/
857 Views8
Mezi mé oblíbené aktivity patří určitě sport. Nicméně jedním z problémů, kterého si už delší dobu všímám, je sportovní oblečení. Co na tom může být tak špatného? Hlavně jeho materiál. Sportovní oblečení je totiž převážně šito ze syntetických „plastových“ látek, z nichž se během každého praní „odlupují“ malé částečky mikroplastů, které poté putují s vodou z pračky do trubek a dále do kanalizačního systému. Problémem těch částeček je to, že jsou často tak mrňavé, že je často ani vodní filtry v čističkách nejsou schopné zachytit.
Co ale s tím? Řešením je ideálně vybírat sportovní oblečení z přírodních materiálů nebo které má alespoň co největší podíl přírodních látek a tedy se při praní tohoto oblečení neodlučují žádné škodlivé mikroplasty. Zároveň je důležité brát ohled i na etickou stránku firem. Kde tedy nakupovat?

 

Pro mě samotnou bylo téma sportovního oblečení něco, co jsem sama řešila. I proto jsem dala dohromady tento seznam sportovního oblečení, ze kterého můžete čerpat nejen vy, ale i já. Kromě tipů na značky udržitelného sportovního oblečení tu najdete i několik tipů na pomůcky, které při cvičení můžete používat a které jsou z (převážně) přírodních materiálů.
Co se týká značek, které jsem zde zahrnula, snažila jsem se klást důraz převážně na ty, které nabízejí sportovní oblečení z přírodních materiálů.
Nicméně naleznete tu i několik značek, které sice nešijí z nějakých přírodnějších materiálů, ale jsou alespoň lokální výroby a zaměřují se na férovost a kvalitu. Tedy, můžete si zde vybrat podle svých vlastních priorit a co vám sedne nejvíce.

Značky sportovního oblečení

Patagonia

Pravděpodobně jedna z nejvíce etických firem se sportovním oblečením na světě. Starají se o důstojné pracovní podmínky svých zaměstnanců a i o jejich dostatečně vysokou mzdu. Dále řeší i materiály, které používají: jejich látky jsou vyráběné například z recyklovaných plastových láhví, dále řeší třeba i druh papíru používaných v jejich katalozích či druhy elektřiny, kterou spotřebovávají.
Zároveň nabádají, aby zákazníci kupovali jen to, co opravdu potřebují, a nabízejí dokonce i servis oprav svého oblečení. Více o jejich ekologických aktivitách se můžete dočíst detailněji na jejich oficiálních stránkách v angličtině, je toho opravdu hodně.
Kromě toho zakladatel firmy Patagonia Yvon Chouinard je také zakladatelem organizace 1% for the Planet, ve které se členské firmy zavazují věnovat jedno procento ze svých příjmů ekologickým organizacím po celém světě. Patagonia je samozřejmě zapojená také a též přispívá. Kromě této celofiremní aktivity firma též podporuje ekologický aktivismus svých zaměstnanců,
Co stojí u této firmy za zmínku je i kniha, kterou spolunapsal zakladatel Patagonie Yvon Chouinard, a to Zodpovědná firma. V této knize líčí vše o tom, co se naučil během 40 let fungování Patagonie a vysvětluje, jak udělat firmu více udržitelnou a ekologickou. Rozhodně stojí za přečtení.
U nás můžete oblečení firmy Patagonia nakoupit ve většině obchodů se sportovním oblečením. Nabízejí pravděpodobně všechny druhy sportovního oblečení, na které si vzpomenete.

prAna

PrAna je americká společnost s nejen sportovním oblečením. V čem jsou tak udržitelní? V mnoha ohledech. Propagují a používají udržitelné materiály (mezi nimi len, recyklovaný polyester či biobavlnu), nabízejí fair trade certifikované oblečení, vyhýbají se nebezpečným chemikáliím při zpracovávání svého textilu a také zajišťují, aby věděli, odkud pochází jimi používaný materiál. Kromě toho podporují i využití energie z větrných elektráren.
Více o jejich principech udržitelnosti popisují v angličtině zde. Ve svém repertoáru mají obrovské množství oblečení od zimních bund přes kalhoty, legíny a podprsenky na sport.
Ačkoliv jsou americká značka, jejich oblečení se dá sehnat i v mnoha obchodech se sportovním oblečením u nás, například v RockPointu či Sportisimu. Nemusíte tedy ani platit drahé poštovné a nechávat si oblečení posílat po jednom kuse z druhého konce světa.

Abraka

Abraka je slovenská značka sportovního dámského oblečení, kde najdete nejen velký výběr, ale i krásnou filozofii. Podporují udržitelnost, transparentnost a etiku v módním průmyslu.
Jak to vypadá v praxi? Používají recyklované materiály a mají lokální výrobu na Slovensku. Šijí z materiálů, které jsou vyráběné v Evropě. Mezi ně patří například materiály, které jsou vyráběné z recyklovaných PET láhví, nalezených rybářských sítí a z látek s různými ekologickými certifikáty. Jak uvádějí na svých stránkách: „Vý­ro­bou jed­něch le­gín očis­tíme pří­rodu o při­bližně 12 plas­to­vých láhví, které by jinak pravděpodobně skončily na skládce anebo v oceánu.“
V jejich repertoáru toho najdete opravdu spoustu: legíny, podprsenky, plavky či nátělníky.

Biošatník

Biošatník je česká firma s oblečením pro pány, dámy i děti a zaměřuje se na výrobu oblečení „z ekologicky pěstované, ekologicky zpracované a především nebarvené biobavlny.“ Kromě toho je oblečení vyráběné v jejich „vlastní, profesionálně vybavené chráněné dílně.“ Nabízejí převážně oblečení na běžné nošení, nicméně na sport zde dámy mohou najít několik modelů legín.

Reparáda

Reparáda je česká (brněnská) značka dámského i pánského oblečení, která se „inspiruje ve  vintage střizích a celým svým srdcem podporuje myšlenky slow fashion.“ Všechno své oblečení zároveň šije v Brně nebo v okolí. Mnoho z jejich oblečení je šité z bambusové viskózy, která je vyrobená i obarvená v České republice.
Na sport od nich můžete sehnat převážně dámské legíny, ale třeba pojmete na sport i něco jiného z jejich repertoáru.

Pro Brněnské či z okolí může být výhodou to, že ve městě najdete přímo jejich showroom, kde se na kousky můžete živě podívat.

corpus lingerie

Zdroj: Corpus Lingerie
Mladá česká (konkrétně brněnská) značka, která vyrábí spodní prádlo pro dámy. Zaměřuje se na vlastní ruční výrobu a výrobky šijí holky samy v Brně. Na oblečení používají převážně organické materiály a přírodní barvy. Na cvičení se vám může hodit jejich sportovní podprsenka.

Bioga

Bioga je česká značka dámského i pánské oblečení, v jejímž repertoáru naleznete i nějaké ty věci na sport, převážně legíny, plavky či trička (v mnoha zajímavých barevných provedeních). Oblečení je vyráběno v Česku, látky používají spíše ty „tradiční“ bez eko certifikací či bio původu. 

Meera Design

Meeera Design je česká firma dámského oblečení, kde najdete nejen oblečení na sport, ale i na běžné nošení.

Jejich filozofie je skvělá. Šijí v Česku, dále, jak zmiňují, šijí „oblečení z drahého materiálu, které ale vydrží násobně déle, než konfekce“ a zároveň většina jejich modelů je ze 100 % biobavlny, případně občas jsou látky s příměsí nějakého jiného materiálu pro funkčnost. Tedy, pokud chcete lokální oblečení vyráběné z nechemických a zdravých materiálů, Meera Design bude pro vás.

 

Wild Walk

Wild Walk je malá česká firma dámského sportovního oblečení. V současné době u nich najdete jen tílka či legíny, které jsou šity v Česku. Zároveň používají recyklovaný materiál, kterým je „špičková, recyklovaná tkanina z regenerované nylonové příze“ pocházející „z průmyslového odpadu, jako jsou vyřazené rybářské sítě a kobercové chmýří, kterých na dně moří končí 8 milionů tun ročně.“
Z tohoto materiálu se stává nová polyamidová příze ECONYL®, která se pyšní stejnými vlastnostmi jako panenský nylon. Kromě toho firma přispívá finančně i na smysluplný projekt: „z každého prodaného kousku putuje 50 Kč organizaci www.morskezelvy.cz na záchranu želv před pytláky v Indonésii.“ Aneb další firma, která nemyslí jen na sebe.

Kefin

Kefin je menší česká značka dámských sportovních podprsenek. Jak zmiňují na stránkách, jejich základem je ruční výroba a vybírání „nejkvalitnějších tuzemských materiálů.“ Nicméně jsem bohužel nenašla více informací o tom, z jakých látek přesně šijí. Mají velký výběr podprsenek různých barev a provedení a zakladatelka je nadšená sportovkyně, takže ví, co ženy potřebují.

Pura Vida

Pura Vida je česká značka dámského sportovního oblečení. Najdete obrovský výběr střihů i barev a nabízejí vše možné: legíny, šortky, spodní podprsenky i sportovní šaty. Své oblečení vyrábějí v Čechách a v malých sériích, tedy s oblečením od nich budete poměrně originály.
Co se týká materiálů, ty používají spíše klasické bez jakýchkoliv certifikací, tedy látky nejsou mezi těmi nejekologičtějšími. Nicméně pokud vám jde hlavně o lokální výrobu a chcete mít pořádný výběr, nemůžete šlápnout vedle.

Dragonfly

Dragonfly je česká značka jak dámského, tak pánského sportovního oblečení. Najdete zde všechny možné modely sportovního oblečení, na které si vzpomenete. Co se týká šití, mají jednu vlastní šicí dílnu v České republice a dvě externí dílny v Evropské unii. Materiály, které používají, bohužel zas tak přírodní nejsou, používají převážně 80% micro-polyamid a 20% Lycru, nicméně mají alespoň mezinárodní certifikát pro textilie vyráběné pouze ze zdravotně nezávadných materiálů.

Iron Roots

Iron Roots je holandská značka, která nabízí sportovní oblečení z přírodních materiálů jak pro ženy, tak pro muže. Jejich misí je vyrábět sportovní oblečení, ze kterého nevznikají mikroplasty. Vyhýbají se tedy umělým materiálům a místo toho používají materiály jako konopí, eukalyptus či biobavlnu.

 

Své oblečení zároveň nechávají vyrábět v GOTS certifikovaných fabrikách v Řecku a Portugalsku, tedy žádné šití v Číně bůh ví kde. V českých obchodech jsem bohužel tuto značku nenašla, nicméně oblečení posílají po celém světě a jejich mise za sportovní oblečení bez mikroplastů je mi moc sympatická.

Boty na cvičení, jógmamatky a další pomůcky na cvičení

Sportovní oblečení z přírodních materiálů nejsou jediná věc, kterou je důležité u sportu řešit, ale i boty, protože ty jsou jedním ze základů zdravého cvičení.

Ačkoliv třeba při józe se bez bot bez problémů obejdete, u ostatních druhů sportu bych to raději nedoporučovala. Naopak zase při józe to zvládnete bez bot, ale většinou ne bez podložky na cvičení. V józe navíc často potřebujete další pomůcky jako například bločky na podložení se. Kde tyto vychytávky ale najít v co nejvíce ekologické verzi?

Ahinsa Shoes

Pokud hledáte boty, které jsou nejen kvalitní a etické (veganské), ale jako bonus i barefoot, česká značka Ahinsa shoes budou tou pravou volbou pro vás. Nabízejí boty pro ženy i muže v mnoha různých designech (balerínky, zimní, designové) a tedy u nich naleznete nejen boty na sport.
Boty jsou ručně vyráběné a odpovídá tomu poměrně i cena, jsou tedy spíše dražší. Nicméně měly by nejen déle vydržet, ale hlavně by měly odpovídat přirozenému tvaru vaší nohy.

Aryama

Pravděpodobně nejekologičtější jógamatky můžete nalézt od značky Aryama. Nabízí totiž ty 100 % přírodní, které jsou vyráběné z kombinace korku (dováženého z Portugalska) a přírodního kaučuku. Jógamatky jsou „bez silikonů, lepidel, ftalátů a PVC“ a z čistě ekologického materiálu, který podléhá „přírodnímu rozkladu.“ Pokud tedy chcete používat podložku, o které víte, že se po dosloužení v klidu rozloží, víte, kde vybírat.

Ananasana

Česká značka jógamatek, skleněných brček a znovupoužitelných láhví. Zvláštní kombinace. 🙂 Nicméně co se týká jógamatek, ty se skládají z přírodní gumy a recyklovaného mikrovlákna. Každý design je vyrobený jen v 33 ks, tedy budete s jógamatkami od nich poměrně originální.
Své jógamatky také nabízejí ve třech tloušťkách, 1 mm, 1,5 mm a 3 mm, můžete si tedy vybrat tloušťku, která vyhovuje vašim kolenům anebo na cestování. O místě výroby jsem nicméně nenašla více informací.

Yoggys

Jógamatky této české značky se skládají z přírodní gumy a mikrovlákna (z nylonu a polyesteru). Barvy, které používají na obarvení svých jógamatek, jsou na vodní bázi, tudíž ekologicky nezávadné.

Zároveň jsou jejich jógamatky „bez toxinů, silikonů, umělých lepidel, ftalátů a PVC“ a podle informací na jejich stránkách jsou „vyrobeno mimo státy EU, respektovány výrobní standarty a certifikáty EU, certifikace SGS, ISO 9001.“ O původu jógamatek zde tedy bohužel více konkrétních informací není

Jutové podložky / podložky z přírodní gumy

Na eshopu Yogashop jsem našla kromě klasickým podložek jutové podložky a jógomatky vyrobené jen z přírodní gumy (modely Natural Eco Superlight a Natural Eco Light), tedy oba dva druhy jsou vyrobené ze 100 % přírodních materiálů.

 

U jutové podložky obchod informuje, že jsou vyráběné v EU, u těch gumových jsem více informací o výrobě nenašla. Nicméně oba dva druhy by měly být ze 100 % přírodních materiálů, tedy pokud vám jde hlavně o „složení“ vaší podložky, můžete volit některou z nich. Kromě toho na eshopu naleznete i již zmiňované korkové podložky.

Pomůcky na jógu

Zdroj: Yoga store
Na cvičení jógy asi mnoho z nás používá různé pomůcky jako třeba bločky či pásky. Kde sehnat ale nějaké pomůcky z přírodních materiálů?
Na YogaShop jsem jich našla několik. Bločky zde seženete z bambusu nebo korku, bolstery a podpůrné polštáře zde mají vnější obaly ze 100 % bavlny a plněné jsou vlákny Kapoku (strom pocházející ze Střední Ameriky, jehož vláknům se přezdívá rostlinné peří). Jsou tedy vyrobené ze 100 % přírodních materiálů.
Jógové opasky prodávají ze 100 % bavlny.
Dále jsem našla pomůcky z přírodních materiálů i od značky Yoggys. Bločky nabízejí vyrobené čistě jen z korku, jógová kola jsou vyráběná z kombinace korku a jádra z tvrzeného plastu. Co se týká jógových popruhů/pasků na pomáhání při cvičení, ty mají vyráběné z kombinace bavlny a recyklovaného polyesteru.
Popruhy na nošení jógamatky nabízejí z různých materiálů, ať už jen čistě z bavlny, tak i z různé její kombinace s recyklovaných polyesterem či spandexem. Stačí jen vybrat. Korkové bločky a jógová kola (s kombinací imitací dřeva) nabízí případně i eshop Aryama.
Snažíte se též nosit sportovní oblečení z přírodních materiálů? Jaké značky máte rádi vy? 🙂
  1. Tak tohle je naprosto boží článek, budu ho sdílet!
    Nákup sportovního oblečení se teď hodně snažím řešit po sekáčích a když už něco nového, tak od českých značek. Určitě se ale mrknu na tyhle všechny firmy. Vyzkoušenou mám jen Reparádu a jejich bambusová trika a jsou naprosto super 🙂 Mimochodem v první větě u Reparády máš „značka mužského i pánského oblečení“ – ale asi je to myšleno jako dámského i pánského oblečení? 🙂

    Odpovědět
    1. Moc děkuji! <3 Nákupy oblečení taky většinou řeším po sekáčích, bohužel zrovna u toho sportovního takhle z druhé ruky mívám problém najít něco, co mi opravdu sedí. Do Reparády se chystám jít už dlouho, tak teď jsem asi ještě více namotivovaná. 🙂 Děkuji za opravu, hlavně že to čtu po sobě stokrát. 😀 Tak teď už snad správně. 🙂

      Odpovědět
  2. Moc děkuji, že jste se podělila o tipy. Stejně jako píšete výše, taky nakupuji oblečení z druhé ruky nebo biobavlnu, ale se sportovním a funkčním je to komplikovanější. Váš článek si hned uložím pro případné nákupy. Hezký den přeji 🙂

    Odpovědět
  3. Díky moc za článek. Já jsem s jogou začala poměrně nedáno. A musím říct, že fakt záleží na oblečení. Já si kupovala sportovní oblečení z https://www.larond.cz/ a právě proto, že mají nejen funkční oblečení, ale taky hlavně vzhledově moc pěkné. Spíše by mne zajímalo, pokud cvičíte jogu, stravujete se nějakým specifickým programem? Nebo stravu neřešíte?

    Odpovědět
    1. Není zač, doufám, že článek pomohl. 🙂 Tohle oblečení vůbec neznám. Co se týká stravy, jím vegetariánsky, ale nemá to nic ani společného s tím, že cvičím jógu, ale že to tak mám spíš “mentálně” z etických důvodů. Jím takto asi 13 let a vyhovuje mi to naprosto. Zároveň se snažím jíst co nejméně zpracovaných potravin a poměrně hodně jím fermentované věci: kysanou zeleninu, kombuchu, vodní kefír atd. Tak nějak tohle je to, co mi dělá nejlépe.

      Odpovědět


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.