na e-mail na pavlawernerova@seznam.cz a já pro vás ráda vytvořím dárkový voucher.

 

Investiční zelené kurzy

V případě, že váš blízký preferuje raději kurzy, přijít vhod mu může můj kurz „Ekologickým investováním k pasivnímu příjmu“, který se zaměřuje na bezpečné (a hlavně dlouhodobé) investování do akciových trhů.

Zároveň v rámci tohoto kurzu ukazuji jednotlivé investiční možnosti, jejich specifika (ať už z hlediska složitosti, poplatků či bezpečí) a zároveň upozorňuji na všechny důležité aspekty akciového investování.

A co třeba aby se váš blízký naučil zeleně investovat? 

Další běh kurzu bude probíhat v první polovině příštího roku a díky tomu může být přihláška do kurzu ideálním vánočním dárkem.

Chcete dát kurz jako dárek? Tak mi stačí napsat na e-mail pavlawernerova@seznam.cz a vytvořím pro Vás dárkovou poukázku.

 

5) Zážitky

Mezi mé nejoblíbenější dárky patří zážitky. Ať už výlet (po Česku či zahraničí), návštěva restaurace, kam bych si třeba kvůli ceně normálně nezašla, anebo nějaký „potřeštěný“ zážitek typu cesta balonem.

Zapřemýšlejte, co má váš blízký rád a podle toho něco zážitkového vyberte. Může to být maličkost počínaje návštěvou kočičí kavárny až po třeba „vyšší dívčí“, že blízkého vezmete na výlet na plachetnici.

Já sama se s největší pravděpodobností obdaruji „plachetnicovým výletem“ od Serenity Explorers, který jsem chtěla realizovat i letos, ale časově mi bohužel preferovaná plavba nevyšla.

Samozřejmě tohle už je nákladnější dárek, pokud byste ho měli věnovat někomu, nicméně i tak to může být třeba tip na zážitek, který se svým blízkým můžete realizovat a darovat si navzájem alespoň svůj čas.

A vždy si něco takového můžete dát jako dárek klidně i jen sami sobě.

Přírodní kosmetický salon
Na návštěvě přírodního kosmetického salonu.

Pokud byste případně někoho ze svých blízkých rádi obdarovali nějakým „pečujícím zážitkem“, přijít vhod vám může přírodní kosmetický salon Skinimalistika, který se nachází v Hradci Králové a který pracuje jen s tou nejkvalitnější přírodní kosmetikou.

Zde je možné využít různé služby, ať už kompletní čištění pleti, líčení či například minikurzy, kde se během pár hodin naučíte, jak správně pečovat o svoji pleť. 

 

6) Když nevíte …

Pokud jste ztraceni v tom, co svým blízkým darovat, nejjednodušší je jim věnovat poukázku do nějakého e-shopu, kde si dotyčný bude moci sám vybrat.

 

Které e-shopy nabízející vouchery mohu osobně doporučit?

  • Knihy Kazda (knihy s tematikou přírody, ekologie a domácího tvoření)
  • Econea (vše pro ekologickou domácnost)
  • Portu (nástroj, který používám pro ekologické investování, jeho recenzi jsem psala zde)

 

7) Dárky, které pomáhají

Pokud byste rádi věnovali nějaký dárek „s pozitivním přesahem“, využijte nabídku různých neziskových organizací, které prodávají moc hezké věci a za pomoci prodeje financují svůj chod a pomáhání světu.

Některými dárky můžete i pomáhat … 

Kalendář od Opuštěné kočičí tlapky
Kalendář od útulku Opuštěné kočičí tlapky

Příkladem může být hra Směs pro les od Hnutí Duha, která obsahuje hry a tipy na to, jak pomáhat lesu. Dále třeba Papírová spižírna, knížečka od organizace Zachraň jídlo, která je nejenom zdrojem receptů pro lepší zpracování potravin, ale též slouží jako zápisník pro vaše vlastní recepty.

Pokud spíše fandíte pomoci zvířatům, mnoho organizací vytváří své tematické kalendáře, díky jejichž nákupu přispějete na fungování samotné organizace.

Já si tvoření vlastních kalendářů všímám především u kočičích útulků, jejichž kalendáře jsou moc pěkné. Zároveň kalendář je moc pěkným dárkem, který mnozí ocení. Kalendáře můžete zakoupit například od útulku Opuštěné kočičí tlapky nebo Spolek Šklíba.

 

7) Příspěvek na dobrou věc

BanátNe každý chce dostávat něco k narozeninám či svátku a prostě touží jen po milé společnost.

Nicméně pokud zároveň ten dotyčný rád přispívá i na dobrou věc, můžete dotyčného obdarovat nepřímo.

Ať už jeho jménem vložíte dar na neziskovou organizaci, charitu či přispějete do útulku a dotyčnému poté darujete například „darovací certifikát“, určitě to ocení. Potěšíte tím tak nejen svého milovaného člověka, ale zároveň tím uděláte radost i někomu jinému. Přispět můžete na mnoho různých účelů.

Pro pomoc zvířatům darujte peníze například na Farmu naděje či nějakému útulku (které najdete skoro v každém městě, takže můžete přispět i někomu svému lokálnímu).

Já sama moc fandím brněnskému útulku Opuštěné kočičí tlapky (odkud mám i svého „kluka“).

Pokud byste raději dar směrovali spíše k lidem, využijte Ježíškova vnoučata, kde plníte přání lidem z domovů pro seniory.

 

Jak ušetřit při nákupu dárků

Základem je nekupovat nechtěné věci, u toho samozřejmě ušetříte nejvíce. 🙂

Nicméně občas při nákupu můžete využít slevové kódy, které různé e-shopy nabízejí.

Velký seznam slevových kódů pro různé ekologicky/udržitelně zaměřené obchody naleznete zde.

Tyto slevové kódy můžete využívat nejenom na Vánoce, ale kdykoliv v průběhu roku.

 


Chci omrknout přehled e-shopů se slevovými kódy!

 

Jak nedostávat nechtěné dárky?

Pokud se často setkáváte s tím, že dostáváte dárky, které byste si normálně nevybrali či jsou naprosto mimo váš vkus, není nic jednoduššího, než si vytvořit veřejný wishlist, díky kterému dáte najevo, po čem toužíte.

Pohodlným online pomocníkem může být česká aplikace VOLO. Díky ní si vytvoříte veřejný online wishlist, který poté nasdílíte se svými blízkými a ti vám mohou vybrat přesně takový dárek, po kterém toužíte.

VOLO funguje jak klasicky ve webovém rozhraní, tak jako aplikace pro Android i iPhone. Více o fungování samotné aplikace naleznete i ve videu.

Díky online wishlistu si nejenom uděláte pohodlný přehled toho, po čem toužíte, ale vaši blízcí si i vaše jednotlivá přání mohou mezi sebou rozebrat. 

Já sama tuto aplikaci používám pro sebe nejenom na Vánoce, ale i třeba na narozeniny a moc se mi osvědčila. Díky tomu vím, že dostanu něco z toho, co si opravdu přeji a co mi bude k užitku.

 

 

Co je mi na aplikaci sympatické je i to, že aplikace na stránky zahrnula dobročinnou sekci. Díky tomu je možné vybrat a darovat vánoční dárky pro různé charity, například pro dětské domovy či pečovatelská střediska.

 

A to by bylo z mých tipů vše.

Pokud vám tento článek přišel užitečný, budu moc ráda za jeho sdílení, aby se dostal mezi co nejvíce čtenářů. 🙂

Věřím, že jste tady našli spoustu inspirace na dárky z mnoha různých oblastí.

 

Jaké dárky na Vánoce nejraději darujete vy? Pochlubte se do komentářů. 🙂 

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.