/
214 Views0
Zero Waste není jen o regulování odpadu, který vyhazujeme, ale je to i o ekologičtějším způsobu života. Toho se dotýká i spotřeba vody.
Věděli jste, že průměrná denní spotřeba vody na člověka v České republice je 120 litrů? V porovnání s ostatními vyspělými zeměmi to není tak strašné číslo, například v USA je spotřeba 300 litrů, přesto lze mnoha úkony toto číslo ještě snížit. Jak na to?

 

1) Vypínejte kohoutek

Například když si čistíte zuby či myjete tvář, vypněte vodu ve chvíli, kdy ji ne přímo používáte. Opláchněte kartáček vodou a poté si zuby vyčistěte. Během té doby ale vypněte kohoutek, jinak může zbytečně vytéct dalších 18-20 litrů vody.

2) Mějte plnou pračku

Ve dnech, kdy perete, si dávejte záležet na tom, ať máte skutečně plnou pračku. Nemá cenu prát pračku kvůli dvěma kusům oblečení když můžete počkat, až se ho nashromáždí více. Ušetříte tak nejen energii a vodu, ale i čas.

3) Spravte vše protékající

Protéká vám záchod, kape vám kohoutek či něco podobného? Neváhejte s opravou. Zbytečně tak mohou protékat desítky litrů vody denně.

4) Dejte si sprchu místo vany

Rádi se naložíte do horké vany místo rychlé sprchy? Tímto způsobem ale spotřebujete desítky zbytečných litrů vody navíc. Zvykněte si na sprchování a horkou vanu si dopřejte spíše jako sváteční relaxaci.

5) Myjte v napuštěném dřezu

Pokud nevlastníte myčku a umýváte hodně nádobí najednou, napusťte si plný dřez a myjte nádobí raději v něm než pod tekoucí vodou. To se ovšem netýká chvílí, kdy chcete opláchnout jeden talířek.

6) Namáchejte hadr ve kbelíku

Když uklízíte a pravidelně si macháte hadr, napusťte si raději vodu do kbelíku, ve kterém budete hadr namáčet než ho máchat pod tekoucí vodou.

7) Využívejte dešťovou vodu

Pokud máte zahrádku, umístěte na ní dostatečně velký sud, ve kterém budete shromažďovat dešťovou vodu. Tu pak můžete využívat na zalévání.

8) Upgradujte

Pořiďte si některý z nástrojů na úsporu vody. Ať už se jedná o některý z nástrojů pro sprchy a vany či pro WC, ročně díky nim můžete ušetřit stovky litrů vody a i několik tisíc korun.

9) Omezte spotřebu masa

Možná se vám tato rada zdá jako nepatřící mezi ostatní, přesto se spotřebou vody tato rada zásadně souvisí. Například v USA domácnosti spotřebují 5 % jejich celkové spotřeby vody. Živočišná výroba jí spotřebuje 55 %. V ostatních zemích je tento poměr obdobný. Není to trochu šílené?

Chov hospodářských zvířat jak na maso, tak na mléčné výrobky je neuvěřitelně náročný. Zatímco dříve maso bylo spíše sváteční jídlo, teď je běžné mít maso ke každému chodu. Podle statistik každý Čech průměrně sní 79 kilo masa ročně, což je obrovské číslo. Za posledních 50 let se globální spotřeba masa více než zečtyřnásobila. To má obrovské ekologické dopady.

Ideálním řešení pro úsporu vody by ovšem bylo nejíst maso vůbec. Ne každému ovšem vegetariánství či přímo veganství vyhovuje. Někdo má dojem že maso „potřebuje“ zdravotně, někdo má nezvladatelné chutě a podobně. Proto myšlenka, že se všichni stanou najednou vegetariány, je skoro nereálná. Přestože ale lze udělat aspoň něco,  čím svůj dopad na přírodu snížíte.

Pokud jste zvyklí jíst maso ke každému jídlu, začněte tím, že maso omezíte na jeden (ideálně) až dva chody denně. V případě, že si maso dáváte obvykle jednou denně, zkuste zavést jednou týdně den celý bez masa. Pokud maso jíte spíše občasně, zkuste si stanovit dobu, která je pro vás výzvou, a nejíst maso po celou dobu. Například dva týdny, měsíc či mnohem delší časové období.

V případě, že jste vegetariáni a maso nejíte vůbec, zkuste omezit mléčné výrobky. Přestože jejich produkce není tak náročná jako produkce masa, mají dost podobný dopad, protože stále vyžadují chov zvířat v obrovském množství. Proto zkuste aplikovat stejná pravidla jako pro nejezení masa výše, jen to aplikujte na mléčné výrobky.

 

Co tedy s tím?

Začněte alespoň s třemi body celého seznamu a pokuste se jich do svého života postupně zavést více. Nejpraktičtějším bodem bude pravděpodobně oprava všeho protékajícího, protože je to jedna z činností, kterou můžete vyřešit jednou a poté mít na delší dobu klid. Uvidíte, že využití předcházejících bodů se vám vyplatí hlavně finančně.

Používáte některý z nástrojů na úsporu vody? Případně jak šetříte vodou vy?

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.