Je to už několik týdnů, kdy jsem konečně v ruce poprvé držela svoji knížku Konec doby odpadové, na které jsem pracovala přes rok. Nyní bych ráda s vámi tady sdílela něco více o celém procesu psaní knížky. Jak to vůbec vzniklo, jak proces probíhal, s kým jsem spolupracovala a co vlastně v knížce najdete a jak vypadá. Tak vzhůru na to.
Jak knížka vůbec vznikla?
Co bylo to moje „proč“?
Bylo to asi v září roku 2018, kdy jsem začala přemýšlet nad tím, že mám na blogu sice spoustu článků na různá bezodpadová témata, ale stejně mi chybí nějaký komplexní „přehled“, který by zájemcům pomohl vytvářet bezodpadovou domácnost.
Spoustu témat jsem měla v článcích na blogu, nicméně stejně tam nebylo zatím vše, co mi přišlo důležité, a hlavně to nebylo tak přehledné, protože vše bylo „roztahané“ po mnoha různých článcích. Zároveň jsem už v té době pořádala přednášky o domácnosti bez odpadu a měla jsem tak spoustu různých zkušeností a vhledů na toto téma i od ostatních lidí o tom, jak lze ekologii různě pojímat.
Protože v té době snad jediná kniha v Česku na toto téma byl překlad knihy od Bey Johnson Zero Waste Home (v češtině Domácnost bez odpadu), říkala jsem si, že by bylo super vytvořit nějakou lokální alternativu. A tak vznikl můj nápad na knížku.
Začátek práce by takový, že jsem si vybrala nejzajímavější články z blogu a překopírovala si je do wordu. Nicméně přidávala se další témata, původní články jsem celé překopala a přidala mraky nových informací, a tak postupně proces psaní knížky pokračoval. Obsah knížky zatím přibýval víc a víc.
Nakonec mi psaní knížky zabralo asi rok. Objevovala jsem stále nová a nová témata a přišlo mi, že nemůžu knížku vydat, dokud nebude dokonalá. V jednu chvíli jsem si ale už musela říct dost, protože jinak bych to asi nikdy nedokončila.
Ladění vizuálu
Poté začal proces upravování textu. Nejdříve si ho přečetla moje editorka Lenka Suchomelová, která mi k textu přidala spoustu cenných postřehů a informací. Mezitím jsem řešila i obrázky a fotografie. Na ilustrace jsem našla jednu ze svých čtenářek Denisu Břízovou, jejíž tvorba se podle mě do knížky skvěle hodila. Fotografie mi nafotil můj přítel Jiří Hanzlíček, kterého fotografická tvorba moc baví.
Po prvotních úpravách textu přišla na řadu korektura, jak gramatická, tak stylistická. Tam se hodně věcí překopávalo, ale výsledný text vyšel krásně. Mezitím se dodělaly ilustrace a fotografie a přišla na řadu sazba.
Na sazbu jsem dostala doporučenou skvělou Kristýnu Kubaštovou, která si toho se mnou hodně „užila“. Sazbu textu jsme předělávaly asi milionkrát. Pořád jsme něco ladily (ať už protože mně nebo jí se tam něco nezdálo), Týna přicházela s novými nápady, jak by co vypadalo lépe a nakonec po několika měsících byl konečně výsledek. Na počítači vypadal skvěle, ale jak to bude vypadat ve skutečnosti? Toho jsem se bála nejvíc.
A co titulka?
Zajímavý byl i proces vybírání fotky na knížku. Moje prvotní idea byla fotka mě obklopené různými sklenicemi a taškou se zeleninou. Na focení jsem si pronajala jeden brněnský byto-ateliér, kde jsme fotili asi šest hodin.
Z toho večera vzniklo poměrně hodně fotek. I jedna, kde jsem byla zezadu s taškou v ruce. Ta dotyčná fotka se mi moc líbila, nicméně jsem si říkala, že vzhledem k tomu, že je zezadu, by byla super na zadní stránku. Nakonec moje grafička Týna zkusila tuto stránku použít na titulku a i z hlasování na FB vyšlo najevo, že všem připadá proti mému prvotnímu nápadu jako naprosto jasný vítěz.
Knížka poté mohla poputovat konečně do tiskárny. Když jsem si na začátku února pro knížky do Prahy jela, byla jsem hodně nervózní. Nicméně když jsem knížky viděla poprvé, byla jsem naprosto nadšená. Knížky vypadaly skvěle, ilustrace i fotky se skvěle vydařily a sazba byla krásná a přehledná. Zároveň super vypadala i fotka na titulce, která původně titulkou být vůbec neměla.
A tak vznikla moje knížka…. Byl to náročný proces, kdy jsem často knížku už nechtěla ani vidět, protože jsem ji četla snad stokrát. Nicméně zároveň je to dílo, za které jsem na sebe asi nejvíce hrdá. Myslím, že se knížka opravdu podařila a je to něco, co může mnoha jedincům pomoci.
Co v knížce vlastně najdete?
Trocha z teorie
Knížka je takovým průřezem všemi důležitými tématy, které na své ekologičtější cestě můžete řešit. Kniha začíná teorií, protože je podle mě důležité vědět, proč má cenu se o redukci odpadu vlastně snažit.
Je zde velmi podrobně vysvětleno, proč je odpad a plast celkově problém a jak to s jeho recyklací ve skutečnosti je. Na to navazuje podobně teoretická kapitola o cirkulární ekonomice, což je koncept, který bude čím dál tím důležitější. Nevíte, co to cirkulární ekonomika je? V knížce vám toto téma dopodrobna vysvětlím.
Jak na eko domácnost v praxi
Potom už potkáte ty praktičtější části, ze kterých můžete uvedené rady přímo aplikovat do svých životů. Najdete zde více o tom, jak redukovat odpad v kuchyni či koupelně, dozvíte se, jak neplýtvat jídlem, co s bioodpadem či jak se zbavit chemické drogerie v domácnostech (a čím ji nahradit).
Knížka zároveň obsahuje i mnoho receptů (jak na jídlo, tak kosmetické výrobky) a i konkrétní tipy na firmy a značky dostupné v Česku, které stojí za to znát (ať už v oblasti kosmetiky či oblečení).
Po části zaměřené na bezodpadovou domácnost jako takovou najdete další důležitá témata, například jak pořádat bezodpadové oslavy či jak ekologicky a eticky slavit Vánoce či Velikonoce. Dozvíte se i více o tom, jak zvládat bezodpadovou domácnost s dětmi a domácími mazlíčky.
Další části jsou zaměřené spíše obecně na životní styl. Přečtete si více o módě (a její „pomalé“ a „rychlé“ verzi), o minimalismu či o etickém cestování. Já sama jsem zastáncem toho, že ekologie nekončí jen u odpadu, který tvoříme, ale pokračuje i k našemu etickému chování. A zrovna to se cestování týká poměrně hodně. Přitom změna k lepšímu není tak moc náročná.
Udržitelné podnikání
Ačkoliv si myslím, že jednotlivec má velký vliv, jsou to často i firmy, které určují trendy ve společnosti. A právě ty nemohou v mojí knížce chybět. Vyzpovídala jsem tři z mých oblíbených firem, Sonnentor, NuSpring a Tierra Verde, abych zjistila, jak vůbec mohou fungovat tak udržitelně, jak fungují. Dozvěděla jsem se více o tom, jak vybírají dodavatele, jak balí své balíčky či jak praktikují ekologii sami mezi sebou ve firmě.
V části o firmách ale nemohly chybět ani zástupci z řad bezobalových obchodů. S majiteli několik z nich jsem si též popovídala o tom, jak takové bezobalové obchody fungují a tipy od nich též v knížce naleznete.
Předposlední část je zaměřená na sdílenou ekonomiku a sdílení svého životního stylu s ostatními. Najdete zde tipy, jak zvládnout ekologii v práci či ve škole a také jak funguje sdílená ekonomika, která mnohým z vás může usnadnit život.
Poslední část knížky má za cíl vás trochu namotivovat k tomu, že u bezodpadovosti snaha ideálně nekončí. Je zde nastíněno, co ještě více můžete dělat pro planetu (jako třeba lokální úklidy) a taky kterým organizacím můžete finančně přispívat, protože dělají něco smysluplného. A kdy jindy začít se změnou, když ne teď?
V čem je knížka jiná od ostatních „bezobalových“ knížek?
Většina knížek o domácnosti bez odpadu, které na českém trhu najdete, se zaměřuje čistě jen na to, jak redukovat odpad. Toto téma sice v knížce hraje velkou roli, nicméně knížka jde mnohem dál. Najdete zde i témata jako pomalá a rychlá móda (aneb jak nepřijít o svůj styl a přitom se oblékat udržitelně), (etické) cestování či jak mít větší přesah a pomáhat nejen redukováním odpadu.
Zároveň knížka vysvětluje i koncepty jako cirkulární či sdílená ekonomika, protože se zabývá nejen praxí, ale i teorií. Dle mého názoru je potřeba vědět nejen jak věci dělat lépe, ale proč je tak vůbec dělat. Proto pokud hledáte, jak dělat pro planetu i něco víc, než jen redukování odpadu, tato knížka vám v tom může pomoci.
Zároveň její koupí přispějete na moji tvorbu. Knížku jsem si vydala sama, takže všechny náklady na její výrobu šly z mé peněženky. Ráda bych pokračovala ve svojí tvorbě dál, nyní dále za pomoci podcastů, videí a přednášek a koupě knížky mi nadále v těchto snahách pomůže.
Kromě toho ale nepřispíváte jen mně. Rozhodla jsem se, že chci knížkou podpořit i něco dalšího smysluplného a na základě toho jsem dospěla k rozhodnutí, že 5 % ze zisku poputuje na neziskovou organizaci, kterou spolu vybereme na FB. Tedy, prodej knížky má i další pozitivní dopad.
Poděkování na závěr
Během tvorby této knížky jsem potkala spoustu šikovných talentovaných lidí, bez jejichž práce by knížka nemohla vypadat tak krásně, jak vypadá. Já jim za to moc děkuji.
Zároveň bych ráda poděkovala eshopu Econea, který se těsně před vytisknutím knížky rozhodl její vznik finančně podpořit. Pro mě je to jedna z nejvíce etických a zodpovědných firem v Česku a jsem moc ráda nejen za produkty, které nabízejí a usnadňují tím přístup k ekologickým přípravkům mnoha lidem v Česku, ale i za jejich přístup k zodpovědnosti a udržitelnost.
Zároveň je pro mě osobně velkou ctí, že s nimi mohu spolupracovat a že se mě rozhodli podpořit. Za to patří tedy velké díky i jim.
Pokud byste se rádi dozvěděli příběh o tom, jak knížka vznikla, spíše v mluveném slovu, podívat se můžete na videu. Najdete tam zároveň i ukázky přímo z knížky, takže pokud váháte, jestli je knížka pro vás, určitě mrkněte.