V téhle době, kdy všude jen slyšíte pojem „koronavirus“, to ve spoustě oblastí vypadá, že snaha o ekologii a udržitelnost se vrátila zase tam, kde byla pár let zpátky.
V obchodě například seženete už většinově jen balené pečivo a i většina bezobalových obchodů balí nyní jen do papírových sáčků. Nicméně všem dnům není konec a i nyní můžeme dělat něco pro ekologičtější snahy. Zároveň je tohle jedinečná příležitost, jak se zaměřit i sám na sebe a zlepšovat se ve věcech, na které jsme dlouho neměli čas. Jak tedy zvládnout tohle náročnější období, ať už co se týká vlastních ekologických snah, tak i péče o sebe samé? O tom více v dnešním článku.
Tohle období je zvláštní. Ačkoliv, jak již bylo zmíněno, to v některých oblastech jde s ekologií a udržitelností zpátky do minulosti, v některých oblastech tato epidemie přispěla k poměrně razantní a rychlé změně. Například jak se můžete dočíst zde, v Číně omezení, způsobená epidemií, mají obrovský ekologický dopad. Jaký celkový dopad tato krize bude mít na společnost je zatím v oblacích a místo toho, abychom se zaměřili na předpovídání budoucnosti, je lepší se zaměřit na přítomnost. V článku vám zde nabídnu pár tipů na to, co můžete dělat, abyste tuto situaci nejen zvládli v souladu se svými hodnoty, ale třeba i stihli pár věcí, na které jinak nemáte čas.
Chovejte se tak udržitelně, jak můžete
To, že nyní koupíte většinu potravin zabalených, není konec světa. I tak stále můžete pokračovat ve svých ekologických hodnotách. Jak?
Co se týká roušek, plýtvání můžete zabránit v tom, že budete využívat ty znovupoužitelné, které po použití řádně očistíte. Já svoji roušku po používání důkladně vyvařím a poté ještě vyžehlím žehličkou. Zároveň i roušky můžete mít trochu udržitelnější: použijte na jejich ušití staré prostěradlo anebo si kupte nějaké již upcyklované, třeba takové, co nabízí značka Weetr, které jsou navíc ze 100% bavlny (a ještě i lokálně šité).
Dezinfekce je v současné době též důležitá. Využijte nějakou přírodnější variantu, například od firmy Wooden Spoon či Sonett. Možností je též si svoji vlastní dezinfekci vyrobit sám, například podle návodu níže od Econea.
Dalším důležitým tématem je běžný nákup potravin. Ačkoliv teď nekoupíte potraviny do vlastních obalů většinou ani v bezobalových obchodech, protože většina jich nyní balí do papíru, a tedy v tom tam teď chodit možná nevidíte smysl, je důležité tyto obchody podporovat, aby tuto krizi přežily. Na rozdíl od velkých supermarketů většina z nich nemá tak velké finanční rezervy a proto je pro ně tohle období značně krizové. Proto je klíčové je teď podporovat, aby, až se tohle období přežene, jsme se mohli vrátit tam, kde jsme s ekologií skončili.
Co se týká jinak chodu domácnosti, zkuste neměnit nic na tom, jak jste doposud byli zvyklí. Používejte ekologické prostředky, kde to jen jde, ať si alespoň chemií nezaneřádíte domácnosti. Hezký přehled produktů, které v současné době můžete využít a můžou se vám hodit, naleznete na e-shopu Econea zde.
Pomáhejte tam, kde je to potřeba
Ačkoliv roušky už nejsou tak akutním problémem, jako to bylo ještě pár týdnů zpátky, pořád jsou potřeba. Tedy, pokud máte šicí stroj a rádi šijete, zkuste jich pár udělat a rozdat tam, kde jsou potřeba.
Na internetu koluje spousta návodů, já používala tento. Pokud bydlíte v některém z těchto měst, nabídnout je můžete například ve skupinách Praha šije roušky, Šijeme roušky v Brně nebo se i rozhlédněte ve svém okolí a zkuste zapřemýšlet, jestli nemůžete pomoci některému z okolních seniorů, kteří jsou na to nejvíce náchylní. Spousta jedinců zároveň nosí jednorázové roušky pořád dokola. To bohužel trochu ztrácí smysl, protože roušky je nutné dezinfikovat, ideálně vyvařit. Pokud tedy někoho takového ve svém okolí máte, věnujte mu nějakou roušku též.
Zároveň možná máte spoustu možností, jak pomáhat, i ve svém okolí. Pomáhejte sousedům či příbuzným, obzvláště starším, třeba s každodenními nákupy či venčením zvířat. V současné době je potřeba ochránit ty nejzranitelnější, a to je právě tato skupina. 🙂
Podpořte své oblíbené podniky.
I když je to asi trochu proti bezodpadovým ideám, právě teď je nejlepší čas využít některou z dovážkových služeb jídla. Podniky přicházejí o obrovské příjmy a když podpoříte třeba svůj oblíbený podnik, kam chodíte na oběd, tím, že si od něj něco objednáte domů, pomůžete mu překonat tohle náročnější období. Tedy, pokud máte nějaké třeba oblíbené veganské bistro, objednejte si něco z něho. To samé můžete praktikovat u dalších podniků jako třeba fitek, kde si kupte novou permanentku, kterou využijete v budoucnu (spousta jich nyní navíc nabízí slevy). Ačkoliv bohužel zrovna pokrmy přijedou zabalené do plastů, byla by škoda, kdyby podniky, které třeba podporují bezmasové stravování, skončily jen kvůli tomuto nešťastnému období.
Nakupujte udržitelně
Tento bod trochu souvisí s tím předchozím. Když budete někoho podporovat svými penězi, podporujte ty, kteří se chovají opravdu udržitelně. V současné době se to týká převážně obchodů, které mají (i) eshopy, protože bohužel v kamenných obchodech nyní nakupovat povětšinou nelze. Tedy, pokud chcete nyní od nějakého obchodníka nakoupit, nakupujte tam, kde víte, že nejedou „zelenou vlnu“ jen proto, že je to teď moderní, ale protože to myslí vážně. Já ze svých oblíbených (online) eshopů můžu doporučit NuSpring, Econea, Organikk či nakladatelství Kazda. Podpořit můžete i mně koupí mé knížky Konec doby odpadové (nově i v elektronické verzi).
Naučte se novým věcem a vzdělávejte se
Uvařte si zdravé jídlo, naučte se fermentovat zeleninu (to teď praktikuji já) nebo si zahrajte na některý hudební nástroj. Nutnost být doma nás může naučit i trochu zpomalit.
Právě teď spousta jedinců a firem nabízí obrovské slevy či nabízí úplně zdarma různé kurzy či knížky. Například v mém oblíbeném nakladatelství Jan Melvil Publishing nabízí slevu 30 % na všechny audioknihy a ebooky. Stačí zadat kód (COCIST19).
Zajímá-li vás cestování, Travel Bible nyní nabízí zdarma svůj kurz nomádství. Stačí zadat kód (pracenadalku).
Pokud byste si rádi přečetli něco více tématického z oblasti ekologie a udržitelnosti, nově si můžete koupit v elektronické verzi na tablety moji knížku Konec doby odpadové, kterou naleznete zde. Pokud hledáte i další knížky v této oblasti, inspirujte se tímto přehledem od Greenpeace. Zaujmout vás může i seznam environmentálních filmů doporučených od Roba Greenfielda (pokud jste o něm nikdy neslyšeli, je to americký propagátor udržitelnosti, určitě mrkněte na jeho aktivity na Instagramu).
Raději posloucháte podcasty? Poslechněte si ten můj o ekologii a udržitelnosti. Naleznete ho pod názvem EKOmaniaci na všech podcastových platformách.
Zajímavá vás spíše oblast udržitelné módy? Tak to mrkněte na tyhle tipy od Slow Femme na knížky a dokumenty v této oblasti.
Naučit se nyní můžete doma i spoustu věcí z domácí tvorby. Zkuste třeba napéct vlastní domácí kváskový chleba podle kurzu od Superkvašáků (kteří mají na webu i super recepty) anebo využijte knížku Zkuste to doma sami od nakladatelství Kazda, kde najdete spoustu různých tipů a receptů na tvoření v kuchyni (třeba na ovocné octy, krekry, vodní kefíry či kombuchu). Mimochodem, v sekci Zdraví a životní styl mají více knížek s tipy, jak mít udržitelnější domácnost. Pokud vás zajímá více z oblasti kuchyně, doporučit mohu knížku Zachraň jídlo v kuchyni od organizace Zachraň jídlo, která je plná receptů, jejichž cílem je zabránit v tom, aby se jídlo vyhazovalo. Kromě toho tam najdete i spoustu tipů, jak potraviny správně skladovat, abyste předešli jejich vyhazování.
Raději byste vyráběli něco na sebe? Vyrobte si ruční mýdlo podle návodu od Prostě mejdlo.
Pečujte o své zdraví.
Pokud máte stejně jako já home office, je tohle nejlepším obdobím, jak se více starat sám o sebe. Hlavně i proto, že sedíte nejspíše celý den doma na jednom místě, což není úplně ideální pro vaše tělo.
Udělejte si ranní protažení, zacvičte si či si zameditujte. Využijte například českou placenou službu Online Fitness, případně můžete využít různá online videa zdarma. Já moc ráda z anglicky mluvících cvičím třeba jógu podle Fightmaster Yoga anebo posilování podle Zuzky Light či Shony Vertue. Zuzka Light má svoji placenou online posilovnu ZGym, kde má spoustu videí se cvičením doma různých stylů (ať už s různými vybavení či jen s vlastní vahou těla). Zároveň některá její cvičení naleznete i na youtube. Pokud byste chtěli se Zuzkou cvičit, využijte při registraci do ZGymu můj kód „lets_do_this_20953“ a získáte svůj první měsíc cvičení za polovinu.
Péče o zdraví se týká i vaření. Asi nejsem jediná, kdo se při „běžném režimu“ docela odbývá. Nicméně nyní, když jsem doma, mám čas i konečně pořádně jíst. Vařím převážně veganská jídla. Nyní hodně vařím podle kuchařek Lahodně s Ellou (jsem docela nadšený fanda, mám všechny), která dělá skvělá zeleninová jídla. V Česku (a v češtině) vyšly čtyři její kuchařky: Lahodně s Ellou, Lahodně s Ellou každý den, Lahodně s Ellou a přáteli a Lahodně s Ellou: Veganská kuchařka. Nejoblíbenější moje je asi ta poslední, nicméně hodně receptů mám ráda i z těch dalších. Ellu najdete i na Instagramu, kde přidává také spoustu receptů.
Nicméně zkusit vařit můžete i podle některého z mých oblíbených blogů Dewii nebo Ginger and Cinnamon. Případně si stáhněte i kuchařkové ebooky z Rostlinně (ke stáhnutí je najdete hned na hlavní stránce).
Můžete něco dělat, ale nemusíte…
Pro spoustu lidí je tohle období dobou, kdy se chtějí více starat sami o sebe, rozvíjet se a třeba i pomáhat ostatním. Nicméně tak to nemusí mít všichni. Možná jen chcete doma zalézt do postele, mít klid a nikoho nevidět a doufat, že se to brzy přežene. Možná vás tohle období stresuje jak kvůli svým blízkým, tak třeba i kvůli finanční nejistotě. Nebo z jakýchkoliv jiných důvodů.. Je v pohodě, když nebudete dělat nic. Na první místo dávejte sami sebe, abyste hlavně vy tohle období zvládli.
Strašně se mi líbila grafika od Nevypusť duši, která tohle přesně shrnuje. Prostě… je v pohodě nedělat nic.