/
858 Views0
Jsem fanouškem celoživotního vzdělání a zároveň zastávám názor, že pokud u něčeho nevíte, co je vlastně problém, špatně se tomu dá ve vašem životě předejít. Vzhledem k tomu, jak je pro mě péče o životní prostředí důležitá, chci se vzdělávat i v tomto oboru, abych se pořád mohla zlepšovat. Často tak zjistím, co může být pro přírodu problém, aniž by mě to samotnou napadlo. Máte to stejně?
Na internetu i v knihkupectvích najdete obrovské množství různých knížek a dokumentů na spoustu různých témat. Proto jsem sepsala list knížek a dokumentů, které stojí za vidění a jsou různými způsoby spojené s péčí o naši planetu. Které tedy stojí za to?

Knížky

Domácnost bez odpadu

Česká verze knížky Bey Johnson Zero Waste Home. Je to skvělý manuál na to, jak se postupně zbavit odpadu a jaké kroky byste měli postupně dělat. Je obohacená i o české reálie, takže dostanete i inspiraci, jak Zero Waste praktikovat v českém prostředí.

Sama jsem tuto knihu původně četla v její ještě originální verzi v angličtině a co mi chybělo bylo právě zařazení knížky do českého prostředí. To ale v českém překladu bylo doplněno.

Za mě je tato knížka naprostý základ, který vám dá spoustu rad „jak na to“.

Život bez plastů

Knížka od majitelů amerického eshopu Life Without Plastic, která je naplněná spoustou informací o („překvapivě“) problematice plastů.

Tato kniha se zabývá nejen redukcí odpadu, ale hlavně poukazuje na plast jako škodlivý toxický materiál, kterému bychom se měli snažit za každou cenu vyhýbat. Vždy vysvětlují nejen zdravotní problémy u každého druhu plastu, ale i nabízejí zajímavé alternativy, jak se různým plastovým pomůckám vyhnout. Také na konci knihy nabízejí široký přehled značek, které bezplastové pomůcky nabízejí. Rozhodně doporučuji proč rozšíření si znalostí, proč je plast takový problém.

Jak žít dobře, zdravě a ekologicky šetrně

Pokud chcete žít zdravý a udržitelný život, určitě byste si tuto knížku měli aspoň přečíst. Kniha je rozdělena do 15 kapitol, které se zaměřují na témata od životního stylu a potravin, přes hračky pro děti až po ekodesign, ekoznačení a chemické látky, které jsou obsaženy v produktech. Přestože spousta věcí bude známá člověku, který se o ekologii už nějakou dobu zajímá, stejně lze v knížce nalézt spoustu nových informací.

Jak se žije u Wohllebenů

Myslíte si, že se nedá přežít bez korporací a velkých supermarketů? Připadá vám nemožné si zajistit sami vše, co potřebujete k přežití? O opaku vás možná právě přesvědčí tato knížka.

Manželé Wohllebenovi se dají považovat za profesionály v samozásobitelství. Díky této knize se dozvíte, jak se vyhnout chemickým potravinám v plastových pytlících a hlavně jak utéci ze systému, kterému jde jen o zisk. Pokud vás téma samozásobitelství zajímá, bude tato knížka pro vás.

Tajemství kosmetiky

Pokud rádi používáte tradiční kosmetiku, možná by se vám hodilo vědět, co ve skutečnosti obsahuje. K tomu vám pomůže tato knížka od Víta Syrového, která obsahuje hodnocení téměř 1500 ingrediencí kosmetických přípravků a jejich vliv na člověka. Zároveň také radí, které ingredience jsou neškodné a kterým je naopak lepší se vyhnout.

Pokud si netvoříte kosmetiku vlastní, rozhodně doporučuji pročíst, ať víte, co na svojí pleť vlastně používáte. Můžete být poměrně vyděšeni, co vše vámi používaná kosmetika obsahuje.

Chcete se vyhnout kosmetice plné chemie? V tom případě se podívejte na kvalitní výběr přírodní kosmetiky, kterou mám ráda já. 

Konec doby odpadové

Jako pátý, bonusový tip, nemůžu nezmínit svoji bibli, kterou jsem napsala, Konec doby odpadové. Tato knížka je kompletním průvodcem (téměř) bezodpadovou domácností.

V knížce se ale nezaměřuji jen na domácnosti. Najdete zde i části o módě, udržitelném podnikání či etickém cestování. Zatím mám na knížku krásné recenze, jednu z nich si můžete přečíst například na webu Dify. Knížka je dostupná i v elektronické verzi. Pokud by vás zajímalo více o celém procesu psaní knížky, mrkněte na článek, kde jsem tento proces více popsala.

Dokumenty

Oceán plastů

Naprostá nutnost pro všechny, kteří se zajímají o redukci odpadu. Jedná se o dokument, který výborně názorně ukazuje, jak jsme plasty zahltili naší planetu. Nejen že odpadky zaplavují pevninu a tvoří se z nich vlastní „kontinenty“ uprostřed oceánů, ale i tisíce živočichů umírají kvůli následkům otravy plastem. Dokument zachycuje pohledy vědců na tento problém a také ukazuje, jak moc nám plasty přerostly přes hlavu a je potřeba tento problém opravdu začít řešit.

Film byl po dlouhou dobu promítán Greenpeace na akcích po celé republice. Byla (a možná ještě někde je) možnost ho krásně vidět přímo na plátně.

Odpadky

Svůj odpad si často neuvědomujeme až do chvíle, kdy ho uvidíme. Současná civilizace produkuje takové množství odpadků, s kterým si už bohužel příroda neporadí. Průvodcem dokumentu je zde herec Jeremy Irons, který v dokumentu vede rozhovory s politiky, vědci, ale i s obyčejnými lidmi, jejichž životy byly a jsou nějak ovlivněny s čím dál tím více rostoucím znečištěním.

Irons v dokumentu cestuje po světě a ukazuje negativní dopad, který odpadky mají ať už v lidmi obydlených oblastech, ale i v přírodě. Zároveň je zde kladen důraz na upozornění, že některé problémy nemusí být viditelné: například jedovaté chemikálie, které se z plastů dostávají do přírody a vracejí se zpátky k lidem i do jejich potravy.

Irons zde navštěvuje nejen jedince, kteří změnili svůj život tak, aby neprodukovali škodlivý odpad, ale také město, které funguje bez zahlcování životního prostředí svými odpadky. Dokument je skvělý vhled do toho, jak moc je odpad problém a zdůrazňuje, že je potřeba se k tomuto problému postavit čelem.

Azurová

Australský dokument, jehož obsah se dá v jednoduchosti popsat jako příběh toho, jak si ničíme oceány. Ukazuje nejen dopady lidské činnosti, ale také různé možnosti, jak můžeme chránit moře před námi samými. Ačkoliv oceán stále vypadá jak neomezená zásobárna života, je to klam, protože za posledních čtyřicet let vymizela z oceánu asi polovina živočichů

Dokument vypráví o lidech z různých oborů, kteří na různých místech planety demonstrují, jak v případě, že se naruší jeden článek toto ekosystému, jsou ovlivněny mnohé další. Zároveň v dokumentu naleznete příběhy několika inspirativních osobností, kteří se rozhodly stát aktivními ochránci a měnit stav naší přírody (a hlavně našich oceánů) k lepšímu.

Je s námi konec?

Dokument z produkce National Geographic, kde ústřední postavou je herec Leonardo DiCaprio. Zajímavým způsobem vypráví o současných problémech spojených s klimatickými změnami a snaží se hledat řešení, jak předejít fatálním a nezvratným dopadům na náš budoucí život.

V tomto dokumentu cestuje po světě a ukazuje příklady, jak zásadně mohou lidské zásahy ničit naše životní prostředí. Zároveň v dokumentu dělá rozhovory s několika významnými osobnostmi jako například s Barackem Obamou nebo Elonem Muskem.

The True Cost

Pokud vás zajímá móda, určitě byste se měli podívat na film The True Cost. Dokument se zaměřuje na trend „fast fashion“ (módu, která je určena jen na jednu sezónu, nic nevydrží a rychle se vyhodí) a na lidi, kteří ho vyrábějí. Díky dokumentu se dozvíte něco o tématech za oponou, o kterých se nemluví. Jaká je opravdová cena našeho oblečení a co musí trpět lidé, kteří ho v Asii vyrábějí? To se přesně dozvíte v dokumentu.

Mý věci

Zajímá-li vás, jak lze žít jako minimalista, je tento finský dokument přesně pro vás. Hlavní hrdina Petri se rozhodl všechny své věci uložit na rok do skladiště a každý den si z těchto věcí může vzít pouze jednu věc. Zároveň nesmí nakupovat cokoliv nového

Jak tento dokument vůbec vznikl? Hlavní hrdina Petri se k tomuto experimentu rozhodl poté, co zjistil, že ho hromadění předmětů nečiní šťastným. Jaké věci si myslíte, že k životu potřebujete, abyste mohli jít ven s přáteli či do práce? A bez čeho se opravdu nedá obejít? Na tyhle otázky možná získáte odpovědi v dokumentu.

Cowspiracy

Průmysl s hospodářskými zvířaty je jedním z největších znečišťovatelů na světě. Proč si ale velké světové organizace, které se zaměřují na ochranu životního prostředí, touto problematikou nezabývají? Přesně tuto otázku si kladou producenti filmů. Spolu s nimi se vydáme do zákulisí velkých organizací jako je například Greenpeace a zjistíme více informací k této otázce.

Tento film nejenom poodhaluje, proč se problematikou znečišťování planety nezabývají velké environmentální organizace, ale také se zde dozvíte, jak moc a v čem všem je průmysl hospodářskými zvířaty špatný. Podle mého názoru se film nesnaží diváky přesvědčit, aby se stali vegany, ale nabádá k tomu, aby se konzumovalo s větší mírou. Protože mít v každém chodu masu není opravdu udržitelné.

Pokud vás zajímá ještě více zajímavých ekologických dokumentů, velký přehled můžete nalézt i na stránkách IMDb. Já z nich většinu neviděla, takže to beru jako skvělý další zdroj.

Znáte některý ze zmíněných dokumentů/knížek?
A jaké ekologické filmy a knížky další byste doporučili osobně vy? 🙂

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.