/
250 Views2
Ačkoliv se to možná nezdá, jednu z největších částí odpadu obvykle zabírá bioodpad. Ten je sám o sobě jeden z „nejkvalitnějších“ částí odpadu, protože lze kompostovat a může tak vznikat úrodná půda. Problémem ale bývá, že ne každý ví, jak na to. Nebo co když bydlíte v panelovém domě? Jak tam řešit bioodpad? Naštěstí je v současné době více možností, jak kompostovat. Jaké jsou to například?

 

Když jsem začala psát tento článek, měla jsem to štěstí, že jsem bydlela v místě, kde se centrálně bioodpad sbírá do popelnic. Nemusela jsem tak řešit žádné kompostování a bioodpad jsem vyhodila jen do příslušné popelnice. To samé štěstí mám když jsem doma, kde máme kompost na zahrádce a všechny „zelené“ zbytky putují tam. Jak to ale řešit, když takové štěstí nemáte či nevíte, jak na to?

Přestože v některých městech je snaha o sbírání bioodpadu, ve většině měst je tato služba zatím nedostupná. Například v Praze je prý možné si pronajmout popelnici na bioodpad. Hodí se to spíše ale pro majitele zahrádek než na běžný kuchyňský odpad (hlavně proto, že přes zimu se popelnice prý vůbec nevyváží). Podívejte se na své vlastní město, jestli zde náhodou podobná služba nefunguje a jestli jí nemůžete využít.

V případě, že není možné využít centrálního sbírání bioodpadu, nejlepší alternativou bude vlastní kompostování. Rovnou upozorňuji, že nejsem odborník na kompostování. 🙂 Ale ráda bych nabídla pár variant, jak se bioodpad dá řešit. Většina lidí bydlí pravděpodobně v jednom ze dvou typů bydlení: v domku nebo v bytě. Jak tedy na ten kompost?

 

  • Bydlení v domě (se zahrádkou)

Pokud máte vlastní zahrádku, není nic lepšího než si pořídit vlastní kompost na zahradě. V případě, že nevíte, jak na to, inspirujte se zde. Pokud bydlíte sice v domku, ale vlastní zahrádku nemáte, inspirujte se z tipů pro bydlení v panelovém domě.

  • Bydlení v panelovém domě

Jednou z možností, která v poslední době začala být velmi oblíbená, je pořízení si vermikompostéru. Jedná se o větší „nádobu“, ve které máte žížaly, které vám s rozkladem bioodpadu pomůžou. Naštěstí vermikompostér není moc velký a vejde se bez problémů do bytu. Více o vermikompostování si můžete přečíst zde. Vermikompostér si můžete buď koupit (jde ale o trochu nákladnější věc mezi 2-3 tisíci, nicméně vypadá estetičtěji než vlastní výroba) nebo si ho můžete vyrobit sami. Na internetu naleznete mnoho návodů, například zde či zde.

Pokud si ale nechcete pořizovat vermikompostér, není to jediná alternativa. Další možností je také komunitní kompostování. Zde si například určitá komunita pořídí společný kompostér, který poté všichni využívají. Pokud ho ve své oblasti nemáte, může být pravděpodobně trochu složitější ho obstarat, ale proč nezkusit být tím iniciátorem, který přispěje k hromadné změně? 🙂 Více o jeho výhodách a o tom, jak ho obstarat, si můžete přečíst zde.

 

Pokud vás celkově zajímá téma kompostování a bioodpadu, rozhodně bych doporučila stránku Kompostuj, kde najdete spoustu užitečných rad, návodů a postupů.

 

Výzva?

V případě, že ještě nesbíráte svůj bioodpad a nekompostujete, zkuste zapátrat po alternativách, jak se do toho pustit. Ať už se jedná o zapojení se do komunitního kompostování či do pořízení si vlastního vermikompostéru do bytu. Všechno se při troše snaze dá zvládnout a uvidíte, jak se vám po kompostování razantně zmenší vaše množství odpadu. Zároveň pokud máte zahrádku a něco na ní pěstujete, uvidíte, jak skvěle využijete humus získáný z kompostování

Kompostujete? Pokud ano, jak? 🙂


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.