Za několik posledních let, co se snažím nejen redukovat odpad, ale i vybírat kvalitnější a přírodnější produkty, jsem už vyzkoušela nějaké to množství různých produktů na péči o vlasy. Zkoušela jsem vše možné. Některé produkty byly zabalené v plastu, ale přírodní, některé byly bez obalu, ale ne zcela přírodní a některé byly jen v papíru s přírodním složením.
Občas najít ten prostředek na vlasy, který bude vyhovovat nejen přírodě, ale hlavně vašim vlasům, může být docela pořádně výzva. Které prostředky na vlasy se mi nejvíce osvědčily a můžu je s klidnou duší doporučit? Nejen to, ale i všechny jejich výhody a nevýhody se dozvíte v dnešním článku.
Některé produkty v recenzi jsem od firem dostala zdarma na vyzkoušení (u daných produktů vždy zmíněno), nicméně to neodráží nijak hodnocení produktů.
Šampony (šampuky)
Ponio, vůně: Tea tree a lemongras
Na šampuky od slovenské značky Ponio jsem slyšela vždy spoustu chvály, proto to byl první tuhý šampuk, který jsem si koupila. Ačkoliv ze začátku mi vyhovoval, po pár měsících se mi začaly dělat hrozné lupy a vlasy se mi více mastily, což se bohužel až do vypotřebování tohoto šampuku nezlepšilo. Vzhledem k tomu, že jsem měla druh „tea tree a lemongras“, který byl určen proti lupům, tady bohužel funkci úplně nesplnil. 🙁
Výhody
- Přírodní složení
- Krásně voní
- Zabalený jen v recyklovaném papíru
- Cenově přijatelný (ale je maličkatý= 30 g za cca 110 Kč)
- Neobsahuje palmový olej
- Veganské složení
Nevýhody
- Málo pění (i v porovnání s ostatními šampuky)
- Místo zbavení lupů se mi po něm začaly dělat lupy ještě více
2SIS (nově Two Cosmetics), druh: Lovender (levandulový proti lupům)
Ačkoliv mi můj první šampuk nevyhovoval, nechtěla jsem to vzdávat. A tak jsem si koupila ten od slovenské značky 2SIS (nově přejmenováno na Two Cosmetics), která byla také hodně vychvalovaná. Musím přiznat, že jsem byla hodně spokojená. 🙂 Lupy se mi konečně přestaly dělat (konečně šampuk, co je proti lupům a vážně pomáhá), vlasy jsem měla nadýchané a celkově jsem měla dojem, že šampuk krásně vlasy umyje. Neměla jsem je po umytí nijak mastné, ale zároveň je šampuk ani nevysušoval.
Pokud vás zajímá více o složení, na nákupním rádci kosmetiky Repekum si můžete zkontrolovat složení tohoto produktu.
Výhody
- Přírodní složení
- Zabalený jen v papíru
- Hodně pění
- Hezké a nadýchané vlasy
- Neobsahuje palmový olej
- Veganské složení
- Cenově přijatelný (85 g za cca 250 Kč= větší než většina šampuků a tedy i mnohem déle vydrží)
Nevýhody
- Žádné jsem moc neshledala
Lush, druh: Honey I washed my hair (medový)
Na podzim minulého roku jsem byla pozvána do pražské pobočky Lushe, kde jsem si mohla vybrat pár věcí na vyzkoušení. Volba padla převážně na produkty na vlasy a první věcí, kterou jsem testovala, byl jejich šampuk. Ten jsem začala používat po dopoužívání toho od 2SIS a byla jsem moc spokojená. Mám ráda experimentování, takže mi nevadí střídat to, čím si myji hlavu. 🙂 Šampuk od Lushe krásně myje a nechává vlasy čisté i nadýchané.
Výhody
- Prodává se bez obalu
- Nechává hezky umyté a nadýchané vlasy
- Hodně pění
Nevýhody
- Nemá přírodní složení (obsahuje nepříliš populární Sodium Lauryl Sulfate)
- Spíše neutrální vůně, na vlasech jsem ho skoro necítila (sám o sobě je výraznější, na vlasech už ale ne)
- Není veganský (obsahuje med)
- Cenově náročnější (55g za cca 270 Kč)
- Lehce vysušuje vlasy (není tedy vhodný na suché vlasy a ideálně po něm používat dobrý kondicionér v případě jakéhokoliv typů vlasů)
Kondicionéry
Ponio, vůně: Orient Chai
Kondicionér od slovenské přírodní značky Ponio jsem dostala kdysi na vyzkoušení od eshopu Nuspring a byl to pravděpodobně první přírodní kondicionér, co jsem měla (tehdy jsem ještě „dojížděla“ mnohaleté zásoby „konvenční“ kosmetiky). Tenkrát jsem se bála, co mi přírodní kondicionér po přechodu s klasické vlasové kosmetiky udělá, ale byla jsem pozitivně překvapená. Vlasy po kondicionéru byly velmi hebké a výborně se rozčesávaly. Vůni jsem měla Orient Chai, což je poměrně intenzivní kořeněná vůně. Vlasy po kondicionéru voněly dlouhou dobu, takže zrovna tato vůně je opravdu intenzivní. 🙂
Výhody
- Přírodní složení
- Vlasy jdou po použití krásně rozčesat
- Vlasy po něm hezky voní (poměrně intenzivní vůně)
- Veganské složení
- Bez palmového oleje
Nevýhody
- Zabalený v plastu
- Finančně náročnější, ale stačí ho trošku a vydrží poměrně dlouho (200 g za cca 390 Kč)
Lush, druh: Jungle
Kondicionér od Lushe jsem dostala kdysi na podzim na vyzkoušení, nicméně k jeho používáním jsem se dostala až před několika měsíci. Jedná se o tuhý kondicionér, což může být pro mnohé trochu nezvyk. V obchodě mi i ukázali, jak ho správně používat, takže jsem věděla jak na to. Nicméně mým vlasům naprosto nesedl (mám hrubé vlnité vlasy). Ačkoliv jsem ho nanášela tak, jak mi bylo ukázáno v obchodě, vlasy jsem poté nebyla schopná rozčesat, lámaly a cuchaly se mi a celkově jsem si připadala, jak když na vlasech žádný kondicionér nemám. Takže za mě bohužel zklamání a nedoporučuji (určitě ne na hrubé tužší vlasy).
Výhody
- Prodává se bez obalu
- Veganské složení
- Bez palmového oleje
- V porovnání s ostatními kondicionéry není tak drahý, nicméně stále není nejlevnější (50 g za cca 280 Kč)
Nevýhody
- Není přírodní (obsahuje Sodium Lauryl Sulfate a několik dalších nepřírodních ingrediencí)
- Na mé vlasy bohužel nefungoval a nebyla jsem schopná je po aplikování kondicionéru rozčesat
- Neutrální vůně, není moc z vlasů cítit
Ponio, vůně: Svěží bylinky
Tento kondicionér od Ponio jsem také dostala na vyzkoušení od eshopu Nuspring. V minulosti jsem od značky Ponio jeden kondicionér měla a byla jsem moc spokojená (jak jsem psala předtím). Nicméně potom jsem zkoušela již zmiňovaný Lush, který mým vlasům příliš dobře nedělal, a protože už mi docházel (bylo mi líto ho vyhodit), říkala jsem si, jestli nevyzkoušet další druh od Ponio, jestli se také tak dobře osvědčí. A osvědčil. 🙂 Vlasy jsem po něm měla krásně hebké a dobře se rozčesávaly. Takže Ponio rozhodně dostává palec nahoru. Co se týká vůně, měla jsem „svěží bylinky“, které mi nejvíce asi připomínaly kombinaci máty s tea tree olejem.
Výhody
- Přírodní složení
- Výborně se po něm rozčesávají vlasy
- Veganské složení
- Bez palmového oleje
- Příjemná svěží vůně (po umytí ale není příliš cítit)
Nevýhody
- Zabalený v plastu
- Na vlasech není příliš cítit
- Finančně náročnější, ale stačí ho trošku a vydrží poměrně dlouho (za 200 g cca 390 Kč)
Vlasový sprej
Protože mám husté tuhé vlnité vlasy, občas je pro mě rozčesávání utrpení. Ačkoliv díky použití dobrého kondicionéru nemám po mytí hlavy většinou problém si mokré vlasy rozčesat, například po ránu to bývá dost za trest. Proto jsem moc ráda vyzkoušela vlasový sprej s ceramidy a B5 na rozčesávání vlasů od značky Navia (také věnovaný z Nuspring). Moc jsem tomu nevěřila, ale byla jsem pozitivně překvapená, že se mi vlasy vážně rozčesávají lépe. Pořád to sice nebylo ideální, nicméně i menší změny k lepšímu při rozčesávání si na svém typu vlasů všimnu, takže za mě spokojenost. 🙂 Používala jsem ho vždy po ránu na suché vlasy a neoplachovala.
Podle výrobců by měl sprej pomáhat i při tepelném stylingu (tedy žehlení i natáčení vlasů) a má vyživovat vlasy, nicméně protože tyto „tepelné zásahy“ na svých vlasech nepraktikuji, nemohu posuzovat. 🙂
Výhody
- Přírodní složení
- Lépe se po něm rozčesávají vlasy
- Veganské složení
- Bez palmového oleje
- Ve skleněném obalu
Nevýhody
- Finančně náročnější (30 ml za cca 200 Kč)
Co bych tedy nejvíce doporučila? 🙂 Mezi mé oblíbené tuhé šampuky se rozhodně řadí ty od 2SIS a od Lushe. Nicméně vzhledem k tomu, že preferuji přírodní kosmetiku, což bohužel Lush není, první místo u mě rozhodně získává ten od 2SIS. 🙂 Kromě mnou vyzkoušeného levandulového od 2SIS naleznete třeba kokosový na suché vlasy anebo bez parfemace pro citlivé vlasy.
Co se týká kondicionérů, s klidnou duší mohu říct, že Ponio vede. 🙂 Jediné, co mě mrzí, je to, že jsou jejich kondicionéry prodávány v plastu. Kromě zmíněných druhů nabízejí ještě kondicionér s vůní Levandule a chmelu, s tou ale nemám zkušenosti. Pokud byste rádi kondicionéry vyzkoušeli, ale bojíte se, že vám nebudou vyhovovat, Ponio nabízí i menší balení 50 ml za cca 120 Kč. 🙂 Kondicionéry nicméně mají skvělé složení a i ačkoliv jsou dražší, vydrží kvůli malé spotřebě dlouho. Jako doplněk pro česání hustších tužších vlasů (či na tepelný styling) též doporučuji vlasový sprej od Navia. 🙂
Se zmíněnými značkami zkušenosti nemám. Odhodlávala jsem se je vyzkoušet, ale už jsem asi našla jiné vyhovující produkty. Snažím se o nopoo, ale zatím jsem spíš lowpoo. Osvědčil se mi šampon Urtekram Rhassoul. Není zerowaste, ale na lupy mi hodně pomohl. Teď ho prokládám sodou a ajurvédskými bylinkami. Jako oplach používám ocet. Pokožku mám absolutně bez lupů a v klidu mi vlasy vydrží i 5 dní do dalšího umytí. Někdy i déle.
Děkuji za sdílení zkušeností. 🙂 O Urtekramu jsem také hodně slyšela, pokud vím, tak je alespoň přírodní, takže i tak lepší než konvenční šampony. 🙂 Můžu se zeptat, odkud bylinky kupujete? O tomto použití jsem nikdy neslyšela. 🙂
Predtým, než som prešla na No Poo metódu som používala tuhý šampón od Ponio. Bola som s ním veľmi spokojná. Ale vyše pol roka som nemala žiadny šampón (ani komerčný a ani šampúch) na hlave. Na umývanie vlasov používam len ražnú múku… 🙂 a na oplach, bylinkový čaj. Musím povedať, že som veľmi spokojná…. postupne by som chcela prejsť len na čistú vodu 🙂
Tak jsem ráda, že alespoň někomu šampon od Ponio vyhovoval, asi jsem si vybrala zrovna špatný druh. 🙂 O té mouce pořád slyším čím dál tím víc chválí, asi to někdy taky zkusím. 🙂 Děkuji za sdílení zkušeností!
Nemáte někdo zkušenosti s produkty na vlasy z tohoto eshopu? Docela mě nějaké zaujaly. Tvoje recenze je skvělá, jen tam bohužel žádný produkt od nich nevidím, ale tak třeba má zkušenosti aspoň někdo jiný a ozve se do komentářů 🙂 a nebo se zkusím zeptat ještě jinde 🙂
S tímhle e-shopem jsem se zatím nesetkala, takže nemůžu sloužit. 🙂 Ale snad se podaří najít někoho, kdo s tím zkušenosti má.
Super tipy
Super tipy, děkuji
Jsem moc ráda, že se líbily. 🙂