Máte přeplněné šatní skříně, zásuvky i garáž? A už jste někdy zažili ten pocit, že si připadáte, že se všech těch věcech topíte? Majetek často člověka více svazuje než osvobozuje.
Jak z toho ale ven? Jak se zbavit neustále pocitu, že si musíme kupovat nové a nové věci? A jak přehodnotit vlastnictví věcí, které doma už máme, ale zabírají nám jen místo a nepřinášejí nám žádnou radost? O tom více v dnešním článku.
Naše společnost se stala založenou na kultuře spotřeby. Na tom není nic zas tak špatného, jen jsme trochu ztratili ten vzácný pocit k věcem, které vlastníme, protože je kdykoliv můžete nahradit něčím novějším a lepším. Kvůli tomu jsme už zapomněli na hodnotu řemesla, kvality, trvanlivosti a funkčnosti.
Část myšlení zero waste je také založena na jednoduchosti, jenže té se obvykle nedá dosáhnout, pokud jsme utopeni množstvím věcí, které vlastníme. Zbavování se všech těch věcí může být nejdříve trochu ochromující, ale jakmile změníte svůj způsob myšlení a zbavíte se všeho zbytečného, uvidíte, jak se vám uleví.
Výzva?
Zkuste své myšlení o věcech zaměřit na tři jednoduché body.
1) Přehodnoťte své potřeby a touhy
Vraťte hodnotu věcem, které pro vás hodně znamenají. Pokud máte například oblíbený kousek šatníku, který máte nade vše rádi, starejte se o něj tak. Pokud se tam objeví dírka, zašijte ji. Odpadne-li knoflík, přišijte ho. První malý kaz nemusí znamenat, že kus okamžitě vyhodíte a koupíte si nový. Naopak by tento kaz měl znamenat, že se o danou věc budete lépe starat. Pokud si více budete cenit svých věcí, budete se o ně lépe starat.
2) Promyslete si lépe své budoucí nákupy
Spousta nákupů je založena na spontánnosti. Líbí se mi tahle věc, tak si jí okamžitě koupím. Ale k čemu mi bude? Nejvíce se mi toto stává na cestách. Vidím někde nějaký suvenýr, který se mi líbí a mám potřebu si ho koupit. Ale k čemu mi pak bude? Ve skutečnosti se na něj buď někde bude prášit a nebo ho zandám hluboko do skříně a několik dalších let ho neuvidím. Proto se v těchto chvílích snažím své nákupy přehodnotit. Je daná věc něco, co mi bude k něčemu dobře sloužit? Ne? Pak nebrat. Vybírejte věci na základě funkčnosti a trvanlivosti. Raději si kupte méně věcí, ale kvalitních než několik, které vydrží jen chvíli a budete je brzy muset zase vyměňovat za nové. V oblasti šatníku je poměrně oblíbeným konceptem kapsulový šatník. Více o něm si můžete přečíst zde.
3) Přehodnoťte svůj majetek: odstraňte to, co už vám je k ničemu nebo vás neinspiruje
Tento krok je nejdůležitější v celém procesu. Projděte si veškeré věci, které vlastníte, a u každé se ptejte: „Je mi daná věc užitečná? Vzbuzuje ve mně radost?“ Pokud si ani na jednu otázku neodpovíte „ano“, pak je čas se dané věci zbavit, protože zbytečně zabírá místo. Tento krok zabere obrovské množství času, ale výsledek se vyplatí. Nejen, že se zbavíte zbytečných věcí, ale zároveň získáte spoustu místa navíc. Obzvláště je důležité, abyste takto probrali opravdu všechno věci, které vlastníte. Počínaje oblečením, přes knížky až po věci, které najdete náhodně roztroušené po bytě.
Až se daných věcí, budete zbavovat, přemýšlejte, jestli by ale neudělali radost někomu jinému. Oblečení můžete věnovat na charitu, věci do domácnosti se mohou například hodit kamarádkám a třeba některé okrasné „kýče“ mohou udělat radost vašim babičkám. Nabídněte jim tyto věci, ale nesnažte se jim je dát za každou cenu, ať naopak nezahlcujete nechtěnými věcmi někoho jiného.
Hlavním krokem dnešní výzvy je se do celého procesu pustit! 🙂
Krásné vystižení současné konzumní společnosti můžete vidět v traileru na dokument The Minimalists.
Jak často přehodnocujete věci, které vlastníte, vy? 🙂 A máte na to nějaký svůj „systém“?