/
186 Views0
Černý pátek (letos 29.11.) je jednou z největších slevových akcí celého roku. Z každého obchodu na vás pravděpodobně blikají nápisy s obrovskými slevami, nad kterými se občas nestačíte divit. Nicméně Černý pátek je zásadní problém z ekologického hlediska: nakupuje se totiž obrovské množství věcí, které nejen často vůbec nepotřebujeme, ale hlavně často tyto věci brzy končí jen jako další odpad na skládce. Jak tohle šílenství „ovládnout“, případně jak se mu úplně vyhnout? O tom více v dnešním článku.

 

Kupujte jen to, co opravdu potřebujete

Může to znít triviálně, ale spousta lidí pod nátlakem obrovských slev koupí spoustu věcí, které vůbec ani nepotřebují a normálně by si je nikdy nepořídili.

Já osobně tohle řeším tak, že si dopředu napíši seznam pár věcí, které opravdu potřebuji, chci je a vím, že budou ve slevě. Obvykle se to u mě týká knížek. Vím, že bych si je koupila tak jako tak a když můžu získat pár desítek procent slevu navíc, proč bych si je nekoupila? Nicméně je to vědomá koupě, která není způsobená momentálním šílenstvím, ale je to něco, co už mám dlouho v hlavě promyšlené a jen chci využít úsporu peněz, která se mi nabízí. Proto bych radila něco podobného i vám. Pokud víte, že máte sklony k impulzivním nákupům, napište si dopředu seznam věcí, které opravdu chcete a potřebujete, a pevně se ho držte. Pokud náhodou některá z těchto věcí bude na Černý pátek ve slevě, můžete si jí bez výčitek svědomí koupit.

Nenakupujte ale nic, co na seznamu nemáte, jen proto, že by se to „mohlo hodit“. Díky tomu se vyhnete impulzivním koupím a naopak Černý pátek využijete pro své dobro a ovládnete spíše vy jeho než on vás.

 

Když už nakupujete, kupujte ekologicky a udržitelně

V případě, že něco ve slevách nakupuji, snažím se, aby to bylo v souladu s mými hodnotami. Nejlépe věci, které jsou ekologické a udržitelné. Pokud to zároveň splňuje to, že je to něco, co opravdu chci, nemám problém si to ve slevách koupit. Z firem s ekologickými produkty a hlavně přírodní kosmetikou můžete letos například využít slevy od:

  • Agátin svět: eshop s kvalitními a etickými hračkami pro děti (na Black Friday slevy až 25 %)
  • Econea: eshop s ekologickými potřebami do domácnost. Ve slevě nyní celý měsíc naleznete českou značku menstruačních kalhotkek Snuggs.

Pokud rádi nakupujete něco online, můžete jako bonus využít rozšíření do prohlížeče GIVT, přes které když nakoupíte v některém ze zapojených obchodů, tak část výtěžku se poté věnuje nějaké smysluplné organizaci. Přehled obchodů, ve kterých přes toto rozhraní můžete nakupovat, naleznete zde. Příspěvek jde organizacím jako je třeba Člověk v tísni nebo Armáda spásy. Tento způsob nakupování můžete využívat kdykoliv, nejen na Black Friday.

Podporujte organizace, které ze svých výtěžků podporují další

Další možností, jak neškodit svým nákupem ve slevách a naopak rozumným nákupem podpořit i něco smysluplného, je nakupovat u firem, které ze svých „Black Friday výtěžků“ podporují další organizace. Mezi příklady lze jmenovat:

  • Mlékovky: eshop s ekologickými barvami, který věnuje 30 % výtěžku z nákupů z Black Friday organizaci Člověk v tísni.
  • NOsáček: brněnský kamenný obchod s bezobalovým sortimentem potravin a kosmetiky věnuje po celý adventní čas z každého nákupu nad 500 Kč část zisku na projekty Green life a Blue life, které se věnují ochraně deštného pralesa a čistí pláže od odpadků v Indonésii.
  • Drogerie dm: zde je to sice s udržitelností značně na štíru, ale víte, že populární drogerie dm věnuje 5 % svého denního obratu z Černého pátku domovům pro seniory? Tedy pokud do drogerie přeci jen občas musíte, Černý pátek na to bude dobrou příležitostí.
  • Econea: eshop s ekologickými potřebami do domácnosti, který dal dohromady seznam produktů, jejichž zakoupením můžete přispět na dárky pro děti z Fondu ohrožených dětí.
  • Dupeto: česká značka outdoorového oblečení pro děti, která z každé objednávky oblečení nad 690 Kč mezi 25.11.-29.11. pošle 100 Kč na projekt Sázíme budoucnost (ten se zaměřuje na vysazování stromů v Česku). Black Friday zároveň přejmenovali na Green Friday.

 

Kupte něco někomu

Den zběsilého nakupování nemusí nakonec být vůbec dnem, kdy kupujete něco sobě. Co naopak to pojmout tak, že podpoříte někoho jiného? Ať už jsou to vaši blízci nebo třeba smysluplné organizace. Koho třeba můžete podpořit?

  • Obránci zvířat: organizace, která úspěšně prosadila zákaz kožešinových farem a nyní se snaží o zákaz chovu slepic v klecových chovech. Mise je to poměrně náročná, proto ocení obzvláště finanční podporu.
  • Hnutí Duha: jedna z českých ekologických organizací, která má za sebou řadu úspěchů. Ačkoliv svoji kampaň „Dárků lesu“ spustili hlavně k Vánocům, věnovat jim finanční příspěvek můžete i k Black Friday. Díky tomu budou moci bojovat za krásnější prostředí, ve kterém se bude lépe žít i nám. 🙂
Přispět můžete na: http://darce.hnutiduha.cz/vanoce

A dalších smysluplných organizací najdete spoustu. 🙂 Nalezněte si tu, která je vašemu srdci nejbližší, a místo toho, abyste obdarovávali sami sebe, obdarujte někoho, kdo se stará o naši budoucnost.

 

Nekupujte nic

Co takhle zkusit Black Friday bojkotovat a jednoduše nekupovat vůbec nic? 🙂 Udělejte si místo toho raději výlet do přírody, uvařte si doma něco se svými blízkými nebo si třeba zajděte do kina. Nemusíte vůbec popadnout té myšlence, že když je něco ve slevě, tak prostě „musíte“ nakupovat. Stejně není Black Friday nic jiného než jen marketingový trik, jak nalákat lidi. Místo toho se můžete zúčastnit Giving Tuesday (3.12.), což je největší den dárcovství. Na co přispějete vy? 🙂

 

Jak prožíváte Černý pátek vy? 🙂 Nakupujete kdekoliv, jen tam, kde firmy přispívají i jiným, nebo ho zcela bojkotujete?

 

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.