/
125 Views0
Přestože jedním z cílů Zero Waste je recyklovat co nejméně (díky předcházení tomu, abychom vůbec jakýkoliv odpad vytvářeli), ne vždy se to tak úplně daří. Spoustu odpadu, který vytváříme, se jen obtížně předchází. Ale recyklujeme ho opravdu správně? Pojďme se podívat na nejčastější „recyklační chyby“.

 

Ruličky od toaletního papíru

Přestože spousta lidí ruličky od toaletního papíru automaticky hází do kontejneru na papír, nepatří tam. Papír použitý na jejich výrobu byl už totiž tolikrát zrecyklován že nejde použít znovu. Proto se mají vyhazovat buď do směsného odpadu nebo na kompost. Kompost je samozřejmě lepší varianta, protože se zde rozloží.

 

Obaly na vejce

Stejný případ jako ruličky od toaletního papíru jsou obaly od vajec. Pokud je nehodláte už používat znovu na nová vajíčka, mají se vyhodit buď do směsného odpadu nebo na kompost. Doporučuji kompost. Případně se obaly od vajec dají využít na spoustu dalších věcích. Inspirovat se můžete zde.

 

Obaly od pizzy

Ačkoliv jsou obaly od pizzy na rozdíl od ruliček či obalů na vejce vyráběny z normálního papíru, jsou často tak znečištěné že je nelze znovu recyklovat. Proto mají mířit do směsného odpadu (či znovu do kompostu). Nejideálnější je zkusit si na pizzu přinést nějakou vlastní nádobu.

 

Papírové kapesníky

Podobný případ jako obaly od pizzy. Znečištěný papír je obtížné recyklovat a proto patří do smíšeného odpadu nebo na kompost. Nejlepší je ale papírové kapesníky vůbec nepoužívat a přesedlat na ty látkové.

 

Toto jsou pravděpodobně nejzákladnější chyby ve třídění odpadků. Více jich můžete nalézt zde či zde.
Pokud se v recyklaci stále ještě ne úplně dobře vyznáte, doporučila bych vám některé z dobrých zdrojů o recyklaci, kde najdete odpovědi na spoustu vašich otázek. Mezi mé nejoblíbenější patří Jak třídit a Třídění odpadu.

 

Výzva?

Zkuste se opravdu důkladně zaměřit na to, kam vyhazujete to, co recyklujete. Možná už dlouho vyhazujete určitý odpad do směsného odpadu a nejste si jistí, jestli přeci jen nelze třídit. Zkuste se na něj konečně podívat a zjistit, jak to opravdu je. Zaměřte se na to, abyste recyklovali opravdu poctivě. Spousta věcí je recyklovatelných, jen o tom možná ani nevíte.

Třídíte všechny odpadky? Případně které?

 

 

 

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.