/
388 Views0
V současném trendu „fast-fashion“, kdy je většina populace navyklá, že jakmile se v oblečení udělá dírka či se u boty prošoupe podpatek, okamžitě se vyhodí a koupí nový kus, který více odpovídá současné módě, se může zdát opravování oblečení trochu jako přežitek. Bohužel kvůli tomuto trendu končí spousty zbytečně vyhozeného oblečení na skládkách, ačkoliv by ještě mohly sloužit. Co s tím?

 

Nákup oblečení

Základem všeho nakupování oblečení je nakupovat to, které je opravdu kvalitní. Nemusí to nutně znamenat značkové, které je obvykle drahé jen kvůli malému obrázku firmy někde na rohu a o kvalitě to většinou neříká vůbec nic.  Vyhněte se nakupování na asijských tržnicích či celkově oblečení, o jehož etickém původu a výdrži pochybujete. Raději si připlaťte, ať vám oblečení chvíli vydrží, než si kupovat jednorázově nové oblečení, které se po měsíci rozpadne.

Také nepodporujte řetězce, které nechávají své oblečení šít v neetických podmínkách v rozvojových zemích. Pokud vás na toto téma zajímá více, doporučuji dokument Sweatshop: Dead Cheap Fashion, kde uvidíte zákulisí z výroby oblečení pro jednoho z největších módních řetězců.

Nejideálnější volbou je ovšem nakupování v second-handech, kde sice o původu oblečení většinou nic nevíte, ale zároveň tím nevytváříte požadavky na nové kusy oblečení v souladu se současnou módní vlnou. I zde si ovšem vybírejte opatrně a dejte si radši chvíli na čas, abyste si vybrali kusy, které budou kvalitní a nějakou tu dobu vydrží. Přestože spousta lidí může mít předsudky před second-handy, i tam se dá najít spousta kvalitních kusů.

 

Co dál?

Přestože může být váš šatník plný kvalitního oblečení, stejně se čas od času stane, že se v nějakém kusu objeví díra nebo například u bot se prošoupe podpatek. U oblečení je řešení jednoduché. Pokud jste alespoň trochu zruční, zkuste si díru opravit či odpadlý knoflík přišít. Pokud se nedaří, můžete požádat o pomoc někoho blízkého. V případě, že se jedná už o nějakou větší opravu, můžete daný kus oblečení svěřit švadleně. Pravděpodobně v každém městě se najde někdo, kdo oblečení opravuje, proto zkuste jen trochu zapátrat.

Stejný postup můžete praktikovat i u bot. Přestože ne všechny typy bot lze jednoduše opravit, u většiny z nich to za pomocí obuvníka jde. Zkuste si ve svém městě vyhledat, kdo opravuje boty, a zajděte si tam s nimi. Boty vám poté budou dobře sloužit několik dalších let. 🙂

Výzva?

Prozkoumejte váš šatník a opravte kusy, které to potřebují. Ať se jedná o děravé ponožky, díru na tričku či prošoupané boty, zkuste je opravit nebo si je nechat opravit. Většinou vás oprava vyjde levněji než nový kus oblečení a zároveň tím nebudete propagovat trend „fast fashion“, který obzvláště na rozvojové země má ten nejhorší dopad. Uvidíte, že vás opravené kousky oblečení budou těšit zase několik dalších let.

Opravujete oblečení nebo si rovnou kupujete nové? Případně opravujete ho sami nebo ho radši svěříte na opravu někomu jinému? 🙂

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.