Léto už je podle počasí v plném proudu a co více může souviset s létem než pobyt na slunku a opalování. Ačkoliv to spousta z nás často „nehrotí“, je to zrovna záležitost, kde bychom měli být více opatrní a dávat na sebe pozor. Ať už z důvodu, abychom se nespálili, tak i z toho důvodu, ať na sebe nemažeme chemické koktejly, které nám občas mohou uškodit více než sluníčko samotné. Jak tedy zvládnout letní opalovačku ve zdraví a pečovat o sebe co nejlépe? 🙂 A jaké přírodní opalovací krémy a prostředky mohu doporučit?
Péče před opalováním
Peeling a holení
Abych měla hezké rovnoměrné opálení, mojí „přípravou“ před opalováním je se oholit a udělat si peeling na zbavení se mrtvé kůže. O ekologických způsobech holení jsem psala článek zde. Peeling si vyrábím vlastní přírodní. Nejen že krásně odrbe starou kůži, ale díky bambuckému máslu pokožku i vyživuje. Jak na něj?
Kávový peeling
Ingredience:
- Mletá káva (nejlépe nahrubo, začněte jednou malou lžičkou a přidejte podle toho, jak hrubý peeling chcete)
- 2 lžíce bambuckého másla
- 2 lžíce kokosového oleje
- Esenciální olej (volitelné, podle toho, jestli chcete mít i vůni, přijdete pár kapek)
Všechny ingredience jednoduše smícháme dohromady a pořádně promícháme. Bambucké máslo může být trochu tvrdší na míchání, tedy ho ideálně nechte nějakou chvíli někde v teple. Případně ho zkuste i trochu rozehřát ve vodní lázní (nemusíte ale úplně do tekutého stavu, stačí mírně nahřát). Podle touhy můžete přidat nějaký esenciální olej pro lepší vůni.
Peeling používám nejčastěji na lýtka a stehna a obvykle si omyji nohy, vezmu si trošku peelingového krému, nohy s ním pořádně „prodrbu“ a poté důkladně omyji. Pokožka bude poté nejen hebčí, ale i krásně vyživená. Peeling doporučuji používat 1-2x týdně.
Péče na opalování
Opalovací krémy
Opalovací krémy jsou asi základní výbavou každého z nás, kdo se chytá někam na sluníčko. Víte ale, že klasické opalovací jsou problémem nejen zdravotním, ale mohou ničit i mořské ekosystémy? Klasické opalovací krémy totiž obsahují oxybenzon a ethylhexyl metoxycinamát, které ničí korálové útesy („snižují odolnost korálů, vedou k vymývání živin z jejich povrchu a tím k postupnému bělení“).
Podle vědeckých údajů se až 14 tisíc tun opalovacího krému a 82 tisíc chemikálií z produktů osobní péče dostane do oceánů a moří.
Korálové útesy trpí a je to vidět i na jejich stavu: například v Karibiku bylo v posledních 50 letech kolem 80 % korálů zničeno kvůli znečištění a oteplujícím se vodám.
Proto bylo v nedávné době dokonce používání opalovacích krémů na některých plážích světa zakázáno, například na Hawai nebo Palau.
Kromě problémů, které klasické opalovací krémy způsobují korálům v mořích, mohou způsobovat problémy i našemu zdraví. Klasické opalovací krémy totiž obsahují spoustu nevhodných látek pro naše zdraví, které se podle nejnovější studie dostávají do naší krve.
Podle této studie se chemikálie obsažené v opalovacích krémech „dostávají do lidského těla v množství, které vyvolává obavy před možnými negativními dopady.“ Jedná se zde právě o nevhodné látky jako oxybenzon, avonbenzon a oktokrylen. Právě na základě této studie se dospělo k „podezření, že některé tyto sloučeniny (nejvíc zřejmě oxybenzon) mohou narušovat normální hormonální cesty v těle.“ Je to vážně něco, co chceme používat? Pro mě ne. Jak ale udělat vhodnější volbu? Za pomocí přírodních opalovacích krémů.
Přírodní opalovací krémy
Na českém trhu naštěstí už naleznete i přírodní opalovací krémy, které mají nejen krásně čisté složení (a neškodí nám ani přírodě), ale i fungují.
Já mám osobní zkušenost s Eco Cosmetics, konkrétně používám Eco Cosmetics bez parfemace s SPF 30, který je v bio kvalitě a veganský. Ačkoliv je trošku dražší, dobře mi fungoval a vzhledem k tomu, že opalovacího krému stačí jen troška, i dlouho vydrží. Zároveň tato značka nabízí i vyšší faktor s SPF 50. Přírodní opalovací krémy ale naleznete například i od značek laSaponaria, Ey!, Lavera nebo Alphanova.
Domácí opalovací krémy
Další možností kromě kupovaných přírodních opalovacích krémů je si nějaký domácí vyrobit. Nicméně tuto možnost bych nedoporučovala každému a pokud jste náchylní ke spálení se či máte na těle hodně znamének, které vám mohou způsobovat problémy, volila bych raději kupované krémy. U těch domácích totiž nemáte nikdy úplně jistotu, že se vám podaří dosáhnou stejné kvality krému jako u těch kupovaných a zrovna u ochrany před sluníčkem se nevyplatí riskovat.
Zdraví máte jen jedno, proto bych domácí opalovací krémy doporučovala spíše jako doplněk, pokud nejste na sluníčku příliš dlouho, ale chcete se alespoň něčím namazat.
V případě, že si chcete nějaký domácí opravdu vyrobit, na internetu naleznete spoustu receptů, například tady či tady.
U výroby domácí kosmetiky, kterou budete používat na sluníčku, si dejte pozor na používání esenciálních olejů. Některé totiž nejsou vhodné vystavovat sluníčku a pokud je budete mít na sobě během opalování, můžete si dost uškodit. Můžete si takto způsobit například popálení, kopřivku či alergii na slunce. Proto bych tuto problematiku určitě nepodceňovala. Mezi těmi esenciálními oleji, se kterými byste neměli určitě chodit na slunce, patří limetka, citron či grep. Více o tomto problému se dočtete na webu Kosmetika hrou.
Make-upy
Pokud nejdete vyloženě na pláž či k rybníku se opalovat, ale chcete jen chránit pokožku vašeho obličeje, když budete někde delší dobu pobíhat na sluníčku, a zároveň chcete vypadat dobře, možností jsou make-upy či BB krémy, které v sobě již obsahují ochranu proti slunečnímu záření.
Já osobně mám zkušenost s CC krémem od Eco Cosmetics s SPF 30 (v bio kvalitě), který v sobě kombinuje několik produktů najednou. Nahrazuje „make-up, korektor, hydratační krém, sérum proti vráskám a ochranu proti slunečnímu záření.“ Ušetříte díky tomu tedy nejen finance, ale i místo ve vaší kosmetické taštičce, protože máte několik produktů v jednom.
Nanesete ho jako klasický make-up či BB krém, zapudrujete a hotovo. Pokožka vašeho obličeje bude nejen namalovaná, ale i chráněná před sluníčkem. Koupit ho můžete ve variantě pro světlou, ale i tmavou pokožku.
Péče po opalování
Protože je pokožka často po opalování vysušená či lehce zarudlá, je dobré ji něčím zchladit a vyživit. Jak na to?
Krém po opalování
Mým nejoblíbenějším „krémem“ po opalování je samotný kokosový olej, nejlépe v bio kvalitě. Krásně chladí, vyživuje a dobře se vstřebává. Používám ho po opalování na mazání celého těla a za nic bych ho nevyměnila. Případně podobně dobře mohou sloužit i jiné typy olejů, třeba olivový či mandlový.
Výhodou u použití olejů po opalování je to, že je můžete získat i bez obalu a ušetřit tak nějaký plast. Bohužel většina produktů na péči před a po opalování je zabalená do plastu (nicméně bych to v tomto případě na úkor zdraví neřešila).
Přírodní krémy po opalování
Pokud raději preferujete na péči po opalování kupované krémy, některé přírodní si můžete vybrat od laSaponaria, Eco Cosmetics, Navia či Alphanova. Zároveň uklidňující olej po opalování od Navia je balen do skla, což je příjemné.
Samoopalovací krémy
Ne každá z nás má to štěstí, že se přirozeně do hněda opálí. Já to štěstí určitě nemám a po delší době na sluníčku vypadám jak krásné prasátko. Pokud jste na tom stejně jako já, ale občas si povzdychnete, že byste chtěli být opálenější, možností je zkusit nějaký přírodní samoopalovací krém. I ty překvapivě existují a zároveň nemusí ubližovat svému zdraví. Možností je ten od Eco Cosmetics, Lavera (pleťový krém nebo tělové mléko) či od Nobilis Tilia.
Ochrana před sluníčkem je přes léto velmi důležitá, a proto je to podle mě záležitost, kde se nevyplatí šetřit, ale koupit si opravdu kvalitní přípravek, který je nejen přírodní, ale opravdu vás ochrání. Prospějete tím nejvíce sami sobě.
Ačkoliv u přípravků na ochranu před sluncem je ten problém, že je většina zabalená do plastu, pořád jsou přírodní produkty lepší variantou než ty klasické plné chemikálií, které ubližují vám i naší přírodě. Osobním doporučením je ode mně značka Eco Cosmetics, s kterou mám jen dobré zkušenosti a mají velký výběr produktů. Nicméně kvalitní produkty naleznete určitě i od ostatních výše zmíněných značek. Hlavně si najděte to, co vyhovuje vám samým.
Vidím, že článek má starší datum, ale stejně mi to nedá: ten návod na opalovák od ekokozy je fakt nebezpečný fail! Malinový olej NEMÁ SPF, spolu s olejem s pšeničných klíčků jsou velmi nestabilní (kvůli svému profilu mastných kyselin jsou na světle a teple velmi náchylné ke žluknutí, to na kůži fakt nechceme) a patří pouze do noční péče, ideálně pouze v zimě a představa, že udělám jakékoli funkční SPF s práškovým ZnO je taky naivní…