/
245 Views0
Jak na bezodpadový nákup potravin už víte. Ale když všechny vaše potraviny v krabičkách či skleničkách odnášíte, v čem si je nesete? A víte také, jaký je rozdíl ve spotřebě energie při  výrobě plastové a papírové tašky? 

Podobným problémem, jako jsou plastové pytlíky, jsou plastové tašky na nákup. Před nákupem ne každý přemýšlí nad tím, do čeho nákup vlastně dá. Proto si lidé často kupují u pokladny plastové tašky na nákup, které často končí buď v koši smíšeném, nebo recyklovaném. Tomuto nešvaru se dá předejít pořízením si vlastní plátěné tašky, kterou budete na nákup pravidelně nosit. V dlouhém období tak nejen ušetříte za neustále nakupování plastových tašek, ale také uděláte něco pro přírodu. Velký výběr nákupních tašek naleznete například zde či v mnoha dalších obchodech. Při nakupování tašky dbejte spíše na praktičnost a její výdrž, než na stylovost. Proto může často posloužit jen obyčejná síťovka, kterou najdete doma po rodičích.

Zajímavé srovnání tašek plastových a papírových co se týče náročnosti jejich výrobu a spotřeby energie při jejich výrobě naleznete na webu Incien. Zajímavý výsledek je, že při výrobě papírové tašky se spotřebuje mnohem větší množství energie a vody než při výrobě tašky plastové a také množství vyprodukovaného komunálního odpadu či emise skleníkových plynů je mnohem větší.  Nicméně přestože plastová taška vyjde jako lepší řešení co se týče náročnosti výroby, plast je problémem z mnoha dalších ohledů. Například že plast je jen obtížné zbavitelný a například problém mikroplastů se nyní jeví jako velmí závažný problém. Mikroplasty byly například nalezeny už i v pitné vodě po celém světě, což je závažný problém. Proto bych souhlasila s autorkou článku na odpověď, která taška je tedy nejlepší. Žádná.

 

Výzva?

Prostě si kupte tašku na nákup. Je to jednorázová akce, která vám v dlouhém horizontu ušetří více než kdybyste pokaždé platili ty dvě koruny za plastovou tašku. Svou tašku na nákup mám už několik let a stále nejeví žádné známky rozpadu, takže právě tohle je investice, která vás bude provázet několik let. Nezapomeňte si jí ovšem nosit s sebou na nákupy. Pokud jezdíte obvykle na nákupy autem, předem si ji nachystejte do auta, pokud pěšky, nezapomínejte si ji brát do kabelky. Je to maličkost, která se všude vejde. Můžete si jí už automaticky nechávat ve své kabelce či tašce pro případ, že byste vyrazili na neočekávaný nákup. Zabere vám jen trošku místa.

 

Chodíte s vlastní taškou na nákupy? Nebo nosíte například košíky? 🙂

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.