/
424 Views0
Další díl ze série inspirativní rozhovorů /Nejsem v tom sám/ je tady a dnešní rozhovor bude s člověkem, kterého sleduji už pár let a který mě v mnohém inspiroval. O tom člověku jste možná už někdy slyšeli: Dewii. Propagátorka veganství, šetrného zacházení ze zvířaty a online influencerka, která v poslední době také víc a víc rozšiřuje svá témata, na které se zaměřuje, od veganství dále. V současné době na jejích sociálních sítích naleznete spoustu rad a i několik videí o tom, jak snížit svůj odpad a jak udělat i něco více pro naší planetu kromě nejezení masa. Sama je mi sympatická tím, že nic nehrotí. Neodsuzuje nikoho za to, že něco/nic nedělá a snaží se hlavně informovat ostatní o důležitých tématech. I pokud vegani nejste, ale zajímá vás třeba ekologie, cestování (což je také jedna z jejích vášní), zdravý životní styl a cvičení, určitě vám jí doporučuji sledovat. Skoro každý si zde totiž může najít to, co ho baví.

Na úvod bych tě ráda poprosila, jestli by si se mohla krátce představit. Kdo jsi, čemu se věnuješ a co máš ráda a kde tě mohou čtenáři případně potkat či kontaktovat.

Pod přezdívkou Dewii vystupuji na sociálních sítích, kde se věnuji propagaci veganství a zdravého životního stylu. Mimo to pracuji jako výživová poradkyně a mám na kontě též napsanou knihu o veganství – jmenuje se Veganův průvodce. Najdete mě na instagramu (@dewii.veg), facebooku (Dewii) i youtube (Dewii) a mám i svůj blog (www.dewi.cz).

 

Na sociálních sítích jsi známá především díky tématu veganství. Jak si se k němu vlastně dostala a jak se k tomu tvé blízké okolí stavělo/staví?

Dostala jsem k němu přes vegetariánství, ke kterému mě zase inspiroval dokument o živočišnému průmyslu. Rodina ze začátku moc nadšení nejevila, ale teď je z taťky vegetarián a doma se dost jí i různé veganské produkty. U blízkých kamarádů jsem nikdy problém neměla, všichni mě podporovali.

Zdroj: Instagram.com/dewii.veg
Je to už nějakou dobu, co se snažíš o minimalizaci odpadu, kterou i na svých sítích různě propaguješ. Jak si se k tomu od veganství dostala a kdo tě v tomto tématu inspiroval?

Popravdě mě nenapadá nikdo, kdo by mě nějak výrazně inspiroval, celé to přišlo tak nějak samo. O ekologii jsem se zajímala už déle a snažila se jí v některých oblastech praktikovat, ale až cca poslední rok jdu více do hloubky.

Zdroj: Instagram.com/dewii.veg
Co všechno se pro lepší planetu snažíš ve svém životě aplikovat? Řešíš hodně, kde/co nakupuješ a koho podporuješ svými penězi?

Fu, no tak jdeme na to. Základní potraviny nakupuji v bezobalových obchodech, zeleninu a ovoce kupuji jen českou z farmářských trhů a ideálně v bio kvalitě (až na citróny, ty přítel sice kupuje bio, ale české jaksi nejsou :D) – na všechno si samozřejmě nosím vlastní plátěné tašky, oblečení nakupuji v second handech, s fairtrade certifikací nebo české výroby, recykluji odpad, kompostuji bioodpad, používám bambusový kartáček a skleněné brčko, nosím si svůj příbor, používám přírodní čistící prostředky a upřednostňuji i přírodní kosmetiku, jím vegansky, snažím se neplýtvat jídlem, používám menstruační kalíšek a eko uchošťoury…a asi by se ještě něco našlo. 🙂 Jednu dobu jsem tím byla dost pohlcená a bylo toho trochu moc, teď se snažím, jak to jde, ale pokud něco nevyjde (jako třeba, že zapomenete říct obsluze “prosím bez brčka”), tak se nehroutím. Nebo se alespoň snažím nehroutit. 🙂

Zdroj: Instagram.com/dewii.veg
Hodně jedinců, kteří se zajímají o ekologii, také řeší finanční stránku. Bohužel spousta z nich si stěžuje, že bezodpadový životní styl je drahý a nemohou si ho dovolit, ačkoliv se často na spoustě věcech dá ušetřit. Všimla sis u sebe nějakého finančního rozdílu ve výdajích (ať už směrem nahoru či dolů), jak při přechodu na veganství, tak při snaze o minimalizaci odpadu?

Popravdě já vůbec své finance nesleduji a ani moc neutrácím, protože toho moc nekupuji – nejsem extra fanda ani kosmetiky, ani bot, oblečení nebo cetek do domácnosti. Za co jsem ale ochotná utratit dost je jídlo, takže tam leze dost mých peněz. A pak tedy cestování, hah 🙂 Každopádně u ekologie je ta počáteční investice sice větší (například kalíšek stojí více než balení tampónů), ale časem se to vrátí a tak je to u spousty věcí, nejen u kalíšku – zkrátka nemusíte neustále něco kupovat, jednorázově používat a pak vyhazovat, koupíte to jednou a vydrží vám to na x použití. Dle mého má v tomhle každý možnost volby, jak moc jeho životní styl bude drahý. Ale určitě je veganství i ekologické žití zvládnutelné i na nižším příjmu.

Zdroj: Instagram.com/dewii.veg
Jak se k tvému ekologickému nadšení staví okolí (rodina a kamarádi)? Hodně čtenářů má problémy s tím, že rodina se jejich snažení směje, protože „přece jedinec nic nezmění“ (což není vůbec pravda). Potkala si se s tímto přístupem někdy nebo tě okolí podporuje a ty je svým životem inspiruješ a ovlivňuješ?

Když na něco například nadávám, tak se mnou rodina i přátelé souhlasí – například teď na dovolené s rodiči jsem bědovala, že na baru dávali dvě brčka do jednoho koktejlu a rodiče souhlasili, že je to zbytečné plýtvání. Rodiče mě nepřímo vedli k některým eko zásadám už odmala, doma jsem třídili odpad, neplýtvali vodou, elektřinou ani jídlem a nad nákupy se přemýšlelo. S přístupem “jedinec nic nezmění” se sice potkávám, ale v rodině a blízkém okolí ne.

 

Obzvláště v poslední době mi připadá, že je na sociálních sítích „trendem“ shazovat každého, kdo nedělá všechno na sto procent perfektně. Jakmile někdo například řeší minimalismus odpadu, ale jí maso, je za to okamžitě ukamenován. Když někdo je vegan, ale kupuje si avokádo, tak přeci není vůbec ekolog, protože má jíst místo toho místní produkty. Stáváš se ty sama osobně taky často terčem kritiky kvůli „nedokonalosti“ a jak se k tomu případně stavíš?

Tohle je dost těžká věc, protože sama bych ráda všechno dělala perfektně, ale to dost dobře nejde. Proto jsem na toto téma natočila i video, aby lidi pochopili, že není buď všechno nebo nic. Každý máme svou vlastní cestu a je skvělý, pokud někdo dělá něco pro lepší svět. I malé semínko může jednou vyrůst – vidím to i u sebe. Začalo to veganstvím, pokračovala menstruačním kalíškem a jelo dál a dál. Za mě zkrátka není potřeba dělat vše, ale zároveň je potřeba nezamrznout – nekoupit si bambusové brčko a myslet si, že svět je spasen. Čím víc člověk změní své konání, tím lépe, ale rozhodně nejde o to dosáhnout dokonalosti.

Zdroj: Instagram.com/dewii.veg
Co pro tebe vlastně zároveň znamená „žít ekologicky“?

“Žít ekologicky” pro mě znamená snažit se žít tak v souladu s přírodou jak jen je toho jedinec momentálně schopen. S tím, že pro každého je ten rozsah samozřejmě jinak velký a ideálně by se měl prohlubovat. Já sama jsem dřív měla výmluvy, proč něco nedělat, až jsem se je rozhodla odhodit a začít místo nich hledat možnosti a víc se snažit. Takže dřív pro mě byl bezobalový obchod až moc daleko na to, abych tam pravidelně nakupovala a teď si zkrátka naplánuji velký nákup a do toho bezobalu si dojedu. A jak jsem si dřív nedokázala představit nakupovat jen tam, tak teď bych se ani za nic nevrátila do nákupů v supermarketu.

Zdroj: Instagram.com/dewii.veg
Jaké máš plány do budoucna, ať už se to týká veganství, tvé práce či ekologie?

Momentálně mám plány jen v pracovním a cestovním životě, zbytek tak nějak nechávám, aby se sám vyvíjel. Celkově se teď ale chci snažit dělat osvětu ohledně ekologie – plánuji videa na toto téma i nové produkty na svůj e-shop 🙂


Dewii moc děkuji za rozhovor a doufám, že vás v něčem inspiroval. 🙂

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.