/
357 Views0

Také znáte ten pocit, když přijedete z nákupu a nadáváte si, že jste koupili spoustu věcí, které jste koupit vůbec nechtěli? Důvodem je většinou to, že nejste na nákup dostatečně připraveni. Dnes se naučíme pomocí několika malých rad, jak nakupovat efektivněji, ekologičtěji a hlavně ušetřit tím, že nenakoupíte spoustu věcí, které ve skutečnosti nepotřebujete. ????

1) Napište si doma seznam věcí, které potřebujete nakoupit

Přestože se tato rada zdá jako jednoduchá, spousta lidí ji nikdy nedodržuje. V případě, že jdu nakupovat a předem si doma nezjistím, co mi vše chybí, nakoupím spoustu věcí, které buď doma už mám nebo je nepotřebuji. Projděte si doma kuchyni a zapište si, co vám vše doma došlo a co potřebujete nakoupit. Zároveň si také zkuste naplánovat přibližný jídelníček na dalších pár dní, abyste věděli, co budete potřebovat dokoupit.

2) Připravte si předem věci, které na nákup potřebujete

Díky předem připravenému seznamu si též můžete nachystat obaly na věci, které budete nakupovat. V případě, že se chystáte nakupovat zeleninu a ovoce, nachystejte si pytlíčky. V případě, že jdete nakupovat například luštěniny, můžete si nachystat vhodné dózy. To, že si předem připravíte seznam věcí, které potřebujete dokoupit, vám zároveň napomůže v tom, že si domů nebudete nosit nechtěný odpad.

 

3) Nenakupujte hladoví

Přestože se to může zdát šílené, když půjdete nakupovat hladoví, podle studie utratíte až o 64 % peněz více než když půjdete nakupovat již najezení. Toto číslo se překvapivě netýká jen jídla, ale i ostatních nákupů. Proto i v případě, že jdete nakupovat například do nákupního centra, kde se nachází nejen potraviny, se předem najezte. Podle studií je toto zvýšené množství v útratě způsobeno převážně tím, že se zvýší potřeba něco vlastnit.

V případě, že půjdete nakupovat potraviny hladoví, pravděpodobně sáhnete i po těch ne příliš zdravých a přespříliš zabalených věcech. Sušenky, krekry či jiné pochutiny vás v období hladu budou lákat více než když máte plný žaludek. Tyto potraviny ovšem nejsou zdravé a obzvláště jsou zabalené v obrovském množství zbytečného odpadu. Proto se před každým nákupem potravin předem najezte, ať vás tyto potraviny zbytečně nelákají. I pokud máte chuť na sladkosti, můžete si je vytvořit doma ve zdravější formě a obzvláště bez zbytečného množství plastu. Zároveň bezmyšlenkovým nakupováním často nakoupíte až příliš jídla, které nakonec musíte vyhodit, protože se zkazí. A to je škoda jídla i peněz, ne? 🙂

 

4) Nechoďte do uliček, které vás „lákají“

Stejně tak, jako můžete najít všechny druhy zeleniny v jednom oddělení, můžete najít všechny nezdravé věci poblíž sebe. Nezdravé věci jako sušenky a podobné sladkosti obvykle na sobě mají největší množství obalu a proto je lepší se jim úplně vyhnout. Pokud vás tyto věci lákají, zkuste do těchto uliček vůbec nechodit. Ušetříte tím nejen čas, peníze, ale i místo ve vašem koši ze zbytečných obalů.

5) Hledejte alternativy za potraviny v obalu a vyměňte je za ty bezobalové

Přestože to tak neplatí u všech potravin, spoustu potravin můžete najít v podobné formě jak v balené, tak v nebalené formě. Například u zeleniny často můžete najít některé druhy zabalené v plastovém sáčku a o kus dále je možné si zeleninu vzít jednotlivě po kusech a vložit si ji do vlastního pytlíčku. Například papriky často najdete zabalené například po třech v plastovém pytlíku, přesto hned vedle leží papriky volně a můžete si jich nabrat, kolik chcete, do vlastního obalu. Nejen že tím ušetříte trochu plastu, ale můžete se ujistit, že si vyberete ty lepší kusy.

Podobně to funguje u spousty dalších potravin. Třeba sýry či uzeniny často naleznete předem zabalené, ale také si je můžete u pultíku nechat nakrájet do předem připravené misky. Často i ve větších supermarketech můžete nalézt v dózách například oříšky či rozinky a z těchto dóz si je poté můžete nasypat do vlastního obalu. Vyhnete se tak těm zabaleným v plastovém obalu.

Co se týká sladkostí, spoustu si jich můžete udělat doma v bezobalové a mnohem zdravější verzi. 🙂  Mezi nimi například domácí snickers tyčinky nebo  Oreo sušenky. Věřte, že mnohokrát předčí originál.

 

6) Choďte do specializovaných obchodů

V případě, že se cítíte hloupě, když například dáváte paní u pultíku v supermarketu vlastní misku na sýr, zkuste zajít do některého ze specializovaných obchodů. Nejen, že získáte většinou kvalitnější výrobky, ale také je menší pravděpodobnost, že vás s tím někdo odmítne. Když zajdete třeba do některého z bezobalových obchodů, nikdo se nad vašimi krabičkami a dózami nebude pohoršovat a zároveň si zde můžete nakoupit spoustu potravin z vašeho nákupního seznamu.

 

Výzva?

Dnes jich budeme mít několik. 🙂 Zkuste si začít plánovat vaše nákupy lépe a opravdu přemýšlet nad tím, co nakupujete. Neexistuje zdravější varianta dané potraviny bez obalu? Vážně tuto potravinu zrovna potřebujete? A případně nemůžete ji sehnat v jiném obchodu bez třech vrstev zbytečného odpadu a ještě levněji? 🙂

Další výzvou je: zkuste objevovat nové obchody. Pokud už nějakou dobu procházíte kolem nějakého specializovaného obchodu, ale doposud jste nenašli „odvahu“ se tam zajít podívat, teď je ta správná doba. Možná zjistíte, že tak můžete nakoupit spoustu kvalitních surovin ve zdravější variantě, než jste doposud nakupovali. A může vás překvapit i cena, třeba zjistíte, že tam danou potravinu naleznete i levněji než v supermarketu. 🙂

 

Máte vy nějaké techniky, díky kterým zvládáte lépe bezobalové nakupování? Případně do kterých obchodů chodíte rádi nakupovat? 🙂

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.