0 Likes615 Views2
Se Zero Waste nesouvisí jen plýtvání obaly, ale i plýtvání jídlem. Spoustu jídla, které by se dalo ještě použít do nějakých receptů, vyhodíme jen proto, že nevíme, co s ním, přitom by se dalo na něco ještě zužitkovat. Přesně takovým příkladem je mrkvová nať. Že už se nedá dál využít, takže jí můžeme vyhodit? Ale dá.. a dokonce na něco výborného. 🙂 Dnes se naučíme, jak vyrobit z mrkvové natě výborné pesto. Můžeme ho využít jak třeba na pečivo, tak na těstoviny či do slaných palačinek (které jsou s pestem mimochodem výborné). A jak na to? 🙂
Suroviny
- Nať z jednoho svazku mrkve
- Hrst kešu oříšků (pravděpodobně by stejně šly využít i jiné druhy ořechů či semínek)
- 2 stroužky česneku (podle chuti)
- Citron
- Olivový olej
- Sůl
- Pepř
- Voda
- Nejdříve odtrháme nať od mrkví a pořádně ji umyjeme. Poté ze stonků otrháme lístky, které budeme na pesto používat. Zbydou nám jen stonky, které můžeme vyhodit (do bioodpadu do kompostu).
- Vezmeme si hrst kešu (či jiných) oříšků a na pánvi je na sucho lehce osmažíme. Dejte pozor, ať se vám nepřipálí (jde to snadno) a pravidelně je míchejte. Poté je necháme vychladnout a „nadrobíme“ je na menší části.
- Lístky z natě a nadrobené oříšky dáme do mixéru. Přidáme 2 nakrájené stroužky česneku, trochu citronové šťávy (podle chuti) a olivového oleje. Pokud nechcete mít pesto příliš tučné, můžete dát oleje jen trochu a spíše doplnit vodou. Ale oboje jen lehce, ať není pesto příliš tekuté. Tekutiny můžeme vždy poté doplnit. Poté umixujeme.
- Pokud je pesto příliš tuhé, můžeme přidat trochu více oleje či vody. Podle chuti můžeme přidat i více citronové šťávy, česneku, soli a pepře.
- Pesto by nemělo být příliš tuhé ani příliš řídké. Taková „akorát mazací struktura“. 🙂
- Poté už si pesto můžete hurá vychutnat. 🙂 Pesto je výborné na pečivo, těstoviny, palačinky a možná naleznete i další využití. Ideální je pesto spotřebovat během několika dní a uchovávat ho v lednici.