/
460 Views2
Předtím, než jsem se začala snažit redukovat svůj odpad, se moje vlasová rutina skládala z mnoha různých produktů, které ale ne vždy byly úplně k něčemu. Navíc, většina z nich byla zabalena do plastu a plná pochybných chemických přísad.
Díky tomu, že jsem se začala zajímat o to, co produkty, které používám, obsahují, jsem objevila spoustu skvělých přírodních značek, které jsou více účinné než všechny ty z klasické drogerie s pochybným složením. Zároveň jsem si uvědomila, že spousta produktů, které používám, není vůbec nutná. 🙂

 

Vaše péče o vlasy se nemusí skládat z milionu různých přípravků, aby byla efektivní. 🙂 Ačkoliv každého vlasy jsou jiné, nepotřebujete milion různých plastových lahviček s chemickým složením, ale stačí pár kvalitních přípravků, které vám sednou.

 

1) Šampon/šampuk

Základem mytí hlavy je kvalitní šampon nebo šampuk (tuhý šampon v kostce). Já za svoji „Zero Waste kariéru“ přešla v podstatě úplně na tuhé šampuky, protože mi připadají prostě pohodlnější. Nikde se vám nevylijí, mají poměrně velkou výdrž a hlavně je seženete bez obalu či jen v papírových obalech a ještě s krásným přírodním složením. Pokud tuhý šampuk potřebuji někam přenášet, mám na něj kovovou nádobku, která ještě vypadá krásně.

Šampuky se používají skoro stejně jako klasické tekuté šampony. Namočíte si vlasy, namydlíte si je šampukem, poté je pořádně prodrbete, aby se vám vytvořilo hodně pěny, a opláchnete. Osobně si drhnu vlasy přímo šampukem, nicméně můžete si vytvořit pěnu i v rukách a až poté pěnu dát na vlasy.

Tuhý šampuk mi obvykle vydrží bez problémů několik měsíců, tedy z osobní zkušenosti asi stejně jako klasická lahvička tekutého šamponu. V současné době používám tuhý šampon na uhlazení vlasů od Haaro Naturo, který jsem dostala od eshopu Nuspring. Jsem s ním moc spokojená a mohu to tedy jen doporučit. Větší recenzi o něm jsem psala zde (úplně na konci článku).

Vybírat si nicméně můžete z obrovského množství kvalitních a přírodních značek.

Několik populárních značek tuhých šampuků:

 

Ačkoliv mám s tuhými šapuky dobré zkušenosti, ne vždy vám musí každý sedět. Proto doporučuji jich vyzkoušet více a uvidíte, která značka vám sedne nejvíce. U mě osobně se nejvíce osvědčily šampuky od Two Cosmetics a Haaro Naturo.

Šampuk od Two Cosmetics

Pokud nejste fandou tuhých šampuků, vždy můžete vyzkoušet ty tekuté a přírodní. Přírodních značek naleznete spoustu, bohužel v podstatě skoro všechny jsou balené do plastu. Jednou z výjimek je značka OnlyBio, jejíž produkty jsou balené do skla a která nabízí šampon pro mastné vlasy a šampon pro suché a poškozené vlasy.

Pokud máte ve svém okolí bezobalový obchod, zároveň možná máte možnost koupit šampony či šampuky úplně bez obalu či stáčené do vlastního. 🙂

V případě, že nefandíte ani tuhým, ani tekutým šamponům, možností je vyzkoušet šampon práškový. Ten nabízí například značky Haaro Naturo nebo Radico. Já sama s práškovými šampony žádné zkušenosti nemám, takže pokud vy ano, budu moc ráda, pokud je budete sdílet do komentářů.

 

2) Kondicionér

Kondicionér je jedna z oblastí, kde experimentuji asi nejvíce. Zkouším pořád nové značky, když mi ten kupovaný dojde, nevadí mi využít ani „co dům dal“.

V současné době využívám jako kondicionér octový oplach. Do sklenice dám asi 2-3 lžíce octa, zbytek sklenice doplním studenou vodou a poté, co si vlasy jako obvykle umyji šampukem a opláchnu, použiji octový oplach. Jednoduše vezmu sklenici se směsí a pomalu si ji liji na vlasy. Pozor na oči! Následně si vlasy několik minut prohrabuji, aby se oplach dostal všude. Nakonec si ještě vlasy lehce opláchnu vlažnou vodou. Někdo octový oplach nechává na vlasech bez dalšího oplachu, na mě je osobně aroma octa příliš silné na to, abych se k tomu odhodlala. Je to ale na vás. 🙂 Poté hotovo. Já mám tento „kondicionér“ ráda hlavně proto, že je jednoduchý, levný a osvědčil se. 🙂

Pokud vás představa oplachování vlasů octem děsí, je zde mnoho dalších přírodních možností. Já sama dlouho využívala kondicionér od Ponio, který jsem vyzkoušela ve dvou druzích, Orient Chai a Svěží bylinky. Oba dva byly super, Orient Chai je poměrně s intenzivní kořeněnou vůní, Svěží bylinky jsou více… prostě svěží. 🙂 Jediné mínus u této značky je to, že je kondicionér zabalený do plastové krabičky. Nicméně má krásně přírodní složení a vydrží poměrně dlouho.

Kromě této značky můžete nalézt spoustu dalších přírodních kondicionérů od značek Urtekram, laSaponaria či Eco Cosmetics. Bohužel všechny jsou balené do plastu. Krásnou výjimkou je značka Two Cosmetics, která má u kondicionérů plně kompostovatelné obaly z eco-friendly papíru.

Poslední vychytávkou, kterou můžete zkusit, jsou práškové kondicionéry od značky Radico, nabízejí dva druhy, jen zde a druhý zde. Zkušenosti s nimi také nemám, takže za případné vaše postřehy určitě budu v komentářích ráda.

 

3) Suchý šampon

Jsou dny, kdy by moje vlasy ocenily řádnou očistu, nicméně já na to po ránu zrovna nemám čas a potřebuji rychlou „vychytávku“, abych to se svými vlasy ještě jeden den nějak přežila.

Přesně na tyto dny mi slouží můj suchý šampon, který si vyrábím jen ze tří ingrediencí: arrowrootu, bílého jílu a kakaa (jen pro tmavé vlasy). Přesný recept jsem na blogu psala zde. Tento suchý šampon je nejenom levný a přírodní, ale opravdu i funguje.

 

4) Pečující oleje

Pokud máte pocit, že vaše vlasy potřebují trochu více péče, doporučuji zkusit experimentovat s rostlinnými oleji. Ačkoliv si můžete skočit do obchodu a koupit si nějaký chemický mix již hotový, takto přesně víte, co na svoji hlavu aplikujete.

Nicméně najít správný druh oleje, který vám bude vyhovovat, může chvíli trvat a nemusí vám vyhovovat nutně všechny. Můžete ale zkusit kombinovat různé poměry olejíčků a postupně poznávat, co dělá vašim vlasům dobře.

Zde je několik olejů, se kterými doporučuji experimentovat:

  • Arganový olej
  • Olivový olej
  • Kokosový olej
  • Jojobový olej
  • Mandlový olej

Stačí promnout pár kapek oleje (či směsi olejů) do mokrých vlasů hned po sprše, nechat ho tam a poté si jen upravte své vlasy jako obvykle. Výhodou je to, že tyto oleje často můžete nakoupit i bez obalu. V Brně se na prodej kosmetických surovin zaměřuje Friendly Place, v Praze například Liška mazaná nebo Kosmetika hrou. V dalších (převážně větších) městech určitě též nějaké takové obchody naleznete.

Pokud ale domácí výrobě příliš neholdujete, doporučit z poslední doby mohu za studena lisovaný lněný olej na vlasy od značky laSaponaria. Můžete ho buď využívat jako masku, tedy nanést na vlasy, nechat působit a poté vlasy umýt, nebo po umytí vlasů jen lehce vetřít do vlasů pro oživení. Já praktikuji oboje na střídačku a podle potřeby.

5) Styling

Já osobně si vystačím jen s šampukem, kondicionérem (ala většinou octem) a olejíčky na hlavu, nicméně možná někdo z vás holduje větším úpravám vlasů a chce si dopřát něco přírodnějšího. Naštěstí v současnosti lze sehnat i přírodní gel na vlasy nebo tužící pěnu od Eco Cosmetics, případně tužící sprej můžete nalézt od Nobilis Tilia.

 

6) Hřeben a kartáč

Já osobně používám až asi milion let svůj plastový hřeben a díky tomu, že dobře drží, nemá pro mě cenu kupovat žádný nový. Jsem zastáncem toho názoru, že pokud něco funguje a neohrožuje to vaše zdraví, není žádný důvod, proč byste to měli vyhazovat jen proto, abyste si koupili něco více „cool“ ekologické. A přesně tak to mám já u hřebenů na vlasy.

Nicméně pokud se váš starý hřeben už rozpadá, je tu několik alternativ, po kterých můžete sáhnout, které budou pro naše životní prostředí vhodnější.

Na trhu naleznete klasické hřebeny i kartáče v mnoha různých celopřírodních provedeních. Hřebeny naleznete celodřevěné, například z bukového či nimbového dřeva, případně z bambusu, kartáče zase můžete nalézt třeba z bambusu či buku se štětinkami z kozích chloupků, případně s kovovými či javorovými kolíčky. Všechny možné přírodní kartáče či hřebeny naleznete zde.

 

8) Gumičky do vlasů

Rádi dáváte vlasy do culíku nebo si tvoříte copánky? Gumiček se vzdávat nemusíte.

Možná vám to bude připadat podivné, ale mojí preferovanou možností je zvedat gumičky ze země na ulici, doma si je umýt a znovu použít. Já toho hlavně využívala, když jsem byla na jaře v Anglii. Bylo to takové „gumičkové království“ a bylo jich tam všude na ulici spousta. 🙂 Prvně jsem to viděla u Bey Johnson, autorky knížky Domácnost bez odpadu, a od té doby to praktikuji taky. Takže pokud si myslíte, že budete divní exoti, nebudete. 🙂

Co dále dělám je to, že využívám jakékoli staré gumičky na vlasy, které mi leží doma, dokud se nepřetrhnou. Já osobně používám gumičky z „domácích zásob“ už spousty let a stále drží. Když trochu doma zapátráte, možná budete překvapeni, kolik najdete doma gumiček, o kterých jste ani nevěděli.

Už nějakou dobu se zároveň snažím najít nějaké ekologické gumičky do vlasů z přírodních materiálů, nicméně se mi zdá, že v této oblasti je v Česku značná mezera. Jediné gumičky do vlasů, které jsem našla a jeví se jako čistě přírodní z bio bavlny, jsou tyto. Bohužel tu v této oblasti není příliš velký výběr.

 

Jaké produkty či značky máte rádi vy na péči o vaše vlasy? 🙂

  1. co se týče tvých zkušeností s tuhými šampony, od které značky mají největší výdrž a jak dlouho cca vydrží?

    Odpovědět
    1. Nejlepší mi v tomhle asi přišly šampuky od Two Cosmetics (původně pod názvem 2SIS). Hodně pění, takže toho člověk nespotřebuje tunu, aby měl dojem umytých vlasů, a zároveň jsou poměrně velké (ve srovnání s ostatními značkami). 🙂 Jak vydrží: no, nikdy jsem to nepočítala, takže moc odhad nemám, ale určitě několik měsíců. Ale přesný počet neřeknu. 🙂

      Odpovědět


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.