Jedna z mých hlavních výzev při snaze o Zero Waste bylo najít alternativu k většině kosmetickým přípravkům, které jsem používala. Nejen že většina byla zabalená v tuně plastu, ale co hůř, jejich obsah byl dost děsivý (a toxický). Proto jsem se snažila najít přípravky, které jsou bezobalové či jen zabalené v papíru, ale hlavně aby měly přírodní složení a dělaly mým vlasům i dobře. Ne každý přípravek musí sednout každému a já jsem si konečně našla „systém“, který funguje mně (i když není stoprocentně bezobalový). Nicméně i tak máte na výběr obrovskou škálu produktů, které jsou přírodní a které můžete vyzkoušet sami.
Šampon
Jeden ze základů péče o vlasy. Já jsem před několika měsíci začala zkoumat tuhé přírodní šampuky, které se mi hodně zamlouvaly. Nejen že se mi líbilo jejich složení, ale přišly mi i praktické například na cestování, kde jen hodíte kus tvrdého šampuku do krabičky a nemusíte se vozit s obrovskými lahvičkami. 🙂 Za značek jsem četla největší chválu na šampuky od Ponio. Ponio je přírodní slovenská ručně vyráběná a veganská kosmetická značka. Já už mám asi přes půl roku „příchuť“ Tea trea a lemongrass a nemůžu si ji vynachválit. Vlasy mám krásně umyté a nadýchané. Zároveň v nabídce mají i různé další druhy, například citrón a rozmarýn nebo „růžovou alej“. 🙂 Také šampuky přijdou jen v recyklované papírové krabičce, což je rozhodně plus.
Co může být u tuhých šampuků nezvyk je jejich aplikace. Ze začátku jsem moc nevěděla, jak na to, takže jsem dost často měla vlasy špatně umyté a u kořínků mastné, protože jsem si tam šampon pořádně nenanesla. Nezvyk může být to, že šampuk proti klasickým šamponům trochu méně pění. Já si šampuk nanáším tak, že si nejdříve omyji vlasy vodou a poté se šampukem párkrát mokré vlasy projedu. Trochu promasíruji a poté šampuk „zamotám“ do vlasů a mnu si vlasy s ním, takže se vytvoří mnohem více pěny a hlavně se pěna dostane skoro všude. Poté šampuk z vlasů vymotám a pořádně vlasy promnu, abych je měla čisté všude. Následně vlasy důkladně omyji vodou.
Kromě Ponia jsem hodně ohlasů slyšela i na tuhé šampony od Naturinky. Druhů mají také hodně, nicméně občas jsem slyšela i negativní recenze, že vlasy mají poté mastný povlak. Nicméně pozitivních reakcí jsem na Naturinku slyšela také hodně, takže jak říkám, každému sedne něco jiného. 🙂 Zároveň může sedět i třeba jeden druh zatímco jiný sednout nemusí.
Pokud se bojíte tuhých šampuků, další (bezobalovou a přírodní) alternativou jsou stáčené šampony. V Praze je můžete nakoupit například v Nebaleno, v Brně třeba v Bráně ke zdraví. Nicméně pokud u vás ve městě či na vesnici nemáte zrovna obchod se stáčenou kosmetickou, tuhé šampuky mohou být zajímavá varianta na vyzkoušení. 🙂
Také je zde možnost používat produkt, který slouží jako mýdlo na tělo a šampon na vlasy zároveň. Tuto možnost nabízí například britská značka Friendly Soap. Mýdlo oceníte obzvláště na cestách, pokud se vám nebude chtít vozit milion různých lahviček či krabiček se šampony a mýdly. 🙂
Pokud chci šampuk nosit s sebou na cestu, používám hliníkovou plechovku/přenosku. 🙂 Vejde se vám do ní jak šampuk, tak i třeba uřízlý kus mýdla, takže zbytečně s sebou nemusíte nosit spousty různých krabiček. Pokud nejste zrovna milovníci růží, naleznete krabičky s různými motivy jako třeba s lístky či se „slečnou“. 🙂 Stejně tak si na přenos vystačíte i s jakýmikoliv malými (ideálně kovovými) krabičkami, co najdete doma.
Pokud jste skeptičtí ke všem tuhým a bezobalovým variantám, ale chcete alespoň nějakou přírodní variantu šamponu klidně i v obalu, zkuste si vybrat některý z těch přírodních.
Kondicionér
Zároveň další variantou, stejně jako u šamponů, jsou stáčené kondicionéry. V Praze je naleznete opět v Nebaleno, v Brně v Bráně ke zdraví.
Přestože spousta lidí se bez kondicionéru obejde, pro moje hodně husté, tvrdší a dost nepoddajné vlasy je kondicionér nepostradatelný. Vlasy se nejen lépe rozčesávají, ale jsou i méně „rozčepířené“ a více uhlazené. 🙂
Pokud jste stejně jako u šamponu skeptičtí ke všem bezobalovým variantám a chcete zkusit nějakou i jinou značku, zkuste některý z přírodních kondicionérů.
Suchý šampon
Přestože si vlasy postupem času musím mít čím dál tím méně často, jsou dny, kdy mám vlasy jak vrabčí hnízdo a extrémně mastné a přesto nemám čas/chuť na to si vlasy zrovna mýt. V tuto chvíli přijde na řadu můj suchý domácí šampon. Přesný recept najdete zde. Recept je jednoduchý a stačí vám na něj 1-3 ingredience. Škrob arrowroot, bílý jíl a pro tmavovlasé kakao. 🙂 Jednodušší varianta je samotné použití arrowroot. Díky suchému šamponu se mi den umytí prodlouží o 1-3 dny.
V současné době si obvykle myji vlasy 1-2krát do týdne, podle potřeby. 🙂
Na roztřepené konečky a vlasová maska
Pokud máte trochu hrubší vlasy či se vám stejně jako mně třepí konečky, můžete na ně zkusit kokosový olej. Já si vždy po česání lehce na prsty nandám trochu kokosového oleje (opravdu trošku, ať nemáte celou mastnou hlavu :)) a promnu je do konečků vlasů. Vlasy pak nejen vypadají o něco upraveněji, ale zároveň mají i dodatečnou hydrataci. Kokosový olej zároveň můžete použít i jako masku na vlasy. Můžete vlasy namočit, aplikovat trochu kokosového oleje, nechat chvíli působit, a poté pořádně vymýt šamponem. Vlasy budou hned jemnější. 🙂