/
399 Views0
Přechod na zero waste se může zdát značně složitý, přesto je několik věcí, které můžete udělat skoro okamžitě a zabráníte tak nejenom velkému množství odpadu, ale uděláte i něco pro vaše zdraví i peněženku.  A co tím mám na mysli? Pořízení si znovupoužitelné láhve na pití!
Nezávisle na ročním období, voda je něco, co lidé potřebují k pití celý rok. Já osobně piji denně kolem dvou litrů tekutin. Dokážete si představit, kolik plastových lahví by to ročně bylo, kdybych si pokaždé koupila vodu balenou?

 

Co je na tom za problém?

Až v době konzumu jsou lidé ochotni platit za něco, co mohou získat zdarma. Balená voda se objevila poprvé po roce 1760 v Bostonu. Do té doby by lidi pravděpodobně nikdy nenapadlo platit za něco, co mohou získat zdarma. Od té doby se z balené vody stal globální trend, který má ovšem obrovské ekologické důsledky. Plast na rozdíl od skla či kovu nemůže být nikdy znovu tak dobře znovu využit a tedy použit například na novou plastovou láhev či obal jídlo. Proto většina platu po recyklaci končí například jako zahradní nábytek či izolace. Problémem bývá, že jeho další opětovná recyklace je skoro nemožná a proto tedy plast končí na skládce či rovnou v oceánech.

Tento postup je ovšem ještě ten lepší případ, protože plastový výrobek odhodíme do koše na plast a může být tedy znovu využit. Ovšem podle výzkumů v Americe jen 12 % lahví z balených vod je recyklováno, zbytek tedy končí na skládkách či v oceánech rovnou.

K baleným vodám se vztahuje i samotná spotřeba vody při výrobě. Věděli jste, že na vyrobení půllitrové láhve s vodou je potřeba 3 litry vody? A že skoro polovina balených vod pochází vlastně z kohoutku? Často tedy balená voda není nic jiného než jen voda v kuse plastu s několikanásobnou přirážkou.

 

Jakou láhev si vybrat?

Nejvhodnější jsou znovunaplnitelné láhve ze skla či nerezové. U skleněných láhví si můžete vybrat například od značky ReTap, která nabízí doživotní garanci výměny při rozbití. V horším případě můžete mít i láhev z plastu, kterou si ovšem můžete též naplňovat vodou z kohoutku. Protože ale plastové láhve (a plastový materiál obecně) mohou uvolňovat nebezpečné látky, doporučila bych spíše či ze skla či nerezové.

 

Problémy?

Nechutná mi voda nebo je ve špatné kvalitě

Zkuste si pořídit některý z filtrů na vodu, kterých naleznete na internetu spoustu. Poraďte se raději s odborníky, který je pro vaši domácnost ten pravý. Zkusit také můžete přírodní binchotanovou tyčinku, která určitě přitáhne pozornost mnohých a hned budete v centru pozornosti ostatních (a ne v té negativní).

V případě, že vám prostě jen nechutná chuť vody, zkuste ji něčím obzvlášťnit. 🙂 Můžete přidat citronovou šťávu, lístky máty či do ní nasekat kousky ovoce. Jen dávejte pozor na chemicky ošetřenou kůru, pokud do vody rádi přidáváte celé plátky citronu, vyplatíte se určitě zainvestovat do toho chemicky neošetřovaného, abyste si ve vodě „neluhovali“ všechny chemikálie. Případně si můžete do láhve dávat i vychladlý čaj. Například v letních dnech je domácí ledový čaj příjemným sladkým osvěžením bez zbytečného plastu i umělých sladidel.

Zapomínám na láhev

Prostě nezapomínejte. 🙂 Stejně jako si ráno s sebou vezmete peněženku, klíče a mobil, zkuste přidat do vaší každodenní rutiny brát si i láhev na vodu.

 

Není to pohodlné

Netahat se celý den s velkou láhví na vodu a pak si jen někde v supermarketu koupit vodu v plastové láhvi je mnohem pohodlnější. Nemusíte s sebou ale zrovna tahat litrovou láhev na vodu, můžete si koupit třeba i láhev jen na 0,3 l, která se vám pohodlně vejde do kabelky či baťohu. Pitnou kohoutkovou vodu naleznete skoro kdekoliv, takže s jejím doplňováním poté určitě nebude problém.

Tip: Co vyzkoušet skleněnou láhev značky ReTap, která nabízí doživotní garanci výměny při rozbití?

 

Bojím se, že se rozbije či že nepůjde dobře udržovat

Pokud byste si rádi pořídili skleněnou láhev, ale bojíte se, že se rozbije, můžete si pořídit některý z obalů na ně. Když si například pořídíte některé od značky ReTap, můžete využít i některého z obalů na ně.

V případě, že se bojíte, že znovupoužitelná láhev začne po nějaké době zapáchat, nebojte se, při pravidelném vymývání to rozhodně nehrozí. Já na vymývání používám klasický kartáč na láhve, podobný můžete sehnat v skoro každém obchodě s domácími potřebami.

Výzva?

Nejen, že je balená voda několikanásobně dražší, ale je i nebezpečná pro životní prostředí. Proto je mnohem lepší nekupovat balenou vodu vůbec, ale pít vodu z kohoutku. Vychází mnohem příznivěji pro vaše peněženky a zároveň je bezpečná a mnohdy i kvalitnější než ta kupovaná. V součtu zjistíte, že když si koupíte jednu dražší kvalitní láhev na vodu, ušetříte za dlouhé období mnohem více než když si budete kupovat pravidelně láhev vody za 20 korun. Zároveň si taky během chvíli zvyknete na nošení vaší znovupoužitelné láhve skoro všude. Já už ji berou jako nedílnou součást mé kabelky.

 

Nosíte si s sebou také svou vlastní láhev na pití? A máte nějaké tipy, jak vodu „ozvláštnit“ nebo ji máte rádi tak, jak je?

Zanechat komentář:


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.