/
221 Views0

Když něco nakupuji, kladu si často spoustu otázek, ať už se jedná o jídlo, kosmetiku či oblečení. Koupit si raději spodní prádlo, co bylo vyrobené v Česku, ale není z přírodních materiálů anebo to z biobavlny, co bylo ale vyrobeno v Indii? Koupit si přírodní krém se samými skvělými ingrediencemi, který je ale zabalený v plastu anebo raději krém z bezobalového obchodu, který mi ale naposledy úplně nesedl? Koupit si raději organické jahody, které jsou z druhého konce Evropy anebo raději místní, ale stříkané?

Pravděpodobně u všeho, co člověk kupuje, musí dělat kompromisy. Jak ale udělat to nejlepší rozhodnutí? Jak víme, že to, co kupujeme, bude mít nejlepší dopad na planetu? 🙂

Otázku, podle čeho vybírat to, co je nejlepší pro životní prostředí, si kladu často. V hlavě mám „zaškrtávací tabulku“, kterou si asi vždy, ať jdu nakupovat cokoliv. Jaké požadavky na produkt mám? Aby byl….

  • Fair-trade
  • Organický
  • Bez plastu
  • Lokální
  • Přírodní
  • Bez palmového oleje
  • Veganský (či přinejmenším vegetariánský)
  • V rámci mého rozpočtu

Víte, kolik produktů splňuje všechna políčka? Pravděpodobně skoro žádný.

To, že tyto všechny body projíždím, jsem si uvědomila až nedávno, kdy jsem řešila volbu kondicionéru. Předtím jsem totiž používala jeden, který byl sice bez obalu, ale nebyl úplně přírodní a nedělal mým vlasům úplně dobře (česání bylo spíše za trest). Když jsem přemýšlela, jaký si pořídit, v hlavě mi běhaly otázky, jestli raději zkusit jiný bez obalu, nebo od stejné značky, co jsem měla kdysi, který byl sice přírodní, ale byl zabalený v plastu. Nicméně mým vlasům vyhovoval. V tu chvíli jsem si uvědomila, kolik času trávím kontrolováním a projížděním tohoto seznamu ve své hlavě. Hodně často přemýšlím a snažím se zvážit u každého produktu klady a zápory, a samozřejmě doufám, že zvolím tu nejlepší možnost.

Který ekologický sáček je tedy ten nejvíce „ekologický“?

Hádám, že spousta z vás se také považuje za uvědomělé spotřebitele a máte nějaký svůj „kontrolní seznam“, který projíždíte pokaždé, když něco nového nakupujete.

Jak ale víte, že jste učinili nejlepší volbu pro životní prostředí?

Upřímně, prostě nevíte….

Nežijeme v dokonalém světě. Můžeme dělat jen to, co si myslíme, že je pro nás nejlepší, a pracovat s tím, co máme. Volba, kterou zvolím já, nemusí být vaší volbou. A je to naprosto v pořádku! Všem nám jde o to, dělat tento svět lepším místem.

Všichni bojujeme za lepší život a je v pořádku, pokud dospějeme k různým závěrům, protože můžeme mít jiné priority.

Pro mě osobně, protože už přes deset let nejím maso, je na vrcholu seznamu, aby daná věc byla bez masa a ideálně i ostatních živočišných produktů. Dále je pro mě hodně vysoko na seznamu, aby daná věc byla přírodní, organická a bez obalu. Jestli je daná věc produkovaná lokálně, fair-trade či bez palmového oleje, se proto posouvá v mém řebříčku priorit níže (svůj význam v mém rozhodování to však neztrácí).

Nicméně vy můžete mít fair-trade věci a bez palmového oleje na prvním místě. Je v pohodě, pokud dojdete k jiným prioritám, než já. Oba jsme udělali to nejlepší rozhodnutí, co jsme mohli, a které je v souladu s našimi prioritami.

Výběr pečující kosmetiky (kondicionérů). Co má zde prioritu?

Z těchto důvodů nemá perfekcionismus zde místo. Více než cokoliv se potřebujeme neustále vzdělávat a získávat povědomí o těchto problémech. O tom, že se do přírody všude dostávají mikroplasty, že spousta kosmetiky je vyráběná z ropy, že textilní průmysl znečišťuje životní prostředí a že nikdo neví, co si počít se starým oblečením.

Můžeme doufat, že zatímco bude narůstat počet lidí, kteří budou požadovat produkty, které splňují každé políčko z našich seznamu, poroste zároveň i množství těchto produktů, které uvidíme na trhu.

To ale vyžaduje, aby lidé spolupracovali a nehádali se nad prioritami jiných. Pojďme se tedy navzájem podporovat a pracovat na vytváření lepšího světa. Vždy, když vidím online skupiny, kde se členové dohadují jen o tom, že někdo jiný řeší něco jiného než oni, je mi nad tím smutno. Nemůžeme se prostě jen naučit spolupracovat a přijímat, že každý dělá to, co sám nejlépe umí? Pojďme spolupracovat, je to totiž jediná cesta ke změně. 🙂

 

Jaké jsou vaše priority? Co je na vrcholu vašich „seznamů“? 🙂

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.