/
503 Views0
Obzvláště ženy tento problém asi znají. Vyrazíte s kamarádkami na procházku do nákupního centra a okamžitě vás něco zaujme. Nové šaty, odstín košile, který ještě nevlastníte či nové boty, protože se vám lépe budou hodit ke zbytku oblečení. Nakonec tento nový kus oblečení si vezmete jednou až dvakrát na sebe a po zbytek času nám bude ležet ve skříni a zabírat místo. Po nějaké době a o mnoho nákupů později se konečně pořádně podíváte do své skříně a zhrozíte. Skříň plná věcí, které jste buď nikdy neměli na sobě a nebo jen párkrát a od té doby leží zastrčené hluboko ve skříni. A i přesto že se díváte na plnou skříň, připadáte si, jako byste stejně neměly nic na sebe. Jak z toho ven? 🙂

 

Moderní konzumní společnost nás učí neustále sledovat nové trendy a podle nich nakupovat. Každou sezónu přijde do módy jiný druh oblečení a od nás se očekává, že ho okamžitě budete mít doma. Jak se tomuto pokušení ubránit? A co dělat, když už teď dávno nemáte nové oblečení ani kam dávat?

 

Jak se vymanit z módní mánie?

Nekupujte si oblečení, které skutečně nepotřebujete. Když někde uvidíte kousek, který by se vám líbil, zamyslete se:

1) Skutečně ho potřebujete?

2) Budete ho pravidelně nosit?

3) Nemáte doma už podobný kus?

4) Není to jen módní trend, který chcete následovat, a oblečení už další sezónu nevyužijete?

Těmito otázkami si pomalu sami sobě vysvětlíte, jestli daný kus oblečení skutečně potřebujete. Nezapomeňte, že důležitá není kvantita, ale kvalita, proto se raději zaměřte na několik kvalitních kousků oblečení než na spoustu jiných, které nikdy nevyužijete. Je důležité nejen vybírat věci, které opravdu potřebujete, ale i trvanlivý materiál dělá hodně. Krásný článek na téma různých materiálů oblečení naleznete na stránce Nila.cz, kde naleznete spoustu rad o tom, do kterých materiálů se vyplatí investovat.

Nesnažte se od každého druhu oblečení mít spoustu jeho kusů, ale spíše si vyberte pár kvalitních. Například dvoje kvalitní večerní šaty, dvoje letní šaty atd. U těchto pár kusů si ale dejte záležet na kvalitě a nebojte si připlatit. Vyšší cena vám to vrátí ve mnohem větší výdrži.

 

Co ale dělat s tou plnou skříní?

Pokud už jste ovšem ve fázi, kdy váš šatník praská ve švech, je potřeba s tím něco udělat.

Zbavte svou šatní skříň všech věcí, které nepotřebujete. Vyhraďte si pár nerušených hodin se svou skříní, pečlivě procházejte každý kus a ptejte se:

1) Nosím tuto věc pravidelně?

2) Dělá mi tato věc radost?

3) Padne mi stále tento kus oblečení?

4) Budu tento kus oblečení nosit v jiné sezóně? (například pokud je zrovna léto a vy přemýšlíte nad kalhotami na lyže)

 

Pokud na otázky 1-3 odpovíte alespoň jednou „NE“, měli byste se zamyslet, jestli daný kus oblečení má skutečně místo ve vaší šatní skříni. Pokud jste odpověděli „NE“ jen na první otázku, ale na 4. otázku „ANO“, pak je to v pořádku.

Opravdu to zkuste. Je vaše skříň plná sentimentálního oblečení (například tričko, které jste dávno dostali od kamarádky, ale je vám líto ho vyhodit, i když je už dávno oprané a nosit ho určitě nebudete)? Nebojte se tohoto oblečení zbavit. Přestože vám to nejdříve bude určitě líto, časem pocítíte, jak se vám ohromně uleví, když zmenšíte obsah své šatní skříně. Nenechávejte si oblečení jen z nostalgie, protože vám zbytečně zabírá už takhle nedostatečné místo

Stejně tak si nechávejte jen oblečení, které vám skutečně padne. Nenechávejte si zbytečné staré menší nebo větší oblečení, protože přemýšlíte, „co když náhodou zhubnu/ztloustnu“. Buďte spokojení tak, jak jste, a neřešte žádné „co kdyby“.

Také se zaměřujte, jak se v oblečení cítíte. Nosíte nějaký kus oblečení jen proto, že byste „měli“, ale necítíte se v něm dobře? Například pracovní sako do kanceláře? Pokud to vyloženě nevyžaduje etiketa vaší firmy, zkuste kostým (pro ženy) či pánský oblek vyměnit za něco jiného ze svého šatníku, co bude vypadat podobně stylově, ale budete se v tom cítit lépe. 🙂

 

Kam s vyhozenými věcmi?

1) Poptejte se u známých či online

V mém okolí použitelné oblečení často koluje mezi všemi známými. Nebojte se zeptat svých blízkých či známých, jestli nemají o použité zboží zájem. Nenabízejte jim ovšem ty, které jsou před rozpadnutím. Jinak vaši nabídku ale určitě ocení. Pokud ve svém okolí nemáte nikoho, kdo by se věcí ujal, může zkusit i Zero Waste kolotoč skupinu na FB. Zde můžete nejen oblečení a další přebytečné věci z domácnosti věnovat, ale můžete naopak i spoustu věcí do domácnosti z druhé ruky sehnat. Spousta lidí se v domácnosti zbavuje věcí, které vy naopak využijete. A proč kupovat nové, když můžete stejnou kvalitní věc získat z druhé ruky třeba zdarma nebo jen za marmeládu?

 

2) Charity či nadace

V České republice existuje nespočet různých charit, kam můžete své už dále nepoužívané oblečení darovat. Stačí do vyhledávače zadat spojení „Darování oblečení“ a můžete dále pohledat velké množství charit ve vašem okolí. V Brně můžete například nalézt Nadaci Veronica.

 

3) Charitativní kontejnery

Spousta charit má ve městech místo svých poboček charitativní kontejnery, kde je možné čisté a použitelné oblečení vhazovat. Český červený kříž například po názvem akce „Textileco“ rozmisťoval řadu kontejnerů po České republice na vhazování použitelného oblečení. Podobných charitativních kontejnerů najdete po České republice spousty, stačí trochu zapátrat.

 

4) Kontejner na textil

V případě, že jste nenašli jiný způsob jak se zbavit starého oblečení, můžete ho vhodit do popelnice na textil, které se nacházejí ve většině měst. Nezapomeňte, že vhazované oblečení by mělo být hlavně čisté. Textil z popelnice je dále tříděn, zachovalé oblečení může být ještě posláno dále charitám a oblečení horší kvality je dále recyklováno a používáno například jako výplně do sedaček u automobilů nebo na výrobu prachovek.

 

5) Zkuste je prodat

Další možností je vyřazené oblečení zkusit prodat. Mezi nejpopulárnější weby na prodej oblečení patří Vinted. Dále můžete využít i různých prodejních akcí oblečení, na kterých se použité oblečení prodává. Tyto akce najdete obzvláště ve velkých městech. V Brně je například hodně populární Hadrárna.

 

6) Zkuste „swap“

Swap nebo swapový obchod je postaven na principu výměnného obchodu. Obvykle funguje tak, že vy přinesete věci, které doma už nepotřebujete (oblečení i věci do domácnosti) a poté si můžete zdarma odnést domů věci, které se hodí vám. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak se zbavit oblečení, které už nenosíte (a někdo jiný ho ocení) a zároveň si svůj šatník zase o něco osvěžit. Na swap byste měli ovšem donášet oblečení v dobrém stavu, bez děr a hlavně čisté. Swapových akcí naleznete spoustu po celé České republice. Zkuste pohledat na FB nebo se jen zeptat v některé Zero Waste skupině. Spousta swapových akcí je pravidelná, takže pokud se vám nějaká akce zalíbí, obvykle můžete za nějakou dobu na ní vyrazit znovu. Přestože většina těchto akcí je obzvláště pro ženy, často zde můžete nalézt i nějaké pánské oblečení.

 

Jak často si nové oblečení kupujete vy? A máte nějaké zajímavé tipy, jak nakládat se starým oblečením? 🙂

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.