Současná doba může být pro mnoho z nás poměrně náročná. Kvůli tomu je možná ještě více než kdy jindy důležité o sebe pečovat, protože ne všechno bohužel je v naší kontrole. Proto bych vám v tomto článku ráda nabídla několik tipů na udržitelné a levné způsoby, jak o sebe více pečovat a dodat si trochu více duševní i fyzické pohody.
Dejte si něco teplého
Jedna z věcí, které mě hodí nejvíce do pohody, jsou teplé nápoje. Každé ráno začínám a každý večer končím něčím teplým na pití. Nejen že mě to příjemně naladí, ale tak nějak i zklidní. Osobně nepiji kávu, takže preferuji čaj, nejraději nějaký sypaný, protože ho pak se vším všudy můžu zkompostovat. Proč by sáčkové čaje neměly být celé zkompostovatelné? Problém je v tom, že mnoho značek čajů v sáčcích vyrábí tyto sáčky s příměsí plastu. Tedy, nejen že jsou nerozložitelné, ale hlavně se z něho uvolňují mikroplasty (více o věcech, kde byste plast nečekali, najdete i v mojí knížce).
Pokud nicméně čaje v sáčcích máte rádi, řešením bez obav můžou být třeba ty od firmy Sonnentor, které vyrábějí plně kompostovatelné sáčky jen z přírodních zdrojů (například z kukuřičného škrobu či z vláken z banánu).
Pokud máte rádi kávu, zkuste vybírat nějakou s certifikátem fair trade, abyste se ujistili, že byla vyrobena za férových podmínek. Doporučuji Fair & Bio pražírnu, která nejenom že nabízí fair trade kávu, ale zároveň i zaměstnává sociálně znevýhodněné jedince. V Praze mají kamenný obchod (na adrese Sokolovská 29 na pražském Karlíně), případně objednat si můžete i z jejich eshopu. Zároveň ačkoliv to není z názvu úplně patrné, nabízejí i fair trade čaje, které naleznete zde. Co bych ráda na této firmě zmínila, je to, že je součástí iniciativy Slušná firma, která sdružuje férové a udržitelné firmy z českého prostředí, které je obzvláště v této složité době důležité podporovat.
Pokud byste raději nějaký „honosnější“ nápoj, vždycky si můžete udělat třeba zlaté mléko, či chai horkou čokoládu.
Chvilky s teplým nápojem jsou ty, kdy naprosto vypnu a jen si užívám okamžiku. 🙂 Občas si vezmu ještě zápisník a píši si poznámky, abych si utřídila myšlenky na zbytek dne.
Pečujte o svoji pokožku
Pro mě je péče o sebe jednoduše tím, že si dopřejeme pár chvil navíc na péči o svoji fyzickou schránku. 🙂 Zároveň spoustu kosmetických přípravků nemusíme vůbec kupovat v obchodě, ale můžeme využít zbytky, které nám doma zůstaly.
Jako jeden z příkladů bych zmínila kávový peeling. Zbyla vám namletá káva? Využijte ji na jednoduchý peeling. Smíchejte ji s medem, případně troškou oleje (můžete si vybrat, který je váš oblíbený) a poté použijte jako klasický kupovaný peeling. Káva s medem skvěle obrousí vaši kůži a olej ji vyživí. A stát vás to nebude skoro nic.
Další věc, která se v současné době poměrně dost řeší, jsou dezinfekce na ruce. Já je upřímně řečeno nemůžu moc vystát, strašně mi smrdí a vysušují ruce. Nicméně před pár týdny jsem dostala dezinfekci z LadyBio od značky Veronica Organics, což je nová česká značka, kterou založila jedna nadšená mladá holka. Nejenom že má dezinfekce přírodní složení, ale má i příjemnou vůni citronové trávy. Taktéž nevysušuje ruce a na rozdíl od jiných dezinfekcí jsem u ní neměla pocit, že mám ruce hnusně ulepené. Osobně můžu jen doporučit.
Běžte do přírody
Není žádným tajemstvím, že jít ven a spojit se s přírodou snižuje úroveň stresu. Pokud je vám špatně, vezměte si tenisky a vyražte na procházku. Popadněte psa, přítele či jen sami sebe a jděte nejlépe někam mimo lidi, kde můžete opravdu vypnout. Připadá vám to jako „ztráta času“? Chápu, i já sama mám občas problém s tím, že když se jdu jen tak projít, tak si připadám málo „produktivní“. Tyhle chvíle se pak snažím vyplňovat tak, že si stáhnu do mobilu podcast a poslouchám ho na cestě, abych měla dojem, že se u chůze alespoň i vzdělávám. Procházka s podcastem je nejen super způsob, jak udělat něco pro vaše tělo, ale i vaše mentální zdraví.
Hledáte na procházku něco sportovního na sebe? Omrkněte můj příspěvek o udržitelné sportovní módě.
Neposloucháte podcasty, ale chtěli byste začít? Já poslouchám převážně ty v angličtině. Koho bych doporučila? 🙂
- Green Dreamer Podcast: rozhovory s osobnostmi z udržitelné scény o různých ekologických a enviro tématech.
- The Ikonns: podcast manželského páru, kteří jsou úspěšní podnikatelé a influenceři. Občas povídají jen o něčem sami, občas mají zajímavé hosty. Řeší spoustu různých témat jako zdraví, udržitelnost, podnikání a mnoho dalšího. Jsou inspirativní i jako jednotlivci sami o sobě, rozhodně bych doporučila sledovat i je, Mimi najdete tady, Alexe zde.
- Z českých podcastů bych doporučila hlavně ten svůj, EKOmaniaci, kde si povídám s inspirujícími hosty z udržitelné scény. Máte tip, s kým dalším byste chtěli rozhovor slyšet? Dejte mi vědět! 🙂
Ukliďte si
Jasně, tohle není úplně takový ten typický tip na péči o sebe. Nicméně připadá to jenom mně, nebo vždy, když si uklidním byt, tak mám dojem, že mi to zklidní i mysl? Prostě čistý prostor kolem nás může působit nejen fyzicky fajn, ale i psychicky. Tedy ačkoliv se vám možná do toho nebude prvotně chtít, nakonec to na váš psychický stav může působit hodně pozitivně.
U čištění nezapomeňte používat jen ekologické čisticí prostředky. Já si obvykle vystačím jen s octem smíchaným s vodou, používám to takto na vše. Nicméně pokud chcete něco více „vychytaného“, vyberte si hlavně ty čisticí prostředky s přírodním složením.
Zbavte se věcí
Tenhle typ souvisí trochu s tím předchozím. Velkou pomocí pro váš mentální klid a péči o sebe může být i to, že si nejenom uklidíte, ale zbavíte se fyzických věcí, které vám nepřinášejí žádnou radost ani užitek. Nemluvím nyní o zběsilém vyhazování všech věcí, které máte doma, ale o uvědomělém procesu, kdy si vyhradíte třeba celé odpoledne a proberete jednu část vašeho domova: ať už je to kuchyň, koupelna či šatník.
Věci, které se vám už nehodí, poté nevyhazujte, ale pošlete je dál. Udělají totiž často radost někomu jinému. Na oblečení můžete zkusit třeba Vinted či nějaké swap akce (nebo i online swap skupiny jako Swap Prague nebo Swap Brno), na ostatní věci některou z darovacích facebookových skupin (jako třeba Zero Waste kolotoč). Často stačí, když zadáte do FB vyhledávače „swap“ a vyjede vám spousta vyměňovacích skupin, zrovna třeba i pro vaši lokalitu.
Přečtěte si knihu
Není nad to zahrabat se do postele s kvalitní knihou. Většinou k tomu využiji ještě některý z předchozích tipů, například si dám čaj. 🙂
Co ale číst? Já sama většinou ráda čtu vzdělávací knihy, ze kterých si odnesu i nějaký poznatek.
Moje osobní tipy na knížky
- Silent Spring: kniha, která v minulém století v Americe z velké míry medializovala problematiku DDT, nebezpečné chemikálie, která se po druhé světové válce používala ve velkém na hubení proti hmyzu. Právě tuto problematiku medializovala autorka této knihy Rachel Carson, která upozornila na toxicitu chemikálie. Později bylo používání DDT ve většině zemí světa zakázáno. Ačkoliv se tohle téma může zdát poměrně nudné na čtení, není to tak. Carson toto téma popisuje velmi poutavě a spoustu postřehů z otravování prostředí touto chemikálií si lze v mnohém přenést i na současnou dobu.
- Život bez plastů: spousta z nás ví, že plast je problém jako fyzický odpad. Víte ale, jaké může způsobovat i zdravotní problémy? Právě zdravotní problematiku plastu tato knížka poměrně do hloubky rozebírá a budete se divit, kde všude vám plast může přinést zdravotní komplikace.
- 101 Ways to Go Zero Waste: knížka nabízí 101 přehledných tipů, které můžete praktikovat ve své domácnosti, abyste snížili svůj odpad. Super je to v tom, že si můžete vybrat těch pár, které vám budou vyhovovat. Zároveň tam najdete například i recepty na kosmetické výrobky. V některých částech je to poměrně pro začátečníky, myslím, že si tam najdou své ale i více pokročilí. Autorkou je Kathryn Kellog, která píše i skvělý blog v angličtině Going Zero Waste.
- Konec doby odpadové: moje knížka o udržitelnosti a bezodpadové domácnosti. Najdete zde tipy na ekologii v domácnosti, v práci, na cestách a i tipy na kuchyňské či kosmetické recepty.
Zacvičte si
Ačkoliv to často může být spíše za trest, cvičení je skvělým způsobem, jak si mentálně odpočinout. 🙂 Přijdete na jiné myšlenky a navíc ještě uděláte něco pro své tělo. Já sama už několik let cvičím doma podle Zuzky Light. Kdo to je? Je to česká trenérka, která emigrovala do Ameriky, kde se stala známou fitness ikonou.
Nyní vede svoji virtuální posilovnu ZGym, kde najdete tisíce cvičebních videí. Nejen že nabízí pravidelně cvičící plán pro různé úrovně, ale zároveň její cvičení jsou opravdu zábavná. Na většinu cvičení nepotřebujete nic víc než jen třeba činky či kettlebell. Nicméně najdete tam i spoustu cvičení jen s vlastní vahou těla. Její cvičení jsou většinou krátká, ale efektivní.
Já Zuzku mám moc ráda, takže můžu doporučit jen všemi deseti. Její ZGym funguje na bázi měsíčního předplatného, nicméně pořád vás to vyjde levněji než chodit do posilovny a ještě ušetříte čas strávený dopravou. Pokud byste chtěli se Zuzkou cvičit, využijte při registraci do ZGymu můj kód „lets_do_this_20953“ a získejte svůj první měsíc cvičení za polovinu.
Raději byste něco pomalejšího? 🙂 Tak to doporučuji jógu Yoga With Adriene nebo Fightmaster Yoga, které najdete zdarma na Youtube.
Podívejte se na zajímavý film či dokument
Pokud se mi nechce zrovna nic aktivně dělat, podívám se na nějaký zajímavý film či dokument. Vzhledem k tomu, že mě tématika udržitelnost zajímá i ve volném čase, ráda koukám na filmy a dokumenty právě s touto tématikou. Dokumenty, které určitě můžu doporučit, jsou True Cost (o módním průmyslu) či Je s námi konec? Větší přehled o mých oblíbených filmech (a i knížkách) jsem napsala zde.
Co v poslední době ještě zaujalo mojí pozornost je série na Netflixu s názvem Cooked. Každý díl se zaměřuje na jeden přírodní element (oheň, voda,…) a vysvětluje, jak se tento element tradičně využíval v kuchyni. Je to velmi zajímavý náhled do historie vaření a možná nás může inspirovat i v tom využívat některý z postupů v našich současných kuchyních. Tato série vznikla na základě knihy Cooked: A Natural History of Transformation.
Meditujte
Péče o sebe může občas vypadat i tak, že prostě vypnete a jen dýcháte… tedy vlastně… meditace! Ačkoliv si spousta jedinců pod tím představí něco strašně „ezo“, vůbec to tak není. Meditace může ve skutečnosti fungovat jako skvělý způsob, jak se zklidnit a více se zaměřit na okamžik. Podle vědeckých výzkumů právě meditace redukuje stres, kontroluje úzkost či podporuje dobu, po kterou jsme schopní vnímat.
Způsobů, jak praktikovat meditaci je více. Jednou z možností je to, že si sednete do klidného místa, opřete si záda o zeď, zavřete oči a budete se zaměřovat na to, jak dýcháte a vydechujete. Nicméně pro začátečníka to může být poměrně zmatené, takže bych doporučila dělat spíše nějakou vedenou meditaci. Sloužit vám na to mohou různou aplikace. Já znám bohužel jen ty v angličtině, třeba Calm nebo Headspace. Máte zkušenosti s nějakou českou meditační „pomůckou“? Budu ráda, když se podělíte do komentářů. 🙂 Zajímalo by vás o meditaci víc? Taky budu ráda, když mi dáte vědět a sepíšu pro vás svoje zkušenosti.
Naučte se něco nového
Učit se novým věcem znamená, že si dopřejete čas sami pro sebe, abyste se zlepšovali. Ne všechno, co děláte, musí nutně souviset s vaší prací nebo s tím, čemu se většinu času věnujete. Proč se prostě něco neučit jen tak? Jen pro vlastní radost? 🙂
Já sama strašně ráda chodím na různé kurzy. Jako nejoblíbenější místo, kde je nacházím, můžu doporučit Naučmese. Ačkoliv tam najdete většinu kurzů převážně v Praze a v Brně, najdete tam spoustu kurzů i v dalších městech. Zároveň nabídka kurzů je obrovská: od šití a pletení, přes investování až po pečení vlastního chleba. Něco si tam najde asi každý.
Máte raději online kurzy? Využijte Kurzy pro radost. Je to online kurzovna s obrovským množstvím zajímavých kurzů, převážně na ruční výrobu, například šití bot, kreslení či pečení kváskového chleba. Nalézt zde ale můžete i kurzy o porodu, úpravě fotek či stříhání videí.
Na učení se nových dovedností často nepotřebujete ani kurzy, ale postačí vám články na webu. Například takové klíčení semínek může být zajímavá nová věc, kterou se naučíte, a ještě tím dodáte nové chutě do své kuchyně. Kompletní manuál jsem sdílela zde.